Jump to content
Sign in to follow this  
nrares

Dacia Duster

Recommended Posts

Lateral este cand iti dezvolti gama de produse, inainte este cand innovezi, modernizezi...ect

 

E aceeasi "poveste" spusa altfel, un Logan "ridicat" si "lungit", care optional poate primii si un sistem 4x4.

 

Puteau sa faca si un mini, daca are acleasi, interior, aceeasi tabla,aceeasi platforma, aceleasi forme, aceleasi motoare,acelasi tot, degeaba :)

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii!

Share this post


Link to post

Ma rog, totusi ii apreciez pentru eforturile de dezvoltare ce se fac acolo , mai ales in perioda in care altii au stagnat sau si mai grav au inchis portile.

Ia exemplu Craiova desii pe plan general compania FORD a stat bine pe perioada crizei.Am inteles ca se vor platii si dividende actionarilor de la Dacia.Deci lucreaza pe profit.Si au si planuri de dezvoltare deci Bravo lor!

Share this post


Link to post

Dupa ce am aruncat un ochi la Nissan, mi se pare chiar dubios individul care ar da 13,14,15 mii pe un Duster, si retin si faptul ca Qashqai nu m-a impresionat extraordinar de mult.

 

Qashqai este ... cu spume!!! Nu stiu ce au vrut sa demonstreze, dar cred ca le-a reusit :) ).

Am vazut si eu un Duster live. Pare mai micut in realitate decat il credeam eu din reclama (eroare personala, nu acuz Dacia ca ar fi lasat impresia gresita). Comparatia cu Qashqai o castiga Duster-ul (ma refer strict estetic, si strict de la distanta, nu ma refer absolut deloc la finisaje si fineturi, pret, tehnologie, etc).

Share this post


Link to post

Adevaru adevarat este ca... qashqai si duster sunt, in mare masura, cam aceeasi masina. Qashqai (modelul 2010) este frumusel, dar cand vezi cat costa si cat de mic este de fapt in afara showroom-ului, nu prea iti vine sa bagi de la 15.000EUR in sus. Duster, intr-adevar, ofera un pret mai bun. Daca se va dovedi cat de cat rezistent, poate fi OK. Oricum, nemtii deja se declara fani :) ).

 

Raman la ideea ca nu as da intre 12-15 mii EUR pe un Duster dotat bine. As opta pentru alta masina, chiar din alta clasa (Cruze, spre ex).

 

Nu mai fiti rai, Duster ESTE un pas inainte. Mic, dar sigur.

Edited by fry

Share this post


Link to post

Asociatul meu are un Logan Van cu care are deja 125000km. A mers doar incarcat la capacitate maxima si peste. Nu de putine ori mergea cu el pe burta. De schimbat nu a schimbat absolut nimic la el-doar anvelopele. Daca masina asta a tinut atat de bine, Duster care este o masina dedicata drumurilor proaste de ce nu ar tine? Singura intrebare care se poate pune este- ai nevoie de el?

  • Like 1

Share this post


Link to post
... Duster care este o masina dedicata drumurilor proaste de ce nu ar tine?

... daca n-are alte piese decat predecesorul, pentru ca masina sa fie dedicata drumurilor proaste, intr-adevar.

Share this post


Link to post

Am vazut si eu una bucata pe strada, nu arata rau exteriorul.

Din pacate interiorul e naspa rau.

Share this post


Link to post

E o masina OK.

 

Toate masinile au avantaje si dezavantaje. Important este ca avantajele oferite sa se regaseasca in lista de cerinte a unora sau altora.

 

Din pacate romanii au tot timpul tendinta sa extrapoleze si sa se laude cand vine vorba de ce le apartine.

Share this post


Link to post

Din pacate interiorul e mai mult si mai putin de logan > :)

Share this post


Link to post

Am fost sambata sa vad minunea. Nu m-am dat pentru ca aveau numai 4x2 la testdrive...

Insa m-am urcat in cateva variante diferite de echipare.

 

Variantele scumpe arata a kitsch... incercare de a face din materii fecale bici, si sa faca si plici... "lemnul" este hidos, si incercarile de lux sunt ridicole. Insa varianta cheala, cu jante de tabla si bare de protectie negre arata chiar bine - arata mai spartan, ca o masina de teren mai serioasa, iar adaugand cateva optionale o poti transforma chiar intr-un utilaj decent. Daca ar fi vreodata sa imi iau asa ceva - asa as proceda.

Din nou au pus roata de rezerva afara - sub podeaua portbagajului...

Tabla mi-a parut subtire, dupa cum faceau usile si capotele la inchidere-deschidere.

Interiorul de logan facelift... acceptabil (cu exceptia plasticolemnului mentionat mai sus) - ceasurile ceva mai elaborate - pentru un suvulete fara pretentii e chiar ok.

