Jump to content
Sign in to follow this  
Zmeul cel rau

Probleme geamuri electrice

Recommended Posts

Acum da si pontu' cu spray-ul (nume, locatie de unde poate fi luat). O sa incerc si eu maine daca am timp cu WD40 sa vedem ce iese.

Share this post


Link to post
...il gasesti prin mai toate magazinele de piese auto...sau:

BUCURESTI

Meteor Auto - sediu si depozit central

Calea Crangasi nr.60 sector 6, Bucuresti

Telefon: +40-21-2219779 +40-725-139100 Fax: +40-21-2024991. Modem Comenzi: +40-21-2219781 meteor@meteor.ro www.meteor.ro

 

 

Sau nu acolo... Aia vand doar cu factura, la firme cu,,, contract.

 

Pentru Militari (Dr. taberei) exista undealer mai aproape si are sigur: Vizavi de piata veteranilor, Iuliu Maniu, Nr 55, Bl. 17, Parter. Au spray WD40 (azi, cel putin).

 

Later edit: Nici pe Iuliu Maniu nu mai au. :D

Edited by SMS

Share this post


Link to post

Na ca azi am constatat ca nu mai mi se deschide deloc geamul de la sofer, adica nu mai coboara. Ceva stricat la vreun contact? S-a desfacut vreo mufa ceva? Se pare ca iar trebuie sa merg in service. M-am saturat!!!!!!

Share this post


Link to post

Incearca sa misti firele acolo unde trec de la portiera spre stalp (langa balamale). Daca nu, apucate de desfacut usa sau daca nu stii cum se face cel mai indicat ar fi sa te duci la electrician.

Share this post


Link to post

Am desfacut si eu ieri usa de la sofer pentru a rezolva problema cu geamul care se misca incet. Am reusit sa desfac motorasul fara a scoate si partea cu cablul care misca geamul. Desfacut mecanismul de la motoras, curatat, dat cu vaselina, pus la loc, zgariat pe la maini, de, mecanic amator... Partea buna e ca geamul se misca mult mai bine acum, partea proasta e ca am montat se pare corpul motorasului cu magnetii permamenti invers, astfel ca acum ridicarea-coborarea geamului se face invers decat era initial. Nu e chiar o problema, dar e o lectie invatata. Aviz amatorilor de asemenea operatii. In orice caz, trebuie sa repet operatia si la geamul din dreapta fata, dar cand s-o face mai cald.

 

Acum la incuierea masinii din telecomanda am mai constatat o consecinta a montarii inverse a motorasului: geamul de la sofer coboara automat (de, inainte se ridica automat) dupa inchidere. =)) Se impune deci desfacerea imediata a usii, cu schimbarea pozitiei statorului motorasului (sau inversarea firelor la mufa, sa vedem). :wallbanger: :wallbanger: :wallbanger:

Edited by XXL

Share this post


Link to post

Salutare.

Am un cielo exe nou din 2007 si deja am probleme cu geamul de la sofer.

Cat a fost frumos afara a mers foarte bine in schimb pe timp de ploaie merge foarte greu si uneori se chiar blocheaza cand il deschid de tot, adica se ridica daca il ajut cu mana.

Poate sa-mi spuna cineva care este defectul.

Share this post


Link to post

Cred ca motorasul este pe duca! Mergi peste ei in service, doar ai garantie! :)

Share this post


Link to post

Sau incearca sa dai fata de la usa jos,curata mizeria si unge cu ceva vasilina mecanismele de pe acolo... eu asa am rezolvat o problema asemanatoare.

Share this post


Link to post

O problema similara (prin manifestare - pe ploaie) am si eu la geamul soferului. Am desfacut de multe ori panoul, ba chiar am schimbat si motorasul ... tot degeaba. Ce am observat eu: din cauza umezelii, atunci cind urca, geamul nu-si pastreaza pozitia, respectiv nu gliseaza perfect pe verticala, motiv pentru care urca greu sau chiar se opreste (banuiesc ca are un releu de protectie ). Daca il ajut cu mina sa ramina in pozitie verticala (nu trag de el in sus, doar il tin drept), urca fara probleme. Am incercat sa reglez sinele de ghidare, tot degeaba. Din cite am observat , geamul meu nu este fixat rigid in macara ci balanseaza putin. Eu unul am renuntat sa imi mai bat capul degeaba ... Geamul il folosesc normal cu exceptia ploii, cind oricum nu pot sa il tin deschis la maxim ca ma face ciuciulete :D . Ca si alti patiti, problema se manifesta atunci cind geamul este complet deschis ... asa ca, pe ploaie il deschid mai putin.

 

Oricum, fiind vorba de o masina noua in garantie, eu unul m-as duce la service si i-as freca la cap pina imi rezolva problema !

Share this post


Link to post

Problema apare in general de la periile de la baza geamului care cu timpul acumuleaza diferite treburi care se transforma in... lipici, mai ales cand e umiditate sporita.

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

La o masina veche este posibil sa fi acumulat gunoaie periile sau glisierele, mecanismele sau chiar motorasul si sa se rezolve prin curatare/gresare. La o masina noua cel mai probabil problema vine de la o glisiera deplasata/rupta...

