Jump to content
Sign in to follow this  
Cumnatu

Reciclare

Recommended Posts

Sa presupunem ca la un mom. dat ( stiu suna .. imposibil ) fiecare scara sau .. ghena ar avea 3 tomberoane pt deseuri : sticla / hartie / menajere.

Punem 3 cosuri de gunoi in casa ( apartament ) ? Infrastructura in sine nu ne permite sa aruncam pe 3 trasee diferite cele 3 tipuri de deseuri.

 

In tarile cu traditie in domeniu cei care stau la cartierele de casa au 3 cosuri in casa ( deh si suprafata mare a bucatariei ) iar cei care stau la gloc sunt deserviti , contra cost, de o .. sa ii zicem centrala premergatoare gropii de gunoi care face selectia pe banda rulanta impartind astfel deseurile pe categorii.

 

La noi cum s-ar putea aplica real ?

Presupunem ca mentalitatea s-ar putea schimba instant ( imposibil ) dar fizic, cum s-ar face ?

Share this post


Link to post

La noi in sat este unul dintre programele pilot de colectare selectiva a gunoiului (menajer, sticla alba, sticla colorata, plastic si hartie).

Tot un "cos de gunoi" am, pentru gunoi menajer. Restul le separ in pungi.

Cat despre ghenele de gunoi de scara (tulumbele pe care se arunca gunoiul de la fiecare etaj), la noi s-au desfiintat din toate blocurile. Exista la fiecare 2-3 blocuri cate o ghena de gunoi care are si tomberoane "colorate" in functie de materialul reciclat.

Si chiar functioneaza...

Share this post


Link to post

La Iasi se face colectare selectiva PET-uri, hartie dar numai in anumite zone.

Share this post


Link to post

"... vorbim trei limbi si va putem conduce avioanele, dar nu putem, in cuvânt_urât_autocenzurat mea, socializa cu tomberoanele ..."

 

Concretizarea acestor versuri am gasit la noi (Bv): s-au adus mai multe containere, dedicate fiecarui tip de material colectat, dar la categoria "sticla alba" gasesti mai multe PETuri, cei drept, albe, iar la sticla colorata erau doar PET-uri de bere. O vecina buna de gura a stat si m-a urmarit ceva timp, aveam un portbagaj de pungi, cum am selectat diversele materiale si le-am depus fiecare la locul rezervat, dupa care si-a aruncat pungile pline vizibil de de diverse drept in containerul rezervat gunoiului menajer !!! Poate ma lamureste cineva ce a fost in mintea femeii, pret de vreo cateva minute, cat a durat selectia si identificarea containerelor din partea mea.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Pentru cei care stau la case, problema e relativ simpla, ai in dotare 3 pubele mai mici si sortezi acolo ce e de sortat. Problema intervine pentru cei care stau la bloc, care nu cred ca le vine prea usor sa coboare cu 3 pungi de la et x si sa si tina in casa 3 locuri de depozitat gunoiul.

 

O alta problema ar fi masinile care colecteaza gunoiul. Din cate stiu eu prin tari mai calde si acestea au compartimente diferite. Ca daca noi sortam gunoiul si in masina ce il transporta ajunge tot la comun, n-am facut nimic :(

 

Mentalitatea se poate schimba in privinta asta, mai greu dar se poate!

Share this post


Link to post

Da, pentru astia de la bloc este foarte greu, de multe ori nu mai ajung cu pungile pana la spatiul de colectare, le lasa pe scara, la iesirea din scara, in spatele blocului. Tot asa isi educa si copiii. Eu ii inteleg, era mai bine pe vremea cealalta cand il aruncau pe fereastra. Daca ar fi sa identificam locul unde s-a nascut nesimtirea, sigur ca vom da peste un bloc.

Share this post


Link to post

Pt ce sa sortam gunoiul? Ca sa facem treaba tiganilor care cauta in tomberoane? Tiganul cu hartia sa se duca la tomberonul albastru, tiganul cu plasticul la tomberonul verde etc... Sa fim seriosi, nici platit sa fiu si n-am face treaba asta in conditiile actuale.

