Jump to content
Sign in to follow this  
Alinake

Pasiunea Pentru Fotografie

Recommended Posts

Ce zici tu deja e spre profi, arta fotografica etc... e de forum de specialitate/pasionati nu auto...

Pe aici cred ca sint foarte putini din categoria asta...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Dragul meu andrei.b SUPER TALENTAT in arta fotografica ( pfff...bulshit ) nu sunt poze cu telefonul. Ar trebui sa`ti fi dat seama deja ;)

Nu zau, cred ca e exif-ul gresit... Tu nu citesti sau doar esti combativ gratuit? Eu recunosc limitele mele si de aia nu postez poze cu gaini surprinse in ipostaze artistice si nici nu dau sfaturi de expert. Dar poti sa ai si ambii ochi din sticla si iti dai seama ca pozele postate de tine sunt mult sub-mediocre.

 

Bre, se cheama "pasiunea pentru fotografie", nu "profesionismul in fotografie". Unii stiu sa-si segmenteze motorul, altii intreaba cum se desface manivela de la geam, dar toti au loc pe forum atata timp cat pun intrebari pertinente si cauta sa-si creasca bagajul de cunostinte.

Tocmai pentru ca totpicul se numeste pasiunea pentru fotografie am postat. Nu vad ce legatura are fundul gainii cu pasiunea, sau poate eu am alte pasiuni...

  • Like 1

Share this post


Link to post

WoW... sunt coplesit... eu unul astept poze de la oameni cu adevarat "talentati" :) )

 

Apropo..daca vreti sa ne inveliti in detalii tehnice...mai exista un topic, legat de aparate foto...garantat voi citi acolo..daca vreau sa invat "meserie" de la tine :) )

Share this post


Link to post

Prima - este facuta in Iasi, Fundatie.

A 2-a e o incercare de low key.

post-16573-127331019731_thumb.jpg

post-16573-127331024681_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Multumesc. Astept critici de la poza aia, sau daca vedeti ceva special la ea

 

Probabil ai primi ceva critici constructive...daca ar fi poza ta... ;)

Share this post


Link to post

Prima - este facuta in Iasi, Fundatie.

A 2-a e o incercare de low key.

 

Daca tot postezi imagini pentru a discuta si analiza tehnici si abordari fotografice, ai te rog amabilitatea sa pui un file redus la dimensiunea ceruta pentru postare pentru a ne permite consultarea datelor din exif. Altfel o simpla imagine copiata de pe net nu ne ajuta sa intelegem si sa progresam in pasiunea pentru fotografie amatori si profesionisti deopotriva.

 

Andrei Iorga @ pe acest forum si mai ales pe acest topic au postat colegi cu adevarat pasionati de acest domeniu. Unii au castigat premii nationale si internationale, altii ca mine am castigat cate ceva din experienta lor si am progresat de la sapuniera la dslr. Indiferent de stagiul de evolutie, nu accept sa devalorizam nivelul atins prin postarea de imagini improprii cu cururi de gaina si de caini sau altele mult mai putin reusite, realizate din mersul masinii inainte de a plati taxa de pod la Fetesti. Acele poze le poti pastra pentru sine, daca au o valoare sentimentala deosebita, eventual sa le saruti pasional rockwoot.gif pe ecranul PC-ului tau de acasa, dar nu sunt facute spre a ramane pe acest topic.

 

Rog un moderator ingaduitor sa stearga aceste posturi infame, cat si comentariile noastre de dezaprobare. Practic nu merita sa intineze intentia si valoarea celui care a deschis topicul, Alinake.

 

As mai adauga ca imaginile realizate pe full-auto sa nu fie postate, deoarece nu au nimic in comun cu pasiunea pentru realizari fotografice.

Edited by safari hunter
  • Like 1

Share this post


Link to post

@ safari hunter - nu ti-am inteles exact of-ul.

Legat de exif, se pierde pt ca folosesc "save for web" in Photoshop. Nu am vazut nicaieri in ca e obligatoriu, nici ca sunteti asa pretentiosi.

 

prima: 8s, Iso80, f/4

 

a doua: 1/1000s, Iso100, f/4

Share this post


Link to post

@ safari hunter - nu ti-am inteles exact of-ul.

Nu am vazut nicaieri in ca e obligatoriu, nici ca sunteti asa pretentiosi.

