Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Zgarieturi superficiale

Recommended Posts

Ca titlu informativ o vopsitorie la bara spate, portbagaj si o bucata din aripa dreapta dreapta unde existau niste zgarieturi a unor "binevoitori" m-a costat la G&P Danubius 1900ron evident pe asigurare CASCO (Omniasig). Treaba, la prima privire, pare facuta corect si in termenul promis, 3 zile, o sa-mi iau acceptul de plata luni :-W dupa care revin cu detalii.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Stie careva ce cod are vopseaua super red de la aveo nemetalizata? Am vazut pe net ceva Super red(71L) si ma intreb daca asta o fi codu? ..si totodata daca stie cineva unde s-ar gasi un corector sau ceva pentru super red.

Share this post


Link to post

Am reusit performanta de a zgaria bara fata. O zgarietura cam adanca. Oare se poate repara home made? Pareri.

post-15307-1221371075_thumb.jpg

post-15307-1221371088_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Nu se poate. Las-o in pace, e de... plastic :) Dupa vreo saptamana ai si uitat de ea. Vrei nu vrei, o sa mai stangi si altele.

Share this post


Link to post

Multumesc pentru raspuns. Asa ma gandeam si eu mai ales ca e jos si nu prea se observa.

Share this post


Link to post

Eu am avut multe zgarieturi pe masina pentru ca faceam drumuri lungi si la drumurile noastre...dupa o polisare completa a masinii nu mi-a mai ramas decat o zgarietura urata pe portbagaj , eram oricum sigur ca nu iese pentru ca era adanca.

Share this post


Link to post

Readuc la lumina acest topic cu cateva intrebari:

Ce tip de masina pentru polish auto este mai indicata?

Cea cu miscare orbitala sau rotativa?

 

As dori sa o achizitionez pentru uzul propriu.

 

Am folosit recent una orbitala cu disc de 230mm pentru care nu gasesc decat doua feluri de pad-uri, unul din tesatura sintetica si unul ca blanita.

Alte accesorii pentru polish, si la asta ma refer la pad-uri/talere, gasesc numai talere cu velcro si filet M14 si diverse pad-uri pentru ele.

Din ce am inteles, talerele se potrivesc si la un flex... ar fi o solutie unul cu viteza variabila, unul mai mititel?

Share this post


Link to post

Salut, eu as merge pe miscare orbitala. Un prieten care se ocupa cu asa ceva mi-a explicat ca e mult mai greu sa arzi vopseaua cu cele cu miscare orbitala. Dupa ce inveti si stii ce faci poti sa iei una cu miscare circulara, am inteles ca sunt mai profi.

 

Tu banuiesc ca ai una de-aia care se tine cu 2 maini, cu viteza de ~3000rpm la gol. Cum te descurci cu ea la lustruit/ polish f putin abraziv? Ma batea si pe mine sa iau una de-aia, gasisem la 1mil.

 

Prietenul de care vorbeam mai sus a luat-o din Anglia, arata cam ca un flex, a venit prin posta si l-a costat ~400RON. Plus alti multi bani dati pe paduri si solutii polish cu diferite granulatii + paint sealere etc. vezi ca e boala grea asta, o data ce a intrat microbul, greu mai scapi de el :)

Share this post


Link to post

Eu am o masina orbitala cu disc de 230mm (aceea cu doua manere) pe care am folosit-o la masina cea mica (aveo). Masina nu a fost polish-ata niciodata in 5 ani. Am folosit pasta de la SONAX asta si pentru luciu asta . Rezultatul este peste asteptari, pasta fiind foarte putin abraziva. Am scapat de holograme si zgarieturi usoare dar a trebuit sa frec ceva...

 

Drept urmare pana la urma am luat o masina de lustruit Einhell BT-PO 1100/1 E si taler de 125mm, iar pe langa ea inca o masina orbitala CMI cu taler de 125mm. Pentru aplicat pasta am luat de la OBI cativa bureti autoadezivi si blanita sintetica (tot autoadeziva) pentru talerele mentionate. Am mai luat o pasta cu grad mai mare de abrazivitate si inca una pentru finisare tot de la SONAX.

 

Am folosit aceste ultime achizitii, pentru un test pe carcasa calculatorului meu, care a fost vopsita negru metalizat cu strat de lac deasupra (vopsea si lac auto, marca SINTO la spray). Aveam undeva o scama in lac si am inlaturat-o cu smirghel de granulatie 2000 iar vopseaua arata ca in poze.

 

In continuare, de la smirghel, au ramas cateva urme.

Nu stiu pe cine sa dau vina, pasta care inca nu este destul de abraziva, lac prost/prea moale... buretii folositi pentru aplicare...

 

Ma gandeam sa incerc acesti bureti si pasta asta.

Aveti ceva sfaturi/idei?

post-5070-0-64698600-1349770151_thumb.jpg

post-5070-0-75523600-1349770157_thumb.jpg

post-5070-0-41290800-1349770165_thumb.jpg

post-5070-0-41897200-1349770172_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Poate te mai inspiri de aici: http://weekenddetail...label/Accesorii . E blogul bunului meu prieten Toni care e maniac cu chestiile astea.

 

Iar pentru aprofundare eu ma mai uit pe site-ul asta: http://www.detailing...forum/index.php

 

In principiu ce ai tu e cam de ajuns pentru inceput, probabil ar trebui sa iei si un paint sealer, un cleanser (nu e nevoie sa polishezi tot timpul, de regula un cleanser e de ajuns) cateva pad-uri mai mari ca sa nu muncesti prea mult. Restul, depinde de cat de mult ai fost afectat de microb :) . Eu deocamdata rezist :D .

 

EDIT: Cica si Toni si-a luat un Einhell ca al tau si spune ca e OK. :)

Edited by ches

Share this post


Link to post

Si-a lasat un roman un autograf pe masina mea, e un x si alta linie pe toata lungimea usilor laterale stanga....e din ianuarie autograful sper ca intre timp i s-a uscat si mana nu doar capul si mi-am luat 2 solutii un scratch remover Ultra Cut si un stilou retus gri Sintopeinture. Ma gandesc ca nu a o sa obtin rezultate spectaculoase cu Ultra Cut care e o solutie pt. zgarieturi superficiale si incerc eventual ulterior sa acopar albul cu stiloul retusabil. Singura nedumerire combinatia dintre aceste 2 cam care ar fi solutie si stilou gri sau stilou gri si solutie....sa nu se bata cap in cap, una sa zicem ca e vopsea si cealalata mai mult pe partea de lac.

 

https://www.youtube.com/watch?v=OBPAAbt-tSY - solutia

- stiloul

post-8576-0-81737800-1427128031_thumb.jpg

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...