Jump to content
Sign in to follow this  
rm.popa

Bucuresti-szeged

Recommended Posts

Joi sau vineri voi pleca la Szeged.

M-am gândit la drumul Piteşti-Râmnicu Valcea-Sibiu-Mediaş-Deva-Arad-Nădlac-Szeged. E asta cea mai bună variantă?

Sau e mai bine prin Piteşti-Craiova-Drobeta-Caransebeş-Timişoara-Cenad-Szeged?

Pe de altă parte, cât mai durează vama la Nădlac? Îmi spunea cineva că ar fi mai rentabil să merg puţin mai sus, pe la Turnu. Se merită?

Eu speram să rezolv drumul ăsta în vreo 10 ore. În fine, aştept sugestiile voastre.

E prima ieşire din ţară cu maşina, aşa că mi-ar fi de folos şi alte sfaturi cu privire la ce ar trebui să mai am la mine (ştiu de împuternicire de la societatea de leasing, huvinietă, set de becuri,lanţuri). Mai e ceva?

Thanks!

Share this post


Link to post

Pe prima varianta am mers, si este in regula (adica fara surprize, din cate stiu eu). Evita Nadlac, e aglomerat rau; Turnu e ok. Nu-l vei scoate in 10 ore, din pacate, iti spun de pe-acum.

 

Huvinieta ti-o iei din HU, vezi sa ai forinti pregatiti la tine. Respecta-le indicatoarele, si n-o sa ai nici o problema.

Share this post


Link to post

Tot prima varianta ti-o recomand si eu.

 

Huvigneta o iei din HU, la vreo citeva sute de metri dupa granita e un... PETROM, si mi se pare ca primesc si lei!!!!

Share this post


Link to post

Atunci... 12 ore ajung?

Eu îi cam dau în afara localităţilor... Adică 130-150 pe autostradă, 110-130 pe european, dacă drumul şi traficul permit.

Share this post


Link to post

Nu prea ajung... :) ziua e aglomerat si nu poti sa mergi asa tare in afara localitatilor, noaptea n-ai vizibilitate.

 

Uite aici exemplu de drum, cu cifre. Ia-ti marja de eroare, e mai lejer sa nu fii nevoit s-o alergi inutil.

Share this post


Link to post
M-am gândit la drumul Piteşti-Râmnicu Valcea-Sibiu-Mediaş-Deva-Arad-Nădlac-Szeged. E asta cea mai bună variantă?

Dupa parerea mea este cea mai buna. Drumul Ptesti Craiova am auzit ca e f.f plin de gropi. De la Sibiu am venit cu mai putin de 2 saptamini in urma, autostrada de OK, drum prost pina treci de Popasul Ursului, pe Dealul Negru sint doar vreo 2-3 zone mai proaste. Valea Oltului e OK in cea mai mare parte, cred ca s-a rezolvat problema cu caderile de stinca

 

Pe de altă parte, cât mai durează vama la Nădlac? Îmi spunea cineva că ar fi mai rentabil să merg puţin mai sus, pe la Turnu. Se merită?

Asta vara la iesire prin vama Nadlac am stat 5, maxim 10 minute. Vama Turnu este mai mica si dedicata exclusiv turismelor. Nasol e ca dupa vama treci prin f.f multe satuce si trebuie sa margi incet :(

 

Eu speram să rezolv drumul ăsta în vreo 10 ore. În fine, aştept sugestiile voastre.

Daca ai noroc si o calci pe autostrada si Valea Oltului si nu vei avea parte de blocaje (accidente, caderi de stinci, etc) ai oarece sanse sa te incadrezi in 10 ore. Strins, dar depinde cum scapi de citeva zone cu probleme (iesirea de pe A1, Sibiu, Arad). Oricum, nu te baza ca reusesti.

 

E prima ieşire din ţară cu maşina, aşa că mi-ar fi de folos şi alte sfaturi cu privire la ce ar trebui să mai am la mine (ştiu de împuternicire de la societatea de leasing, huvinietă, set de becuri,lanţuri). Mai e ceva?

