Jump to content
Sign in to follow this  
Alinake

Pasiunea Pentru Fotografie

Recommended Posts

Salutare... sunt curios daca exista oameni pasionati de fotografie pe acest forum, in afara de mine? Pe mine ma fascineaza si "inghit" cat mai multa informatie in domeniu.. daca aveti sugestii catre forumuri, situri de fotografie.. tutoriale etc.. va rog postati...

 

Iata cum vad eu lumea prin intermediul micutzului meu aparat: http://www.nake.as.ro

 

PS: catre moderatori.. daca am incalcat cumva vreo regula privind postarea de link-uri, pls delete si scuze

 

Notă admin: :worthless:

Share this post


Link to post

au.. pai tocmai eu am uitat sa va impartasesc siturile pe care le frecventez

 

apropo de disecat aparate.. mai tare ca dpreview mi se pare steves-digicams

 

apoi.. locul de unde am invatat cel mai mult: DPChallenge (sit realizat de DPreview). Aici ai saptamanl cate o tema, pe care o realizezi si apoi urmatoarea saptamana iti este notata/criticata fotografia pe tema respectiva.. e locul care ma stimuleaza cel mai tare si imi da cele mai multe idei.. recomand cu caldura (atentie, devine molipsitor)

 

ar mai fii.. dar va dau cu portia :)

Share this post


Link to post

Da, si site-ul lui Steve e ok, se cam completeaza de fapt unul pe celalalt.

Share this post


Link to post

Suntem pasionati, dar tu joci in liga profesionista, noi mai pe la amatori :D .

 

Intrebare: Le procesezi sau iti place naturel.

Share this post


Link to post

yah.. right.. nu sunt profesionist nici pe departe.. am un micutz nikon digital ... taica-miu a fost pe vremea lu ceasca fotografu' orasului (slobozia, oras mic) :) .. cred ca de la el am mostenit microbu'

 

oricum.. imi place sa incerc... uneori imi place sa cred si ca reusesc ...

Share this post


Link to post

... :angry: ce ma inervati cu dijitoasele voastre :P

 

Io daca sint cuminte imi aduce Mosul un Canon EOS 3000N pe care il consider un fel de inceput catre o fotografie mai buna, ca pina acum n-am avut decit compacte cacacioase ... io nu sint pasionat de compozitii, imi plac snap-shot-urile cu "fapte de viata" :D :D :D

 

PS: fotografia bate filmul, va spun eu! :rolleyes:

Share this post


Link to post

Nenea, respectele mele!!! Esti intr-adevar in alta liga, de fapt voi, acolo, la Ubi, sunteti cam toti in alta liga... Zi-mi te rog ce aparat ai exact, Nikon am inteles, dar nu e Nikon de poseta...

Share this post


Link to post
PS: fotografia bate filmul, va spun eu! :rolleyes:

 

 

ca mare dreptate ai...

 

Lucman: nu sunt genul care sa ma laud ca : toate, absolut toate sunt asa cum au iesit din aparat. In PhotoShop le bag pentru un crop, pentru o rama .. si recunosc, uneori la fotografiile care au mici defecte, le repar. se mai intampla sa gresesc expunerea uneori, dar compozitia sa imi placa foarte mult si sa nu vreau sa renunt la acea fotografie. Asa ca atunci intru la greu cu fotoshopu si incerc sa o salvez prin dogde, burn, levels etc...

Share this post


Link to post

Si modelul aparatului? Ca nu inteleg lipsa totala a noise-ului...

Share this post


Link to post

Aparatul meu este un Nikon Coolpix 880 (luat la mana a 2-a). Are 3.34 MP efectivi si detin si un card de memorie de 256 MB + acumulator original + unul de rezerva

 

Am si un pseudo trepied (are 12 cm inaltime) de 120.000 in car4 .. e f util pt ca nu mai e nevoie sa pun aparatul pe jos cand vreau o poza la ceva pe pamant, sau f jos...

 

Cam astea sunt jucariile mele.. si sunt f mandru de ele...

 

Voi ce aveti?

 

Viper: am vazut albumele tale de pe webshots.. mi-ar placea sa vin sa fac si eu cateva poze la automodele ..

 

Numai bine... plec la o sedinta foto (a 2-a in viatza). Un prieten a cumparat un apt, l-a amenajat belea.. si acum ma duc sa il pozez.. ca vrea sa il vanda... va voi arata maine rezultatele...

 

PS: si nu, nu castig bani din fotografie.. .o fac din pasiune

 

lipsa noise-ului nu e ceva deosebit.. daca ai suficienta lumina, la un ISO 100 , iti ies super fotografii fara aberatii. Camera fiind SH are ceva pixeli morti.. dar se vad numai cand trag in conditii slabe de lumina, timp lung de expunere... dar se rezolva si acelea.. ca daia sunt digitale...

Share this post


Link to post

Cand vrei tu, cu mare placere te astept sa faci poze! Dar mai stai un pic sa vopsesc noua caroserie de Corvette pentru 1/18...

