Jump to content
Sign in to follow this  
Jinx

Placute De Frana

Recommended Posts

Sigur are nivelul de lichid scazut daca nu sta aprins constant martorul. Scaderea nivelului de lichid este si un semn ca placutele sunt destul de uzate.

Share this post


Link to post

Intr-adevar, nivelul de lichid este destul de scazut (este peste minim cu vre-o 10 mm). O sa completez nivelul dupa indicatiile din carte si astept sa imi fluiere senzorul direct de pe placute si atunci o sa le schimb.

GoogleSearchIconShadow.gifSuperSearchIconShadow.gif

Share this post


Link to post

Completeaza pana la maxim dar verifica si placutele. Este posibil sa fie nevoie sa le schimbi.

Atentie cu ce lichid de frana completezi.

Share this post


Link to post

Mie, cand franez, imi fluiera un pic franele ... ar trebui sa schimb placutele ?

Mentionez ca merg "pensionar style", accelerarile si franarile le fac cu blandete.

Share this post


Link to post

Salut .

 

Am si eu o intrebare . Ce riscuri exista daca las pe un mosulica sa imi schimbe placutele de frana ? El e genu de om care se pricepe la toate ( e demonstrat ) , am dat azi roata jos , s-a uitat si a zis ca e foarte simplu :D . Am vazut ca si cineva mai sus zicea ca le-a schimbat singur in 10 min .

Share this post


Link to post

Daca stie ce face, niciun risc :)

Share this post


Link to post

Revin cu o postare dupa mult timp unica cauza fiind, din pacate, modul greoi in care merge siteul...la momentul actual am 33.000 km si cum in vara mi-am propus o iesire prin Alpi ma gandesc serios daca placutele mele de frana isi vor face treaba intre cota 0 - 2800 metri mai ales ca vreau sa fac o sumedenie de trecatori montane. Intrebarile mele se refera la caractersiticile placutelor mai precis cat au initial grosimea, pana la cat e limita, daca martorul de bord imi semnalizeaza finalul de viata ale actualelor placute cat as mai putea sa merg in conditii de siguranta pana la primul service, daca schimbarea e chiar atat de simpla fiind nevoie doar de cheia rotilor, cric si o cheie de 13/14?

Din posturile anterioare am inteles ca placutele Ferodo Premier (cod FDB 1699 ?) aprox.150 lei ar fi alegerea cea mai buna, in iunie o sa fac revizia si ma gandesc ca o eventuala mentionare a dorintei aflarii starii placutelor va duce invariabil la necesitatea schimbarii lor...ma gandesc ca ideal ar fi sa le achizitionez in caz ca vor sa le schimbe sau sa efectuez singur operatiunea.

Citeam pe un topic de schimbarea la un Logan a placutelor ferodo premier fdb 845 unde grosimea initiala era 11,3 mm...sunt compatibile cu cele de pe Aveo?

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Sunt bune FBD 1699 (nu conteaza ca e Kalos sau Aveo) , am cumparat eu pentru cineva care are tot un Aveo din 2007 .Pretul lor a fost de 140 RON (anul trecut in 2009) pentru schimb la revizie, din cauza pretului de 300 RON cat erau cele GM la GTT si este foarte multumit de ele.

Share this post


Link to post

Ce pot spune despre Ferodo (al treilea set):

1. au costat 110 RON (-10% discount client fidel)

2. franarea este mai buna, mai ferma, noile placute dovedind evident o aderenta mai buna si poate in timp vor genera o uzura mai mare a discurilor.

3. producatorul placutelor mele este din Belgia, nu stiu in ce alte zone se mai produc, asta pentru a avea certitudinea calitatii.

 

Astazi am facut o verificare si dupa 33 000 km sunt la jumatatate privind nivelul de uzura. Uzura determinata de dealer in service. ok.gif

Share this post


Link to post

daca as vrea sa imi schimb placutele si discurile de frana cu unele mai Pro, de ce trebuie sa tin cont?

Ce dimensiuni au placutele de frana?

 

(de abia acum incep sa ma documentez in acest domeniu, toate informatiile pe care le am despre elementele de franare pe orice masina sunt 0 )

 

 

Share this post


Link to post

Toti producatorii de placute au cataloage in care este specificat codul produsului pentru masina ta, daca le fabrica.

Share this post


Link to post

Toti producatorii de placute au cataloage in care este specificat codul produsului pentru masina ta, daca le fabrica.

 

 

merci d informatie, alte idei care ma pot ajuta?

Share this post


Link to post

Rea este neincrederea.

 

post-402-127023416071_thumb.png

Share this post


Link to post

La tigaia tatei s-au cam dus placutele, trebuiesc unele noi. De unde as putea lua (Mike sau Lao- daca sunteti pe frecventa) un set Ferodo? Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

Unde gasim Ferodo Premier FBD 1699? La Rokor au doar GM originale cu 190 lei.

Lucian ce inseamna "duse", cat mai aveau pana la senzor?

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Pai daca au "modelat" discul...

Share this post


Link to post

Noi avem urmatorii producatori disponibili pentru Kalos/Aveo :) :

 

Ferodo Premier - 159 lei

Bosch - 139 lei

TRW Lucas - 158 lei

Pagid - 136 lei

Jakoparts - 99 lei

QWP - 71 lei

Share this post


Link to post

Eu am pus pe Kalos placute de frana Ferodo, varianta normala, nu premier. Au scartait la franare in primii 10km, acum sunt silentioase. Pretul a fost 100 ron + 20ron montaj. Par OK pentru niste placute ieftine, mi se par similare cu cele GM dpdv calitativ. Ma insel?

Edited by fry

Share this post


Link to post

Ferodo SL sunt mai moi decat premierul si mai ieftine :) , eu am dat 90lei.

post-1682-127217991895_thumb.jpg

post-1682-127217992886_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Dap, astea sunt. Ehh... eu am avut mai mult ghinion la pret :(

Share this post


Link to post

Eu am pus Ferodo Premier si discuri Ferodo . Momentan sunt in rodaj, dar simt din ce in ce mai bune franele. Stie cineva unde pot sa schimb lichidul de frana? Ma refer la schimbat cu aparat, nu cu metoda manuala.

Share this post


Link to post

Inainte sa schimbi lichidul de frana ar fi bine sa-l testezi.

Share this post


Link to post

Pai l-am testat. Mi-a rezultat ca trebuie schimbat.

Share this post


Link to post

Salut !!! Ce parere aveti de placute ATE. Vreau sa imi schimb placutele si nu stiu ce sa cumpar ATE sau FERODO :-? . Deci pareri ceva??? ATE le-am gasit la 178 ron setul, FERODO nu stiu inca cat sunt dar cred ca pe acolo.

Edited by bulamitica

Share this post


Link to post

Ferodo 150, dar am gasit oferta dupaia cu 120 si Ate cu 150.. asta e.Nu stiu daca a avut cineva pe Aveo Ate de pe forum :scarpin:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...