Jump to content
Sign in to follow this  
Dragos82

Ceasuri de bord

Recommended Posts

nu se pot monta leduri rosii de tip SMD sa lumineze acele?

Share this post


Link to post

destul de greu, nu e loc de manevra... am reusit la logan , dar acolo e destul loc...

post-142-1109094880_thumb.jpg

Share this post


Link to post

pai cand reusiti sa faceti treaba dati si voi un semn, ceva. cred ca ne intereseaza pe toti. :thumbl:

Share this post


Link to post

ideea e ca nu a avut nimeni curajul sa ne lase un bord mai mult de o zi... daca vrei neaparat, ai putea sa circuli vreo 2 zile fara bord? nu de alta , dar trebuie sa studiem si noi mai multe variante, fiindca nu e asa usor ca la logan...

Share this post


Link to post

becurile din butoanele de ridicat geamurile se pot schimba ? si daca da ce model sunt ?

Share this post


Link to post

:wallbanger: Am inlocuit becurile din bord, la Cielo, cu leduri albastre cu lupa de 8mm. Am inseriat cele patru leduri cu o rezistenta de 180 ohmi. Tot nu merge. Stie cineva unde sa inseriez rezistenta si care e valoarea optima?

 

 

Multumesc anticipat

  • Like 1

Share this post


Link to post

Eu am facut cu serie 2 + 1KOhm. Patru, adica legat in paralel doua ansamble de mai sus. Led, Led, Rez, Led, Led, Rez.

 

Dar ar trebuis a stii ca nu toate LEDurile merg la aceeasi tensiune si nu e ca labec, daca tensiunea cade sub, sa zic, 2V, LEDul se stinge in timp ce un bec are inca lumina decenta.

 

Vezi specificatiile LEDului si calculezi. 2 LED + 980 Ohm mi-a iesit mie, dar am Blue HyperBright. Set cu alea de sub masina (vezi avatar).

 

Oricum daca vrei direct 12V pe LED iti recomand ceva mai sigur, pe la 1K/LED sau 1K/2 LEDuri.

 

--

P.S.

Daca m-ar interesa un bord albastru, LED, la ce usa bat? Sau ar fi de preferat sa ma distrez singur?

Edited by Ndi

Share this post


Link to post

Eu am preferat sa ma distrez singur. Satisfactia e uriasa in caz de reusita. In caz ca vrei sa apelezi meseriasi...se pare ca dsign se ocupa cu asa ceva contra unei sume , mi se pare , justificate. La cata munca e...pretul e justificat. Apropos... butoanele din consola ,le-am desfacut si le-am pus led de 3mm rosuuuu inseriat cu o rezistenta de 180ohmi. Vreau sa stiti ca e super. Gradual o sa desfac si consola, butoanele de deschidere geamuri si le fac tot rosii :banana:

Share this post


Link to post

eu am bordul alb neon ( ceasurile) butoanele de pe consola din jurul ceasului rosii, climatizarea alb neon si becurile de la geamuri rosii + pioneer alb +rosu

 

arata de mori...multumita lui dsign si soran :">

Share this post


Link to post

I-am dat un PM. Cred ca apelez la calea de mijloc. O sa-i las pe ei sa-mi faca complet, apoi incep eu sa ma joc. Asa incat o sa am satisfactia (sordida si nejustificata) ca becul ALA care l-am pus eu da tot farmecul, nu cele 20 puse de ei.

 

Da sa nu le zici ca nu-mi mai pun nimic :D

Share this post


Link to post

Ma ajuta cineva si pe mine sa desfac bordul? Sa fiti mai expliciti va rog sa nu stric ceva :P

Share this post


Link to post

Nu e greu de desfacut. Eu am fost autodidact si uite ce a iesit! :D

post-3648-1157032149_thumb.jpg

post-3648-1157032372_thumb.jpg

Edited by d_m_c

Share this post


Link to post

Ziua cat timp iti ia pina vezi cu ce viteza circuli, sau ce turatie are motorul ? N-ar fi trebuit sa schimbi si culoarea acelor ?

Share this post


Link to post

Sincer se vede super bine ziua. Ochiul percepe altfel fata de aparatul foto. Nu te lasa pacalit.

Share this post


Link to post

fratilor caut si eu un bord de espero,vreau sa-l schimb si nu prea am gasit nimic!e ars rau de soare si nu arata bine deloc si as vrea sa-l schimb!stie care va ceva????

Share this post


Link to post

uite ceasuri albe super tari.

le printezi pe o hartie mishto si te-ai scos.

post-4525-1158918583_thumb.jpg

Share this post


Link to post

sal 2 all

cum ar arata bordul de cielo daca pur si simplu dau jos plasticu ala verde de pe becuri?

a mai incercat careva?

daca da si are si o poza... as fi recunoscator :osanale:

alta chestie ... nu merg in bord becurile alea albastre de pozitii care se gasesc la tarabe cu 10 ron setul?

ms ms

 

cate becuri sunt de toate in bord?

sorry daca sunt off topic ... da vreau sa ii fac lumina alba la ceasuri ... ceva in gen audi a4 2000-2001

Edited by fdv

Share this post


Link to post

@FDV

Salut...am avut eu bordul fara prezervativele alea verzi si era un alb galbicios, nu stiu cum sa-ti zic ceva spre galben dar nu am facut poze asa ca nu te poti convinge cum arata.Se potrivesc becurile de pozitie cum se vand la tarabe si sunt 4 la numar(am avut si dalea) dar lumina nu era peste tot la aceeasi intensitate.Eu am recurs la leduri si sunt foarte multumit de ele.Vezi ca Soran se ocupa si are preturi atractive.

Edited by CATA_ASD

Share this post


Link to post

:o fftopic: La poza primului post de ce dupa 200km/h mai e o liniuta?cea de 210 :D

Share this post


Link to post

ai grija...cu scosul acelor...Intelegi greu ca de vandut, facut, comercializat etc nu aici? Doar la Bursa? Cate warn-uri trebuie sa iei? Dar este foarte greu sa scoti acele la Cielo..ca si la Vectra. S-ar putea sa se rupa axil de la turometru. Daca vrei incercam...

Am atasat o poza cu bordul meu de la Espero.

post-5049-1171223057_thumb.jpg

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

88JAX, cifrele la tine sunt transparente?Trece lumina prin cifre?Ai o poza de noapte?

Share this post


Link to post

Salut a cerut FDV o poza cu bord iluminat fara chestiilea alea verzi de pe becuri...pey eu am facut chestiia asta si sunt destul de multumit...nu se compara cu iluminare led :osanale: dar decat verdele ala mai bine asa. :thumbl:

 

Pentru Maruispmi ai incercat u sa pui "foaia"aia pe deasuprea?? Macar ai vazut pe la cineva?M-ar tenta si pe mine sa imi pun. ;)

post-6388-1171650665_thumb.jpg

Share this post


Link to post

La ace cum ai facut sa fie luminate rosu?

Share this post


Link to post

Marker :dizzy: din cate am auzit eu :D

Share this post


Link to post

azi am reusit :D Am facut becurile de la bord cu autocolant. :banana:

 

uite ceasuri albe super tari.

le printezi pe o hartie mishto si te-ai scos.

ok, le printez dar cum voi face ca seara sa fie luminate cifrele??? ele sunt negre si nu o sa se vada lumina din spate ! ???

post-5266-1172439906_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...