Jump to content
Sign in to follow this  
Alinake

Pasiunea Pentru Fotografie

Recommended Posts

Am fost azi sa caut toamna...

 

Ultima poza e super, felicitari. Bineinteles, e parerea mea si sper ca conteaza pentru tine. :)

Share this post


Link to post

Mersi (ma asteptam totusi sa zici ceva de rama aia neagra :P ). Din pacate a fost una din cele mai enervante zile in care am facut poze. Am tot vazut poze cu toamna, si am plecat sa fac si eu cateva... si stateam in mijlocul parcului si ma uitam in gol... si peste tot copacii erau galbeni, si cadeau frunze, si batea vantu si nu stiam ce sa fotografiez. De-aia am scris mai sus ca eu nu vad toamna. Poate ca inca nu sunt flexibil si de-aia nu vad multe chestii. Am tras 61 cadre din care am scos astea 7 (6 daca nu calculez dublura catedralei), ceea ce e totusi bine fata de alte dati cand faceam 90-100 de poze si doar 3-4 ma multumeau.

 

Dupa ce le-am descarcat pe comp doar cea cu catedrala mi-a placut pentru ca e facuta din alta pozitie (pentru mine e prima data cand vad catedrala din locul ala :redface: ). M-am mai si enervat ca am umblat la setari pe la nu stiu ce filtru si majoritatea au un zgmot insultator de enervant. Bine totusi ca am retinut ce am modificat si am setat iar cum a fost inainte :uff: (dar asta abea cand am ajuns acasa si mi-am observat modificarea)

 

Poate data viitoare am mai mult noroc :scarpin:

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

Imi cer scuze, nu am citit postul, nu sunt pasionat dar raman impresionat uneori de ce lucrari fac unii. Linkul urmator face parte din cele cateva care m-au impresionat : http://www.lithiumpicnic.com

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post
Mersi (ma asteptam totusi sa zici ceva de rama aia neagra :P ).

 

Nu de data asta. Aici chiar merge zic eu (sau m-am obisnuit si nu-mi dau seama? :D ).

Share this post


Link to post

Valeleu .. da ati luat-o "razna" mai .. de o ora si ceva citesc posturile de aici si ma uit la poze. Am avut o pana cu site-ul daewooclub care nu mai imi mergea de aprox o luna (nici la servici si nici acasa) iar azi, surprise ... totul a functionat ca mai inainte (aici la munca cel putin).

 

Deci m-am apucat sa vad cum mai merge treaba printre pasionatii de foto de pe Daewoo si am ramas placut impresionat: poze din ce in ce mai bune, camere la fel si talent in continua crestere .. felicitari tuturor si imi pare inca o data rau ca nu am putut comenta la timpu potrivit asupra fotografiilor.

 

O sa incerc sa recuperez de acum inainte :P

 

Ca sa vedeti ca nu am stat degeaba in ultimu timp, va mai pun si eu cateva foto realizate si inainte si dupa evenimentul care ar fi trebuit sa ma schimbe, cum zic unii. (n.a. m-am insurat)

 

Asadar:

#1.

282238327_ce8bca5115.jpg

 

#2.

282235029_1bab0042c2.jpg

 

#3.

282235012_4044c0281b.jpg

 

#4.

282235015_97d45beced.jpg

 

#5.

282235024_bff9cb215a.jpg

 

#6.

282235020_cb0ce0cae3.jpg

 

#7.

282238331_24f64ba3cc.jpg

 

#8.

259516753_4bbaa459fd.jpg

Share this post


Link to post

Incep sa ma impac din ce in ce mai bine cu aparatu... Azi din 25 poze, 11 m-au multumit :D

 

Va prezint... mersu trenurilor :P

 

3trkg4.th.jpg buildingzg1.th.jpg icdv1.th.jpg locomotivafrontnf9.th.jpg personalkm0.th.jpg sayk8.th.jpg tmlfv1.th.jpg railroadjt9.th.jpg

 

De data asta pot sa cer comentarii? :rolleyes:

Share this post


Link to post

Daca-mi permiti un comentariu, eu as aprecia ca tu n-ai mina chiar rea. Ce nu prea-mi place, dar aici e vorba de perceptia ta asupra lumii, sunt culorile in care prelucrezi imaginile... parca sunt un pic cam prea "tari".

De exemplu poza cu locomotiva diesel, aia albastra. Am mai observat si la unele din pozele anterioare.

Share this post


Link to post

Da, am obiceiul asta cand vreau sa fac poza sa arate ca un "tablou", sau ceva ireal cu putin de glow (cum a fost si poza cu catedrala).

