Jump to content
Sign in to follow this  
Dragos82

Ceasuri de bord

Recommended Posts

Prea mult rosu :o

 

Dar daca tie iti place... :dizzy:

Share this post


Link to post

Asa e,este prea mult rosu.Te dor ochii nopatea dupa un drum de 3-400 km.Cel mai frumos si odihnitor zic eu ca sta fara plasticile alea verzi,adica scoase si lasate becurile normale sau bagate niste leduri gen Toyota Corola,neon sau cum vreti sa ii spuneti culorii respective.

Edited by geti

Share this post


Link to post

La mine dupa cum a zis uskt...am scos doar cpsoanele alea verzi de pe becuri...si am dat acele ce marker permanent.Culoarea luminii bordului este acum foarte odihnitoare.

Share this post


Link to post

Ce parere aveti de asa ceva pentru Nubira 2

 

daca stiti cumva cine vinde asa ceva pe la noi dati de stire ca eu am gasit ceasurile pe undeva prin singapore

post-7481-1182981979_thumb.jpg

Share this post


Link to post

nu trebe dat bordul jos ca sa ajungi la ceasuri ;) va spun din propie experienta , recenta chiar :D

Share this post


Link to post

Ieri, asteptand vreo 40 de minute dupa cineva, n-am avut ce face numai sa desfac bordul si sa scot capisoanele verzi de pe becurile de la ceasuri. Rezultatul...

 

post-6093-1189109377_thumb.jpg post-6093-1189109396_thumb.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post

BH ZNS cum ai desfacut bordul asa repede, ca vreau si eu sa-mi dau jos invelisurile verzi?

Care suruburi si surubele trebuie desfacute?

 

Multumesc

Share this post


Link to post

Poi ai 4 suruburi ca sa dai jos masca

4 sau 8 suruburi.

apoi ai ala ce tine bordul sa nu miste

apoi desfaci becurile, dai jos plasticul(arata ca un prezervativ) il dai jos

pui becurile la loc

pui surubul

pui masca

pui cele 4 sau 8 suruburi si gata

maxim 15 minute de munca.

Share this post


Link to post

nu va suparati ca intreb... de ce vi se pare ca ar arata mai bine fara capisoane verzi? ... imi pare mai odihnitor "cu" ...

Share this post


Link to post

@madkat Cred ca e o chestie de gusturi. Eu unul m-a saturat de verdele ala. Pur si simplu mi se pare o culoare rece. Dupa ce te obisnuiesti cu noua culoare, devine si ea destul de odihnitoare ;)

 

@Aiurel Cu mare grija :D Mai in gluma mai in serios, trebuie sa ai putina grija cand umbli la bord. Pe langa ornamentul din jurul ceasurilor, trebuie sa dai jos si plasticul cu ledul de la imobilizatorul electronic...cel deasupra volanului. Dupa ce dai plasticele jos, in partea de sus a ceasurilor, gasesti 4 suruburi din care numai 2 sunt pentru fixarea carcasei ceasurilor. Le desfaci frumos, tragi putin de ansamblu, pana ies si picioarele de jos, dupa care tragi incet de elpana poti umbla in spatele carcasei. In spatele carcasei ceasurilor ai sa gasesti 4 socluri negre ce contin becurile. Rasucesti de acestea sa scoti becurile, dai jos capisoanele, si faci operatiile in ordine inversa demontarii.

Edited by BH ZNS

Share this post


Link to post

Asa este - este de gust pana la urma - dar curios tot sunt sa vad cum iese pe viu - ma apuc eu intr-o seara sa scot capacelele alea verzi, mai ales ca bordul se da jos chiar usor...

