Jump to content
Sign in to follow this  
ToPser

Despre Asigurari

Recommended Posts

Un bun prieten d-al meu si-a lovit Dacia din 1991 intr-o intersectie , un Tico neacordandu-i prioritate.Astazi am aflat ca masina i-a fost evaluata la 17 mil. si ca reparatiile nu pot depasi 75% din valoarea masinii.

Ce parere aveti ?? Toate societatile de asigurare procedeaza la fel ??

Mentionez ca masina este impecabila , omu tine f mult la ea si este f . indignat de situatie , cei de la asigurari i-au sugerat ca daca reparatiile depasesc 75% din valoarea masinii sa-i actioneze in judecata pe vinovati.

Nu mi se pare normala aceasta situatie , poate unii dintre voi cunosc mai bine sau lucreaza in domeniu.

Sa nu uitam ca oricine dintre noi poate fi in situatia asta. :P

Share this post


Link to post

Cred ca este o limitare a RCA-ului. RCA-ul da banii pt. maxim 75% din valoare masinii, restul la mica intelegere sau la judecata cu vinovatii.

Share this post


Link to post
Guest Mecmar

Asa procedeaza absolut toti. Este vorba de doar 75%. iar restul trebuie sa ii dai in judecata. Ei au evaluat masina la 17 mil.. ptr ca asa au vrut ei dar in targul Vitan in conditiile in care masina prietenului arata f. f. bine ar fi fost vanduta la 30 mil. Deci astea-s marile diferente...

Share this post


Link to post

Cred ca la toti asiguratorii evaluarea se face dupa niste grile standard, dupa vechime.

Share this post


Link to post

Mie mi-au evaluat barca la 3500 USD. Imi venea sa le sparg capul ! Daca-as da-o, fara 4500 EUR nici n-as raspunde la telefon ... Singurul avantaj e ca e rata mica la Casco...

Share this post


Link to post
Cred ca la toti asiguratorii evaluarea se face dupa niste grile standard, dupa vechime.

Da, dar poti sa ceri evaluarea masinii, se plateste un evaluator si iti evalueaza masina la cit face. Ex : veche de 5 ani si ai doar 20kkm + tinuta in garaj.

Share this post


Link to post

Apropo de belele la asigurari. Am un cunoscut care si-a facut CASCO la Aliantz acum vreo doi ani la un Renault Clio nou, nout. In noaptea de revelion i-au aruncat jmecherii cu ceva pe capota (o petarda mai acatarii sau cu piatra, n-a reusit sa isi de-a seama) si i-au facut un bombeu serios, ca si cum ai da cu o caramida. Cei de la Aliantz l-au trimis la service cu hartie pe cum ca reparatia se face prin indrepatare. Bineinteles ca cei de la service-ul din capatul b-dul Timisoara nici n-au vrut sa auda. Pana la urma dupa o tiganie crasa, cei de la Alliantz au cedat si i-au inlocuit capota.

Oricum cei de la Aliantz, nu ca vreau sa critic neaparat dar par mai bulangii, de exemplu acum am auzit ca la ei RCA-ul e mai scump cu 10% decat cel recomandat

Share this post


Link to post

pt zgirieturi de genul asta ...absolut toti sint cacanari...(am patit si eu cu omniasig)..........daca nu cunosti pe cineva

Edited by brusli

Share this post


Link to post
Oricum cei de la Aliantz, nu ca vreau sa critic neaparat dar par mai bulangii, de exemplu acum am auzit ca la ei RCA-ul e mai scump cu 10% decat cel recomandat

Nu sunt neaparat mai bulangii. Eu am CASCO si RCA la ei, chiar si dupa scumpirea RCA (aici ma grabeam si am facut in prima zi inainte sa stiu si preturile la ailalti, dar ma rog). Ei si-au motivat scumpirea (care BTW este doar la clasa sub 1400cmc sau cat e cea mai mica) prin faptul ca la astea mici anul trecut au avut rata daunei de 160%, datorita faptului ca sunt multe masini de distributie si se stie ca astia isi baga picioarele ca nu-i masina lor. In schimb am avut un incident cu un camion de busteni care a reusit sa-mi rupa oglinda si sa-mi indoaie usor portiera sofer, si ala avea tot la Allianz. Datorita faptului ca nu gasisem XEROX sa-mi faca o copie (la cucuietii din deal), i-am luat numarul si am zis ca daca nu reusesc o fac pe CASCO tot la ei. Desi puteau sa-mi faca pe CASCO si sa-mi ia si bani de reintregire si toata panarama, au scos copia RCA din calculator si mi-au rezolvat direct pe RCA. M-au trimis la Autonet si in 2 zile s-a rezolvat. Eu sunt multumit pana acum de ei.

Share this post


Link to post

Cred ca depinde si de agentia care iti rezolva problemele. Daca nimeresti pe mana unora care au lucrat numai pe baza de spaga...eventual la foste societati de asigurare cu capital de stat, atunci ai incurcat-o. Eu am patit o chestie de genul asta la ASIROM, pe un RCA al unui camion care m-a lovit, insa mai bine sa nu ajungeti in situatii d-astea.

A durat 4 zile pana au verificat daca asigurarea e autentica, desi era emisa practic tot de ei, si asta numai pentru simplul fapt ca era din alt judet (Pravoha) !!!! Cand ma tot plimbau cu vorba, m-am dat rau la ei si le-am zis ca daca e cazul fac eu cei 60 km si le aduc ce vor ei.

Share this post


Link to post

Va multumesc ptr. raspunsuri...

S-a rezolvat :thumbl:

Share this post


Link to post

daca stie cineva un service, sau o lista cu service uri unde fac constatari agenti asirom , il rog sa mi raspunda

Share this post


Link to post
Guest Mecmar

Sigur iti spun ca la Auto Marcu's Grup din Pantelimon sunt agenti asirom.

Share this post


Link to post

La Autonet Giulesti, martea si joia parca... da' nu strica un telefon inainte.

Share this post


Link to post

da, la autonet giulesti gsesti agenti constatatori asirom marti si joi intre 9 si 15

o chestie pe care eu nu o stiam e ca trebe sa se duca neaparat proprietarul sau o ruda de gradul I la constatare

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...