Jump to content
Sign in to follow this  
Alinake

Pasiunea Pentru Fotografie

Recommended Posts

Foarte tari.

 

Imi pare rau ca nu am ajuns si eu.

Share this post


Link to post

Bine ca aveti asa ceva... in Tm a fost festivalu papricasului si ceva aerobic :grumpy: .

 

Si cu ocazia asta mai pun si eu 2 poze.

 

dsc3542g.th.jpg dsc35952x.th.jpg

Share this post


Link to post

Da, pacat ca sunt atat de rare astfel de evenimente, inafara de red bull nu stiu daca mai face cineva.

Mai pun vreo 2 cadre atunci:

post-1549-1255540806_thumb.jpgpost-1549-1255543372_thumb.jpgpost-1549-1255543452_thumb.jpg

post-1549-1255543478_thumb.jpg

 

M-am bucurat sa aparem si pe formula1.com, poze aici: http://www.formula1.com/gallery/other/2009/432.html

Pacat de GT, puteam avea, dar cu tot soiul de opresti.. la pensie.

Share this post


Link to post

Ma transform in fotograf de apartament asa ca afisez niste teste. Sunt teste de lumina nu de creativitate dar m-a mancat talentu sa incerc mai mult.

 

p1020608.th.jpg dsc4124x.th.jpg dsc4099x2.th.jpg

Share this post


Link to post

Pana la urma ai luat aparatu ala de 2000 ron? :P

Oricum sa-l stapanesti sanatos si sa faci cat mai multe poze cu el :drinkers:

 

Intre timp mai pun si eu o poza cu prelucrare exagerata ca n-am mai pus de mult :dizzy:

 

dsc4328s.th.jpg

Share this post


Link to post

Mai pun si eu cateva cadre din poate cele mai frumoase zile de toamna. :)

 

post-1549-125679593946_thumb.jpgpost-1549-12567959625_thumb.jpgpost-1549-125679597899_thumb.jpgpost-1549-125679607675_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Aia cu calu are culori frumoase. Si la cea cu pontonu ce poza ar fi iesit seara cu un filtru ND :shock:

 

Am si eu cateva de toamna dar culorile imi plac numa la una:

dsc4681copy.th.jpg

 

In rest cateva de strada:

dsc4731x.th.jpg dsc4718x.th.jpg dsc4728.th.jpg

 

Si... trec pe film :D asa din cand in cand. Mi-am luat un Minolta cu 4 obiective si abia astept sa developez prima rola de film :D

dsc4909i.th.jpg dsc4924x.th.jpg

Share this post


Link to post

Cismigiu, noaptea.

post-100-125680819215_thumb.jpg

Share this post


Link to post

De ce treci pe film?

Share this post


Link to post

A... din mai multe motive incepand de la chestii practice, calitatea pozelor si pana la fite :)

 

Unde la digital este umbra neagra, la film in zona aia ai culori si detaliu. Aparatu pe film l-as lua cu mine si cand merg la plimbare fara sa am emotii ca trebuie sa- tin in puf. Zgomotul e diferit la film in comparatie cu cel de pe digital pentru ca pe film nu ai pixeli asa mici de diferite culori. Nu trebuie baterie (la al meu trebuie numa doua baterii AG13 pentru shutter si pt exponometru). E full frame. Pozele arata altfel pe hartie. Nu este asa de greu ca D80-u. Chiar si avel obiectiv lung din poza care e construit cu metal e mai usor decat 70-300-le de la nikon. Imi place foarte, dar foaaaaaaaaaaaaarte mult cum se face focusul manual si as vrea sa am la D80 un gemulet din ala cu cerc taiat in 2 pentru momentele cand fac focus manual.

 

Cam astea ar fi cateva motive pe care le vad acum... pe partea mai putin tehnica este ca sunt mult mai atent la ce pozez, trebuie sa tin cont de diafragma pentru ca nu mai pot repeta poza asa de usor si sa o sterg pe cealalta, sunt mult mai selectiv cu cadrele, daca e un portret il gandesc mai mult inainte sa-l fac. Deci, mai simplu spus e alt feeling pe film pentru ca trebuie sa fi mult mai atent la toate si sa le gandesti bine pentru ca ai doar cateva pozitii pe film. Si nu poti trage burst...

 

Si daca nu aveam pe cineva care sa-mi dea filmu a/n cu 5 lei si sa-mi developeze tot cu 5 lei nu ma apucam de film. Dar acea persoana s-a oferit sa ma invete mai multe chestii despre pozatu pe film si daca mai in colo simt ca imi place sa pozez pe film si vreau sa le developez singur si sa le pun pe foaie singur, am persoana care poate sa ma ajute la tot ce tine de film.

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

E mai greu cu sculele si materialele necesare pt film/hirtie daca vrei sa te apuci.

Nu prea am mai vazut magazine pe domeniu... si pe vremuri era greu daca vroiai sa faci un efect ceva...nu gaseai substante...

Dar satisfactiile sint mari cind iesi din bezna dupa x ore cu 4-5 poze ude in mina :)

Share this post


Link to post

Mai sunt magazine specializate... F64 de exemplu inca au solutiile pentru developare, borcanu ala in care se agita filmu, termomentru, recipiente gradate etc etc. Daca era chiar asa de greu de developat si de scos pozele nu ma apucam de film. Dar cu 40 lei iei solutiile si cu alea developezi intre 20 si 40 filme.

 

Cu procesarea... discutabil...

Daca vreau sa fac procesare, o voi face din scanarea filmului. Si evident nu am pretentii de cine stie ce artificii tehnice pentru ca acolo ramane digitalu cel preferat.