Uite un exemplu mai bun de "tablou":

depougr8.th.jpg

Share this post


Link to post

Daca aveti timp, in perioada 4-10 noiembrie, la Teatrul Nottara, foaierul salii ' Horia Lovinescu', expun fotografii din spectacolele Festivalului National de Teatru 2005

Share this post


Link to post

Mai NFS sa stii ca ai dreptate pe de-o parte. Ca incepator nu prea stiu sa scot in evidenta un subiect si de aceea cred ca am apelat la metoda culorii exagerate. Intr-un fel m-ai ambitionat sa vad daca pot mai mult decat atat... Si asa ieri mi-am luat jucareaua si pe cineva care sa-mi tina de urat si am plecat sa fac ceva poze sa incerc sa vad altfel "lumea".

 

Poza cu cainele: Doar desaturata

Poza cu frunza: Autolevels si un crop

Poza cu pasarela: Desaturata si motion blurr pe verticala ca se vedeau niste masini si niste crengi urate

Poza cu mainile: La asta nu mai tin minte exact... ceva burn si putin la lumina

 

PS: Daca nu era topicul asta nu cred ca as fi incercat mai mult decat niste poze la masina cand ar fi fost nevoie de ele. M-ati virusat rau de tot... Inainte ma pasiona cat de cat dar acum e mai mult decat un simplu virus :P

post-2289-1162641183_thumb.jpg

post-2289-1162641241_thumb.jpg

post-2289-1162641289_thumb.jpg

post-2289-1162641318_thumb.jpg

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

Ne-ai cerut sa comentam, nu stiu daca eu sunt cel mai in masura s-o fac, dar am sa-ti zic exact ce cred, fara detalii tehnice:

1. Fotografia 3 de mai sus, cea cu pasarela, este reusita :) >-

2. Despre culori: asa cum spunea si NFSul e chestie de gust. Mie imi place exact contrastul putin artificial pe care-l degaja locomotiva in context. Mi-aduce aminte de "stalker", filmul. Apropos, Apocalips, daca vrei sa intelegi ce imi place, cauta filmul "stalker (calauza)" realizarea lui A. Tarkovski si cauta scena cu drezina. Dureaza vreo 15 min din cate mi-aduc aminte. Te rog sa-mi spui parerea ta dupa ce o vezi. S-ar putea sa te inspire.

 

Ca sa ma explic, mie imi place sa citesc sau sa vad lucruri care ies din zona realului. Intotdeauna am fost pasionat de realizarile imaginatiei mai mult decat de realul care ne inconjoara. Prin cateva artificii poti face ca realul sa para ireal. Un artificiu este fotografia alb-negru, te joci cu nuantele de gri. Alta este prelucarea culorilor subiectului combinata cu alb-negru sau de ce nu, un monocrom extrem de pastelat - sepia de exemplu.

Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, este o parere personala, care tine de gustul subsemnatului. :)

 

PS Si aia cu frunza...

Edited by Moshu

Share this post


Link to post

O poza cu masina!

post-109-1162660174_thumb.jpg

Edited by SORAN

Share this post


Link to post

M-au intrigat azi dupa ce am parcat masina cateva sclipiri ale crengilor golite de frunze. Mi-am luat camera si am incercat sa imortalizez acest "plans" - in premiera pentru mine. Parca acelui nuc i-ar fi parut rau ca-si aruncase ultimele frunze, si iarna inca nu vrea sa vina :)

post-1361-1162759521_thumb.jpg

post-1361-1162759562_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Mi-aduce aminte de "stalker", filmul. Apropos, Apocalips, daca vrei sa intelegi ce imi place, cauta filmul "stalker (calauza)" realizarea lui A. Tarkovski si cauta scena cu drezina. Dureaza vreo 15 min din cate mi-aduc aminte. Te rog sa-mi spui parerea ta dupa ce o vezi. S-ar putea sa te inspire.

Am gasit filmu dar e in rusa si nu pricep nimic :redface: . Daca e ok pt tine poti sa detaliezi? (daca se poate povesti acea situatie de care ziceai)

 

Si acum cateva poze, unele mai recente, altele din tura cu cfr-u... + rama neagra cu care daca Moshu s-a obisnuit cred ca si ceilalti s-au obisnuit :P

post-2289-1162857261_thumb.jpg

post-2289-1162857321_thumb.jpg

post-2289-1162857371_thumb.jpg

post-2289-1162857416_thumb.jpg

post-2289-1162857562_thumb.jpg

post-2289-1162857592_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Nu trebuie sa intelegi nimic din ce spun actorii. Nici nu cred ca sunt dialoguri in acea scena. Mi-ar fi placut sa urmaresti expresiile, decorul si culoarea. Deseara am sa-ti zic (daca nu uit :D ) cate minute sa dai filmul inainte ca sa ajungi la acea scena.

 

Numai scena aia. Culoarea, expresie fetei si decorul.

Share this post


Link to post
Ultima provocare a mea este sa pozezi luna astfel incat sa se distinga muntii si celelalte chestii de acolo. pana acum in 100% din poze imi apare numai o bila alba fara nici-un detaliu.

