Jump to content
Sign in to follow this  
Nicotine

Lichid Ambreiaj Pe Minim

Recommended Posts

Diferenta o vezi la temperaturi scazute :)

Si diferenta cea mai mare este ca nu o sa schimbi prematur cilindrul de ambreiaj.

Share this post


Link to post

Salutare tuturor. Am inteles si am retinut cum se face schimbul de lichid de ambreaj, dar la cielo. Pentru nubira 1 e aceeasi treaba? Din cate stiu nubira are instalatie comuna cu cea de frana :scarpin: dar nu bag mana in foc. Pentru o astfel de eventualitate care este procedura de schimb?

Share this post


Link to post

Se schimba odata cu cel de frana.Vasul este compartimentat in 3 segmente : 2 pentru frana si unul pentru ambreiaj.Schimbarea se face la fel ca la cielo.

Share this post


Link to post

Se inlocuieste simultan cu lichidul de frana, numai ca se deschide si serisitorul de la cilindrul de ambreiaj si acela se urmareste sa curga lichid curat. Va curge lichid curat intai pe la cilindrul de ambreiaj, acesta se va inchide si se va urmari apoi la roti pana vine si acolo lichid curat si se strang toate aerisitoarele.

Share this post


Link to post
Data viitoare te tin toata noaptea langa gratar cu bere si palinca de la romulus pentru greseala asta. :grumpy: :)

pot sa particip si eu la discutie, sau numai palinca de la mine? :drinkers:

Share this post


Link to post

-o problema am avut si eu la cielo nu mai intra in viteza ,cu motoru oprit intra fara probleme am constatat ca furtunelu care face legatura intre pompa de ambreiaj si rezervor era efectiv spart datorita montarii din fabrica unui furtun necorespunzator calitativ la mancat lichidu de frana ?-am rezolvat problema cu un furtun de dacie cu insertie in forma de l care sa potrivit perfect -furtunelu original nu l-am gasit la magazine de piese daewoo---apoi completat cu lichid dot3 2+2 si aerisit pompa .

Share this post


Link to post

M-am trezit si eu aproape fara lichid in paharelul pentru ambreiaj, in consecinta l-am schimbat tot si aerisit instalatia. Am vazut ca este ud in dreptul pedalei de ambreiaj.. banuiesc ca pe acolo il pierde...ce ar putea fi defect.. ?

Share this post


Link to post

Pompa de ambreiaj .Garniturile sau chiar corpul pompei.

Share this post


Link to post

Este tragedie mare ? Costa mult ... e greu de schimbat ai idee ?

Share this post


Link to post

De costat nu stiu sa-ti zic, de schimbat insa se schimba relativ usor, pe la motor. Desfaci conducta, suruburile de fixare ale pompei, te bagi sub bord si desfaci boltul pedalei de ambreiaj, apoi scoti pompa si o iei invers ca s-o montezi. Apoi desfaci aerisitorul de pe cilindrul de ambreiaj si incepi sa-i pui lichid pe sus, pana curge curat. Strangi aerisitorul, verifici daca trebuie aeresit apoi si gata :)

Share this post


Link to post

Mda, azi m-a lasat in intersectie, schimbasem tot lichidul acum o saptamana, noroc ca aveam un bidonas de lichid prin portbagaj... si am plecat de acolo. Maine dimineata ma prezit la service pentru rezolvare, m-am facut de ras mama ei de masina.

Share this post


Link to post

Daca tot schimb pompa ambreiaj, ma gandeam sa pun OMV 5.1 credeti ca ar fi vreo problema ? Mi-a ramas un bidonas de cand am schimbat lichidul de frana... :)

Share this post


Link to post

Poti sa ii bagi linistit. Cilindrul de debraiere e acelasi la Cielo, Espero, Nubira, Leganza. La mine ambreiajul nu are rezervor separat, pompa se alimenteaza din borcanul pompei de frina, deci am unul si acelasi lichid pentru frina si ambreiaj (DOT 5.1). Cum ziceam, subansamblele fiind identice (de fapt aceleasi) nu o sa iti atace garniturile, va fi OK

Share this post


Link to post

Am rezolvat, pompa noua, bolt si bucsa noi ( la pedala ), lichid omv 5.1. Merge brici... acum nu mai are cursa libera mare ca inainte :) . Costuri daca intereseaza pe cineva sa intrebe.

Edited by TBird

Share this post


Link to post

nu ar fi rau sa ne spui si preturile desi cred ca e o mica-mare diferenta intre cele din c-ta si buc

Share this post


Link to post

Da da, preturiii :) )

Share this post


Link to post

care dintre ele e borcanul de la ambreaj?acela mic din spatele celui de frana la mine este gol,dar pe capac scrie "brake fluid"

 

Share this post


Link to post

Cel mic e pt ambreiaj si se utilizeaza lichid de frana dot 3, 4 sau 5. (punct)1.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...