Jump to content
Sign in to follow this  
Alinake

Pasiunea Pentru Fotografie

Recommended Posts

Va prezint fotografia intitulata "Peisaj hibernal cu subsemnatul si subsemnata" sau "Fa-te, ba, ca muncesti ca iti fac poza!"

Din pacate aici eram spre sfarsitul activitatii mele in aer liber cand totul era gata si nu se vede ce era deasupra dansei dimineata.

post-182-1107086405_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Daca o iei de sus in jos e mai bine?... :D

post-74-1107101919_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Jesus .. nu-mi vine a crede nici acum. desi stiu ca este posibil si ca sunt cat de poate de reale. Niciodata nu am vazut atatea la un loc. Multzam pt link. Poate invat si io ceva de-acolo... numa ca n-am aparatura necesara :(

Share this post


Link to post

Mi-a venit Z3-ul. Si acum imi vine sa-mi dau suturi in gura ca nu l-am ascultat pe Strumf. Printre partile bune: viteza autofocusului este fantastica, nu am vazut asa ceva, anti-shake-ul chiar functioneaza, solid si robust. Insa are un dezavantaj major. Calitatea foto este execrabila. Cand am vazut prima poza am zis ca am chiorat de tot. Nu imi vine sa cred nici acum ce shpanuri pot sa iasa dintr-ul 4 Mpixeli Konica-Minolta. Culorile sunt terne, sterse. Ce, Benq-ul este super scula. :D . Pe bune ca Canon-ul 310 le face mult mai bune. Si costa la jumatate. Va pun pentru comparatie Teatrul National din Iasi, in varianta Minolta Z3 si Canon A310. Mai fratilor, poate alea cu Minolta sunt naturale si sunt eu dus cu pluta, dar totusi nu cred. Daca nu va dati seama, mai fac niste poze in aceleasi conditii si cu unul si cu altul. Vreau neaparat o parere de-a voastra.

post-47-1108065027_thumb.jpg

post-47-1108065104_thumb.jpg

Edited by lalexis

Share this post


Link to post

man, eu am z1 si am avut si a70. draku nu e chiar asa de negru... calitatea e net diferita, dupa cum spuneam si acum vreo 30 de posturi pe topicul asta.

1. culorile ies deobicei mai violente pe KM decat pe Canon. amandoua sunt criticate ca scot culorile mai vii ca in realitate. spre diferenta de nikon.

2. nu mai face in modurile de "loseri". fa si tu in P. daca vrei o comparatie realista intre ele, fa in M cu aceleasi setari pt shutter si aperture. in cele doua fisiere pe care le-ai postat, acestea variaza.

3. conteaza, cand faci o comparatie, sa focalizezi pe exact acelasi punct. altfel, aparatele pot masura diferit lumina si pot inchide/deschide poza.

4. shezi bland si nu te speria, mai persevereaza si ai sa vezi ca nu e asa de nasol. canon e recunoscut ca fiind cel mai bun aparat "fool proof" adique are cea mai buna expunere in auto astfel incat oricat de "loser" ai fi, iti va iesi o poza buna.

 

ps: KM are si o setare pentru a face culorile mai vii. incearc-o si p-aia. gusturile pentru culori sa stii ca sunt diferite de la om la persoana si cei cu fotografia cu film te vor critica intotdeauna ca tu ai culori mai vii decat in realitate.

Edited by alx

Share this post


Link to post

Am sa incerc sa fac cu ambele in acceasi situatie. Le postez zilele astea. La KM in mod normal le fac in P. Auto nu il folosesc daca am alta alternativa.

Share this post


Link to post

mai e si problema de calibarea monitorului. uneori face diferenta enorm .. eu am stricat multe poze cu fotoshopu' inc ercand sa le fac sa arate mai bine... si sarea lumea pe forum ca sunt culori de cuvânt_urât, nashpa etc... pana mi-a zis unul sa imi calibrez monitoru (ca io sustineam ca la mine se vad super) ...

 

calibrat cu adobe gamma si dupaia :shock: nu-mi venea sa cred ce culori nashpa erau. poate tu il ai calibrat pentru canon si acum se vad aiurea alea de pe KM. Daca tot nu esti multumit, vinde-o cat e noua (ca daca ai luat-o din Dubai sigur castigi la ea) si cumpara-ti Canon.

