Jump to content
Sign in to follow this  
juld

Bara Spate Aveo

Recommended Posts

Salut, am fost lovit de un domn in timp ce intorceam si el depasea fara sa se asigure pe sina de tramvai. In urma intamplari mi-a spart bara spate. Aveti idee cam care ar fi pretul unei bare spate pentru un aveo sedan, eventual si niste numere de telefon de unde se pot achizitiona. Momentan o sa mai merg asa cu ea ca nu e chiar asa grav. Si evident ca nu aveam casco.

P.S. Imi cer scuze daca nu am postat la rubrica potrivita

Share this post


Link to post

Nu ti-a dat omul ala asigurarea?!... incearca aici : http://www.piese-chevrolet.ro/index.html

TEL : 021-3367721

ps: Cred ca o sa ti-o aduca pe comanda.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Nu mi-a dat asigurarea pentru ca domnu' politist m-a scos pe mine vinovat, pentru ca tipu care m-a lovit a declarat ca a mers tot timpul pe sina de tramvai. Ce sa mai zic,politia romana si jmecherasi samsari de masini se inteleg(de precizat ca masina care m-a lovit era a unui samsar de masini)

Share this post


Link to post

De ce? Ca ai schimbat banda/directia de mers fara sa te asiguri? Nu mai emiteti judecati gratuite cu titlu de universalitate. Legea e clara si e pentru toti la fel. In cazul in care nu esti multumit de ceea ce scrie in procesul - verbal de constatare, poti face contestatie in instanta.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Am sunat la numaru de telefon de mai sus si o bara spate de aveo sedan nevopsita, doar "coaja", costa 1025ron cu tot cu tva, cam asa e si la di-bas si la gtt. Cam scump avand in vedere ca la skoda superb e 1700ron o bara fata vopsita montata. Totusi aveo nu e cine stie ce limuzina,

 

Ok, am auzit la cineva ca nu ar trebui sa schimb bara pentru o mica crapatura, ci se poate reface. Este adevarat?

Nu am incredere sa ma duc la service, pentru ca, probabil din comoditate pentru ei sau mai stiu eu ce alte motive perverse, ei nu mi-ar dezvalui aceast modalitate.

Share this post


Link to post

Depinde cat de pleznita este. Teoretic, se poate dubla pe spate cu fibra de sticla, apoi se chituieste si se vopseste. Dat fiind ca nu ai casco, poti face operatia oriunde, numai sa iasa bine pentru tine.

Share this post


Link to post

Multumesc pentr raspuns, cred ca asa am sa fac, pentru ca este o crapatura de cativa centimetri, si nu prea as vrea sa schimb bara doar pentru atat. Dar ai cumva idee daca se duce garantia daca fac figura cu dublatu?

Share this post


Link to post

Garantie la ce? La o bara sparta?

Share this post


Link to post

Nu stiu intrebam si eu, ca din ce am auzit, garatia asta se poate pierde din cam orice, oricum merci.

Share this post


Link to post

Pierzi garantia la piesele/componentele la care s-a umblat...Bara ta daca e sparta (din orice alt motiv decat tensionare prea mare la fixare (sau ceva de genul asta-care atrage responsabilitatea producatorului)), oricum nu intra la garantie..poate la Casco...

Share this post


Link to post
Nu stiu intrebam si eu, ca din ce am auzit, garatia asta se poate pierde din cam orice, oricum merci.

 

Salut,

 

Bara din spate cu vopsit+montat duce la vreo 20mil. Ideea este ca poti merge cu ea asa daca este un pic zgariata sau crapata dar trebuie sa sti ca bara are un suport de bara destul de rezistent iar daca ala a cedat la un urmator (doamne fereste) inpact este posibil sa fie si mai grav.

 

Eu am fost lovit de un nene in spate iar impactul a fost destul de mare dar masina nu a avut nimic doar un "cucui" mic - am fost la constatat cu ea la service si mi-a spus ca am nevoie si de suportul de bara pentru ca este rupt... de pe dinafara nu se vedea nimic...

