Jump to content
Sign in to follow this  
DevBreak

Radiator spart

Recommended Posts

Uite niste poze, de la mine:

post-1361-1207203395_thumb.jpg

post-1361-1207203428_thumb.jpg

post-1361-1207203446_thumb.jpg

 

Concluzia - e aproape la fel de lipita carcasa ventilatorului, cred ca problema este de la pozitia radiatorului si din faptul ca tuburile prin care trece lichidul sunt iesite mai in afara la tine. Eu vad ca pe masina mea sunt mai inauntru, carcasa freaca numai pe fagurele de tabla.

Share this post


Link to post

Observ si o alta diferenta.

La mine tuburile prin care trece lichidul sunt perpendiculare pe termocupla iar la tine sunt paralele cu termocupla.

S-ar putea si asta sa fie o treaba pt ca suprafata de contacte este ff mica, picand pe fagure nu are nici o problema in schimb la mine freaca pe tub :grumpy:

O alta observatie.

Aseara i-am tras o spalare la motor. Dupa care m-am apucat de inspectat si am observat ca era o distanta de ~2-3 mm intre radiator si termocupla, am zis ok <<se deformeaza terminc si revine la distanta normala>> insa azidimineata cand am venit la birou (30km) am ridicat capota si.. stupoate era tot pe radiator deci treaba cu deformatul termic si revenitul la normal pica.

 

Ma gandeam sa desfac termocupla si sa pun o saiba sub (ar genera o distanta suficienta sa nu mai frece).

 

Mai astept sfaturi de la voi.

 

Inca un sfat asteptat: Ce stiti despre serviceul de la targoviste? Se merita sau nu? Sunt buni?

PS. Mersi de imagini

Edited by DevBreak

Share this post


Link to post

Offtopic:

Tot dai inainte cu termocupla aia, bagi oamenii in ceata... E vorba de ventilator, ce naiba :scarpin: .

Si mie mi s-a parut ca "tevisoarele" pt lichid sunt orizontale la radiatorul tau, iar la mine sunt verticale. Inseamna ca au schimbat tipul de radiator de la Kalos la Aveo, sau ca pe Lacetti 1,4/1,6 e alt radiator.

 

Sfatul meu - pune distantor si asigura-te ca ventilatorul e bine spalat si centrat (sa nu vibreze).

Pentru service mai bine Bucuresti.

Share this post


Link to post

Ok. Am inteles. Imi cer scuze pentru nestiinta! :-S

Share this post


Link to post

Dupa ce acum ceva timp am terminat si cu problemele la rulmentul de presiune, ieri a venit randul radiatorului sa imi creeze probleme: aparatoarea de la ventilator a frecat in radiator pana i-a gaurit doua randuri de celule. Curgea ca la balamuc. Am sunat la Bacau si mi-au zis sa vin la constatare. I-am spus d-lui Ovidiu Platon ca incerc sa vin astazi la 14, dar azi dimineata am constatat ca din radiator tasnesc doua jeturi de apa. I-am spus d-lui Ovidiu ca NU pot ajunge la Bacau- deoarece pot cala motorul. M-a sfatuit in cele din urma sa sun la GM Romania. Un domn f amabil mi-a trimis platforma (a venit dupa cca o ora) (din Sv pana la mine sunt cca 70 km) la ora 12 eram la G&P Suceava. Am asteptat putin pana mi-a venit randul sa intru in service si la ora 16 aveam cheia in mana si plecam spre casa.

 

Comentarii:

Plus-uri

+ amabilitate si seriozitate

+ s-a lucrat rapid si bine

+ am plecat in aceeasi zi acasa (radiatorul aflandu-se pe stoc)

 

Minus-uri:

- nu am

 

Remarci:

- G&P Bacau cred ca ma trimiteau inapoi acasa, ei urmand sa-mi carpaceasca radiatorul si sa vin alta data sa mi-l inlocuiasca.

- am uitat la Bacau carnetul de garantie, motiv pentru care va fi trimis prin curier la Suceva, de unde il va lua tata cand merge la revizie (cam intr-o luna).

- costuri problema: drumul inapoi- in rest nimic.

- ITP-ul costa la ei 60 ron (pret bun, as zice)

- d-l Director de la G&P mi-a dat acordul sa fac cateva fotografii in show-room la o Corsa, ocazie cu (pentru, de fapt) care ii multumesc.

 

Cu aceasta ocazie acord nota 10 cu felicitari G&P Suceava pentru profesionalism si intelegere!

post-75-1208444884_thumb.jpg

post-75-1208445375_thumb.jpg

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Nu inteleg cum naiba a frecat plasticul ala dintr-o data. Ai lovit ceva?

Share this post


Link to post

Pe cuvant ca nu. Banuiesc- din cauza caldurii s-a incovoiat si a inceput sa impinga spre radiator. Si era ros rau bietul radiator.

LE: tata are peste 28k km si nu are problema asta. La naiba- asa de ghinionist oi fi?

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Nu e aceiasi problema ca la DevBreak (parca) ?

Share this post


Link to post

Ughht...nasol...bine ca ai rezolvat...

 

Ce m-a "impresionat"...cat de repede s-a miscat GM sa trimita platforma...

