Jump to content
Sign in to follow this  
Alinake

Pasiunea Pentru Fotografie

Recommended Posts

:mrgreen: si ala unde e?

Share this post


Link to post

Poze oameni buni, poze... Nu conteaza de care, dar poze :P

Mie chiar imi face placere sa navighez prin topicul asta sa vad pozele VOASTRE. De multe ori il iau de la inceput si mai admir ce a facut unu si altu. E ca un album cu povesti... Macar 1 poza la 5 posturi, ca nu strica :dizzy: .

 

hrrrf2.th.jpgsky3hw7.th.jpgasirg2.th.jpg

Share this post


Link to post

O poza cu butonul de ISO, aici in spate, va rog!

Share this post


Link to post

_____________

Canon_S3_Back.jpg

Share this post


Link to post

Eu ma refeream la S2is... :D

Share this post


Link to post

In speranta ca nu e o "caterinca"... uite poza cu butonul de shortcut.

PS

Cand am aratat aparatul pe la prieteni am ajuns la concluzia ca doar tetrisul ii lipseste... :D

post-1382-1156255316_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Masterbob, daca baietii au pastrat aceleasi simboluri (si le-au pastrat, ca la fel aveam si la A75, la fel am si acum), atunci ce ai incercuit mataluta e butonul de unde schimbi rezolutia pozei!!! Vezi si poza pusa de mine mai sus cu S3-ul...

Share this post


Link to post

Probabil pentru ca a inlocuit pe alt aparat. Banuiesc ca S2 :D

Care e diferenta la butoane intre S1 si S2? :D

Share this post


Link to post

Pentru ca in manualul aparatului S3IS acel buton are si functia de shortcut, pe langa cele de print/share.

Daca te uiti in manualul tiparit(versiunea in limba romana) la pagina 61 ai explicatiile pentru "cum se face ".

 

La Seria A nu stiu nici un aparat care sa aibe shortcut.

 

PS

faptul ca iti modifica dimensiunea pozei se datoreaza acestui shortcut catre...

Edited by masterbobs

Share this post


Link to post
Macar 1 poza la 5 posturi, ca nu strica :dizzy: .

Ai dreptate, da mai apar si probleme pe la aparate, ca doar toti vrem poze superbune.

Parerea mea de amator pozar: poza 3 este frumoasa tare. Eu o trec la categoria fotografii deja. Un singur lucru nu imi place (e o parere, ia-o ca atare) acel frame negru, sinistru de negru, care inconjoara faptura aceea gingasa.

 

Mai pune.

 

 

Am mutat eu la aparate foto digitale.

Edited by Moshu

Share this post


Link to post
Ai dreptate, da mai apar si probleme pe la aparate, ca doar toti vrem poze superbune.

 

Da, dar avem si topic pentru aparate. Asa ca sa lasam aici pozele sa vorbeasca.

Share this post


Link to post

Asa este, se pare ca ne-a luat valul cu S-urile astea. Muta tu posturile mele te rog, ca oricum discutia a mers pe doua fronturi - si aici si acolo. Merci.

Share this post


Link to post
Un singur lucru nu imi place (e o parere, ia-o ca atare) acel frame negru, sinistru de negru, care inconjoara faptura aceea gingasa.

Tot timpul o parere spusa cu bun simt o voi lua ca atare.

 

Acuma lucrez putin la partea cu ramele si tot fac teste. Nu stiu ce rame s-ar putea folosi la anumite categorii sau daca exista o regula in legatura cu ele. Pana acum foloseam gri deschis cu alb. Parca altfel arata poza cand are o rama :(

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

Asa este, rama subliniaza mai bine subiectul. Alinake sigur te poate sfatui. :)

Share this post


Link to post

Pe Alinake nu am vrut sa-l bazai cu intrebari ca intrebarile mele ar fi prea stupide pentru experienta pe care o are, si nici pe altcineva nu am vrut sa intreb sa nu par un prost care pune o intrebare banala :redface: .