 

Concluzie... vezi si tu daca ai suportul de bara spart si abia apoi vezi mai departe daca merita ori ba sa schimbi toata bara.

 

Iar daca ai casco... d c iti mai faci griji de bani?

Share this post


Link to post

Ca n-are casco, d-aia :P

Share this post


Link to post
Ca n-are casco, d-aia :P

 

NASPA... de banii astia facea un casco...

Share this post


Link to post

fai casco...si dupa o luna te duci la politie la constatari...k "ai dat cu ea in gard/zid, etc"

Share this post


Link to post

:) )

Chestia asta se cheama frauda in asigurari si este caz penal. In plus nu vad ce asigurator ar face casco unei masini lovite fara sa mentioneze asta in raportul de evaluare si cum ar face poze fata stanga, spate dreapta fara sa se vada o bara sparta.

PS Iar ai inceput sa scrii cu irc? :-W

Share this post


Link to post

Totusi este cam tarziu sa mai fenteze sistemul... asta trebuia facuta cu cap inainte sa ajunga la politie.

 

Iar de fentat ar fi reusit... eu am un pr care a avut probleme si are masina neagra "same like my" iar din poze nu si-ar fi dat seama nimeni... (nu va faceti griji... nu am facut nici o ilegalitate) doar ne gandeam > :)

Share this post


Link to post

Asa-i, si mutati si placutele cu serii nu? De ce s-or gandi romanii numai la "fente" din astea? (intrebare cu raspuns cunoscut, nu astept raspunsuri) Raspunsul este: mintea cea de pe urma ;)

Share this post


Link to post

De gandit oricine se gandeste... acum si cine face este treaba lui... riscul lui - ca la loto :) )

Share this post


Link to post

M-am gandit si eu la fente, ba chiar mi s-au sugerat cateva, gen: "pune si tu p cineva sa traverseze o trecere de pietoni mai ascunsa, pune frana si sa intre unu in spatele tau si sa iti plateasca el bara". Dar totusi, cat de disperat sa fiu... Ma rog, tre sa merg la revizia de 10k si vb. cu domni sa imi spuna daca sunt avarii si pe sub bara.

Am mai vb si cu un alt nene de la un service mi-a spus ca ar costa cam 600RON sa repare o bara.

Ramane de vazut ce am sa fac, oricum solutia cu fentatu sistemului nu pre ma prinde.

 

Daaaaar, am auzit de un domn priceput care si-a facut praf BMWu (nu avea casco)si a dat nijte banuiti unde trebuie si i-au facut asigurare casco ptr masina, incheiata inaintea accidentului. Deci cu ceva cunostinte si in cazuri cand reparatiile sunt +20 000ron se pot face chestii.

Share this post


Link to post

Mircea m-a luat valu'...am uitat de pozele facute de evaluator :osanale: Oricum cu niste banuti se poate rezolva...

ps: Scz ptr limbaj irc

Share this post


Link to post

Salut!

 

Astazi am schimbat bara spate(am gasit masina lovita in parcare) la reprezentanta:2112 ron(pe CASCO).

Share this post


Link to post

Tot nu inteleg de ce e asa scumpa o amarata de bara spate la un aveo...? totusi e doar o bucata din plastic

Share this post


Link to post

Daca ar fi doar bara...poate ar fi mai ieftin...asa...

Share this post


Link to post

Intreb si eu acuma:

 

Un pret REAL pentru aceasta componenta ... Bara din spate ? Ca nu intru nic in casco si nic nu stau dupa moscaitii din service sa se miste . Iau bara , o vopsesc si o montez. Cateva suruburi stiu si eu sa pun in cateva minute nu in cateva zile ca aia din service.

Share this post


Link to post

La piese-chevrolet bara fata era acum 2 luni 400 RON. Cat sa fie diferenta de pret intre ele?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...