Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Zgarieturi superficiale

Recommended Posts

Am vazut in Carrefour o dracie de spray (polish) care cica scoate zgirieturile superficiale, indiferent de culoarea vopselei !!! Costa vreo 300.000 lei.

O fi ceva de capul lui, care stie?

Share this post


Link to post
Am vazut in Carrefour o dracie de spray (polish) care cica scoate zgirieturile superficiale, indiferent de culoarea vopselei !!! Costa vreo 300.000 lei.

O fi ceva de capul lui, care stie?

 

Depinde de produs.

 

De regula exista produse special dedicate zgarieturilor superficiale (care abia se simt daca dai cu degetul usor peste ele). E bine sa cautzi referintze pe net despre produsul respectiv. uite, mie mi se pusese pata pe un produs care se cheama AutoGlym, insa citind atent review-uri de pe net, am constatat ca nu merita banii.

De asemenea, mare grija la ce anume face produsul respectiv, fiindca daca e polish, inseamna ca automat da la o parte un strat de 2 microni de vopsea, iar daca ai nesansa sa dai peste un produs de proasta calitate, la prima ploaie itzi vor aparea pete de culoare in zona proaspat polishata. Mai bine te adresezi unuia care se pricepe si se ocupa, decat sa faci vreo prostie.

Share this post


Link to post

Pentru zgarieturi "asa si asa" am folosit gs27 scratch remover (www.gs27.com), merge pe orice culoare si a avut rezultate satisfacatoare, ganditi-va ca a dat poarta in masina mea cind intram in curte :( .

Pentru zgarieturi foarte mici recomand un polish profi la o spalatorie ca lumea (atentie, nu la alea automate!). Va costa cam 700K si tine citeva luni, adica ar trebui repetata operatia la 6 luni.

Share this post


Link to post
Pentru zgarieturi "asa si asa" am folosit gs27 scratch remover (www.gs27.com), merge pe orice culoare si a avut rezultate satisfacatoare, ganditi-va ca a dat poarta in masina mea cind intram in curte :( .

Pentru zgarieturi foarte mici recomand un polish profi la o spalatorie ca lumea (atentie, nu la alea automate!). Va costa cam 700K si tine citeva luni, adica ar trebui repetata operatia la 6 luni.

 

Vreau shi eu, unde ma pot duce? recomanda-mi o splalatorie, pls...

Share this post


Link to post
Pentru zgarieturi "asa si asa" am folosit gs27 scratch remover (www.gs27.com), merge pe orice culoare si a avut rezultate satisfacatoare, ganditi-va ca a dat poarta in masina mea cind intram in curte :( .

Pentru zgarieturi foarte mici recomand un polish profi la o spalatorie ca lumea (atentie, nu la alea automate!). Va costa cam 700K si tine citeva luni, adica ar trebui repetata operatia la 6 luni.

 

Vreau shi eu, unde ma pot duce? recomanda-mi o splalatorie, pls...

La Craiova!

Share this post


Link to post

Iaca am patit-o si eu. Mi-am gasit masina desenata...cu ceva creta albastra. Nu m-am ingrijorat si am purces sa o sterg cu o laveta. Cat locul a fost umed nu se vedea nimic si eram chiar fericit. Numai ca dupa ce s-a uscat, uitandu-ma in lumina se vad niste dungi. Cred ca s-a luat cumva lacul sau...nu stiu...dar oricum mi se pare ca arata naspa rau acum. Polishurile astea sunt temporare? Vreo solutie permanenta (fara vopsire totala) exista? :(

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu polishul e temporar,nu cred ca e permanent.

Share this post


Link to post

Pentru tine cred ca merge cu polish pur si simplu. Ia o cirpa de bumbac si aduc eu un spray, joi.

Share this post


Link to post

merci Sergiu. Vin...cu bumbac cu tot. :)

 

PS. spray-ul e cel mentionat mai sus?

Share this post


Link to post

Dane, se-ntelege :D - vii cu ea curata, ca altfel, daca dai cu polish pe praf... e mai rau!

Share this post


Link to post

Spray-ul e adus de afara acum citiva ani... dar cred ca nu are termen de garantie :)

La vremea respectiva chiar facea treaba buna pe Oltcitul meu din '85.

Share this post


Link to post
Spray-ul e adus de afara acum citiva ani... dar cred ca nu are termen de garantie :)  

La vremea respectiva chiar facea treaba buna pe Oltcitul meu din '85.