 

Vad ca esti cu capsa pusa si probabil trebuie sa reiau firul explicatiilor. Nu te obosi, fa asa cum te simti bine.ok.gif

Share this post


Link to post

Mi-ai lasat impresia ca tu te obosesti, dar fa-o pe un limbaj lesne de inteles, ca pana acum nu suntem pe aceeasi lungime de unda. Ce-am gresit exact? Deja suntem offtopic, iar un post de dragul de a posta, nu duce la nimic constructiv.

Share this post


Link to post

La prima, ceva nu este tocmai asa, ma refer la f number. Pentru a obtine efectul acesta trebuie sa fie cat mai mare, corespunzator unei diafragme cat mai mici. Asta am dorit sa spun daca este atat de greu de inteles. Avand poza in format nemodificat decat ca dimensiune (resize) putem citi si noi in exif. E greu? Altfel nu te critic pentru ca nu am de ce si nici moderator nu sunt sa-ti impun un . Doream doar sa discutam realizarea ta, atat. Probabil o vom face cand nu vei mai reactiona la modul de atingere personala. Succes!!

 

Exemplu

Share this post


Link to post

Ai dreptate, la prima este f 2.8. Greseala mea.

Share this post


Link to post

Probabil ai primi ceva critici constructive...daca ar fi poza ta...

 

studio din munchen, verisoara mea este acolo

si mi`a zis asa:

ai termen 20 de minute, sa faci o fotografie, care sa aibe ca tema "iluzia"

ai 20 de minute pentru a crea iluzia dintr-un pahar cu apa sau ce vrei tu, este foarte usor..FA-O !

Am facut 38 de fotografii, pana am obtinut iluzia si asta in mai bine de o ora

 

Profesionalismul unei poze se datoreaza foarte mult aparatului...insa si daca ai un aparat si nu ai mana de asa ceva...e cam naspa...insa...nu mai comentez pentru ca sunt o gramada de oameni care stiu muuuulte ( dar nu vor sa ne impartaseasca cunostiintele lor :) ) )

 

Ideea e ca nu a vazut nimeni iluzia ;)

 

Andrei Iorga @ pe acest forum si mai ales pe acest topic au postat colegi cu adevarat pasionati de acest domeniu. Unii au castigat premii nationale si internationale, altii ca mine am castigat cate ceva din experienta lor si am progresat de la sapuniera la dslr. Indiferent de stagiul de evolutie, nu accept sa devalorizam nivelul atins prin postarea de imagini improprii cu cururi de gaina si de caini sau altele mult mai putin reusite, realizate din mersul masinii inainte de a plati taxa de pod la Fetesti. Acele poze le poti pastra pentru sine, daca au o valoare sentimentala deosebita, eventual sa le saruti pasional rockwoot.gif pe ecranul PC-ului tau de acasa, dar nu sunt facute spre a ramane pe acest topic.

 

Rog un moderator ingaduitor sa stearga aceste posturi infame, cat si comentariile noastre de dezaprobare. Practic nu merita sa intineze intentia si valoarea celui care a deschis topicul, Alinake.

 

 

Dragul meu falos ca bradu, stii sa citesti ? vezi tu ca in titlu, topicului nu se specifica daca e destinat profesionistior sau nu

iar ...referitor la saruturi pasionale ... nu am incercat dar vad ca tu ai fantezii cu sarutatul LCD`ului. Am o poza cu catzelu meu stand pe spate...SIGUR o sa`ti placa ;)

aa!! si inca o chestie...SPER sa ai LCD`u in garantie, pt. ca eu bag de seama ca esti pasional omule :) )....vad ca te dai bine pe langa "Alinake"

 

 

am sters pozele! Las "profesionistii" care baga bani in aparate si nu castiga decat "experienta" :) )

Edited by andreiorga

Share this post


Link to post

Pentru pretender: diafragma deschisa (f mic, de fapt e f/xx) inseamna DOF (depth of field) ingust, util la portrete de exemplu; diafragma inchisa (f mare) trebuie utilizat la landscape pentru a avea profunzime de camp, adica pentru a avea claritate pentru un interval mare. Recomandat e desigur cel mai mic iso pentru a avea sensibilitate maxima pe senzor, dar se poate folosi eventual si un iso mai mare cumulat cu o mica supraexpunere din aparat, nu la postprocesare, si asta facuta pe manual nu pe prioritate de apertura cu compensare cu plus.

