Jump to content
Sign in to follow this  
Alinake

Pasiunea Pentru Fotografie

Recommended Posts

Ball suport

ballzz9.th.jpg

Some dental problems...

dentqc3.th.jpg

 

Oare de ce am zgomot in pozele astea? :scarpin:

 

Am folosit F11 si ISO 200... Sa fie oare din cauza F-ului? Sau ca am umblat la Wb? :-?

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

La cea color e acceptabil, la cea b&w e mai vizibil. De la ISO e sigur, incearca mai mic, timp de expunere mai mare (dublu).

Share this post


Link to post

E cam aceeasi problema :-?

 

Trebuie totusi sa mai fac un test, sa mai scad din F (F8 sau F6) si sa pun ISO pe 80.

 

Pozele astea fac parte dintr-un test, ca mi-am facut un mic soft box si acuma ma chinuia talentul. A fost in graba testul si de aceea am facut pe F11 sa stau cat mai putin la focalizare... O sa revin cu teste :D

 

 

Later edit:

 

Cu F8 ISO 80

 

- Zaruri

- Masinuta

- Avion

 

PS: Sau deja ma intind eu si cer performante de DSLR de la aparatul meu?

post-2289-1170201417_thumb.jpg

post-2289-1170201544_thumb.jpg

post-2289-1170204230_thumb.jpg

post-2289-1170204326_thumb.jpg

post-2289-1170204390_thumb.jpg

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

La compacte senzorul CCD e mic, de aici si problemele de zgomot in anumite conditii. Este un soft care scoate zgomotul excelent (numai pentru asta e facut), eu nu-l am dar am vazut rezultatele la altii. Intru mai tarziu si-ti zic cum se numeste, poate il gasim pe net.

O zi buna.

Share this post


Link to post

Apocalips, tu ai cumva Fuji? :mrgreen:

Share this post


Link to post

Apocalips tu faceai poze faine .. ce-s cu astea? :) Sau ai vrut sa vezi ce zgomot pot face doua verighete ? :) ))

Share this post


Link to post
Este un soft care scoate zgomotul excelent (numai pentru asta e facut), eu nu-l am dar am vazut rezultatele la altii.

Cred ca e vorba de Neat Image... de care am auzit si eu dar inca nu l-am testat.

Apocalips, tu ai cumva Fuji?

Da :P

Apocalips tu faceai poze faine .. ce-s cu astea?

Mi-am facut un soft box, adica asa o jucarie:

imgphpnv6.jpg

 

Si acuma faceam teste sa vad ce poate si a aparut problema cu zgomotu.

Mai trebuie totusi sa fac niste teste cu setarile ca la calitatea pozei la maxim am 9M-N si 9M-F (asta fiind ultima) dar la mine e pe 9M-N.

Share this post


Link to post

Apocalips - problemele de zgomot nu apar din cauza F-ului. Si in plus nu prea ai probleme mari cu zgomotul ci mai mult cu artefactele de JPG, mai precis compresia Jpegului. Daca aparatul iti ofera posibilitatea fotografierii RAW sau eventual TIFF, fa si asa cateva poze si ai sa vezi diferenta.

 

Apoi, zgomotul mai apare si datorita expunerii incorecte, mai precis sub-expunerii. Nu spun ca sunt sub-expuse imaginile din soft-box, insa in zona de umbra mergea un pic mai multa lumina (mai ales la fotografia de produs). Fiind obiecte statice, iti recomand sa folosesti fara grija timpi de expunere mai lungi (adica F-uri mai mari, de la F8 in sus). Foloseste trepiedul, si vezi ce timpi iti cere aparatul in conditiile de lumina pe care le ai. Ca sa te joci cu lumina, mai precis cu "light ratio" (adica cat idn fiecare sursa de lumina ajunge pe subiect), avand in vedere ca folosesti lampi de birou la care nu le poti regla intensitatea, atunci iti recomand sa te joci cu distanta lor fata de soft-box. Incearca cat mai multe F-uri si distante ale luminilor fata de cutie, si cand gasesti ceva sa iti placa, tine minte acele setari (fa si o poza a setup-ului) si asa vei avea intotdeauna rezultate consistente.