 

Acum in legatura cu subiectii din pozele mele, abea ii gasesc si de multe ori dintr-o poza care la inceput nu spune nimic poate iesi ceva interesant. Din pacate nu ma duce aparatu pentru ceva mai interesant si in multe cazuri oricat m-as chinuii aparatu nu vrea :( .

 

Si cand vrea aparatu nu vrea subiectu. Ca in poza 3 chestia aia cu umbreluta era suparata ca nu o bagam in seama :)

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

Intre timp... printre S sau mai bine zis IeSuri am reusit si am terminat de sortat cat de cat pozele din concediu.

Din pacate vad ca pe aici nu mai avem galerii foto...astra e. Cu ceva munca in plus am pus pe un server de la munca imaginile ...

Va rog frumos... care are rabdare sa vada turul meu prin Romania si apoi sa mai comenteze un pic ii dau o bere NA... functie de comentarii :D

 

Aaa era sa uit... AICI spre galeria mea foto AICI AICI AICI

 

PS

TIPS&Triks: daca dati click in partea de jos a imaginii se poate descarca varianta mare a pozei.

Edited by masterbobs

Share this post


Link to post
...Ca in poza 3 chestia aia cu umbreluta era suparata ca nu o bagam in seama :)

 

Chestia aia mica cu umbreluta :) are o expresie extraordinara. Ca sa nu mai vorbim de ochi si felul cum cad suvitele de par.

Share this post


Link to post

Teaser ...

post-1382-1156313280_thumb.jpg si post-1382-1156313418_thumb.jpg si post-1382-1156313433_thumb.jpg

post-1382-1156313800_thumb.jpg

Edited by masterbobs

Share this post


Link to post
Asa este, rama subliniaza mai bine subiectul. Alinake sigur te poate sfatui. :)

 

Alinake te poate sfatui in legatura cu ramele: nu le folosi :) )

 

Glumesc, mie imi plac si nu imi plac ramele, totul depinde de starea de moment si de fiecare poza in parte ... la inceput punea rame la absolut orice poza, insa incet incet am renuntat complet la rame ...

 

Alin.

 

ps: o sa revin cu cateva tips-uri cu modele de rame, pt cei ce doresc. promit!

Share this post


Link to post

Gand la gand cu bucurie zice romanul. Am vrut o confirmare pentru ca am gandit ca poate sunt eu contra ramelor... Multa lume foloseste. Uneori se potrivesc, chiar scot in evidenta ceva, dar in majoritatea cazurilor "ingreuneaza" fotografia. Este o parere personala. :)

Share this post


Link to post
ps: o sa revin cu cateva tips-uri cu modele de rame, pt cei ce doresc. promit!

DA DA DA!!! Eu :osanale:

Acum parerea mea de incepator despre rame :P : Ramele inchise la culoare parca lasa subiectele "inchise la culorare" (nori sau alte peisaje inchise, sau stranii) sa isi piarda marginile iar cele deschise... cred ca au acelasi efect dar invers cu subiectele (adica pe subiecte "deschise") ... cred :scarpin:

 

Daca nu primesc idei despre rame tot cu astea negre va obosesc :tongue:

 

parangskymn9.th.jpg

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

Desi s-a comentat destul in privinta corelarii timpului de expunere cu focala... totusi unii incearca sa traga din mana cu timpi mari.

Postez doua poze la 6sec si 8sec timp expunere. Totusi aia de 6sec a iesit mai tremurata decat aia de 8sec !?!?! :-W

 

Din pacate nu am trepied ... inca !

 

post-1589-1156355232_thumb.jpg

post-1589-1156355302_thumb.jpg

Share this post


Link to post

A doua se pare mai "netremurata", dar zgomot la greu. Trebuie umblat si la ISO putin. Vezi ca sunt trepiede din cal care a avut Alinake, s-a discutat mai demult, unul mic-pitic de vreo 25 cm inaltime, pe care-l pui pe masina, bordura sau ce gasesti. Si e foarte ieftin (ceva la 150 mii).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...