 

andreiiorga, lasa bascalia ieftina pentru alte parti, te cufunzi in ridicol. Cand ai sa pricepi notiuni primare de optica ai sa realizeazi necesitatea "sculelor".

Edited by Tommy
  • Like 1

Share this post


Link to post

Sunt interesat de gasirea unor fotografii, chiar albume, indiferent de tema. Calitatea lor nu trebuie sa fie ultraprofesionista, dar placuta ochiului. Daca exista printre voi care detine asemenea albume, rog un PM. Sa nu fie albume de familie. Cu cat tema este mai variata cu atat mai bine.

Share this post


Link to post

@ Tommy - multumesc pentru info. Aparatul il folosesc mereu pe manual, iar diafragma o modific doar cat sa imi iasa expunerea. O sa incerc sa tin seama de acum si sa o modific in functie de subiectul ales, vedem ce iese. Folosesc doar iso80 - 100, pt ca incepand cu 200, senzorul baga zgomot barbar. Asta e aparatul care il am, dar momentan imi acopera necesitatile.

Share this post


Link to post

Vreau sa fac o fotografie din care sa reiasa luna plina (sa se vada si muntii de pe luna) dar si norii care o inconjoara, eventual si nuanta de albastru marin a cerului. Cum focalizez si ce setari trebuie folosite?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Pfff aparent suntem ingropati in valuri de mediocritate peste tot si toata lumea gasesti scuze care sa justifice acest lucru.

 

Daca ar fi fost toti ca voi acum inca mai mancam banane in jungla ba.

  • Like 3

Share this post


Link to post

Daca ar fi fost toti ca voi acum inca mai mancam banane in jungla ba.

 

 

Crezi ca este atat de rau pe cat pare?

post-2099-127398301337_thumb.jpg

post-2099-127398305101_thumb.jpg

Edited by safari hunter
  • Like 2

Share this post


Link to post

E drept ca decat sa stau pe forum sa ma uit la poze cu gaini (unde e importanta clipa sau cel putin asa ... am auzit) mai bine in jungla :D

  • Like 3

Share this post


Link to post

Pun si eu cateva cadre de la lansarea Ferrari 458 Italia - Baneasa :)

 

post-1549-127456233336_thumb.jpgpost-1549-127456234875_thumb.jpgpost-1549-127456273307_thumb.jpgpost-1549-12745624036_thumb.jpg

 

post-1549-127456253439_thumb.jpgpost-1549-127456252071_thumb.jpgpost-1549-12745625048_thumb.jpgpost-1549-127456248216_thumb.jpg

 

post-1549-127456282994_thumb.jpgpost-1549-127456284553_thumb.jpgpost-1549-127456285763_thumb.jpgpost-1549-127456287206_thumb.jpg

  • Like 5

Share this post


Link to post

post-6093-127464458887_thumb.jpg

Izvorul minunilor

 

post-6093-127464461827_thumb.jpg

Via @tommy

 

post-6093-127464506615_thumb.jpg

Intersectari.

Edited by zeneseu
  • Like 2

Share this post


Link to post

De-a v-ati ascunselea...

post-6093-127594064222_thumb.jpg

  • Like 2

Share this post


Link to post

A folosit cineva un TREPIED FOTO KN-TRIPOD40 ? Am vazut la un hypermarket cu 85RON, pe net am gasit cam putine specificatii despre el...

- Trepied Foto Konig KN-TRIPOD40, piciare aluminiu, picioare extensibile pe 2 nivele, inaltime 65-161cm, echipat cu maner si carlig, husa

- Inaltime minima - 650mm

- Inaltime maxima - 1610mm

- Elasticitate - 3.5kg ( banuiesc ca atat poate suporta maxim )

- Greutate - 1730g

- Pilat lungime - 690mm

- Are doua cumpene pentru centrare

- Capul trepiedului se poate lasa intr-o parte la 90grade

 

Eu as vrea sa il folosesc impreuna cu un aparat foto Canon 400d, care are obiectivul de chit. Pe viitor nu foarte indepartat o sa ii pun un obiectiv putin mai greu... Puteti da vre-un sfat ? :P

 

 

PS: Pai muta-l tu acolo :P

Edited by TBird

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...