Jump to content
Sign in to follow this  
nrares

Dacia Duster

Recommended Posts

Pana la urma LOGANul SUV s-a transformat in Sandero 4x4 :D

Share this post


Link to post

Eu stiu ca Sandero de care zici tu se va face doar cu transmisie fata.

Share this post


Link to post

Loganul are si va avea numai tractiune fata, noua dacie 4x4 va avea platforma de Nissan Qashqai. Deci va fii mai apropiat de Sandero. Oricum cei de la dacia au spus ca au 2 alegeri de facut, fie platforma MCV si adaptare 4x4 de la Kangoo fie Sandero+Nissan Qashqai=SUV DACIA. Ultima varianta fiind cea mai ieftina dpdv financiar si cea aleasa.

Oricum Sandero Stepway a aparut luna asta in Brazilia dar este 4x2 cum spui tu, eu ma refeream la adevaratul SUV dacia care de fapt tot un cross va fii si se va bate cu SX4 .

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

Bogdane, crede-ma pe cuvant, exista si logan 4x4. Seamana cu MCV-ul, e mai scurt, mult mai inalt, are alt calandru fata. L-am vazut pe viu, insa nu pot spune unde si nu am avut voie decat sa ma uit.

Share this post


Link to post

Asta da daca l-ar lasa asa!Nici primul prototip STEP nu era urat.

Pana la urma ce au vrut si ce a iesit!

Share this post


Link to post

Se pare ca designerii de la Dacia au lovit din nou cu o masina mirifica de-a dreptu...Aceasta este noua Dacia Suv.

post-16877-1246548190_thumb.jpg

post-16877-1246548209_thumb.jpg

post-16877-1246548219_thumb.jpg

Edited by sile2007

Share this post


Link to post

Prototipul vazut de mine avea bot de logan ph2. Ciudat rau botul asteia...

Share this post


Link to post

L-au mai luat la pilă.

Dar restul seamănă cu ce ai văzut?

Mi se pare atât de... rusească...

Share this post


Link to post

arata chiar foarte tare ...sile de unde ai pozele :D ?

Share this post


Link to post

@COSMOALX de pe forumul de dedicat marcii.

Nu vad cine ar cumpara Suv-ul!

Share this post


Link to post

acum am vazut si eu , foarte interesant proiectul ... un pas inainte pentru Dacia

Share this post


Link to post

De urata e clar urata, totusi s-ar putea sa fie destul de SUV.

Share this post


Link to post

Spatele e la fel de "reusit" ca la Logan sau Sandero. Din profil, nu-mi displace rau. Fata mi se pare cind OK, cind urita. Parca ii lipseste ceva, mi-e greu sa identific exact ce. Poate ca daca ar avea spolierul vopsit in culoarea caroseriei si grila ceva mai bine cizelata s-ar mai apropia de gusturile mele. Gusturi care oricum nu prea simpatizeaza masinile masive :) . Una peste alta, strict din punctul meu de vedere, as remarca o mare evolutie la Dacia. Haideti sa fim seriosi, daca nu ar avea sigla pusa, ar putea fi aproape orice. La cit de urit mi se pare mie Qashqai, privind-o din fata sau profil as putea sa zic: "Uite inca un Nissan nu foarte reusit". Dar chiar si asa, e o realizare pentru Mioveni

Share this post


Link to post

Normal ca este o realizare, e totusi primul SUV Dacia. Puteau sa il faca un pic mai dragutz, Hover e de o mie de ori mai frumos.

post-2615-1246553910_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Trebuie sa recunosc virgula ca virgula chinezaria aia chiar arata a masina, suvu' rumanesc- nu. Dar e o realizare si tre' sa o luam ca atare. Eu consider ca e un Qashqai, dar uratit intentionat.