Anvelope de iarna, extinctor, trusa de prim ajutor, vesta reflectorizanta, cartea verde (fila verde a RCA). Cel mai probabil nu o sa ai nevoie de nici unele, insa daca i se pune unui capsoman pata pe tine ala esti. Am vazut masini romanesti in vama Nadlac care se intorceau in Arad sa isi cumpere cite ceva ...

Huvigneta si eu tot de la Petromul ala am luat-o

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Eu am facut Nadlac-Galati prin Sibiu-Centura Buc-Drajna in 10 ore (medie de 80 km/h) pe 30 decembrie. Bine, m-au ajutat A1 si A2 facute cu 140 constant, si 80-90 in localitati pe unde se putea.

Nici la dus, nici la intors, nu mi s-a parut aglomerat Nadlac-ul, (mai aveam doar 2-3 masini in fata) si, daca mergi doar pana la Szeged, nu iti trebuie vigneta, deoarece nu intri pe autostrada. Doar in Romania si in Bulgaria e prevederea asta cretina de a avea vigneta pe toate drumurile nationale, in rest peste tot in UE sunt gratuite, doar autostrazile costa.

Daca vei intra totusi pe autostrada, poti sa cumperi vigneta de la primul MOL de pe autostrada, si preferabil sa platesti cu cardul, pentru a evita eventualele pierderi generate de diferenta de curs valutar, si nici sa stai sa cumperi forinti de prin Arad. Cardurile romanesti merg bine-mersi si in afara, de exemplu Card Avantaj sau Maestro de la BCR (ce am incercat eu).

Dupa Deva, sa ai grija ca e un echipaj de politisti bulangii care fac instant-on, preferabil sa ai la indemana 50-100 ron la tine daca te inhata radarul si sa-i pui in talon. Ei asta si asteapta. As fi facut si eu asa, daca nu eram cu maica-mea in masina si incepuse sa cotcodaceasca.

In rest, pana la Szeged nu vei simti mare diferenta fata de Romania, drumurile si restrictiile de viteza sunt identice.

Recomand si eu Nadlac, drumul cunoscut si scurt e cel mai bun. La Nadlac ne-au intrebat de buletine si de talon, permisul nici nu mi l-au cerut. De procura nici atat, oricum n-aveam la Passat, si oricum e o inutilitate.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Merci frumos. E vorba de o deplasare în interes de serviciu. Deocamdată mai sunt în calcul două variante: avion Budapesta şi de acolo ne duce o maşină la Szeged (cel mai scurt timp, dar cam anapoda) sau tren Timişoara şi de acolo tot o maşină care să ne ia. Doar că se pare că maşina asta ar trebui să vină de la Budapesta, deci cam pică şi asta. Varianta iniţială era tren Budapesta (13 ore) + maşina spre Szeged, alte 2-3 ore, dar am refuzat-o eu. Dacă tot e să fac peste 10 ore, prefer să le fac la mine în maşină, să mă opresc unde vreau, să fumez etc. Eu am propus varianta cu maşina personală, e şi cea mai ieftină, având în vedere că plecăm 3 persoane. Să vedem ce iese (nu eu dau banul, aşa că nu eu decid). Oricum, eu cu trenul prin Ardeal nu mai vreau. :P Am fost de câteva ori la Cluj şi la Sibiu şi după Braşov m-am urcat pe pereţi. Îmi venea să mă dau jos, să împing trenul printre dealurile alea. Prefer să stau în trafic, la mine în maşină.

În fine, mulţumesc pentru sugestii.

Aaa... şi încă ceva. Vama Cenad cum sună? Şi drumul de la Arad la Cenad?

 

Salex: da' Hankoacele mele no-season nu sunt bune?? Fac ăştia urât?

Edited by rm.popa

Share this post


Link to post

Nu te complica cu Cenad-ul. Ia varianta cea mai simpla.

 

Nu te intreaba nimeni de caucioace. Crezi ca espero-ul pozat in parcarea subterana de la ETAP, in viena, avea vreun cauciuc de iarna? Si daca avea, oricum nu ele erau primordiale.