Share this post


Link to post

Monitorul este super-calibrat. Nu e de la el. Tot la chestia asta m-am gandit si eu prima data. Citeste comparatia intre camerele cu zoom mare din Photo Magazin ianuarie-februarie. Au ramas cracanati si aia. Azi scanez pagina si o postz sa vedeti toti. De luat, l-am luat de pe bhphotovideo.com cu card Taifun de la BancPost. 448 USD plus 2,2 milioane vama. 15 milioane in total. La pretul asta o tin oricum. Urmeaza Canon S70 :banana:

Share this post


Link to post

si inca una, tot facuta de maestrul Luc :)

post-74-1108453231_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Flori de iarna

post-575-1108453491_thumb.jpg

post-575-1108453502_thumb.jpg

Share this post


Link to post
De luat, l-am luat de pe bhphotovideo.com cu card Taifun de la BancPost. 448 USD plus 2,2 milioane vama. 15 milioane in total.

 

Au preturi bune astia la bhphotovideo.com...

De curiozitate, la ce curs ti-au calculat tranzactia? M-ar interesa cat e diferenta fata de cursul BNR...

Vama aia de 2.2 mil au calculat-o la factura sau au ei un catalog cu preturi?

Cat a durat livrarea - banuiesc ca ai optat pentru posta clasica?

Share this post


Link to post

Ca urmare a dorintei lui Lucman de a-i comenta pozele si cu permisiunea sa, postez comentariile mele la ultimele 3 fotografii ale lui:

 

care? ultimele puse de tine? sa vedem...

 

1.  frumos degrade-ul diagonal .. daca privesti din stanga sus spre dreapta jos e o trecere excelenta. ce-mi displace putin la ea, e faptul ca se vede prea putin din brazii de jos.. da un pic impresia ca te-au interesat numai foioasele de sus. oricum, nu e rea. pe o scara de la 1-10, nota 7

 

2.  destul de slaba compozitional. unghiul e unul oarecum ciudat, puteai sa te mai joci pe acolo. si sunt prea multe subiecte in fotografie, nu stii asupra caruia sa te concentrzi: gardul, bradul  sau muntele din departare. Gardul e curbat un pic inspre fotograf si ai impresia ca poza e "bortoasa", parca greutatea brazilor ar sta sa o rupa. Nu-mi place, fara suparare. 5 (cu indulgenta :) ) )

 

3. (cea postata de Iuzar - daca e a ta asa cum spune el) De departe ce mai frumoasa din toate punctele de vedere. Are atmosfera, cerul incarcat contribuie si mai mult la aceasta. iti calauzeste privirea. spectaculoasa si locatia, zici ca e un pod peste munti :) . Felicitari - 10.

 

PS: mi-ar placea daca nu te deranjeaza sa postez (eu sau tu) acest mesaj si pe forum, poate creem un obicei in a comenta lumea pozele si a le nota. Am putea face chiar un poll saptamanal, in care sa se voteze fotografia saptamanii. Ce parere ai?

 

Asadar, sunteti rugati sa va dati cu parerea la orice foto apare pe acest sit. Din greseli se invata. Si sper sa prinda ideea mea cu fotografia saptamanii. Ce ziceti?

Share this post


Link to post
Au preturi bune astia la bhphotovideo.com...

De curiozitate, la ce curs ti-au calculat tranzactia? M-ar interesa cat e diferenta fata de cursul BNR...

Vama aia de 2.2 mil au calculat-o la factura sau au ei un catalog cu preturi?

Cat a durat livrarea - banuiesc ca ai optat pentru posta clasica?

 

Camera a fost 408 USD, transportul 46 USD. Era cel mai ieftin, intre 10 si 14 zile. A ajuns in 9. Seriosi ca intotdeauna. La vama, de cand s-au scos accizele, platesti doar TVA-ul de 19%. Si ala l-am platit mai putin, pentru ca vamesei i-a cazut in mana factura fara shipping. In cutie erau 8 facturi, 4 doar cu pretul camerei si 4 cu pretul camerei si transportul. A nimerit-o pe aia mai mica si iti dai seama ca nu am tras-o de atentie. :D . Tranzactia a fost calculata la cursul BNR plus aproximativ 3%. Din cate mi-am dat eu seama. Chestia asta nu ti-o spune nimeni la banca, chiar daca intrebi de trei ori. Eu am riscat si de fapt cursul era mai mic decat ma asteptam. In schimb ai grija ca algoritmul asta nu e valabil si pentru camere video. La alea platesti accize de iti sar capacele. Un prieten de-al meu a dat pe camera 400 USD si a mai dat 400 Euro accize. Era sa o lase in vama. Si daca vrei asa ceva, ai grija sa fie in PAL. Au o sectiune separata (non-US) si sunt un pic mai scumpe.

Share this post


Link to post

Eu m-as baga la xduri ca am vazut ca sunt ieftine.