Share this post


Link to post

Un prieten de-al meu este inginer la Dacia si lucreaza la proiectare si de vreo 2 ani a lucrat in special la SUV, ceva pe la motor. Imi spunea la un moment dat ca regula de aur la Dacia cand proiecteaza ceva este ca nu cumva respectivul produs sa se apropie cat de cat de vreun concurent de la Renault. Este obligatoriu ca orice produs Dacia sa ramana mult in spatele Renault mai ales la capitolul design, nu ca n-ar fi ei in stare sa le deseneze mai bine. Afirmatia asta a facut-o cand discutam despre interiorul de la SUV si-mi zicea ca este aproape identic cu ala din Logan, iar eu am zis ceva in genu: "Ba ce dracu ma, nu deseneaza si ei unu sa nu mai fie asa sinistru ?" Repet, a zis ca n-au voie. O fi asa, n-o fi, eu nu mai stiu ...

Share this post


Link to post

Hover este prezent pe piata de la noi de cat timp? 2 ani? Am inteles ca este fiabil, contrar asteptarilor (este o masina chinezeasca, cu inima, ce-i drept, de Mitsubishi). Nu cred ca Dacia il va egala vreodata la nici un capitol pe Hover (dotari in primu' rand, design, spatiu interior etc... sunt tareeeeeee curiooooos cat o sa coste porcaria asta de "SUV" Dacia. Hoveru cat e?

 

@smailmiami: Mai mult ca sigur asa e. De fapt este evident.

Share this post


Link to post

Hoover e de la 14000 euro la 1700 euro varianta full options 4x4 fara TVA

Share this post


Link to post
Este obligatoriu ca orice produs Dacia sa ramana mult in spatele Renault

 

De acord ... da' de ce nu ramine si la capitolul pret "mult in spatele Renault" ? (la o comparatie a preturilor intre Clio cu motor de 1.2 si Sandero cu acelasi motor nu par sa fie diferente ...)

Share this post


Link to post

Hoover este un rahat de masina.

Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar mi se pare sub orice critica.De la casetofonul cu leduri pana la faptul ca frana de mana era pozitionata in partea drepta, lufturile de bagi degetul etc da senzatia de lucruu prost facut.

 

Despre suv-ul dacia - bravo :) . Nu rupe gura targului ca design dar sunt sigur ca o sa fie o maisna care o sa-si faca treba asa cum si loganul si-a facut-o. Intr-o combinatie cu un 1.5 dci si 85 cai probabil ca o sa fie idela de alergat prin coclauri.

Share this post


Link to post
Hoover este un rahat de masina.

Despre suv-ul dacia - bravo :) . ...sunt sigur ca o sa fie o maisna care o sa-si faca treba...

 

Cineva din familie cauta un suv accesibil ca pret. O sa testez si eu acest suv daca am timp.

 

Matias, scuze te rog, dar esti mult prea indragostit de marca dacia si prea o ridici in slavi in toate posturiile tale.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Laud dacia ca o compensare la injuraturile primite pe forum :) ) . Nu am dacia (de cat ca masina de firma) si probabil ca nu o sa am niciodata ca masina personala.

Share this post


Link to post

Nenea Matias, daca poti fi cat de cat corect, trebuie sa recunosti ca Hover este mult mult peste SUV-ul Dacia la capitolul desgin exterior. Atat am spus. Si aia tot ieftina este, nush de unde scuza conform careia ceva daca este ieftin, trebuie sa fie si urat. In rest, sper sa fie un adevarat SUV si sa se vanda cat mai bine.

Share this post


Link to post
frana de mana era pozitionata in partea drepta

 

Stai ca nu pricep, unde trebuia sa fie pozitionata ? :)

 

o maisna care o sa-si faca treba asa cum si loganul si-a facut-o. Intr-o combinatie cu un 1.5 dci si 85 cai probabil ca o sa fie idela de alergat prin coclauri.

 

O masina care sa-si faca treaba este papucul, sau van-ul de la Dacia. Strutocamila asta de SUV nu are nici o tangenta cu coclaurii si offroadul (dar de fapt, 90% din masinile vandute ca SUV nu au treaba cu asa ceva), sa fim seriosi :) succesul o sa depinda mult de pozitionarea ca pret, daca o vand la 10-12 mii pret final cu toate optiunile, o sa ia ochii probabil.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...