 

In concluzie - primele doua variante de echipare sunt niste alternative foarte ok - daca nu esti pretentios, si vrei un vehicul inalt, cu ceva spatiu interior, cu care sa poti sa urci si borduri, si sa te doare in pix de gropi.

Ultima varianta (cea mai scumpa) - bani aruncati... un wannabe nereusit - cu diferenta de pret ar fi mai bine investita in niscai gume bune de offroad...

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Salut, iata si impresiile mele de la testul organizat pentru presa in Maroc, in urma cu o saptamana:

 

http://www.0-100.ro/...e-dacia-duster/

 

 

Mai multe decat am scris in articol si am spus in comentariul din video nu prea mai am de adaugat. Astept un test mai lung si pe asfalt cu un Duster 4x4.

 

Oricum, masina a fost peste asteptarile mele.

Share this post


Link to post
  • Like 1

Share this post


Link to post

Nu se pune, Duster-ul nu este conceput pentru asa ceva, cine vrea sa se balaceasca in noroaie sa isi ia Land Rover, aia da masina de venit acasa bine innoroit.

 

:o fftopic: A da, sau Matiz, avem un user aici pe forum (@Ryco) care cica adora sa faca forestierele cu matizaurul =))

Share this post


Link to post

Oricum, masina a fost peste asteptarile mele.

Ce sa zic, daca un asa zis suv fara diferential blocabil, (dar nici nu-i nevoie de el, prosti aia care cheltuie banii cu asa ceva, uite ce solutie inteligenta si eficace cu 1-a scurta au ales inginerii frantuji si in filmul lui emil) dar de fapt nici vorba de tractiune integrala la ceea ce ne arata filmul, o magaoaie cu tractiune fata de 85 de cai a fost peste asteptarile tale, e greu sa iti dai seama ce ar face cineva in off-road cu o masina, asa cum auzim in film. Deh, testele astea, grele ;)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Asta-i reclama pe sectiunea de Stiri, ca s-a terminat bunul simt. Vindem stiri vechi luate prin copy/paste la fraieri si facem scoruri. La munca, bre !

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Bre Tommy, cred ca tu confunzi diferentialul blocabil cu reductorul aici.

Share this post


Link to post

pentru un suvulete ieftin are o optiune interesanta: 3 moduri de functionare a transmisiei - tractiune fata doar, auto (cum au default majoritatea suvurilor) si 4wd lock (4x4 permanent raport fix intre punti. Macar asta sa ia bun de la Nissan.

 

Daca avea diferential(e) blocabil(e) - cred ca ma inscriam si eu pe liste pentru un cazan d-asta...

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Nu confund nimic, cred ca atatea cunostinte de masini am si eu :) Solutia duster cu 1-a scurta le inlocuieste cu succes pe amandoua. Ca sa iasa din namol, cum se vede si in filmul lui emil avea nevoie de diferential blocabil, altfel putea avea si 10 reductoare ca tot patina o roata si 3 se mai odihneau nitel. In panta e bun reductorul dar nu are nevoie, duster merge la relanti, ca are cuplu nesimtit :) )

Asa nepriceput cum sunt am mai testat si eu ceva masini, hai domle, ala-i articol... mi-e jena mie.

Share this post


Link to post

Ai fi scris si tu asa un articol daca te-ar fi dus francezii pana in Maroc si ti-ar fi dat sa mananci.

Share this post


Link to post

Solutia duster cu 1-a scurta le inlocuieste cu succes pe amandoua.

 

Adica blocheaza ambele roti de pe o punte din cutie ? imi scapa ceva ? rolleyes.gif

 

 

 

Share this post


Link to post

Era o ironie, ma mir ca ti-a scapat, pe amandoua numite de tine, doar iti raspunsesem la intrebare :)

Bre Tommy, cred ca tu confunzi diferentialul blocabil cu reductorul aici.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Ah, asa da greenguy.gif

 

Chestia e alta, insa: credeti ca publicu' tintit de Duster stie ce-i aia diferential si reductor ? Eu cred ca nu :)

Share this post


Link to post

Categoric ca nu ala e publicul tinta, pentru ca cine are pasiune de off-road stie ce sa caute, se adreseaza pasionatului roman de garsoniera pe 4 roti, care nu are bani de un suv adevarat si ia unul de greutate de masina din clasa mini si putere la fel :) BTW, touaregul are 2400kg, dar cel mai ieftin opel corsa are 1200kg si 85 de cai =))

 

Dar, aici suntem forum, si inca unul auto si discutam ca asta e sensul unui forum, sa discute oamenii, nu putem inghiti gogosi ale cuiva care si el stie bine ca sunt gogosi, dar deh, are si el ale lui treburi.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Pe spate are diferential cu alunecare limitata.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Nu, dar sa o dea incolo de viteza a intaia cu cuplu care rupe macadamul... Vorbeste experienta mea de dCi cu 6 trepte. Nici 20% mai mult cuplu nu e suficent pentru asa ceva...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...