Jump to content
Sign in to follow this  
Jinx

Placute De Frana

Recommended Posts

Poate o sa para stupida intrebarea dar trebuie schimbate placutele atat pe fata cat si pe spate?

Putin probabil, de obicei placutele din spate se uzeaza (mult) mai incet.

Share this post


Link to post

Putin probabil, de obicei placutele din spate se uzeaza (mult) mai incet.

 

 

Intradevar. M-am uitat azi la ele si placurtele de pe spate sunt considerabil mai groase decat cele de pe fata. Ce m-a pus insa pe ganduri este ca pe discurile de frana au aparut striatii circulare, pe cele de pe fata considerabil mai proeminente decat pe cele de pe spate. Asta este uzura normala a discurilor sau e semn ca ar trebui schimbate? In directie sau in pedala de frana nu simt nici o vibratie care sa sugereze vre-o problema evidenta cu franele.

 

 

Share this post


Link to post

.. pe discurile de frana au aparut striatii circulare ... Asta este uzura normala a discurilor sau e semn ca ar trebui schimbate?

Se datoreaza placutelor de frina, mai exact pastei (compozitiei) din care acestea sint facute. O placuta de calitate buna nu produce astfel de urmari.

 

In directie sau in pedala de frana nu simt nici o vibratie care sa sugereze vre-o problema evidenta cu franele.

Lasa-le in pace, cel putin pentru moment. O sa dureze ceva mai mult "asezarea" noilor placute de frina, motiv pentru care e bine sa mergi mai precaut 100-200 km (daca ii faci urban).

Share this post


Link to post

Hei, am un Aveo sedan 1.4 din ian. 2008. Am cam 45.000 km cu ea si vreau sa schimb placutele de frana. Aveti idee de care se potrivesc? Ma refer la dimensuni. Pentru ca vad pe acest site ca sunt cel putin 2 tipuri, mie asa mi se pare. Vad ca cele pentru T200 sunt diferite fata de cele T255.

Asa la ochi, pare ca alea mai lungi de T200 s-ar potrivi la mine.

Intreb:

 

1. Eu de care masina am ? T200,T250 sau T255 :P

2. Un manual de service special pentru Aveo exista ? puteti sa imi dati un link ceva ? Am gasit ceva pentru alte coreene, la pachet, dar nu scrie ce tip de placute de frana am nevoie.

 

 

Merci.

Share this post


Link to post

Masina este T 250.Manual pentru Aveo a existat,dar linkurile nu mai functioneaza,au fost suspendate.Cine a apucat sa-l descarce,il are.

Edited by nluncasu

Share this post


Link to post

Teoretic pot rezista si mai mult, dar se pune intrebarea daca dupa atat timp materialul respectiv mai are proprietatile de frictiune initiale. Si raspunsul este evident negativ, in trafic s-ar traduce prin diferenta dintre "strans din ...." la o franare la limita si "poc" la o franare la limita...

Subscriu... perfecta dreptate!

 

Aveti grija. Eu veneam intr-o zi de la servici si au inceput sa scartaie cam tare pe fata ( mai aveau scartaieli de dinainte dar bagam pe seaam vremii umede). Ma duc la niste meseriasi, se uita un tip si zice.. uite ai carne pe ele mai merg mult, nu stiu de ce scartaie, poate ai vreo piatra... M-am holbat si eu acolo si intr-adevar erau uzate in proportie de 60 - 70 % ca sa zic asa estimativ din ochi... La care a venit alt baiat si a zis nu domle, hai sa le dam jos si a intrebat daca sunt originale ale masinii . Ai zic ca da... am luat-o eu la 41000 km si omu dinainte nu cred ca le-a schimbat vreodata si nici nu se mentiona in cartea service asa ceva sau in vreuna din facturile de revizii obligatorii pana la 40 mii km, pe care mi le-a inmanat... Oke zice omu, hai sa le dam jos...

Cand le-am dat soc... una din ele abia se mai tinea materialul pe placa metalica, alta era putin fisurt materialul... a zis omu ca e si normal sa fie duse si desprinse dupa atatia ani si mai ales la ce temperaturi record au fost iarna asta...

 

Prin urmare... mai conteaza si placutele alea sa nu fie pe masina de vreo' n'spemii de ani.

Share this post


Link to post

Salut,

 

Placutele de frana pe Aveo 1.2 (2006) au senzor de uzura?

Share this post


Link to post

Salut,

 

Placutele de frana pe Aveo 1.2 (2006) au senzor de uzura?