 

Inca o data, felicitari pentru poze, dar mai ales pentru mana si cunostintele de Photoshop!

Share this post


Link to post

Eu am un Canon A70 cu acumulatori Uniross, card de 128 si acelaasi pseudotrepied.

 

Marea mea problema e sa invat sa il folosesc pe manual. Modul auto ma scoate din pepeni.

Share this post


Link to post

printre cele mai reusite momente foto ale mele ..

canon A80

post-67-1103897404_thumb.jpg

Share this post


Link to post

...pot sa pun si eu o poza?...am facut-o ieri, 26 dec., pe malul marii... si sa stiti ca eu nu sunt nici macar amator, poate doar profan, asa ca nu ma urecheati pre rau, plizzzzzz...

 

...si as mai pune una care mie imi place mult de tot... :X

 

...si o poza pe care mi-a facut-o Luc... haideti, mai bagati si voi...

post-74-1104145144_thumb.jpg

post-74-1104266765_thumb.jpg

post-74-1104266945_thumb.jpg

Share this post


Link to post

@iuzar

... da , da e beton antena satelit din spatele tau aia de 1,8m AL poloneza , are si "incalzire centrala" ... :)

Na' ca pun si eu una ..

Share this post


Link to post

...o parte din gradina Palatului Reginei Maria, de la Balcik... au ingrijit-o cum trebuie bulgarii, e superb acolo...

post-74-1104304747_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Dedicata eroilor luptatori ai revolutiei...

 

Remember

 

Edit: scuze, dar nu mi-am dat seama cum pot face un thumbnail... rog help in aceasta privinta. multzam.. si la multi ani!

post-74-1104406369_thumb.jpg

Edited by iuzar

Share this post


Link to post

si eu sunt in "the little league" cu un minolta "dijital" de 3 mp, 4 acc 2100mAh Varta + 4 2100 Energizer, 2 carduri 256Mb, trepied (imprumutat de la camera video).

Am zoom 10x (38-380mm) pe camera, sic!

 

Ultima provocare a mea este sa pozezi luna astfel incat sa se distinga muntii si celelalte chestii de acolo. pana acum in 100% din poze imi apare numai o bila alba fara nici-un detaliu.

Share this post


Link to post

Iuzar, multzam pt thumbnail.. dar totusi.. nu m-ai lamurit si pe mine cum se face.. sau e treaba doar de moderatori? ca daca nu e, nu vreau sa te pun la treaba de fiecare data cand postez.. so pls any help ?

Share this post


Link to post

Thumbnailurile se fac automat, tu doar ataşează pozele. Când dai "Reply", jos ai o casetă cu "Browse" şi un buton "Add attachment".

 

Dacă ai de pus doar o poză, alegi fişierul cu butonul "Browse", scrii textul mesajului şi dai "Add reply".

 

Dacă ai mai multe poze, alegi primul fişier cu "Browse", apeşi "Add this attachment", aştepţi să încarce poza pe server, după care repeţi paşii pentru fiecare poză. Când ai terminat cu toate, dai "Add reply".

Share this post


Link to post

10x Vaxxi... si ca o mica proba.. un foc de artificii din noaptea dintre ani! (de fapt doua ca am mai adaugat unul... nu m-am putut abtine)

post-575-1104775015_thumb.jpg

post-575-1104775379_thumb.jpg

Edited by Alithenake

Share this post


Link to post

@alx: aceeasi problema am avut-o cand am filmat luna (am 25X optic, sic!) si nu am reusit decat jucandu-ma la exposure...

 

Asa, sa pun si eu cate ceva... Mai intai o amintire dulce si placuta de la revelion... Si apoi Biserica lui Stefan cel Mare din Borzesti (scuzati noise-ul, eu am o "amarata" de Trust 910 PowerZoom...)

Share this post


Link to post

Problema cu pozatul lunii e usor de rezolvat. Ca sa nu mai iasa o "bila alba" tot ce trebuie facut este sa mariti viteza de declansare. Treceti frumos pe manual si setati aparatul ca si cum ar fii ziua in amiaza mare... La o deschidere F11 a diafragmei (sau cat mai mica) si un timp de expunere de 1/250 s uneori chiar 1/500, telephoto la maxim (zoom in full daca va tot laudati cu 25 x <fericitilor> ;) ar trebui sa va iasa treaba.. a.. si sa nu uit.. la un zoom f mare, amplificarile tremuratului mainii sunt exponentiale asa ca va sfatuiesc sa folositi un trepied sau sa fixati camera pe ceva care nu prea se misca...

 

eu nu am decat un 2.5x la zoom, asa ca nu pot sa scot mare lucru (mai ales ca am doar 3 MP). atentie, nu folositi zoom-ul digital ci doar cel optic... altfel se strica tot...

 

uite ce am reusit sa fac eu cu o luna plina (se vad cat de cat urmele de munti) desi e detaliu mic pt ca nu am zoom mare:

post-575-1104775919_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...