Jump to content
Sign in to follow this  
Jinx

Placute De Frana

Recommended Posts

Am montat ATE pe masina, cele care le-am avut de la GTT erau dupa 10k la fier am zis ca o sa le fac o poza, din pacate nu gasesc cum se numesc sa zic la lume sa se fereasca de asa ceva am gasit scris pe ele doar SAC L485F 8L08A dar ultima parte am observat ca difera de la o placuta la alta. In rest impresii despre ATE dupa prima 100km zic eu ca sunt super ok acum vreau sa vad cat o sa reziste. :-?

Share this post


Link to post

Stie cineva cat costa si de unde pot comanda,cumpara rulment roata fata cu abs?

Share this post


Link to post

Din cate am inteles , se potriveste rulmentul de la Cielo, si costa undeva in jur de 40 RON. Vezi aici postul #153

Share this post


Link to post

Din cate am inteles , se potriveste rulmentul de la Cielo, si costa undeva in jur de 40 RON. Vezi aici postul #153

 

CARE Cielo, e intrebarea. Executivul are rulmentii de pe fata dubli aproape ca dimensiune si ca pret.Ultimul rulment schimbat la mine acum vreo 3 ani a costat 90 de lei.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Nu stiu... luati legatura cu userul LAwR, de la el provine imformatia. In linkul de mai sus sunt si poze cu rulmentul.

Share this post


Link to post

salut.. cielo fabricat in romania nu are abs...

Edited by diablo

Share this post


Link to post

Pe fata se schimba doar rulmentul, nu ai nicio treaba cu rotita ABS. Doar pe spate rulmentul e capsulat si nu se poate schimba decat tot ansamblul care include si rotita de la ABS.

 

Pe fata se potriveste rulmentul mic de la Cielo, te duci la orice magazin cu piese si le spui despre ce e vorba, pentru mai multa siguranta ii pui sa caute datele in sistem si sa compare dimensiunile.

 

 

Share this post


Link to post

Ok.am rezolvat cu rulmentul,LAwR avea dreptate ,rulmentul nu are legatura cu ABS.Acum am alta problema ,masina se opreste in mers ,pur si simplu se opreste fara a trepida ,harai,carai sau alte simptome,Am auzit ca este IACul,are kalosul asa ceva daca da cat costa,poate fi curatat?cu ce se ocupa el?Multumiri pt.eventualele raspunsuri.

Share this post


Link to post

Placutele mele originale fac imediat 60.000 km si trebuie schimbate, am gasit placute T200 Cod OE 96534653 original GM, 195 lei, a mai montat cineva modelul acesta ?

Share this post


Link to post

Prea scumpe... recomand Ferodo Premier, sunt in jur de 130 lei.

Share this post


Link to post

Ok! dar cati km te tine

Share this post


Link to post

Cat franezi atat te tine. La mine greu tine o placuta 22 de mii de km, la maica-mea probabil 80 de mii.

Eu nu stiu ce lauda lumea atat de tare Ferodo-urile astea, ultimele ferodo premier le-am avut pe masina fix o saptamana,

scartaiau ca drequ, dupa care am pus ferodo ds performance si la vreo 18 mii le-am aruncat si pe alea.

Din ce am folosit pina acum mie mi-au palcut Textar si ATE, dar trebuie avut grija la ATE cu ce discuri se pun.

Am mai scris, multi producatori de fapt nu produc ci cumpara din china sau de la alti producatori si rebranduiesc,

asa ca e bine sa va uitati dupa tara de fabricatie, daca sunt facute in germania, dupa mine, se poate lua cu incredere indiferent de marca.

Piata de palcute va inregistra ceva scumpiri, TRW au inchisa fabrica din japonia, deja in state e aproape criza de placute.

Share this post


Link to post

Eu am pe kalos placute ATE si discuri ZIMMERMANN, de vreo 10 mii km. Sunt multumit de ele, fata de alea no-name :( korea ?) franeaza ceva mai bine. Inca nu scartaie.