 

Am facut si eu acum ceva timp o cutie (inca o fol cand am nevoie de ea) si iti pot arata cateva rezultate:

_DSC6396---zen.jpg

 

_DSC6383.jpg

 

_DSC6366.jpg

 

4_ATN6465.jpg

 

Si da, si mie imi mai apare noise-ul in fotografii, insa nu cred ca postez vreo fotografie pana nu o trec prin neat image, pe care il recomand cu caldura, mai ales la aparatele compacte

 

si asta e setup-ul:

300371133_147765394d.jpg

Edited by Alinake

Share this post


Link to post
Daca aparatul iti ofera posibilitatea fotografierii RAW sau eventual TIFF

Deja la RAW imi prind urechile... :-

 

Problem solved (cat de cat)

1. Am setat calitatea pozei la 9M-F (in rest la celalte setari nu am vazut diferenta)

dscf3585dq8.th.jpg

 

2. Aceeasi poza trecuta prin Neat Image :shock:

dscf3585filteredjz0.th.jpg

 

 

Amazing :D

Share this post


Link to post

Eu nu prea ma prind de diferente cand ma uit la pozele astea, asa cum sunt ele acum, pe ImageShack. In fine, o exista.

Treci aparatul pe RAW and start shooting.

Dar, Alinake, ce folosesti pentru a converti RAW?

Share this post


Link to post
Eu nu prea ma prind de diferente cand ma uit la pozele astea

Uita-te la suprafata dintre roti (sub masinuta)

Share this post


Link to post

camera raw din PS

luati-va ultima vers de pe site de la adobe.. si aia rulez.. alteori fol soft-ul Nikon, insa cel mai des PS-ul e pt orice

 

Apocalips - ce spui tu acolo sub masinuta sunt porozitatile de la cartonul pe care il fol, nu noise :) , ap vede mai mult decat ochiul, mai ales in macro :P

Edited by Alinake

Share this post


Link to post
Apocalips - ce spui tu acolo sub masinuta sunt porozitatile de la cartonul pe care il fol

Da, dar acolo se vede cel mai bine modificarea si de-aia am indicat acea zona

Share this post


Link to post

True, true, m-am prins.

Dar fiecare soft din asta are si el partile lui negative. Spre exemplu, acum, a taiat din dungile autocolantului de pe capota (in parea inferioara, sub 'taietura' de pe mijloc) care erau... perfect normale.

Share this post


Link to post

Am sa postez aici o fotografie facuta cu S3 IS, bineinteles si numele autorului inclusiv un link catre portofoliul sau. Motivele:

1. Nu se pot face fotografii adevarate pe auto (poate accidental doar)

2. Demolarea comentariilor negative legate de acest model

3. Incurajarea posesorilor de S3 in vederea abordarii metodei "all life learning" :)

4. Exemplificarea teoriei mele cum ca aparatul nu face poze singur, mai trebuie macar o mana, un ochi si putin talent sau studiu

 

Stiind ca teoria mea de mai sus (pct 4) a produs multi nervi si controverse pe acest topic si mai ales pe celalalt legat de aparate foto - "eu am dslr bey, ce te bagi in discutie?" :) ), nu pot decat sa ma bucur ca aceasta fotografie va deschide noi teme de gandire celor care au "scule" :) )

Pe de alta parte o postez cu gandul ca eu si Sebian (de ex.) vom ajunge in curand zi sa postam un exemplu asemanator... Ceea ce va doresc si dumneavoastra.

 

Urmariti modul de realizare: cele trei planuri, apropiat - subiect - indepartat, asezarea in cadru cu respectarea "rule of thirds" si calitatea imaginii.

 

Autor: Sasha Bulovic

Tara: Serbia si Muntenegru

Potofoliu: aici

Amator ca si altii...

 

Go for it Sebiane! ;)

 

PS sper ca aduci scula la Bicaz.

 

post-2385-1170484288_thumb.jpg

Edited by Moshu

Share this post


Link to post

Chestia asta ma 'framanta' si pe mine... care e diferenta intre amator si profesionist? Alinake, tu cum te consideri? Profesionist e ala care isi castiga existenta prin fotografie?