 

Singurul "senzor" e zgomotul. La nici un model de Aveo nu exista senzori de uzura.

Share this post


Link to post

Singurul "senzor" e zgomotul. La nici un model de Aveo nu exista senzori de uzura.

 

Merci. Am aruncat un ochi sub etrier. Mai am cam 5-6 mm "carne" pe ele, la 38.000 km.

 

Voi cam la ce grad de uzura le schimbati?

Share this post


Link to post

Primul set l-am schimbat la 55k...

Share this post


Link to post

Ce mult au tinut la unii :) ). Mai sunt altii si care le-au schimbat mai repede :D

Share this post


Link to post

A folosit cineva placute de frana Hi-Tech, koreene la Aveo?

Atat am gasit la magazinul nostru din Pitesti profilat pe piese Daewoo-Chevrolet?

Fata de acolo (care totdeauna a fost sincera cu mine) mi-a spus ca sunt ok placutele si ca numai marca asta a vandut pentru Aveo.

Pretul e 50 RON / set.

Share this post


Link to post

Va salut. Dupa schimbul unui set de placute fata (+aerisire) scade nivelul lichidului de frana? Intreb deoarece urmeaza sa-mi cumpar un set de placute si vreau sa stiu daca sa mi iau si un bidon de lichid de frana.

Share this post


Link to post

Daca aerisesti - scade , daca nu aerisesti - creste

Share this post


Link to post

Mi-am achizitionat un set de placute Textar la 100 lei pentru Aveo. Urmeaza sa le schimb saptamana viitoare.

Share this post


Link to post

Nivelul lichidului in rezervor creste exact cu cat a scazut in timp ce placutele se uzau(daca noile placute au exact aceeasi grosime ca cele uzate,cand erau noi)Explicatia este simpla:noile placute,mai groase,vor impinge inapoi pistonasele etrierilor care,la randul lor,imping lichidul de frana catre rezervor.Aerisirea nu intra in discutie,pentru ca nu e necesara.

Edited by nluncasu

Share this post


Link to post

Mi-am schimbat azi placutele. Manopera a fost 40 lei iar placutele 100 cum am spus si mai sus. Placutele pe care le-am dat jos m-au tinut 28000 km.

Edited by vieri

Share this post


Link to post

Cam mergi cu piciorul pe frana...

 

Inca nu am schimbat setul de Ferodo Premier pus pe la 55k... acum am 105k

Share this post


Link to post

Va salut. Am o problema si as vrea un sfat daca cunoaste cineva. La roata stanga placutele sunt ca noi. Pe dreapta placutele sunt super uzate iar pe discuri au aparut trei santuri. Azi mi-am pus pe fata cauciucurile de vara si cand masina era suspendata pe fata l-am rugat pe cel de la vulcanizare sa invarta de roti. Pe stanga s-a miscat lejer, pe dreapta abia a putut sa invarta de disc, credea ca e in viteza de nu se misca . Care ar putea fi cauza ?

Share this post


Link to post

Piston etrier blocat sau glisiere blocate. Mai probabila e a doua varianta.

Share this post


Link to post

Mai adaug si cauza probabila a blocarii:pamantul care a patruns acolo,ca urmare a aparatorilor de noroi crapate.

Share this post


Link to post

Piston etrier blocat sau glisiere blocate. Mai probabila e a doua varianta.

 

Prima varianta era. Am fost azi la service si pistonasul era blocat. Rezultat: Placutele noi de nici macar un an duse pe apa sambetei. Mi-au facut comanda cei de la service de un kit de reparatie etrier (16 lei) + set de placute (Bosch ~120 lei). Baiatul din service a scris pe deviz si pistonasul pe langa cele doua(kit-ul + placutele) dar cand l-a cautat in calculator a zis ca nu se gaseste pentru masina mea pistonasul. Dar eu am cautat pe diferite site-uri si am gasit si pistonul separat de vanzare. Credeti ca mi se rezolva problema doar cu kit-ul de reparatie sau sa iau si pistonasul?

Share this post


Link to post

Depinde ce are pistonasul.Daca e numai atins de rugina si se lustruieste bine,nu,daca e mancat de rugina,da.

Share this post


Link to post

Se umbla la lichidul de frana la operatiile de mai sus?

Share this post


Link to post

Evident. Cand scoti pistonul iti iese lichidul. Pentru a minimiza pierderile, se poate strangula (cu f. multa grija) racordul flexibil.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...