Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Zgarieturi superficiale

Recommended Posts

TurtleWax ColourShine(Ceara +Creion) gasesti la Meteor si distribitori vezi site , confirm e super alaturi de Color Back si High Gloss . Si...nu-s atit de scumpe pentru rezultatul obtinut . Scrach Remover e prea abraziv dupa parerea mea .

Share this post


Link to post
La Craiova!

 

unde anume? :roll:

Share this post


Link to post

La Craiova!

unde anume? :roll:

Vezi ca n-ai citit atent? :) Mishu e din Craiova, iar Emi (care e din Buc) il rugase sa-i zica si lui unde e spalatoria aia... normal ca degeaba i-o recomanda!

Share this post


Link to post

de ce mah degeaba...crezi ca pana in bucuresti se murdareste iar ? :D

Share this post


Link to post

Am si eu nishte zgarieturi mai grave pe masina mea, dar sunt destul de mici dar cam adanci. Cum as putea sa scap si eu de ele, caut o solutie mai permanenta, din cate am inteles polishul e doar temporar.

Share this post


Link to post

Anet la vopsitorie !!...Alta solutie mai permanenta ca sa zic asa nu exista!!

Share this post


Link to post

Ce-am auzit si eu de pe la meseriashi: daca a ajuns la alb (adica la chit), nu mai ai ce face, doar la vopsitorie! Ca fapt divers mie cei de la Anet nu mi-au nimerit chiar la fix culoarea, asa ca daca te uiti cu atentie se vede ca e baltzata! :( Si pana mea... pt nuantza aia originala, am luat masina galbena! Da' asta-i viatza!

 

Daca n-a ajus la alb, atunci poti sa dai cu un scrach remover (polish) sau sa iei 100 gr. de vopsea + intaritorul de rigoare si sa dai cu virful unei scobitori EXACT in gaura! Daca vopseaua e facuta la meserie nu se va cunoaste.

 

Vopseaua ti-o prepara la un atelier din asta de vopseluri auto. Tu doar ii zici codul. Un astfel de atelier e pe bd. Aerogarii vis a vis de floraria Iris!

Share this post


Link to post

NICI MIE NU MI_AU NIMERIT COLORUL LA FIX !!..Eu am impresia ca ei au bunavointza da' nu au scule ...Adica nu au calc ala de face amestecul de vopsea care trebuie !>..Treaba e ca la vopsit sunt buni una peste alta le cam iese bine suprafatza !!

Share this post


Link to post

De suprafatza nu ma pling... da' eu luasem masina galbena pt nuantza aia bestiala! Altfel luam rosie si nu-mi mai zicea lumea ca am taxi!

Share this post


Link to post

Eu am incercat altceva. Am facut un retus cu pensonul in zona respectiva dupa care am folosit un polish pentru luciu. E drept ca am frecat cam mult dar s-a rezolvat.

Share this post


Link to post

gs27 asta ce face mai exact?

zgarietura mea arata destul de rau dar este relativ de suprafata. vreau sa il folosesc pentru ca altceva nu am gasit. daca stiti vreo solutie mai scumpa dar mai buna...

 

deci, ce face exact?

zona respectiva ramane mata? :roll:

Share this post


Link to post

si imi raspund singur. nu ramane zona mata, nici nu te prinzi daca a fost sau nu polishat. in schimb doar pentru ce agata foarte putin la unghie functioneaza. oricum, mai bine dai cuiva care sa pricepe decat sa il faci tu.

Share this post


Link to post

Polish-ul nu este permanent? Am facut o buba la buburuza azi :wallbanger: ..cam 10 cm lungime si vreo 2 latime si ma gandeam sa ma duc la expert detailing sa o faca. In interiorul zonei 'polizate' este si o mica zgarietura, foarte fina.

post-5484-1171899639_thumb.jpg

Am pus poza cu zona in cauza.

Ce ziceti, se poate? Si daca da, trebuie sa repet operatiunea sau odata facuta ramane asa?