Iar daca e expirat vedem si ce se intimpla :)

Share this post


Link to post

Am cumparat Scratch Remover de la GS27. A fost 350K la Lu8oil Pitesti. Maine spal masina si il testez. Cred ca nu a sa fiu dezamagit, dar am doua urme mai adanci care au ajun la kit si o sa va spun maine daca a avut rezultate.

Share this post


Link to post
Am cumparat Scratch Remover de la GS27. A fost 350K la Lu8oil Pitesti. Maine spal masina si il testez. Cred ca nu a sa fiu dezamagit, dar am doua urme mai adanci care au ajun la kit si o sa va spun maine daca a avut rezultate.

 

Daca urmele sunt adanci, n-ai ce face cu polishul. Totusi se va imbunatatzii aspectul zgarieturii, nimic mai mult.

Share this post


Link to post

http://www.expertauto.ro/

 

Superscule, superrezultate, dar nu ieftin. M-au chemat de vreo 2 ori cu Opel-ul sa faca demonstratie pe el si pentru altii, ca e veche de 25 de ani. Aveti acolo tot ce va trebuie.

Share this post


Link to post

Salut!

Am vazut si eu ce "poate" astia de la expertauto. Eu vreau sa ma duc cu Mertu' lu' sefu' care s-a lasat de fumat si i se pare ca pute in masina a tutun. E adevarat ca atunci cand bate soarele in masina miroase un pic dar ma rog...

Mi-au spus ca pt o curatare de interior ar fi cam 70-80 de euro.

Crezi ca rezultatul merita?

As vrea sa nu ma fak de kkt daca da o poala de bani si nu iese un rezultat pe masura...

Share this post


Link to post

Din ce am mai studiat mi s-au parut foarte tari baietii! Mai demult aveau pe site si exemple, si era un Ford Sierra cu motorul invechit... Sa-l fi vazut dupa curatare! Si tabla, si geamurile!!! Aratau ca noi! Inca mi-e ciuda ca nu m-am dus cu Opel-ul sa-i curat motorul...

Share this post


Link to post

Marfa. A doua locatie a lor este f. aproape de unde stau. Cred ca le fac o vizita cat de curand. Am niste plastice care imi zdrangane prin interior si nishte vopsea sarita pe ici pe colo, chiar voiam sa le rezolv curand.

Multam de informatie.

Share this post


Link to post

Si pe mine ma bate rau gandul sa o duc la polishat profesional si sa-i pun folii pe geamuri...

Share this post


Link to post

Am folosit Scrach Remover si este eficient pentru zgarieturi superficiale. (cele care nu se simt atunci cand dai cu unghia).Cele mai adanci nu au disparut dar nu mai sar in ochi asa de tare.

Am inteles ca au cei de la GS27 si un kit pt. zgarieturi adanci pe culori, dar nu am gasit la Lukoil.

Share this post


Link to post

Despre folii si nu numai aveti cimp de bataie la Diverse ...

Share this post


Link to post
Am folosit Scrach Remover si este eficient pentru zgarieturi superficiale. (cele care nu se simt atunci cand dai cu unghia).Cele mai adanci nu au disparut dar nu mai sar in ochi asa de tare.

Am inteles ca au cei de la GS27 si un kit pt. zgarieturi adanci pe culori, dar nu am gasit la Lukoil.

 

http://magazin.expertauto.ro/subcateg/inde...p?mainc=2&top=2

 

Aici ai orientativ seturile de lucru (preturile nu mai sunt actuale, insa iti poti face o idee de ce anume contine un astfel de set). Le-am scris, si mi-au raspuns. Din pacate nu mai au aceasta gama de produse GS, s-au orientat pe altceva.

Share this post


Link to post

Am folost TurtleWax ColourShine(Ceara +Creion) si sunt multumit de rezultat. Acopera si zgarieturile mai adanci, adica cele care au ajuns la chit si nu se mai vede culoarea alba (daca ai masina de alta culoare)

Share this post


Link to post
Am folost TurtleWax ColourShine(Ceara +Creion) si sunt multumit de rezultat. Acopera si zgarieturile mai adanci, adica cele care au ajuns la chit si nu se mai vede culoarea alba (daca ai masina de alta culoare)

 

De unde l-ai cumparat si cu cit?

Share this post


Link to post

Cam asa ceva am si eu. Vreau si eu sa stiu de unde ai luat acel polish si cu cat...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...