Daca as vedea ca portile de la tomberoane sunt inchise mai exact incuiate, tomberoanele asigurate, ar fi alta treaba.Da cand vad carute parcate in fata tomberoanelor, tiganii cum scormonesc si eventual dau si gunoiul afara, caii cum pasc pe spatiul verde(fost parc de joaca, dezafectat pt ca nu corespundea normelor UE) chiar ca-mi trece cheful sa mai fiu cetatean european si sa selectez gunoiul.Atata timp cat platesc o taxa pt gunoi la primarie chiar nu ma intereseaza selectia. Se presupune ca banii obtinuti de primarie din reciclarea gunoiului ar trebui folositi in interesul cetateanului.Probabil ca odata cu introducerea noului sistem de colectare se va mari si taxa ca vorba aia...modernizarea costa.Asa ca scuzati-mi nesimtirea, dar pana n-o sa vad o schimbare gunoiul o sa-l arunc pe tot la gramada.Si chiar daca o sa se instituie amenzi pt nerespectarea legii gunoiului bat pariu ca n-o sa ma puna nimeni sa desfac sacul menajer(care si asa e negru si nu se vede ce-i in el) ca sa vada daca am facut selectie sau nu.

Share this post


Link to post

"Pt ce sa sortam gunoiul? Ca sa facem treaba tiganilor care cauta in tomberoane? Tiganul cu hartia sa se duca la tomberonul albastru, tiganul cu plasticul la tomberonul verde etc."

 

Imi pare rau ca exista asemenea oameni. Nu iti convine ca tiganii fac ce fac? Du direct la centrul de colectare gunoiul, dar de aici pana la a nu sorta gunoiul pentru ca dup-aia cineva face bani de pe seama ta mi se pare mizerabil. Incearca sa te gandesti la rezultatul final, nu la intregul curs al faptelor. In plus, daca s-ar face asta, tiganii care scormonesc prin gunoaie ar disparea. Ai vedea direct o caruta care parcheaza langa tomberoane, incarca in 5 minute ce are nevoie si a plecat. Nu e o situatie ideala, dar e o situatie mai buna decat cea actuala. Si daca dupa un timp le merge afacerea, din caruta se transforma in Logan Pick-up, apoi investesc si isi fac o firma de preluat gunoiul, apoi taxele de la primarie se duc la firma lor... ce te intereseaza pe tine? Daca nu iti convine, fa ceva, nu te plange ca tiganii aduna gunoiul de pe urma ta si fac bani.

 

 

"Atata timp cat platesc o taxa pt gunoi la primarie chiar nu ma intereseaza selectia."

 

Cea mai buna atitudine, cea care cu adevarat te va duce departe. De-asta platesti taxa, sa iti sorteze primaria gunoiul.

 

 

"Si chiar daca o sa se instituie amenzi pt nerespectarea legii gunoiului bat pariu ca n-o sa ma puna nimeni sa desfac sacul menajer(care si asa e negru si nu se vede ce-i in el) ca sa vada daca am facut selectie sau nu."

 

Gandeste-te cate legi respecti fara a fi controlat tot timpul. Ca si noi toti dealtfel. Nu e deloc diferit.

 

 

Concluzia: sunt oameni si oameni. Daca se vor introduce pubele specializate, vor exista si oameni care sa coboare de la etajul 10(eventual chiar si atunci cand nu merge liftul) cu 3 pungi de gunoi, si oameni care sa stea la parter si sa rada de acestia, iar ei sa arunce gunoiul amestecat la pubela de gunoi menajer. Orice pas inainte mi se pare binevenit. La inceput absolut nimic nu este perfect, dar sistemul se va imbunatati in timp, si va avea un randament din ce in ce mai bun.

Dar daca nu se actioneaza in ideea "lasa ba, de ce sa facem asta ca oricum nu respecta nimeni", nu se va ajunge nicaieri.

Share this post


Link to post

Am spus ca as selecta gunoiul in anumite conditii. Daca preferi sa se imbogateasca unii de pe urma ta...asta e ...naivi au fost si vor fi.Multi s-au imbogatit dupa urma naivilor...Sa nu te miri daca un tigan borat scuipa seminte dintr-un ML pe Matizul tau

Share this post


Link to post

Tipic gandire romaneasca... Stii ca sintagma pe care tocmai ai folosit-o este considerata xenofoba?

