Jump to content
Sign in to follow this  
john

Ford Focus - Trend Champions League

Vot  

96 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

M-am cam lamurit

 

In regim de drum intins la viteze de:

120-140 probabil 7%

140-160 probabil 8%

peste 160 cca. 10%

 

 

Ms @John

Share this post


Link to post

am votat NU doar din cauza motrorizarii...

e faina in rest, dar merita ori un diesel ori un benzinar mai puternic... am avut ocazia sa conduc focus mk1 cu motor de 1.6 si am incercat o mare dezamagire...

sper sa nu te superi

 

iar despre facelift, personal imi place mai mult la interior focus 2.2 iar la exterior 2.1 ... :o

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Nu am votat, nu am mers cu focus. In schimb am mers cu un mondeo si am fost foarte multumit, daca e la fel de bine facut isi merita banii.

Sa te poate sanatos!

 

PS. Focusul este una din putinele masini la care imi place mai mult HB decat sedanul.

Share this post


Link to post

2 minusuri din partea mea ... :

- nu e hb

- submotorizare

Share this post


Link to post

Dupa cum ziceam, intentionez sa imi cumpar singur piese si consumabile originale pentru urmatoarele revizii.

Deocamdata am facut lucrul asta doar pentru placute frana si bujii, pentru ca nu s-au schimbat la ultima revizie.

Initial am avut probleme in service, dupa ceva discutii cu ei si cu Romcar ne-am lamurit cu totii ca am dreptate :)

Astazi insa am aflat despre CE 1400/2002. Cautati pe google

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUri...002R1400:RO :P DF

 

http://www.conso.ro/citeste-comentariu/14/...urile-auto.html

http://www.daciaclub.ro/Reviziile-la-conce...tia-t91842.html

Share this post


Link to post

Am gasit cate ceva in plus fata de ce afiseaza CB in mod normal, in modul de diagnoza.

Printre cele mai interesante: test indicatoare bord/ace si leduri, nivel baterie, nivel rezervor, rpm, temperatura motorului, viteza reala (inca nu am comparat cu un GPS, insa cu acul la 50kmh aici afiseaza aprox 46km/h).

P.S. Au iesit cam naspa pozele din cauza luminii si aparatului, o sa fac unele si pe intuneric.

post-163-1210160352_thumb.jpg

post-163-1210160356_thumb.jpg

post-163-1210160359_thumb.jpg

post-163-1210160364_thumb.jpg

post-163-1210160373_thumb.jpg

post-163-1210160377_thumb.jpg

post-163-1210160384_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Nu mi se pare submotorizat, chiar este ok motorul de 1.6 pentro o masina ca Focus.Asta in cazul in care vrei o masina normala si nu ai pretentii de sportivitate sau liniute la semafor.

Pentru un condus normal mi se pare un raport pret/consum foarte bun.

 

Imi place si modelul fata face lift si cel cu face-lift , amadoua au farmecul lor.

Share this post


Link to post

Nu e deloc submotorizat, traiesc aceleasi senzatii pe care le traiai tu cu Nissanul:

In legatura cu dinamica , este o masina extraordinara , puternica , iti da sentimentul de putere inca de la primul contact cu volanul genros cu comemnzile cromate pe pe acesta.

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca exista si alte variante in care acest ecran e mai mare, adica el contine si ce e in spatele acelui capac ?

post-3313-1214342305_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Da, exista. Am vazut in niste poze mai demult cu display in tot spatiul ala, insa nu stiu la ce dotari/echipari. M-am uitat la mai multe Ghia / Titanium si aveau la fel ca in poza de mai sus.

Share this post


Link to post

John, stii cumva ce dimensiuni au boxele pe fata si ce tip sunt?

Si cum ai intrat in modul diagnoza?

Merci fain.

Share this post


Link to post

Un mare DA ptr focus . Tata are un Focus Mk2 din 2006 spre 2007 motor 1.6 TDCI 90CP . Si merge perfect , franeaza excelent , in curbe tine si la 120 , decat un mic scartait am auzit dar in rest nik , la viteze mari se lipeste perfect de asfalt si nu il simti cand se duce in 180 - 190 chiar 200 cateodata . Singuru lucru numi place ca e service`ul scump si cu toate ca e scump , odata nu i-au montat bine scutul era jumate desfacut , au uitat sa stranga numarul bine , caci a trebuit sa schimb spoilerul fata ca am intrat intrun taximetrist , si cand am ajuns acasa saracu numar era jumate cazut si scutu zgaria pe jos . Dar in rest este o masina de nota 10 dupa mine .

 

PS. Sa o stapanesti sanatos si multi km fara accidente!

 

O zi buna!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...