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Nu se prea vede mare lucru in poza, deci ar trebui sa mearga. Daca tot te-ai hotarat sa o dai pe mana celor de la ED, mergi si iti vor spune ei daca iese.

Daca tabla nu e deloc infundata, atunci iese cu siguranta. Chestia cu zgarietura fina, nu prea stiu ce inseamna. Poate reusesti sa o aduci la intalnire.

Share this post


Link to post

Tabla nu este infundata deloc...este doar lacul slefuit si o mica dungulita alba..de 0.5mm latime..cea care se vede albicioasa in poza practic este polizat de o bucata de plastic.

Sper sa ajung saptamana asta la intalnire, mai ales ca vreau sa ma conving si de un tacanit care apare la motor dar noaptea nu cred ca se va vedea mare lucru...se vede ziua doar daca te duci langa ea.

Despre cei de la ED stiti ceva, sunt chiar atat de buni?

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Daca nu te incumeti sa faci singur, atunci sunt... buni :)

Share this post


Link to post

Incearca produsele astea www.mafra.ro sunt f bune ,eu mi-am cumparat si sunt multumit !! :caaalm:

Share this post


Link to post

Cum aflu ce nuanta de alb imi trebuie? ca pe talon nu scrie la culoare decat "ALB", plus ca masina a fost revopsita de fostul proprietar deci chiar daca ar fi scris in talon codul tot nu m-ar fi ajutat :( ! Pot da cu orice spray alb sau risc sa o fac tarcata?

Share this post


Link to post

Vrei sa vopsesti doar anumite parti... retusuri? De obicei pe sprayuri e scris codul si e pus un punct de vopsea! Le poti compara "la ochi" si te decizi care anume il cumperi! Cand faci comparatia sa ai grija sa fie curata masina pt. a nu te induce in eroare cu privire la nuanta vopselei.

Share this post


Link to post

Cred ca ai ALB 10 . Este un cod de culoare Daewoo. Uita-te si pe placuta de sub capota motor. S-ar putea sa specifice (cel putin la tico este). La spray color fii atent ca este mai puternica vopseaua si ar fii bine sa ai un pic de experienta, respectiv sa dai "pierdut" ca sa nu se observe interventia pe portiune bine delimitata.

Share this post


Link to post

Multumesc pt sfaturi! Oricum o sa desfac si un ochelar de la proiector sa fac si o comparatie vizuala!

Share this post


Link to post
Cred ca ai ALB 10 . Este un cod de culoare Daewoo. Uita-te si pe placuta de sub capota motor. S-ar putea sa specifice (cel putin la tico este). La spray color fii atent ca este mai puternica vopseaua si ar fii bine sa ai un pic de experienta, respectiv sa dai "pierdut" ca sa nu se observe interventia pe portiune bine delimitata.

 

Nu este alb 10 ci codul de pe Daewoo este L 10 (nu cumpara alb 10 ca este diferenta foarte mare iti spun sigur am lucrat in domeniu !) ;)

Daca spui ca masina a fost revopsita mergi cu ea la Vitan in targ sunt niste magazine Autocolor sau Standox si iti compara vopseaua cu niste cartele . Nu cumpara orice spray alb pentru ca sigur nu se va potrivi la nuanta .

Share this post


Link to post

@zbardoiul

Da si tu niste detalii te rog :) ...cum se face testul asta...eventual cat dureaza...cat costa :)

Share this post


Link to post

Nu se face nici un test ,vine baiatul de la magazin cu niste cartele de culori si le compara cu vopseaua ta , daca se pricepe v-a gasi o nuanta cat mai apropiata de cea care o ai tu pe masina .

Eu te sfatuiesc sa vorbesti cu fostul proprietar si sa ceri detalii despre vopsea . De obicei, cei care revopsesc masinile folosesc o vopsea romaneasca din motive financiare ,dar in cazul in care omu' a respectat codul vopselei originale acesta este 10L ,este singurul alb pe daewoo .

Vezi ca iti poate face si spray cu nuanta dorita . :thumbl: Bafta !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...