Share this post


Link to post

SALUT va rog frumos i-mi spuneti si mie pana la urma ce fel de placute sa cumpar...ptr aveo ...am inteles ca sunt in jurul la 150 ron. Eu nu le-am scimbat de cand am cump din 2007 oct si am 41 000km . Chiar asa de usor sunt de scimbat>??

Share this post


Link to post

Ferodo,ATE, Textar, GM, Japanparts. Dupa buget si preferinte. Si da, se schimba usor, daca le ai cat de cat cu mecanica.

Share this post


Link to post

Prea scumpe... recomand Ferodo Premier, sunt in jur de 130 lei.

 

Salut

 

Unde ai gasit tu Ferodo Premier (FDB1699 pentru Aveo) la 130 RON?!

Share this post


Link to post

ASKA Constanta!

Share this post


Link to post

eu am gasit pe net FERODO PREMIER cu 158.53 lei, a gasit cineva mai ieftin

Share this post


Link to post

E un baiat prin Dristor care are super preturi. Eu l-am gasit la recomandarea unui amic de pe forumul opel. Ca sa nu mai spun ca intr-o ora mi-a adus piesa ceruta, saboti de frana ate la 150 ron...

Cine doreste un nr de telef PM catre mine (sa nu fie reclama).

Share this post


Link to post

Pe serban voda gasesti cele mai ieftine.

Di bas ul este nesimtyit rau de tot.

Depinde si de cum le folosesti, dar teoretic undeva la 30mii ar cam trebui schimbate

Edited by Mircea
In orice limba scrisa, la inceput de propozitie/fraza se foloseste majuscula!

Share this post


Link to post

Nu exista teoretic...doar exploatare specifica, ale mele au 45.000 km!

Edited by Mircea
Citare integrala a mesajului anterior.

Share this post


Link to post

Teoretic pot rezista si mai mult, dar se pune intrebarea daca dupa atat timp materialul respectiv mai are proprietatile de frictiune initiale. Si raspunsul este evident negativ, in trafic s-ar traduce prin diferenta dintre "strans din ...." la o franare la limita si "poc" la o franare la limita...

Share this post


Link to post

Am schimbat placutele de frana fara sa le programez in mod expres tot eram in service...am luat prin comanda Jakoparts pe care am platit 120 + 36 manopera dupa ce cu primele am facut 45.200km. La prima franare par moi, bine ca nu scartie, sa vad cum se vor comporta ulterior...discurile arata binisor inca mai merg. De schimbat se schimba usor, le-am pus in masina pe cele uzate in caz de forta majora sunt o rezerva viabila.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

a cumparat cineva de la ei http://www.reviziechevrolet.ro/produse/40_72,Chevrolet-Aveo-Dispozitive-De-Franare.html? stiti ceva de ei calitate , seriozitate !? aveti oferte de placute de frane online mai bune ?

 

E un baiat prin Dristor care are super preturi. Eu l-am gasit la recomandarea unui amic de pe forumul opel. Ca sa nu mai spun ca intr-o ora mi-a adus piesa ceruta, saboti de frana ate la 150 ron...

Cine doreste un nr de telef PM catre mine (sa nu fie reclama).

 

 

zice ti de unde va luati piesele ca inainte de reclama pt ei e ajutorul pt noi cei care cauta !!

Share this post


Link to post

Citind cele scrise mai sus mi-am dat seama ca nu am schimbat placutele de frana de cand am cumparat masina si ar cam fi cazul. :)

 

Poate o sa para stupida intrebarea dar trebuie schimbate placutele atat pe fata cat si pe spate?

 

Si stie cineva daca placutele brembo care se potrivesc pe lacetti sunt cu adevarat brembo sau chinezarii? (P15002 este codul de produs)

 

Ms ;)

Edited by LacettiBlack

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...