Share this post


Link to post

Domeniul intrebarii poate fi extrapolat..

PROFESIONÍST, -Ă, profesionişti, -ste, s.m. şi f., adj. (Persoană) care lucrează într-un anumit domeniu de activitate pe baza unei pregătiri corespunzătoare. [Pr.: -si-o-] – Din germ. Professionist.

 

Parerea mea ca nu-i destul. Era un film despre mike tyson, antrenorul lui, care scosese cativa campioni la viata lui zicea asa: "Stii ce e ala profesionist? Ala care nu renunta si-si face treaba indiferent ca-i e frig, foame, ca-si ia salariul au ba, ca nevasta-sa e cu altul sau nu" :)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Moshu, scula mi-o iau pe oriunde merg :mrgreen: asa ca vine si la Bicaz

Share this post


Link to post
Moshu, scula mi-o iau pe oriunde merg :mrgreen: asa ca vine si la Bicaz

 

Sa iei si aparatul foto te rog =))

 

PS De acord cu antevorbitorii mei. Asa e Tommy, dar iar intram pe teritoriu neutru: definitia ta e pentru profesionist sau pasionat? Sau pasionat si profesionist?

;)

Share this post


Link to post
camera raw din PS

luati-va ultima vers de pe site de la adobe.. si aia rulez.. alteori fol soft-ul Nikon, insa cel mai des PS-ul e pt orice

 

In PS CS nu pot deschide NEF (raw de nikon d50) asa ca folosesc Nikon Capture 4 care stie sa salveze tiff. Am sa incerc si in CS2. Oricum raw este un format sarac fara o prelucrare ulterioara nu l-as folosi in "macro" (asta e parere de pasionat nu de profesionist :P - parere de neluat in seama )

Share this post


Link to post

Kill Kill Kill

pion2ud3.th.jpg

 

Unitati de masura

unitati2kj3.th.jpg

 

In the beginning we had light... and we walked the earth from sunrise into the nigh... and we swim across the rivers and the seas... yes we always had the need for speed!

wheelfm0.th.jpg nfsfj2.th.jpg

 

Vrum vrum :P

Share this post


Link to post

eu nu sunt profesionist nici pe departe, cel mult amator avansat, pasionat, cum vreti voi sa ii spuneti

 

si daca mi-as castiga existenta din fotografie (ceea ce nu se intampla), tot nu m-as considera profesionist. II dau dreptate lui Tommy cu citatul lui, ala poate sa se numeasca profesionist, probabil

 

Referitor la faza ca nu se deschid NEF-uri in PS CS, am scris mai sus: luati-va ultima versiune de Camera RAW de pe site-ul adobe. ala va va deschide si NEF-uri de la ultimele aparate de pe piata.

 

Cu bine,

Alin

Share this post


Link to post

@Alinake: am descarcat acum vreo 5 zile de la adobe ultima versiune, am facut si treaba cu redenumirea dar degeaba in CS nu mrge. Oricum acum am un preview al nef-ului. Nu ma deranjeaza sa-l mai trec prin nikon capture in cazul asta.

 

Pun si o poza facuta cu HPul - o carare de munte. Am avut la mine si un EOS 400D problema era ca ningea si se formau picaturi de apa pe el asa ca l-am cam tinut in geanta. Nu imi dau seama care e limita de umiditate la care il poti expune si nu m-am riscat prea des :D

post-1228-1170835175_thumb.jpg

Edited by dreaQ

Share this post


Link to post

Mama ce pofta mi-ai facut de un drum la munte!!!! Moeciu cumva?

Share this post


Link to post

Nu e facuta la moeciu dar aproape...in Piatra Craiului undeva spre cab. curmatura. Pun si o poza cu canonu 400D, se pare ca nu am prea stiut sa fac cu el. Am redimensionat-o. Lumina mare de la zapada si putina stiinta din partea mea :wallbanger: Data viitoare ma duc mai pregatit... :twisted:

post-1228-1171018042_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...