Share this post


Link to post

Nu prefer sa se imbogateasca cineva de pe urma mea, prefer sa traiesc intr-o tara civilizata. Daca asta ar fi pretul, fie...

 

P.S. : In Constanta deja au inceput sa incuie tomberoanele in tarcuri, gunoiul se arunca in ele pe deasupra, unde e un sistem cu trapa. Practic tomberoanele sunt imprejmuite, au niste scari pe care le urci, pui punga de gunoi pe o trapa, care sub actiunea greutatii pungii se lasa in jos, punga cade in tomberon. Din pacate nu sunt pubele specializate pentru reciclare.

 

@gigi-kent: jmekeri care sa scuipa seminte din ML-ul lor pe Matiji au fost, sunt, si vor mai fi. Si nu sunt neaparat tigani. Si nu cred ca se ocupa cu reciclari, dar in fine.

 

Edit:

@Mircea(ai postat in timp ce scriam si eu): "tipic gandire romaneasca" e o expresie pe care nu o suport. Si eu tot roman ma consider, si nu gandesc asa. Dupa post-ul tau, sunt sigur ca nici tu nu gandesti asa, si cred ca esti roman. Si mai cunosc cativa romani care nu gandesc asa. Cum ziceam si mai sus: exista fel si fel de oameni.

Edited by andrew

Share this post


Link to post

Andrew, :thumbl: şi =D> .

Gigi, darling, văd că te roade rău invidia asupra celor pe care tocmai i-ai nominalizat plastic în postul anterior (by the way, se cheamă discriminare ceea ce ai făcut tu). Cu atitudini din astea o să ajungi departe!

Share this post


Link to post
@Mircea(ai postat in timp ce scriam si eu): "tipic gandire romaneasca" e o expresie pe care nu o suport. Si eu tot roman ma consider, si nu gandesc asa. Dupa post-ul tau, sunt sigur ca nici tu nu gandesti asa, si cred ca esti roman. Si mai cunosc cativa romani care nu gandesc asa. Cum ziceam si mai sus: exista fel si fel de oameni.

Asa-i, dar suntem minoritari. Prefer sa fac si sa ma consider altfel. Unii ma cred nebun, alti fraier sau chiar prost dar asa am fost crescut, sa tin hartia in buzunar pana la cos sau pana acasa. Din pacate, am incetat de mult sa mai consider ca am un comportament normal.

Share this post


Link to post

Da, sunt rasist, xenofob, etc, si urasc toate rasele care prin comportament, gandire, si mod de exstenta jicnesc rasa umana.Toate popoarele civilizate au aruncat aceste specimene la lada de gunoi a civilizatiei, iar noi romanii pt ca am fost obligati(sub sanctiunea neintegrarii in nato si ue) i-am scos, i-am scuturat de praf, i-am numit romi, le-am dat cetatenie si ii exportam in alte state sub denumirea de romani.

Degeaba o sa ma combateti si o sa spuneti ca nu e asa pe forum(de ochii lumii), in sinea voastra o sa-mi dati dreptate.Si nu stiu de ce am fi obligati ca pe un forum public sa ne tinem gura, atat timp cat traim intr-o tara in care libertatea exprimarii este garantata de constitutie.Probabil din cauza mentalitatii care ne obliga sa ne punem cenusa in cap.

@andrew. Sa stii ca si pana acum am pus gunoiul in sac menajer si l-am aruncat in tomberon.Dar in urma mea vine tiganul si il desface sa vada ce am aruncat, dar repet in conditiile actuale de colectare a gunoiului nu vreau sa fac munca tiganilor.

De acord, jmecherii din ML nu se ocupa doar cu reciclarea.Unii fac trafic de droguri, trafic de persoane, fura masini, dau in cap in tari cu apa calda.Nu e musai sa fii tigan ca sa ai ML sau ca sa ai o afacere dubioasa .Inainte de '89 unii vindeau guma turbo si schimbau valuta, acum au diverse fime pe diverse profile.Cu ce bani le-au facut nu i-a intrebat nimeni si deacum e prea tarziu... Faza cu scuipatul semintelor din ML a fost o chestie generala, o eticheta pusa parvenitilor si imbogatitilor pe spatele naivilor.