Share this post


Link to post

De prin Sasca Montana + Cascada Vaioaga

 

dsc5140.th.jpgdsc5229.th.jpg dsc5228i.th.jpg dsc5148.th.jpg dsc5152.th.jpg

 

dsc5161q.th.jpg dsc5139h.th.jpg dsc5144g.th.jpg dsc5149.th.jpg dsc5153f.th.jpg dsc5154i.th.jpg dsc5155w.th.jpg

 

dsc5156u.th.jpg dsc5337.th.jpg dsc5322.th.jpg dsc5328y.th.jpg dsc5286.th.jpg dsc5287.th.jpg

 

dsc5301.th.jpg dsc5324.th.jpg dsc5329.th.jpg

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

Daca ti-ar lua cineva Photoshopul, ai ramane pe drumuri... fara suparare!

Si mare grija cu solutiile, pana faci tu 40 filme sunt expirate demult.

Ma baieti, m-ati spart! Ce dreaq mare satisfactie sa stai pe intuneric cu nasul in substante nocive?? Aveti cumva idee despre ce vorbiti? S-a terminat cu epoca filmului din momentul in care Hasselblad a decis sa treaca pe digital.

Si de unde si pana unde e vorba de calitatea pozelor pe film, si cum vine aia "s-a oferit sa ma invete mai multe chestii despre pozatu pe film"? Se realizeaza oare fotografiile diferit pe pelicula? Mai baieti: voi ati apucat-o invers pe acest drum.

Edited by Sharpe

Share this post


Link to post
Daca ti-ar lua cineva Photoshopul, ai ramane pe drumuri... fara suparare!

Si sa inteleg ca asta iti creeaza o frustrare sau ce? :lol:

 

Se realizeaza oare fotografiile diferit pe pelicula?

A... da... Poate nu difera in totalitate modul de a fotografia pe film fata de cel de pe digital, dar cu siguranta este alt feeling. Si trebuie sa ti cont de ce film ai in aparat, cum sa-l developezi etc etc. Deci, da, se face altfel pe film...

 

Si mare grija cu solutiile, pana faci tu 40 filme sunt expirate demult.

Din cate stiu eu nu toate solutiile expira.

Share this post


Link to post

Despre solutii mai citeste putin. Cat priveste frustrarea...se pare ca ai din plin.

Share this post


Link to post

"Tu sa vorbesti cand te vei pricepe" =)) (ghiciti autorul)

Share this post


Link to post
Despre solutii mai citeste putin. Cat priveste frustrarea...se pare ca ai din plin.

Nu am citit pentru ca nu ma intereseaza momentan. Din cate am inteles sunt doar unele solutii, mai scumpe care expira, in rest, cele mai ieftine nu expira asa de usor. Cat despre frustrari... vezi-ti de treaba.

 

@tolin: Asteptai de mult un post in care sa te faci vazut cu o remarca tipica tie? DIn aia fiiiina... pe care numa ntelectualizatii o pricepe... L... from love.

Share this post


Link to post
...

Asteptai de mult un post in care sa te faci vazut cu o remarca tipica tie?

A venit mai repede decat credeam, caraghiosul n-are timp de pierdut pentru a cataloga drept frustrat un fotograf profesionist cand acesta da un sfat pertiment. Impostura n-are nici limite si nici bun simt, tolerata de catre alti impostori.

Share this post


Link to post

Draga tolin un fotograf profesionist isi vede cat de cat lungul nasului si nu face astfel de remarci, dar aici pe acest forum nu cred ca este vorba de fotografi profesionisti inafara de alinake. Sfat pertinent? Poate tu il vezi ca fiind asa pentru ca orice mic atac la adresa mea sau jignire fiiiiina este un sfat pertinent pe care eu nu pot sa-l inghit, asa-i? Cat despre impostori si bun simt, cred ca tu confunzi rolurile pentru ca bun simt tu nu ai avut niciodata si nici nu cred ca il vei avea... dar ramai cu atacurile tale fiiine si de bun gust pentru ca cineva mediocru trebuie sa le faca si pe alea.

Share this post


Link to post

Eu zic sa ramaneti la partea de fotografie si sa oprim offtopicu' si balacareala aici.

 

Apocalips, vezi ca gasesti pagina de web a lui Sharpe la profil, ia arunca o privire pe-acolo si revino dupa.

Share this post


Link to post

Stiu site-ul lui sharpe si imi mentin in continuare parerea... nu ma impresioneaza cu nimic. Daca m-ar fi atentionat cineva care intr-adevar este un nume in domeniul fotografiei si nu este profesionist pentru ca asa scrie pe diploma ar fi fost altceva dar asa... un fotograf prefesionist nu intra in aceasta definitie prin simplul fapt ca are un D3 in mana.

 

Si ca sa dau un exemplu de un astfel de nume, pun si site-ul lui: http://www.bogdanpanait.ro/

 

Cat despre offtopic... de-acord... eu am mai spus ca nu vreau sa fac flame dar se pare ca tot timpu este cineva (si toin de fiecare data pe langa acel cineva) care nu se poate abtine.

Share this post


Link to post

In opozitie cu diletantul, PROFESIONÍST = Practicant a unei îndeletniciri ca profesiune.

Share this post


Link to post

@Apocalips, site-ul nu este facut sa te impresioneze pe tine sau pe altii cu aceeasi pregatire ca a ta. Nici nu ar avea cum, din moment ce fotografiile mele nu sunt prelucrate la greu in Photoshop. Nu a fost vorba de o atentionare, ci de o simpla parere personala. Daca tot esti un dur, fotografiaza pe film si mareste pe hartie fotografica, direct, fara sa prelucrezi nimic, asa cum se facea odinioara, si apoi mai vorbim despre frustrari. Eu zic sa revenim la fotografii si sa lasam off-topicul.

Edited by Sharpe

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...