 

 

Nu poti avea clara si luna si muntii. Au luminozitati diferite. Alegi - ori, ori :D

Share this post


Link to post
Mi-ar fi placut sa urmaresti expresiile, decorul si culoarea.

A, aia am observat... ca is culorile mai "radioactive" dar ma gandeam ca trebuie sa ascult vre-o replica sau alta viziune asupra realitatii sau ceva care sa ma calauzeasca :)

 

---------------

Primul meu macro facut cu aparatu asta, vazut mai altfel...

post-2289-1163087513_thumb.jpg

post-2289-1163087549_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Trebuie sa reproduci realitatea cit mai fidel posibil. Compunerea, aranjarea si tot ce faci, sa incerci sa fie in fata obiectivului, nu in Photoshop. Agentiile de presa de afara (de ex) au notiuni extrem de stricte despre procentele in care poti ajusta o fotografie. Incearca sa inveti intii sa umbli cu timpii de expunere, cu diafragma samd si apoi treci incet incet la celelalte :)

 

Bafta!

Share this post


Link to post

Da, dar avand in vedere ca eu abea de 6 luni am inceput sa am un aparat de fotografiat propriu si abea din 25 august (parca) am unu mai 'ntelijent e scuzabila procesarea. Poza a fost facuta la cateva ore cupa ce mi-am luat aparatu. A fost facuta pe modul auto in rest chiar nu tin minte sa mai fi umblat la ceva...

E vorba de poza de »AICI«

 

Deci a 2-a e cea reala si prima e cu autolevels. + ca eu inca sunt amator.

Share this post


Link to post
Trebuie sa reproduci realitatea cit mai fidel posibil. Compunerea, aranjarea si tot ce faci, sa incerci sa fie in fata obiectivului, nu in Photoshop. Agentiile de presa de afara (de ex) au notiuni extrem de stricte despre procentele in care poti ajusta o fotografie. Incearca sa inveti intii sa umbli cu timpii de expunere, cu diafragma samd si apoi treci incet incet la celelalte :)

 

Bafta!

 

In sfarsit suntem doi! Iti multumesc pentru ca mai gandeste cineva ca mine... Incepusem sa ma intreb daca nu cumva am eu vreo problema cu PS. Sau dupa ce am luat-o de la toti "profesionistii" cand am afirmat ca ochiul, mana si in final obiectivul fac poza. Sau fotografia :) Nu toate gadgeturile pe care de multe ori nu le folosim... Dar pentru asta trebuie sa stii a lucra manual cu setarile aparatului. Si atat, ca deja am obosit de cand tot zic asta.

 

 

PS Bineinteles, pentru cine doreste sa "perie" defectele cu putin PS, nu cred ca e foarte grav...

 

Si totusi mie imi plac incercarile lui Apocalips...

 

Am vazut fotografiile lui Sharpe, sper sa ne arati si de la tine cate ceva :) >-

Share this post


Link to post

Poti sa ma treci si pe mine la categoria profesionisti. Fara ghilimele :) La noi asa e regula - cit mai putin Photoshop. Tindem spre zero (ne dorim :D )

 

Niste exemple:

Share this post


Link to post

Un rasarit la Portita... :wink:

post-1228-1163506161_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Eh, ideea ar fi ca joaca in PS scoate un alt fel de rezultat, in opinia mea. Daca modifici un strop poza ca ai un strop de rosu in ochi sau ca i-a iesit ei un ten prea galben e ok dar daca modifici mult, ca de ex transformare in sepia, a/n sau cele puse de Alinake mai demult s-ar incadra in altfel de fotografie.

 

Cum spunea si Dom' Impotriva, ( :D ) parerea mea este ca fotografia trebuie in primul rand sa-si satisfaca rolul principal si anume acela de a reflecta cat mai precis realitatea. Ulterior poti sa o modifici cat vrei dar deja nu mai e realitate, e un fiction, e ca si cum te uiti la o poza reala dar bei inainte o sticla de vodca sau tragi un joint.

Share this post


Link to post

Corect, ALX. Daca sunteti fani ai fotografiei digitale modificate pina nu mai stii de unde ai plecat si unde ai ajuns, incercati www.dpchallenge.com . Va va satisface pe deplin. "Fotografiile" de acolo arata absolut SF; sunt faine, nu contest, dar eu nu le-as mai numi fotografii, ci grafica. Pe bune :D

 

Eu sint inca un nostlagic al filmului, dar meseria nu imi mai permite sa ma "joc" cu el decit in particular. Oricum, daca veti incerca sa faceti aceeasi fotografie cu un aparat digital si cu unul pe film (eventual si cu un film ca lumea, un DIA eventual) veti fi surprinsi de diferente. In avantajul filmului, bineinteles.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...