Jump to content
Sign in to follow this  
Alinake

Pasiunea Pentru Fotografie

Recommended Posts

Sunt niste device-uri din astea speciale pt fotografi care pot memora pozitia si orientarea unei fotografii ca sa o poti repeta si in alta perioada a anului sau a zilei ;)

Share this post


Link to post

Niste poze mai de sezon facute cu un Fuji S5600 FinePix recent achizitionat:

post-4396-1193588169_thumb.jpgpost-4396-1193588192_thumb.jpg

post-4396-1193588210_thumb.jpgpost-4396-1193588275_thumb.jpg

post-4396-1193588327_thumb.jpgpost-4396-1193588374_thumb.jpg

post-4396-1193588431_thumb.jpgpost-4396-1193588496_thumb.jpg

Pozele au fost facute de baiatul meu,asteptam pareri si niste sfaturi despre cum am putea folosi mai bine aparatul. :drinkers:

Edited by CARABUSU

Share this post


Link to post

O incercare de HDR. S-a mai jucat cineva cu Photomatrix? Nu stiu de ce ies asa zgomotoase..

post-3482-1193757566_thumb.jpg

Edited by cristi_vb

Share this post


Link to post

In sfarsit stiu si eu cum e sa faci poza la un animalut si sa nu para miscata poza. De-obicei cu fuji-ul aveam profleme cu Af-ul si focaliza pe fundal sau focalizam de 3-4 ori pana era ok. Cu D80-u tragi frame dupa frame si ies toate clare :dizzy:

 

bobutg2.th.jpg

 

Sper sa se organizeze azi ceva in centru ca nu mai am rabdare... trebuie sa pozez ceva mai interesant sa vad ce poate aparatu.

 

Cateva de prin oras:

primariekd6.th.jpg grinettexv1.th.jpg dsc0283mr1.th.jpg

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

Duminica am fost iar la paintball. Terenu era la vre-o 2 km in camp si singura masina care a ajuns acolo a fost doar matizu meu :D . Restu s-au oprit cu 200m inainte de teren ca nu s-au riscat sa treaca prin noroiul prin care am trecut eu. Cum am ajuns mai repede cu jumate de ora si nu am avut ce face am facut poze la buburuza :D

 

paintballxqr0.th.jpg paintball1vy3.th.jpg

 

Si una de la paintball:

filleb8.th.jpg

 

Nu mai pun din timpu jocului ca deja cred ca v-ati saturat de ele.

 

Pozele sunt prelucrate in genul "semi infrared". Vreau neaparat sa-mi cumpar un filtru IR dar inca nu stiu pe ce obiectiv o sa-l folosesc, asa ca am cautat tutorial pt. photoshop ca sa obtin acelasi rezultat pe 18-55. L-am numit "semi infrared" pt ca ma folosesc doar de 50% din procedura infrared (de-aia iarba e portocalie si nu alba).

 

Pentru cei interesati, va pun aici link-ul cu acel tutorial: http://www.tutorialelf.com/Infrared_Effect..._Tutorials.html

Share this post


Link to post

Tiesto prezinta "noul" sau album, Elements of Life.

Sala Polivalenta, 1 Decembrie 2007.

 

 

post-174-1196866720_thumb.jpg post-174-1196866993_thumb.jpg post-174-1196866725_thumb.jpg

 

post-174-1196866735_thumb.jpg post-174-1196866742_thumb.jpg

 

post-174-1196866746_thumb.jpg post-174-1196866731_thumb.jpg

Edited by pixelconscious

Share this post


Link to post

Ai de gand si tu sa-ti iei o camera mai de Doamne-Ajuta?

Share this post


Link to post

De ce, stii tu pe cineva care vinde ieftin? :mrgreen:

Share this post


Link to post

Breee, de cand salivez si eu uitandu-ma la realizarile voastre... cu kktul de Aiptek DSC 5000 imi venea sa fac gauri in pereti... Da s-a schimbat boieru'.. Fuji S 5700, aparatul nu e mare scula, dar are setari manuale la greu fata de tot ce am butonat pana acu, si programele lui sunt destul de bune. Are 4 zile saracu la mine si a vazut peste 200 de cadre. Pun ceva zamislit acum o ora de la geamul domiciului conjugal, cu programul NIght al lui.

post-4855-1197916801_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Am pus mana in vara pe un aparat pe care nu il merit - Canon EOS 350D(deoarece nu am nici timp si nici destula pasiune pt a descoperi ce poate face cu adevarat). Am reusit totusi sa prind cateva cadre interesante cu el.

post-1834-1197919833_thumb.jpg

post-1834-1197919864_thumb.jpg

post-1834-1197919969_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ultima e photoshopita nu? :P

 

Finally, mi-am luat si obiectivu de 50mm. Nu prea am iesit pe-afara sa fac poze pt ca-s racit si mi s-a stricat monitoru iar acum am un lcd care citeste tot aiurea culorile si nu prea imi pot da seama cat de sharp sunt pozele ca sa stiu daca trebuie sa rectific ceva sau nu. Asa ca testele sunt facute in casa.

 

neonuh9.th.jpg time2oo1.th.jpg time0xp6.th.jpg

Share this post


Link to post

Da, e in photoshop. Am luat kitul de la un prieten, si incerc sa invat singur cam despre ce e vorba. Dar e greu tare, tataieeee. Tre sa ai rabdare si muuulta pasiune.

Share this post


Link to post

Salut la toata lumea!

Cum am vazut ca se vorbeste de foto, am zis sa intru si eu. Ma bucur ca sunt pasionati si de foto pe forum, am vazut si cateva fotografii - chiar reusite.

Incercarile mele le puteti vedea aici

Inca nu e gata site-ul cu totul...mai am de pus la el... :) ) Dar am inceput cu fotografiile...

Enjoy!

Share this post


Link to post

Am injurat intotdeauna camerele de pe telefoane, dar se pare ca asta nu e asa rea (N95 8GB) :)

 

 

02012008034.jpg

Share this post


Link to post

O poza cu gandacul meu.

post-3482-1201717902_thumb.jpg

Edited by cristi_vb

Share this post


Link to post

Foarte frumos !

Unde este facuta fotografia ?

Apropo...misto numarul tau de inmatriculare. :D

Share this post


Link to post

Este pe drumul dintre Voineasa-Vidra.

Share this post


Link to post

... iar numarul e modificat in Photoshop. :thumbl:

Share this post


Link to post

am postat link-u asta si la "aparate foto" dar acuma il pun aici + exemplu meu.

E vorba de un stabilizator de imagine artizanal facut dintr-o sfoara, un surub si o saiba.

 

http://www.metacafe.com/watch/1041948/1_im...ose_the_tripod/

 

Mi-am facut dispozitivu. Atentie insa la atza care o puneti, la mine e cam elastica deci trebuie sa o schimb. Am facut un mic test pe fuga si a iesit cam asa:

 

Fara stabilizatoru artizanal:

 

dsc1093nq2.jpg

 

Cu stabilizatoru artizanal:

 

dsc1094bl6.jpg

 

Nu e cine stie ce, dar daca as fi avut sfoara care nu se intinde cred ca rezultatul ar fi fost mai bun.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...