@rm.popa Nu ma roade invidia.Daca as fi invidios pe un tigan ar insemna sa-mi doresc sa fiu la fel ca el si crede-ma ca nu as vrea.Nu imi place aurul atarnat la gat, chiar daca uneori mai ascult manele nu le ascult la maxim cu geamul deschis, in general imi place curatenia, imi place sa ma spal nu sa dau cu parfum peste jeg,in general stiu sa acord subiectul cu predicatul chiar daca uneori mai fac intentionat dezacorduri,daca ar avea 100 de mii de euro disponibili pt o masina nu mi-as lua un mercedes ultimul tip cu care sa ma dau smecher prin oras ci probabil mi-as lua un land rover pe care l-as rupe prin delta la pescuit...si as avea inca 100 de motive pt care nu sunt invidios pe tigani.

Iar pe restul parvenitilor nici atat nu sunt invidios.Multumesc lui Dumnezeu am casa unde sa stau, am masina, am cu ce ma imbraca, am ce manca...asa ca imi ajunge.Recunosc ca e loc de mai bine dar pt asta nu simt nevoia nici sa dau in cap si nici sa profit de altii.

Deci inca o data: nu sunt invidios ci doar nu vreau sa profite altii de pe urma mea.

 

Ca sa nu se creeze flame-uri: Este un topic despre selectarea deseurilor asa ca va rog sa vedeti postul meu doar ca pe o paranteza si ca o parere personala!

Share this post


Link to post

Haideti sa va spun cum se procedeaza in Austria si Italia, pe-astea le stiu mai bine ca acolo stau mai mult. Selectarea deseurilor incepe inca din casa, suportul pentru gunoi este impartit in 3 compartimente, unul pentru sticla, unul pentru hartie iar celalalt pentru deseuri vegetale. Pentru deseuri metalice sau plastic, mai am doua pungi separat. Gunoiul il cobor la poarta unde exista cateva tomberoane, fiecare pentru un tip de deseuri. In fiecare zi trece masina gunoierilor si ridica doar 1 singur tip de deseu dupa un program bine stabilit. De exemplu, lunea sticla, marti hartie, etc. Nu ma doare mana sa le selectez, in mod sigur m-ar durea mana sa intind 500 de euro la finante sa-mi platesc amenda in cazul in care n-as face ce trebuie.

 

PS. Blocul in care sta soru-mea a avut de platit 1200 de euro amenda din cauza unuia dintre vecini care a aruncat dozele cu tot cu punga de naylon in tomberonul pentru aluminiu. Gunoierii au vazut punga in momentul in care goleau tomberonul si au scris direct PV-ul de amenda, nici n-au stat la povesti.

Edited by nrares

Share this post


Link to post

In italia in partea de nord intr-devar, dar daca mergi mai in sud .. munti de gunoaie, la noi e ca in germania.

Share this post


Link to post

La noi esti obligat sa triezi acasa. Metal si plastic sac albastru, hartie sac galben, frunze si chestii de gradinarit sac verde, si alte alea sac alb. Sacii se cumpara de la magazinele locale si contin o taxa de salubrizare. Si se scot afara de doua ori pe saptamana, trec gunoierii si le aduna.

Iar daca se prind ca ai aruncat obiectul gresit in sacul gresit, in cel mai bun caz il lasa pe trotuar. In cazul cel mai rau te alegi si cu o amenda, daca se prind cine-i proprietarul.

In plus platesti acelasi lucru de vreo trei ori... platesti taxa din sac, platesti o taxa de reciclare cand cumperi orice obiect si mai platesti si o taxa la primarie...

Share this post


Link to post
OFF - TOPIC "Da, sunt rasist, xenofob, etc, si urasc toate rasele care prin comportament, gandire, si mod de exstenta jicnesc rasa umana.Toate popoarele civilizate au aruncat aceste specimene la lada de gunoi a civilizatiei, iar noi romanii pt ca am fost obligati(sub sanctiunea neintegrarii in nato si ue) i-am scos, i-am scuturat de praf, i-am numit romi, le-am dat cetatenie si ii exportam in alte state sub denumirea de romani."

