Jump to content
Sign in to follow this  
codeman

Victima A Sistemului De Asigurari

Recommended Posts

Buna ziua, stimati colegi.

Problema urgenta si va ve cer sfatul: ieri am fost lovit serios in usa soferului de capul tractor al unui tir. Soferul mi-a dat copia asigurarii, a buletinului si permisului. Ca sa nu-i fac rau, am intocmit o constatare amiabila.

Azi m-am dus la asiguratorul lui (euroins) cu actele si nu mi le-a primit ca nu e si celalalt sofer de fata (el a plecat in cursa), ca nu a dat declaratie in fata lor ca se considera vinovat de accident si ca a gresit in constatare la ASIGURAT - s-a trecut pe el, si nu firma detinatoare a TIR-ului. L-am sunat sa-i spun aceste lucruri si mi-a replicat ca nu stie daca-l va lasa patronul sa vina la euroins pentru poze si declaratii. La Politie mi s-a spus ca daca am incheiat constatarea amiabila nu mai pot declara accidentul.

Am nevoie de o solutie, va rog, URGENT!

Share this post


Link to post

Din ce stiu, la Politie trebuie sa te prezinti in termen de 24h de la producerea incidentului. Atita timp cit constarea amiabila nu este valabila, din punctul meu de vedere este ca si inexistenta insa ar trebui sa ceri sfatul unui jurist. Ca solutionare, dupa mine, strict pe rationament logic, ai doua variante: fie discuti cu soferul TIRului, rupeti amiabila si convingi politistul sa iti incheie PV de constatare fie te pui in situatia de a actiona soferul TIRului pe cale civila. Nu cred ca vei avea succes la compania de asigurari. In orice caz eu as apela la un jurist si as avea grija si cu termenul in care trebuie facuta constarea la Politie.

Share this post


Link to post

Cum ai rezolvat-o ?

 

Pe viitor daca vedeti ca vinovatul are asigurare la firme precum Carpatica si Euroins ar fi bine sa evitati amiabila !

Share this post


Link to post

Costinel, nu vreau sa te descurajez, cu euroins e greu s-o scoti la capat si daca sunt indeplinite cerintele lor. Un coleg are mai mult de jumatate de an de cand a fost lovit zdravan (dauna totala) de unul de asta cu asigurare la euroins si nu a vazut inca nici un ban.

Parerea mea e sa faci ce poti sa il aduci pe tirist la ei sa dea declaratie, apoi o repari singur (dar vezi sa fie service agreat de ei si ia toate hartiile cu putinta) si vezi cum iti recuperezi dupa banii de la ei, pentru ca sunt cumplit de jegosi. Sa te astepti la o lupta surda si lunga cu idiotii. In final iti ramane solutia in instanta.

 

Si... multa proteina in racitor celor ce se asigura la terminatii astia.

Share this post


Link to post

Daca plateste el reparatia o poate face la orice service !

Share this post


Link to post

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Pana la urma am rezolvat-o pe asigurarea soferului vinovat, iar toate reparatiile au fost facute la service-ul reprezentantei Chevrolet. (nu va spun de cate interventii a fost nevoie, drumuri, telefoane...).

Share this post


Link to post

Pai ar fi fost bine sa ne spui, sa poata si altii invata cate ceva 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...