Jump to content
Sign in to follow this  
Dortmund

1.2 Soch ... 72 Cai

Recommended Posts

Sunt foarte curios de unde au scos baietii 72 de cai din motorul asta, mai ales ca are doar 8 valve?

Majoritatea motoarelor de 1.4 au 75 de cai. Care e tehnologia care sta la baza fuctionarii acestui motor?

Share this post


Link to post

Dintr-un motor de 1.4 se poate scoate cu mult mai mult... nu asta e problema... Problema este: Ce vrea producatorul?! Verea un motor mai puternic ,si cu cuplu mare, dar toate acertea restranse intr-o plaja de functionare mica, sau vrea niste performante "aparent " mai modeste, dar pe o plaja de functionere mai extinsa. In concluzie, daca te uiti la curba de putere/cuplu al unui motor mai "performant" vei vedea ca acele valori mai mari sunt concentrate in jurul anumitei turatii, curba de cuplu fiind mai ascutita , cu cuplul maxim mai apropiat de punctul de putere maxima. Cu cat graficul cuplului este mai plat, cu atat cu atat punctul maxim este mai mic ca valoare, dar motorul respectiv este mai "comod" elastic.

Toti acesti parametri se stabilesc din maparea ECU. din diagrama de distributie,(eventual variabila), geometria admisiei si a evacuarii,raportul de compresie, si nu in ultimul rand de constrangerile normelor de poluare.

 

In alta ordine de idei, puterea maxima este intodeauna dependenta de turatie. Motoarele 1.4 8v de Solenza/Logan de ex , au 75 CP la 5600 rpm. Motorul de Aveo/Kalos 1.4 16v are in schimb 94 CP... dar atentie: la 6200 rpm!!! Nu cunosc in detaliu acesata curba de putere, dar pe la 5600 rpm este undeva pe la 80 CP, nu cu mult peste motorul de Logan. Usoara superioritate i se trage de la 16v. Cresterea mai mult in turatie, nu o doreste producatorul, datrita problemelor de fiabilitate/costuri ridicate de productie.

Edited by wwillym

Share this post


Link to post

Unde-i piesa de Kalees ?

Share this post


Link to post

Foarte tare intrebarea, iata si raspunsul: la fel cum volvo a scos prin anii 90 170cp din motor de 2435 cmc .

Share this post


Link to post

este vorba de functionarea unei piese de kalees! daca este alta sectiune in care puteam posta .. atunci imi cer scuze, dar parerea mea este ca aici isi are loc topicul!

Share this post


Link to post

=))

Si care e piesa, motorul? :) )

Si orchestra?

Share this post


Link to post

Sunt piese, 72 de caluti, ce-i asa greu de inteles ?

Share this post


Link to post

Piese de sah poate... :D

Share this post


Link to post

Pe tabla de sah eu stiu ca sunt 4 cai, nu 72... restul is rezerve?!

Share this post


Link to post

Pai cam da...la mine sunt 90 de rezerve.. :D

Dar ii putem include si pe nebuni. adica inca 4... :D

Share this post


Link to post

Uiti de ala de la volan. =))

Share this post


Link to post

Ala e regele, sau regina...dupa caz... :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...