Jump to content
Sign in to follow this  
nrares

Dacia Duster

Recommended Posts

Si nu trecu mult timp ... si mai venira alte bobarnace

 

http://www.antena3.r...s-o_106533.html

 

si original

 

http://www.telegraph...ter-review.html

 

 

Foarte subiectiv si foarte tendentios dar foarte amuzant... uneori.

 

Insa trebuie sa-i dau dreptate in privinta unor aspecte "the aerodynamics haul you back like a bungee cord attached to your garage's back wall" :) )

 

Daca autorul articolului nu ar fi Andrew English, jurnalist si la Autoexpress dar si membru al juriului la "Masina anului" ( care in ulimii doi ani a acordat cel mai mare punctaj posibil catre VW) ar ramane doar un articol, altfel ramane doar o "premeditata" cu autor cunoscut.

Share this post


Link to post

Un review superficial, facut de un om la fel. A plecat cu prejudecata "hai sa desfiintam aceasta masina fiindca e proasta"

 

Ca idee, Skoda yeti 4X4 diesel costa atat:

http://www.automarket.ro/masini-noi/skoda/yeti-20-tdi-cr-dpf-110cp-m6-4x4-active-8098/specificatii.html

 

Sunt totusi 4000 euro diferenta, cam cat un logan SH :) .

 

Sunt convins ca din cauza acestui articol nu se va vinde masina :)

Share this post


Link to post

Oare pe respectivul nu il deranjeaza ca nu are 2.0 sub capota si 150 de horsi? Oricum,am fost ieri intamplator la un dealer dacia si daca tot am ajuns acolo am facut un mic traseu cu Dusteru de 1.5 85 de zebre. NU am cuplat 4x4 am mers 4x2 si masina s-a miscat super ok iar dupa asta am "testat" Sandero 1.6 care m-a dezamagit complet...mai mult ca sigur babaciunea mea de Cielo ii da clasa oricand oriunde,zgomotul motorului peste 2500 era infernal iar cand claxonezi zici ca ai claxonul sub scaun in masina.

Oricum spre surprinderea mea Loganul cu feis lift e mult imbunatatit in bine fata de ce iesea de la Dacia in 2005-2007.

Un mare + din partea mea ca isi dau interesul si invata din greseli.Cine stie,ii mai las un an si poate ma bag la un Logan Black Line Dci ca prea arata bine :D

Share this post


Link to post

Ia sa vedem cine mai cotizeaza la mult mediatizatul premiu.

 

Deja au inceput sa forfoteasca sentimentele mandriei nationale pe diferite forum-uri.

 

http://www.ziare.com...-anului-1052772

 

 

Eu pariez pe July

 

 

 

PS: Let the hostilities begin !

Share this post


Link to post

Hai ca asta e chiar tare =)) . Sa nu exageram totusi.

 

De fapt, nu ma mai mir, si opel insignia a fost masina anului inainte de a se vinde pe piata chiar =)) . Si nici acum nu vad mai mult de 2 masini pe saptamana in trafic. Este foarte discutabila veridicitatea acestui "concurs".

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Nu stiu cum e acolo la tine, dar eu vad p'acilisa destule Insignia in fiecare zi.

Sj nu conteaza ce vedem noi pe strada, conteaza cate sunt pe strada si nu numai in Ro...

 

 

Ia vezi, e bine ?

 

http://www.wall-stre...Clasa-D-26.html

 

 

Oricum concursul e o mare facatura.

Il avem si noi pe marele jurnalist auto Dan Vardie in juriu.

Edited by Hassel

Share this post


Link to post

Facatura sau nu ,eu sunt multumit ca intrat si o masina romaneasca in concurs.

Share this post


Link to post

Concluzia este: Nu cumparati Dustere facute Luni! :mrgreen:

Share this post


Link to post

Exista undeva un topic despre "bula mecanicului de service". Din articolul de mai sus se pot scoate cateva frumoase bule ale injinerului de uzina sau a reporterului inca traumatizat de comentariile literare pentru bac:

 

"legătura caroseriei cu solul: rezervor, punţi, eşapament, motor", ne explică Laurenţiu Stanciu, şeful departamentului Montaj General."

 

sau

 

Lucrătorii sunt adevăraţi magicieni, cum trece maşina prin dreptul lor nici nu mai gândesc:

 

Lucrătorii se plimbă printre scântei nepăsători că nu iau foc.

Share this post


Link to post

Tare reclama, am ris cu lacrimi! =))

Share this post


Link to post

Asta e minora. Mai sint: schimbat motoare la benzina motor 1.6 si planetare !

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Destul de ciudat avand in vedere ca 1.6 16V-ul ala e un motor foarte vechi - de pe vremea meganului 1... Dar probabil cum a fost si cand au pus 1.4-ul care nu avea probleme pe solnitza si supernova - iar pe logan dadea detonatii si se footea cablajul...

 

Sunt masini mult mai scumpe si cu pretentii mai mari care au rechemari pe probleme ce tin de siguranta - dacia are doar probleme datorate ieftinirii generale - de la proiectare pana la productie.

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Problemele au aparut doar la generatiile euro5 de 1.6 16v k4m. Din pacate asa se intampla cand iei motoare care la baza au fost euro3 si incerci sa le aduci la standarde euro5. Sa nu mai zic de performante, logan 1.6 16v euro5 fiind cu 1.1secunde (ceea ce inseamna destul de mult) mai lent decat logan 1.6 16v euro4 pe 0-100. (ca fapt divers puterea declarata e aceeasi, 105cp)

Share this post


Link to post

Ionelei Savescu n-are unde sa-i stea, ca n-are creier, lipsa de umor o impiedica sa inteleaga mesajul unui spot publicitar, iar politrucul de Stroe o si intrece.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...