Sa-ti mai zic de soferi de microbuz plecati la drum beti-turta sau de altul care a plecat cu ditamai autocarul desi avea doar B-ul pe permis?

 

Prima data cand iesi din tara e mai nasol, ca vrei sa fie totul ok, dupa aceea te obisnuiesti si nu mai dai atentie la detalii.

post-79-1203271137_thumb.jpg

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Cum ti-o fi norocul. Daca e zapada multa in Ungaria, cereau in mod clar anvelope de iarna macar pe rotile din fata. Nemtii sint si mai drastici, anvelopele trebuie sa fie de iarna si sa aiba profil de minim 3-4 mm, altfel esti in mare belea in caz de vreun accident. De bun simt ar fi sa te scoti cu lanturile, daca se ajunge la discutii de genul asta.

 

Oricum, nici eu nu cred ca o sa te intrebe de sanatate la vama ...

Share this post


Link to post

Nu te mai intreaba de nimic la vama, stai linistit.

Share this post


Link to post
Joi sau vineri voi pleca la Szeged.

Sau e mai bine prin Piteşti-Craiova-Drobeta-Caransebeş-Timişoara-Cenad-Szeged?

 

E drept ca n-am mai fost din octombrie 2007 pe Drobeta - Caransebes - Timisoara, da' nu cred ca s-a schimbat nimic - drum in lucru (vreo 10 semafoare plus portiuni cu gropi, unele chiar fara asfalt) ... daca poti evita portiunea asta. Timisoara - Cenad e ok drumul.

 

Daca mergi pina la Szeged din ce stiu eu nu iti trebuie "huvinieta" (asta e pt. autostrazi) ... dar pt. siguranta citeste mai multe aici http://www.motorway.hu/Engine.aspx

Share this post


Link to post

Am fost si eu acum 2 ani pe traseul Pitesti - Szeged - etc.

 

Recomand varianta 1) Bucuresti - Pitesti (are centura noua acum) - Rm Valcea - Sibiu - Arad (centura) - Turnu (sau Nadlac) - Szeged.

 

Varianta de trecut vama prin Turnu e buna, treci repede vama, dar o sa ai surprize in Ungaria:

- drumul trece prin mai multe comune, cu multe intersectii unde trebuie sa faci fie stanga, fie dreapta.

Eu m-am incurcat pe la un sat Pitvaras si am mers vreo 20 km intr-o directie gresita, pana am intalnit un localnic sa ma intoarca.

Asadar, daca vrei pe Turnu, fa-ti cumva o harta pe hartie din MapPoint sau de pe vreun site (http://maps.live.com/)

focalizata pe traseul Turnu - Battonya - Mezohegyes - Pitvaras - Csanadpalota - Kovedy - Mako - Szeged.

 

Ca sa ajungi pe Cenad (nerecomandat), daca mergi pe Sibiu, ai 2 variante (complicate):

- imediat dupa Deva faci stanga undeva spre Lugoj - Timisoara (si eviti Aradul)

- mergi normal pana la Arad, dar intri in oras si treci podul peste Mures

Edited by siru

Share this post


Link to post

Deci, e multe info cam eronate asa ca as sintetiza.

 

1. Nu are ce cauta Medias in traseu. Din Sibiu o iei directia Alba-Iulia si la un moment dat ai o intersectie in care inainte ai Sebes si la dreapta Alba-Iulia. Acolo tii directia Sebes. Nu o poti rata ca e cu stop.

 

Drumul e ok dar GRIJA MARE! E pliiin de nebuni si sandilai. Eu am avut acum 2 luni o roata de jeep care venea spre mine, in apropierea Aradului.

 

Daca as avea de ales, eu as lua varianta cu trenul. Este cea mai putin riscanta, cea mai comoda. Sau avionul dar e expensiva rau...

 

2. In mod normal nu ai nici-o treaba la granita. DAR daca ninge, nu te vor lasa sa intri in Ungaria fara cauciucuri de iarna (toate 4) si lanturi. Asta daca ninge. Si nu cred ca ai vrea sa risti sa faci 600km degeaba...