Share this post


Link to post

Facuta aproape de Lehiu dinspre Constanta asta vara, un picnic involuntar datorita "fluiditatii" traficului. (Eu nu eram cu masina, eram cu Dacia)

post-775-1108506955_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Urmeaza Canon S70 :banana:

 

Intreb si io ca prostu: ce va bucura pe toti la canon S70? Ca are 7.1MP? De ce nu un Panasonic FZ20? E mai scump (poate fi gasit si la acelasi pret cu S70, culmea!), are "numai" 5MP, DAR are 12X zoom optic SI stabilizare, se pare mult mai buna ca la Minolta... Lentile Leica... Etc...

 

S70: http://www.bhphotovideo.com/bnh/controller...u=347909&is=REG

 

FZ20: http://www.bhphotovideo.com/bnh/controller...u=344822&is=REG

 

Comparatie: http://www.dpreview.com/reviews/compare_po...mcfz20&show=all

 

Si ceva poze, facute tot cu petardutza mea de camera (in USA costa acum 59.99$...)

post-65-1108508984_thumb.jpg

post-65-1108508991_thumb.jpg

post-65-1108508998_thumb.jpg

post-65-1108509004_thumb.jpg

post-65-1108509010_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Intreb si io ca prostu: ce va bucura pe toti la canon S70? Ca are 7.1MP? De ce nu un Panasonic FZ20? E mai scump (poate fi gasit si la acelasi pret cu S70, culmea!), are "numai" 5MP, DAR are 12X zoom optic SI stabilizare, se pare mult mai buna ca la Minolta... Lentile Leica... Etc...

 

Si ce sa fac cu doua camere cu zoom optic de 12X?? Am una. Vroiam una si cu rezolutie mare.

Share this post


Link to post

Pai si cu doua camere ce faci? Mai bine cu banii de S70 plus banii care i-ai lua pe camera pe care o ai, ii pui la un loc si iti iei un SLR ... Dupaia o sa faci ce vrei cu el ... are 6.3 MP (aproape toate) si de zoom te rezolvi cand vrei cu ce obiectiv vrei tu... plu sca intri in categoria oamenilor seriosi :)

 

just my 2cents.

Share this post


Link to post

Si acum commenturi:

 

Wichedcoder:

 

Sa inteleg ca ai vrut doar sa arati cat de mare se facuse coloana si ca traficul era oprit.. ca altceva nu prea se vede. Puteai face ascest lucru mult mai bine fotografiind masinile din spatele tau (sau erai ultimul in coloana?). Spun asta deoarece dupa cum si tu cred ca ti-ai dat seama, soarele ti-a stricat toata poza. Daca faceai la masinile din spate, brusc se transforma in pritenul tau...

 

Viper, tu urmezi, dar am un pic treaba acum ;)

Share this post


Link to post

Ai zoom mare, ok, ai si rezolutie mare, ok, dar ce folos daca respectiva camera nu e tocmai cea mai reusita? De ce se uita lumea intai la nume si nu se uita la ce stie sa faca? Uite, vrei camera adevarata? Da adevarata!!! Si nu e SLR, culmea!!!

 

http://luminous-landscape.com/reviews/came...epson-rd1.shtml

 

Enjoy (daca nici asta nu e camera ca lumea, io ma las si vand covrigi la metrou...)

Share this post


Link to post
In schimb ai grija ca algoritmul asta nu e valabil si pentru camere video. La alea platesti accize de iti sar capacele. Un prieten de-al meu a dat pe camera 400 USD si a mai dat 400 Euro accize. Era sa o lase in vama. Si daca vrei asa ceva, ai grija sa fie in PAL. Au o sectiune separata (non-US) si sunt un pic mai scumpe.

 

Mersi de informatii :osanale:

Ma gandeam la un Canon A520 - urmasul lui A85. Am citit ceva review-uri pe net.

Voi stitzi ceva de camera asta?

Share this post


Link to post
Ai zoom mare, ok, ai si rezolutie mare, ok, dar ce folos daca respectiva camera nu e tocmai cea mai reusita? De ce se uita lumea intai la nume si nu se uita la ce stie sa faca? Uite, vrei camera adevarata? Da adevarata!!! Si nu e SLR, culmea!!!

 

http://luminous-landscape.com/reviews/came...epson-rd1.shtml

 

Enjoy (daca nici asta nu e camera ca lumea, io ma las si vand covrigi la metrou...)

 

Ai vazut ce lentile foloseste? CANON =)) =))

 

ps: cu cat dai covrigu ;)

 

just kidding... interesant aparatu.. dar din curiozitate.. unde naiba l-ai gasit, ca nu auzisem in viata mea de el... nu am apucat sa citesc tot, dar o sa ma mai uit. nu am vaz inca pe acolo.. cam cat costa?

Share this post


Link to post

Singura diferenta notabila la A520 e trecerea pe memorii SD si MMC. In rest pare leita A85.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...