 

Sa stii ca nu ii exportam pe toti. Unei asemenea familii de tigani , formata din tata, mama + 2 minori de 5 - 7 ani, familia mea i-a dat casa si 2 locuri de munca. De asemenea, punem umarul si la cheltuielile de scolarizare a celor doi copii, dintre care unul este premiant. Parintii acestor "puradei" se ocupa de o mica parte din afacerile noastre, avand pe mana cateva sute de milioane lunar. Ei se ocupa de vanzare, aprovizionare, curatenie. Si singuri isi spun "tigani" - "pentru ca asta suntem, tigani".

 

Faptul ca urasti o intreaga rasa e foarte periculos. Il urasti de exemplu de Madalin Voicu? Te exprimi foarte plastic, insa esenta e acelasi rahat (scuzata fie-mi exprimarea) : urasti tiganii sau tiganii care scotocesc prin gunoiul tau pt a se imbogati, pe cei ce fura, violeaza, fac trafic de carne vie si droguri? Sa stii ca sunt foarte multi romani care fac acelasi lucru. Dar pentru ca procentual tiganii cu probleme ies in evidenta, fata de romanii ce fac aceleasi tampenii, tu urasti si calci in picioare o intreaga "rasa". Sincer, si pe mine ma deranjeaza cand vad un tigan cersind, scurgandu-se pe geamul din dreapta al masinii pentru 1 leu, injurand, tipand, urinand in public, agresand femei ori copii. Dar stii ce? Daca intorc privirea spre geamul din stanga, vad un roman facand acelasi lucru... Si atunci mi-e sila de oamenii ce fac astfel de lucruri. Indiferent de rasa careia apartin.

 

 

"Degeaba o sa ma combateti si o sa spuneti ca nu e asa pe forum(de ochii lumii), in sinea voastra o sa-mi dati dreptate.Si nu stiu de ce am fi obligati ca pe un forum public sa ne tinem gura, atat timp cat traim intr-o tara in care libertatea exprimarii este garantata de constitutie.Probabil din cauza mentalitatii care ne obliga sa ne punem cenusa in cap."

 

 

Vezi ca si libertatea asta care pe tine te excita atat de mult vine in contradictie cu prevederile art. 317 Cod Penal.

 

 

ON - TOPIC : Nu vad de ce e asa de greu ca selectia gunoiului sa se faca in propria gospodarie. Nici eu nu reusesc sa fac acest lucru "ca la carte", insa macar mi-am impus si am reusit ca plasticul sa il arunc separat. Mereu vei gasi in bucataria mea 2 saci - unul pt plastic si unul pt gunoi menajer. Si nu ma oboseste deloc chestia asta... Mai mult, la birou mi-am convins colegii ca hartia sa fie depozitata separat (drept urmare, avem un munte de hartie pe care nimeni nu se grabeste sa il predea unui centru de reciclare X( )

 

Mircea, asa fac si eu si unii ma iau la misto - am buzunarele pline de ambalaje diverse, bonuri de la statii peco, tichete de parcare, etc; pentru ca nu ma lasa inima sa le arunc aiurea, si le tin asupra mea pana imi amintesc sa le pun intr-un cos de gunoi.

 

andrew : apreciez modul in care gandesti; ma bucur ca mai sunt astfel de oameni si imi place sa traiesc cu speranta (ori doar iluzia) ca fac parte din aceeasi "rasa"...

Edited by Mircea
citate :)

Share this post


Link to post

:o fftopic: Daca doi dintr-o mie (poate sa fie si 10 mii si 100) muncesc nu inseamna ca majoritatea (50%, da?) o fac.

Pledoaria ta ma lasa rece, eu ma uit afara si vad altceva.

O realitate ce nu se potriveste cu povestea ta, cu familia ta si cu sutele de milioane date pe mana nu stiu cui,

dar pe de alta parte vorbim de economii de consum mai rau ca nu mai spun cine. Vorbe goale.

Madalin Voicu nu este decat un oportunist pesedist, lasa-ma cu povesti bleagoase.

Nu-i urasc ca nu prea pot sa fac asta decat daca ma afecteaza direct si foarte tare pe mine sau pe cineva apropiat mie.

Dar nici nu ii iubesc si puscariile sunt pline de ei, iar daca tot vrei, cauta niste statistici sa vezi cati sunt angajati dintre ei.