Edited by alx

Share this post


Link to post

Prima virianta indubitabil dar 10 ore nu ai cum sa scoti.

Si asta pt ca nu prea ai autostrazi pana acolo mai ales in .RO ai numai sate in care ai face bine sa NU sari de 60, multe caschete.

Iar pe serpentine nu are nici un rost sa mergi mai mult de 80, o sa vezi ca nu ajungi decat cu 5-10 minute inainte preimului TIR depasit pt ca sunt foarte multe.

Nici macar nu iti trebuie detector de radar pt ca am constatat ca mai mult te oboseste, te streseaza, te tine mereu prea concentrat. Mergi relaxat cu limita de viteza impusa de lege si o sa vezi ca scoti si consum bun si ajungi si odihnit.

 

Important : drumul in .Ro incearca sa il faci ZIUA, e mult mai dificil obositor noaptea.

 

Ungarieta sau cum naiba se cheama gasesti la 100 metrii de granita, sunt niste buticuri pe dreapta, primesc si euro !

 

 

Tine cont :

Cand ajungi la granita Romania -Ungaria NU sta dupa tiruri, depaseste-le pe contrasesn.

Desteptii de unguri cand vi dinspre Ungaria spre Romania au facut 2 benzi in sensul asta ( una pt tiruri si cealalta pt masini mici ) si un singur sesn Ro-Un

Si mai desteptii Romani au 1 banda Ro-Un care se blocheaza cu tituri si 1,5 banda Un-Ro deci poti depasii pe acolo cu grija !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post
Nu are ce cauta Medias in traseu. Din Sibiu o iei directia Alba-Iulia si la un moment dat ai o intersectie in care inainte ai Sebes si la dreapta Alba-Iulia. Acolo tii directia Sebes. Nu o poti rata ca e cu stop.

Clar. Am vrut să scriu Sebeş şi mi-a ieşit Mediaş. Deşi aş putea încerca o tură şi prin Mediaş, poate aşa mă încadrez în cele 10 ore :) .

 

Una peste alta, se pare că voi pleca cu maşina. Mulţumesc tuturor pentru sfaturi. O să merg pe varianta Piteşti-Rm. Vâlcea-Sibiu-Sebeş-Deva-Arad şi rămâne să văd dacă ies prin Nădlac ori prin Turnu. Deocamdată înclin spre Turnu. După graniţă nu mi se pare aşa complicat să revin în drumul principal. Rămâne să văd dacă sunt în stare să citesc (şi mai ales să pronunţ) ca lumea numele localităţilor de pe indicatoare. Mai am o singură nelămurire: înţeleg că până la Szeged nu pun roţile pe autostradă şi că, în consecinţă, nu am nevoie de vignetă. Corect?

Share this post


Link to post

Tu s-o cumperi de la granita, e mai avantajos si scapi de grija.

Share this post


Link to post

Eu stiam ca in Ungaria trebuie vigneta doar pentru autostrazi (M/Motorway probabil), deci daca destinatia este Szeged nu iti mai trebuie (pana acolo nu ai autostrada).

Eu mi-am luat de fiecare data la intrarea in Ungaria platind cu cardul dar am mers apoi pe autostrada.

Share this post


Link to post

Ati ametit omul complet. rm.popa, foloseste traseul Bucuresti-Valcea-Sebes-Orastie-Arad si iesi pe la Nadlac. Nu o sa dureze mai mult de 10 minute in vama. Daca mergi doar la Szeged nu ai nevoie de vigneta. Si-atat.

 

PS. Eventual sa ai si un GPS, iGO sau MioMap sunt foarte bune in Ungaria si te ajuta mult mai ales la aflarea si localizarea adreselor. Apropo, vezi ca in Szeged se mananca cel mai bun gulyas din toata Ungaria. Cauta Gödör étterem, Tisza L. körút 103 si nu o sa regreti.

Share this post


Link to post

Mulţumesc.