 

In alta ordine de idei - ma "arde" gandul sa pun un reglaj al intensitatii luminoase a bordului - doar sa gasesc pe la dezmembrari o rotita care sa se potriveasca cu designul bordului - initial ma gandisem la rotita de reglaj faruri de la matiz - dar e un potentiometru simplu si trebuie in acel caz facut si un montaj suplimentar... imi trebuie sa gasesc o rotita cu potentiometru "de putere" sa mearga direct :mrgreen:

Share this post


Link to post

am si eu un cielo si i-am pus leduri albastre dar as vrea sa sh cum sa fac acele rosii ca la mine se vad tot albastre si as vrea sa iau si eu hartia deaia care se pune pe ceasuri alba da nu sh de unde lasati si voi date de contact ceva id meu este dosarele_xxx@yahoo.com va rog eu contactatima si spunetimi de unde sa fac rost de asa ceva

Edited by tiolik

Share this post


Link to post
Asa este - este de gust pana la urma - dar curios tot sunt sa vad cum iese pe viu - ma apuc eu intr-o seara sa scot capacelele alea verzi, mai ales ca bordul se da jos chiar usor...

 

In alta ordine de idei - ma "arde" gandul sa pun un reglaj al intensitatii luminoase a bordului - doar sa gasesc pe la dezmembrari o rotita care sa se potriveasca cu designul bordului - initial ma gandisem la rotita de reglaj faruri de la matiz - dar e un potentiometru simplu si trebuie in acel caz facut si un montaj suplimentar... imi trebuie sa gasesc o rotita cu potentiometru "de putere" sa mearga direct :mrgreen:

 

Espero are asa ceva, vezi daca ti se potriveste.

Share this post


Link to post

stie cineva cum se scot acele de la chilometraj si turometru?

Share this post


Link to post

cam asta mi-a iesit mielabord dupa un pic de truda :P :drinkers:

post-12629-1201377110_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Foarte tare frate... felicitari. Ai schimbat si becurile din cal?

Share this post


Link to post

:lavolan: daca imi explica cineva cum sa desfac consoa centrala mult mai calumea decat am gasit "explicatii" pe forum ... cred ca o sa reusesc si la aia sa le schimb ca e cam intruneric p`acolo de la o veme...take care...and drive safely...

Share this post


Link to post

Cum ai reusti sa dai limbile jos de la ceas fara sa se deregleze resortul ala?

Share this post


Link to post
:lavolan: daca imi explica cineva cum sa desfac consoa centrala mult mai calumea decat am gasit "explicatii" pe forum ... cred ca o sa reusesc si la aia sa le schimb ca e cam intruneric p`acolo de la o veme...take care...and drive safely...

Poate te ajuta imaginile astea !

post-7263-1201591922_thumb.jpg post-7263-1201591929_thumb.jpg

Bafta!

Share this post


Link to post

:osanale: hai k am cam intzeles...ms mult raman dator...

@CATA_ASD...bag usor ceva sub ele...gen surubelnitza mai finutza sau furculitza...dar mai intai le dai dupa tzamburushu ala cel putin la vitezometru ...ca dupa ce il dai dupa tzamburush se mai lasa un pic. oricum e treaba migaloasa care impune calm...oricum spor la treaba si avetzi grija sa nu stricati ceva. Take care!!!

Edited by Mircea
Citare inutila a mesajului anterior. Renunta la IRC!

Share this post


Link to post
Cum ai reusti sa dai limbile jos de la ceas fara sa se deregleze resortul ala?

 

Chiar asa, sunt lipite cu ceva? e vre-o smecherie sau doar tragi de ele? Nu se stramba axul ceasului?

Apropo eu am asta

post-2698-1201608602.jpg

post-2698-1201608613.jpg

 

LE. Nus' ce au pozele dar nu le-am postat bine, nu se pot deschide dar, va face voi o idee.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

mai are cineva capisoanele de la becurlie de la ceasurile din bord?

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Ai PM

Share this post


Link to post

Rares am eu capisoane id_ul meu de mess e miu_andrei20 ne vorbim acolo si vedem cum facem. e valabil si pt Dj_dark...pt detalii de desfacere acelor indicatoare.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...