Share this post


Link to post

Chiar daca nu este cazul, saptamanal, ar fi bine sa coborati si sa ridicati la loc geamuml de cateva ori, pentru ca prin nefolosire (in special la cele de pe spate) cremalierele, ghidajele, perii se ancaseaza. Tocmai pentru ca nu sunt folosite cedeaza mai repede. Concluzie: ungeti-le bine si apoi folositi-le in mod periodic. Eu la Nubira a mea din 2000 nu am avut nici o problema cu geamurile si merg excelent, fara frecare, fara zgarieturi si nu in slow-motion :) >-

Edited by Ath

Share this post


Link to post
Offtopic, eu ma gandesc serios sa-mi cupar un scuter sau o bicicleta pt ca am 2 km pana la job si consumul este de 13-14l/100km.

Legat de geamuri eu nu le deschid decat vara si atunci foarte putin pt a iesi aerul cald cand bag AC. Cine stie cat costa un motoras nou pt geam?

 

Salutare,

Am si eu o problema legata de GEAM,mai bine zis de LUNETA si cum nu am gasit alt loc,am zis ca opot posta aici;

Despre ce este vorba :

una din clemele care alimenteaza rezistenta din luneta s-a desprins din lipitura,facand inutilizabila dezaburirea lunetei.Cum vremea este asa cum este incepe sa fie o problema.Voi v-ati confruntar cu astfel de problema? Cum a-ti rezolvat-o? Exisa o solutie pentru lipit care sa fie si buna conducatoare electric?

Astept raspuns!

Pana atunci,DRUM BUN fara incidente.

Share this post


Link to post

@bunicul101, esti off-topic aici, dar iti recomand LIPIRE PAPUC LUNETA !

Share this post


Link to post

Am si eu o problema cu geamul de la sofer: cand dau sa il cobor, coboara 10 cm si incepe sa scoata un zgomot ciudat, apoi daca il apas cu mana mai coboara putin si iar se blocheaza si scoate acelasi zgomot! Ce are?? Am desfacut fata de usa dar totul pare k!

Share this post


Link to post

Culisa geamului probabil, sau macaraua.

Share this post


Link to post

Macaraua are niste piese de plastic care se rup, nu mai misca geamul si schimba macaraua. La mine cand a crapat a facut poc si geamu a coborat doar pana la jumatate cu un zgomot ciudat.

Share this post


Link to post

sau cablul aproape rupt sau "desirat"

da jos captuseala usii actioneaza geamul si vei vedea problema...

Edited by madkat

Share this post


Link to post
Am si eu o problema cu geamul de la sofer: cand dau sa il cobor, coboara 10 cm si incepe sa scoata un zgomot ciudat, apoi daca il apas cu mana mai coboara putin si iar se blocheaza si scoate acelasi zgomot! Ce are?? Am desfacut fata de usa dar totul pare k!

===========

 

acceasi problema am avut si eu si a fost defect motorasul

 

in interior are o rotita de teflon care se "roade" si cand ajunge in acel loc incepe sa caraie, apoi apesi pe geam si se duce mai jos, apoi il ridicam partial cu mana,samd

 

eu inital am schimbat macaraua dar de fapt era de la motoras

 

desfa motorasul de pe usa, desfa motorasul in bucati ( e simplu) si verifica daca acei zimti sunt uzati.

 

Nu cumpara macara pana nu vezi ce este defect.

succes!

Share this post


Link to post
O problema similara (prin manifestare - pe ploaie) am si eu la geamul soferului. Am desfacut de multe ori panoul, ba chiar am schimbat si motorasul ... tot degeaba. Ce am observat eu: din cauza umezelii, atunci cind urca, geamul nu-si pastreaza pozitia, respectiv nu gliseaza perfect pe verticala, motiv pentru care urca greu sau chiar se opreste (banuiesc ca are un releu de protectie ). Daca il ajut cu mina sa ramina in pozitie verticala (nu trag de el in sus, doar il tin drept), urca fara probleme. Am incercat sa reglez sinele de ghidare, tot degeaba. Din cite am observat , geamul meu nu este fixat rigid in macara ci balanseaza putin. Eu unul am renuntat sa imi mai bat capul degeaba ... Geamul il folosesc normal cu exceptia ploii, cind oricum nu pot sa il tin deschis la maxim ca ma face ciuciulete :D . Ca si alti patiti, problema se manifesta atunci cind geamul este complet deschis ... asa ca, pe ploaie il deschid mai putin.

 

Oricum, fiind vorba de o masina noua in garantie, eu unul m-as duce la service si i-as freca la cap pina imi rezolva problema !

Aceeasi problema si la mine dar numai cand ploua.Un "mecanic "mi-a zis ca se imbiba cu apa culisele si urca geamul greu.Dar de ce numai la astea?

Share this post


Link to post

Si trebuie sa schim tot motorasul, sau se gasesc subansamble? Cam cat costa???

Share this post


Link to post

verifica motorasul si daca este defect il cumperi cu totul ( nu se gaseste pe parti) - costa 110-120 ron nou, 60 ron second hand

 

daca constati ca e macaraua te costa in jur de 40-50 ron noua, 15-20 ron second

 

succes!

Share this post


Link to post

aveti idee - motorasul de la macaralele fata este diferit de cel de la macaralele spate? - la cielo

 

la prima vedere ar fi - dar cine a mai umblat la usile spate ar putea sa zica mai precis

 

multumesc

Share this post


Link to post

A desfacut cineva motorasul de actionare ? Am vazut intre firul galben si firul subtire al periei ceva, insa nu stiu ce poate fi. Condensator, rezistenta, ce poate fi ? Si cam ce valoare trebuie sa aiba ?

Share this post


Link to post

E posibil sa fie contactul cu bimetal care deconecteaza motorul electric la suprasarcina. ;)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...