Cu haleala ungurească nu prea mă omor. Am mai fost anul trecut 10 zile la Budapesta şi am venit cu ficatul... Mă rog, glumesc, dar ideea e că gagiii gătesc un pic prea condimentat pentru gusturile mele (şi pentru instalaţia mea) şi a trebuit să alternez bunătăţurile autohtone cu chestii mai light, a la Romania.

Într-adevăr mi-ar prinde bine un GPS şi o văd dacă găsesc să împrumut unul, ori îmi voi cumpăra ceva fără mari pretenţii. Nu-mi fac griji până acolo,va trebui doar să văd cum nimeresc hotelul şi celelalte locaţii pe unde mai am de ajuns. În fine, m-oi descurca şi fără, cu bruma de engleză pe care o mai ştiu şi ungurii.

Şi dacă tot veni vorba, un pic off-topic: ştiţi careva ceva de navigatorul GPS Evolio A1700 pe care-l vinde Metro? Că de pe net (inclusiv Softpedia) n-am aflat mare brânză...

Edited by rm.popa

Share this post


Link to post
Mulţumesc.

Cu haleala ungurească nu prea mă omor. Am mai fost anul trecut 10 zile la Budapesta şi am venit cu ficatul... Mă rog, glumesc, dar ideea e că gagiii gătesc un pic prea condimentat pentru gusturile mele (şi pentru instalaţia mea) şi a trebuit să alternez bunătăţurile autohtone cu chestii mai light, a la Romania.

Într-adevăr mi-ar prinde bine un GPS şi o văd dacă găsesc să împrumut unul, ori îmi voi cumpăra ceva fără mari pretenţii. Nu-mi fac griji până acolo,va trebui doar să văd cum nimeresc hotelul şi celelalte locaţii pe unde mai am de ajuns. În fine, m-oi descurca şi fără, cu bruma de engleză pe care o mai ştiu şi ungurii.

Şi dacă tot veni vorba, un pic off-topic: ştiţi careva ceva de navigatorul GPS Evolio A1700 pe care-l vinde Metro? Că de pe net (inclusiv Softpedia) n-am aflat mare brânză...

 

pare ok am inteles ca ruleaza IGO

Share this post


Link to post

Vazusem deja opiniile de pe Softpedia, dar nu mi-au fost de prea mare ajutor. Pana la urma am inprumutat un Mio C510 (parca) si am ajuns excelent. Nu stie chiar toate smecheriile (ii mai lipsesc niste giratorii - pare-mi-se ca harta e de prin 2006) dar m-a adus la usa hotelului.

 

In alta ordine de idei, am facut 9 ore si jumatate. La 5.30 eram la capatul lui Iuliu Maniu, la 9.00 eram la Sibiu, la 13.00 intram in Arad (by the way- n-am putut intra pe centura, coada de tituri iesea pana in european, dincolo de semafor - pentru cei care stiu; asa ca am taiat Aradul prin centru - am pierdut vreo 20 de minute), iar la 15.00 parcam in fata hotelului, in Szeged. Vama a durat 5 minute - am depasit colona de tiruri pe contrasens si am avut in fata doar vreo 3 masini. Drumul a fost plin de tiruri pana la Arad, destul de multi bulangii printre ei, care mergeau unul in fundul celuilalt, cate 5-6. Cred ca am depasit peste 50 de tiruri tot drumul, azi-noapte visam numai funduri de tir :) ) . Per total, drumul OK, asfaltul cam prost pe destule porţiuni după Sibiu + un dop la Sebeş (unde cred cam stat cam 15 minute in trafic). Revin cu impresii si de pe sensul celalat, dupa intoarcere.

Share this post


Link to post

68 km/h v.medie ? foarte buna, pentru Romania!

Share this post


Link to post

Ce vrei ... omul a zis ca o cam calca ;)

 

Oricum, depinde foarte mult si de ziua in care mergi, el se pare ca a prins o zi buna, daca ar fi fost Luni, cel mai probabil drumul ar fi durat mai mult.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...