Share this post


Link to post

N-am ce reprosa- s-au miscat excelent. Iar nenea cu platforma a fost f de treaba- m-a lasat sa si fumez in masina si a oprit dupa Falticeni sa ma mai descarc un pic- simteam ca explodez daca nu dadeam calul la apa =)) , de la atatea devivelari.

Sincer- ma asteptam sa vina o platforma gen Iveco sau altceva- am fost oarecum dezamagit cand am vazut ARO-ul... Sa fi vazut ce fete au facut colegii de la scoala si elevii cand mi-au vazut masina cocotata la Cucuietii din Deal :) ). Dar ce feţe or face maine cand m-or vedea venind la program cu masina- ei or fi crezand ca stau cu ea in service muuuult si bine. Ajuns acasa am constatat ca nu curge nimic, totul e uscat la motor, doar mirosul de antigel incins mai persista. Am sa fac un test de densitate sa vad cum se prezinta amestecul- dar dupa ce se mai raceste motorul. Am inteles ca se testeaza la ~22 grade.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post
... simteam ca explodez daca nu dadeam calul la apa =)) , de la atatea devivelari.

Poate de aia a inceput si radiotorul sa curga...nu l-ai lasat si pe el ca "fierul" sa-si faca treaba... =))

Share this post


Link to post

Buei, "fierul" e in garantie- nu ma ating de el. Eu nu stiu cand expir- deci ma protejez. Unde mai pui ca-mi dadea omul cu levieru-n dinti daca ii udam bancheta =)) .

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Eu am rezolvat treaba extraordinar de repede- aceeasi problema. G&P Suceava impreuna cu Chevrolet Romania mi-au facut ziua mai buna! Multumiri!

Radiator

 

LE: mie mi-au decupat carcasa termocuplei- acum sta la mai bine de 5 mm de radiator. Am sa pun poze, dar acum mi-e cam... lene :D .

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Salut, Lucian M

Acceasi problema am avuto si eu in schimb domnii de la AWP pitesti nu au remediat problema... am mai pus eu distantiere. Plus disconfortul ca nu putem merge cu masina la capacitate maxima.

In alta ordine de idei vad ca anul este tot 2007, sunt curios la cati chilometri parcursi ai patit asta.

Sa fie oare lotul din 2007 mai prost la capitolul asta?....

 

Domnilor de la AWP Cars Pitesti care cititi acest forum... Cititi si luati aminte! Asa se face treaba.

Edited by DevBreak

Share this post


Link to post

Salut, cu ce au decupat carcasa? Cu flexul? Ma bate gandul sa fac si eu acelasi lucru

Share this post


Link to post

24 ian 2007, actualmente am 20k km. Nu e un an prost, ca mai este lume cu aveo din 2007 si nu au avut probleme. Dar de asta exista garantie si Chevrolet Romania (numarul ala din carnetul de garantie - 0213174690- rar am gasit pe cineva sa ma ajute atat de repede). Succces!

Share this post


Link to post

Dupa ce am observat eu- cu un cutter, dar ar fi fost mai elegant cu un flex. Merge cu orice, doar ceva timp sa fie- si intelegere din partea lor. Daca vrei sa iti rezolvi singur problema- ai grija ca pot exista comentarii din partea celor din service. Intreaba-i mai intai, sa nu ai probleme. Bafta!

Share this post


Link to post

aproximativ ca la mine s-a intimplat eu am masina din august 2007 iar problema a aparut pe la 21.000 km

Share this post


Link to post

Ma bagati la idei sumbre ,mai fratilor .Acum cobor la masina sa vad la Sedanul meu de 1,2 cum sta radiatorul +aparatoarea aia de plastic .Nu de alta da-i trantesc niste distantiere mama-mama. :shock:

 

Asa arata la mine .Jos distanta de 3-4 mm .Sus aproape lipit .Pus distantier surub prindere .

 

In partea dreapta este distantat .Cel putin asa am observat.

post-8104-1208526127_thumb.jpg

post-8104-1208526138_thumb.jpg

Share this post


Link to post
... Acceasi problema am avuto si eu in schimb domnii de la AWP pitesti nu au remediat problema... am mai pus eu distantiere ...

Corpul ventilatorului nu sta pe niste distantiere, preferabil din cauciuc pentru a amortiza vibratiile ? Orice motor electric se pune pe o legatura elastica, asta-i o regula de incepator.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Tolin!Surubul care il vezi nu are nici o garnitura distantier plastic etc .La mine cel putin era strans la maxim .cred ca era distanta de 1-2 mm aproximativ sau deloc.Slabit si pus cauciuc ,strans din nou.Nu stiu la colegii cat de fix a fost fixata aparatoarea.De aceea este bun forumul :thumbl:

Share this post


Link to post

Nazol, trecem urgent la actiunea "Un distantor in plus, o problema in minus".

Share this post


Link to post
Nazol, trecem urgent la actiunea "Un distantor in plus, o problema in minus".

Corect, Am mai intilnit persoane in service la targoviste cu acceasi problema inclusiv mecanicii au confirmat ca au schimbat multe radiatoare pe garantie

Share this post


Link to post

Efectut azi operatiunea "distantierul". Am un spatiu relativ egal peste tot de 2mm. Bine ca am facut operetiunea, aveam deja urme pe cuonductele radiatorului...

Edited by wwillym

Share this post


Link to post

Topicul devine sticky pentru ca se pare ca este o problema generala. Ar fi interesant de urmarit anii de fabricatie ai masinilor.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...