Jump to content
Sign in to follow this  
Cumnatu

Reciclare

Recommended Posts

In Bv sunt cel putin doua companii de salubritate, iar diferentele sunt vizibile.

 

Crezi ca tine in RO metoda germana, atata timp cat nesimtirea este si bine acoperita de venituri. Ii vezi tu stand la coada sa recupereze 1 leu ? Tot cei care produc putin gunoi vor "recicla".

Share this post


Link to post

Noi la serviciu avem un recycle bin pentru hartie. Acasa am vreo 3-4 sacose pe balcon pline cu hartie si astept sa puna o pubela in zona unde sa le pot arunca. Din apacate, la magazin, de unde cred ca arunc sute de cutii si ambalaje saptamanal toate se duc direct la ghena... De ce? Pentru ca nu exista un servicu de reciclare in oraselul respectiv si pentru ca este deosebit de incomod sa le incarc in masina si s petrec o ora-doua saptamanal la un centru de colectare (remat) asteptand dupa 10 carute incarcate cu fieratanii furate de la nu mai stiu ce unitate industriala.

Share this post


Link to post

Nu am citit toate posturile (majoritatea pe langa subiect) asa ca postez direct la subiect.

Am vazut mai demult la stiri ca ar exista si la noi in Bucuresti o firma italiana de sortat gunoi. Asta mi se pare cea mai buna solutie sincer decat sa te chinui sa educi o intreaga civilizatie. Oricum bani ies, deci firma respectiva ar avea profit frumusel. Sincer eu nu-mi permit sa tin 3 cosuri de gunoi in casa, de-abia il duc si pe ala unu care e :D .

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Offtopic: Pe plaja la Sfantu Gheorghe, asta vara, pe 2 august. In a doua poza se vede si ce a mai ramas dupa constructie.

post-79-1204532531_thumb.jpg

post-79-1204532537_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Reciclarea se face direct la sursa, benevol, si nu exista atitudini de genul "ar trebui sa fiu platit pentru asta", cum e de parere un "stimabil" coleg de munca (de altfel o persoana cu o pozitie sociala si intelectuala destul de inalta).

Si in SUA reciclarea se face direct la sursa (o prima sortare), doar ca abordarea este putin diferita. Nu e vorba de "ar trebui sa fiu platit pentru asta", ci aici au sa iti trimita 3 containere: 1 pentru gunoi menajer, 1 pentru reciclabile (la gramada), si 1 pentru "yard waste" (iarba taiata si mancare stricata). Plata se face in functie de cat de mult gunoi menajer / yard waste arunci (container mai mare - mai scump, pungi suplimentare pe bani), dar poti sa arunci oricat material reciclabil inclusiv in cutii de carton extra. Deci nu esti platit pentru asta dar daca nu faci asta platesti. Noi de exemplu umplem cam pe jumatate containerul de gunoi dar containerul de reciclabile e cam plin.

Share this post


Link to post

Deci pana la urma noi cei din case / apartamente / birouri nu prea avem ce sa facem ci eventual cei care colecteaza gunoiul sa il treaca apoi prin stadiul de .. sortare si astfel sa putem recicla. Din ciclul : pestele de la cap se impute , asta trebuie sa vina de sus , de ex. sa fie obligate prin ordonanta firmele de salubrizare sa aiba infrastructura necesara sortatii deseurilor si eventual , apoi, acestia sa aiba contracte cu producatorii de materie prima scotand pana la urma si profit ( cum se face in alte .. civilizatii )

Recunosc fara mandrie ca uneori, fff rar ma surprind cum mai arunc cate o hartie samd pe strada , atunci cand sunt scarbit rau de tot , peste 1 minut imi pare rau dar e tarziu. Probabil cand imi va venii imposibil sa o mai fac .. din pacate o vor face altii.

Am fost sambata la 100 km de Buc si in primii 20 km, TOT ce insemna camp era plin de pungi din cate stiu dureaza mii de ani pana se descompun alea . Simteam ca turbez, ce imagine dezolanta !

 

In teorie avem sanse, ca al football dar in practica.. atata timp cat strazile acoperite cu bitum negru-albastru vor avea culoarea gri a prafului.. ne meritam soarta.

 

Poate sunt radicalist dar am avea nevoie de un Justitiar sau de o metoda cum era in Koreea ( parca, sau China ) la un mom dat : cei prinsi corupti sau ca nu isi faceau treaba in slujba poporului erau IMPUSCATI in public, indiferent de rang !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Vladim Vladim! :) )

Bre, in romania sunt multi ce confunda aplicarea legii cu dictatura.

Un principiu in drept spune ca dimensiunea pedepsei trebuie sa concorde cu cea a faptei.

 

Revenind, noua ne lipsesc cosuri de gunoi pe strada inca.. e cale lunga pina departe.

 

Civilizatia e ceea ce faci cand nu te vad ceilalti, adica arunci pe jos cand nu te vede nimeni, in rest o faci pe-a baiatul subtire.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
Deci pana la urma noi cei din case / apartamente / birouri nu prea avem ce sa facem ci eventual cei care colecteaza gunoiul sa il treaca apoi prin stadiul de .. sortare si astfel sa putem recicla. Din ciclul : pestele de la cap se impute , asta trebuie sa vina de sus , de ex. sa fie obligate prin ordonanta firmele de salubrizare sa aiba infrastructura necesara sortatii deseurilor si eventual , apoi, acestia sa aiba contracte cu producatorii de materie prima scotand pana la urma si profit ( cum se face in alte .. civilizatii )

 

Ma, noi avem implementat un ISO la serviciu care ne obliga sa avem o separatie mai stricta a gunoiului: feroase, neferoase, hartie, lemn, deseuri menajere si inca alte cateva tomberoane etichetate care ocupa doua locuri de parcare in spate.

 

Ideea e ca in cosurile de gunoi dintre birouri nu se arunca decat hartii. Nu ai voie cotoare de mar sau alte asemanatoare.

 

De ce avem implementat acest ISO? Pentru a participa la anumite licitatii din domeniul mediului.

Share this post


Link to post

In germania in supermarketuri cumperam apa minerala la 1.5L cu 17 centi (vara trecuta) si 25 centi sticla de plastic.

Te intorceai frumos la supermarket cu sticla goala (sau la orice supermarket din tara), cu ambalajul in stare ok si cu codul de bara vizibil si ti se returna un voucher cu cei 25 de centi.

 

Aproape in orice moment al zilei era coada in fata dispozitivului de reciclat plastic.

 

Dar iarna nu-i ca vara si Romania nu-i ca Germania.

 

M-a amuzat o replica seaca a unui lucrator de la un service auto cand a venit un loganist cu cateva mii de basi si l-a intrebat: "Iti place frate ce scula am pe masina?". Raspunsul a fost mai mult pentru el dar uitandu-se la mine a intrebat (retoric): "Of, unde esti tu Antonescule?".

 

Eu am incetat sa sper ca se va schimba ceva, vreodata in tara asta. De mult.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...