Indemnul la toleranta e salutar si indepartarea la ura de rasa de asemenea, dar cotidianul nu arata ca s-ar fi integrat intr-un procent decent.

Deci sa ne coboram cu picioarele pe pamant si sa lasam povestile pentru gura sobei.

Edited by Mircea
Parca vorbeam de reciclare...

Share this post


Link to post

La serviciu daca tot faceti asta puteti implementa ISO 14000. Da bine la imagine si nu numai. ;)

Share this post


Link to post

In primul rand nu am zis nimic de majoritate. Iar majoritate inseamna 50 % + 1...

In al doilea rand era un topic despre reciclare. Nu ai scos o vorba despre asta, ai intrat in discutie doar pt a ma ataca...

In al treilea rand mi-e sila de faptul ca esti mereu in de polemici. Dar fiecare cu pasiunea lui. Undeva, trebuie sa te impui si tu, nu ?

 

 

P.S. Rog un moderator sa stearga posturile mele si ale lui Tommy din acest topic. Nu aduc nimic constructiv pt forum, sunt doar atacuri/raspunsuri la atacuri la persoana.

Share this post


Link to post
Mai mult, la birou mi-am convins colegii ca hartia sa fie depozitata separat (drept urmare, avem un munte de hartie pe care nimeni nu se grabeste sa il predea unui centru de reciclare

Dacă produceţi cantităţi semnificative de hârtie reciclabilă, încercaţi aici.

Noi (la serviciu) avem deja un parteneriat cu ei. Noi facem "munţii" de hârtie, iar ei vin periodic şi îi iau.

Share this post


Link to post

Inevitabil vom intra tot mai mult in randul lumii civilizate, si vom sorta gunoiul din casa.

Ce se va intampla cu ghenele din scara blocului sau debaraua de pe etaj?

Pentru ca e intr-adevar comod sa arunci gunoiul fara sa faci cateva sute de metri dimineata. :)

 

 

In al treilea rand mi-e sila de faptul ca esti mereu in de polemici. Dar fiecare cu pasiunea lui. Undeva, trebuie sa te impui si tu, nu ?

OFF-topic si inchei discutia: nu esti primul care confunda (voit sau nu) raspunsul la off-topic sau neimpartasirea unei idei cu atac la persoana. In rest ma abtin. :D

Share this post


Link to post

Nu e vorba de cantitati semnificative, insa este hartie foarte multa, care pana acum 2-3 luni era aruncata aiurea, cu restul gunoiului. Cunosc acel site, insa momentan nu activeaza si in Iasi.

Share this post


Link to post

In Brasov, dupa cum a spus si Tolin, exista module de reciclare a gunoaielor in majoritatea zonelor din oras. Oamenii au inteles mai mult sau mai putin ca trebuie sa separe gunoiul, dar din pacate cei de la salubritate nu. De fiecare data cand intalnesc masina de la salubritate in zona blocului meu observ cu stupoare cum sunt puse la gramada si resturi menajere, si hartie, sticla, etc., facand inutila munca de sortare din apartament.

 

Tommy spunea mai sus ca la noi e ca in Germania: nu, nu e ca in Germania. Suntem departe tare.

Reciclarea se face direct la sursa, benevol, si nu exista atitudini de genul "ar trebui sa fiu platit pentru asta", cum e de parere un "stimabil" coleg de munca (de altfel o persoana cu o pozitie sociala si intelectuala destul de inalta).

Ce as "importa" de la nemti e garantia pentru pet-uri. Sa vedeti atunci ce grijuliu va strange romanul pet-ul si-l va returna la magazin si nu mai trebuie curatat Izvorul Muntelui de 20 de tone de pet-uri, anual. La nemti platesti 20 de centi pe o sticla de apa minerala, iar garantia e de 25 de centi.

 

Vazusem la un moment dat un reportaj despre reciclarea gunoiului in Bruxelles. Interesanta a fost abordarea fata de cei ce nu sorteaza la sursa: cineva aruncase o punga cu gunoi nesortat; in astfel de cazuri se cauta in resturi indicii ce ar putea duce la identificarea respectivei persoane, si in peste 50% din cazuri se gaseste fie o scrisoare rupta, un numar de telefon, factura, etc., ce ii acorda respectivului o "felicitare" de 1000 de euro.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...