Jump to content
Sign in to follow this  
ChevySan

Bataie La Motor In Accelerare

Recommended Posts

Salut,

 

De ceva vreme observ urmatoarea problema la Aveo-ul meu sedan 2007 1.2 : in accelerare, cand turatia urca peste 2000 si se mentine in crestere, se aude un pacanit la motor, cu frecventa din ce in ce mai mare pe masura ce turatia creste. Daca stabilizez turatia, pacanitul nu se mai aude.

 

Ma gandeam ca ar fi de la pistoane > :) , dar ce stiu eu despre mecanica auto, poate ma lumineaza cineva pe-aici, ce-ar putea fi si ce tre' sa fac. Probabil ca nu scap fara o vizita in service, dar...

Edited by ChevySan

Share this post


Link to post

Daca e doar la rece, probabil e uleiul cam prost. Si mie mi se pare ca se aude ceva asemnator, dar numai pana se mai incalzeste motorul. Mai degraba cred ca e de la vreun joc mai mare la vreo biela. Daca se aude si dupa ce ai atins temperatura de regim nu-i de bine.

Share this post


Link to post
in accelerare, cand turatia urca peste 2000 si se mentine in crestere, se aude un pacanit la motor,

Avans dereglat sau tacheti,dar inclin catre avans,adica benzina ordinara,la ce tip de delco ai tu nu se regleaza manual,ci ECM face corectiile.

Share this post


Link to post

Acest sunet se aude doar in sarcina sau si la ralanti?

Share this post


Link to post

Este asa de greu de mers in service, la garantie ?

Share this post


Link to post

Daca mergi in service, nu-i bine, ca aia e cam fraieri si mai bine te ocupi tu de una de alta.

Daca nu mergi in service, atunci ar cam trebui, mai ales daca ai garantie.

Deci, eu cu cine votez? :)

 

On-topic

Ar merita sa mergi in service, macar ca sa vezi ce zic oamenii, nu ca te-ar rezolva neaparat, dar cine stie :) )

 

P.S. Mi-am dat sema, eu nu mai am dubii cu service-ul, pen'ca oricum nu mai am garantie :D

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post
Este asa de greu de mers in service, la garantie ?

Sincer sunt cam ocupat si mi-e cam greu, voiam intai sa vad ce spun forumistii. In alta ordine de idei putem inchide aceasta sectiune a forum-ului, ca toate problemele se pot rezolva in service ;)

 

Ca sa le raspund si celorlalti : la relanti nu se aude zgomotul, doar in accelerare (cand turatia urca). Si da, se aude si cand motorul e rece, si cand e cald.

Edited by ChevySan

Share this post


Link to post

Credeam ca ai inteles ca subiectul deschis de catre tine este o competitie de dat cu presupusul si de cautat delco-ul la un motor care are un sistem de aprindere directa. Nu se poate diagnostica un zgomot la motor de la distanta. Daca esti interesat sa-ti rezolvi problema, gasesti timp sa te duci la service, altfel, facem concurs de ghicit. Altfel, in sectiunea aceasta au scris si cei care n-au rezolvat problemele lor in service.

 

Observatia era in interesul motorului tau, in rest, mi-e egal ce subiecte se deschid pe forum, nu-i forumul meu.

Edited by tolin
  • Like 1

Share this post


Link to post

Eu pariez pe scut deformat...

Share this post


Link to post
Eu pariez pe scut deformat...

Aici s-ar putea sa ai dreptate... ai avut si tu problema asta? Am atins de nenumarate ori scutul ala de r***t de diverse borduri (mai ales la coborarea cu spatele de pe un trotuar sau dintr-o parcare mai inalta).

 

tolin, am pus intrebarea aici ca sa stiu (macar in linii mari) la ce sa ma astept cand ma duc in service, si sa ma duc cat de cat informat.

Share this post


Link to post

Eu o pateam foarte des cu Supernova cand aveam strada neasfaltata. La mine se auzea numai in accelerari si frane de motor, niciodata la ralanti, de exemplu.

Share this post


Link to post

Vezi ca undeva spre in fata si cam pe mijloc o conducta gofrata foarte aproape de scut. Posibil ca aia atinge. Mie imi facea "batai" fix la o anumita turatie dupa ce am dat cu scutul de toti bolovanii de pe dealurile Buzaului.

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Eu traim cu impresia ca scutul te scuteste (sic) de probleme. Acum aflu ca iti creaza altele, la care nu te asteptai. Ce sa inteleg din asta, ca, cu cat incerci sa te aperi mai mult, cu atat este mai expus ?

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Eu la Supernova mai aveam putin si il dadeam jos... daca nu vindeam masina. Am ales sa o vand ;)

 

Saracu' scut nu e de vina, rahatul de Buc este...

Share this post


Link to post

Salut,

 

De ceva vreme observ urmatoarea problema la Aveo-ul meu sedan 2007 1.2 : in accelerare, cand turatia urca peste 2000 si se mentine in crestere, se aude un pacanit la motor, cu frecventa din ce in ce mai mare pe masura ce turatia creste. Daca stabilizez turatia, pacanitul nu se mai aude.

 

Ma gandeam ca ar fi de la pistoane > :) , dar ce stiu eu despre mecanica auto, poate ma lumineaza cineva pe-aici, ce-ar putea fi si ce tre' sa fac. Probabil ca nu scap fara o vizita in service, dar...

 

Salut, vad ca postarea e de prin 2008 si ma intreb daca ai rezolvat cu sunetul scos de motor la peste 2000 de turatii pentru ca am si eu exact aceiasi problema si as vrea sa stiu cam la ce sa ma astept...cand ma voi duce in service( sau o fi doar de la bezina proasta..)

Share this post


Link to post

SI la mine apare o bataie, un pacanit la motor pe la 2500 ture in orice treapta de viteza as fi. Daca turatia scade sau creste nu se mai aude. Am un Lacetti second care nu are scut, as fi si eu interesat de alte posibile cauze...

Share this post


Link to post

Desi e vechi subiectul il aduc in actualitate pentru ca m-am lovit de problema iar rezolvarea a fost schimbarea marcii de ulei. In garantie masina a mers cu ulei GM 5W40. Dupa ultimul schimb, a inceput sa tacane motorul ca in descrierea de mai sus iar solutia a fost sa schimb uleiul cu Motul 100% sintetic 5W40 si instant a disparut zgomotul.

 

Bafta!

Edited by gheara

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...