Jump to content
Sign in to follow this  
Damax

Matizul Moare In Rampa

Recommended Posts

Salut, am un Matiz cu 166000 km. La ultimul drum de aproximativ 1500 de km (in 3 zile) am constat ca pe un tronson deluros masina pierde putere in apropierea varfurilor de rampa. Normal zic, insa un alt Matiz trece pe langa mine foarte zglobiu si incep sa-mi pun intrebari. Zic, bun, o fi mai tanar ca al meu, e normal. Dar am constatat ca Matizul meu ma obliga sa ajung in varful rampei cu maxim 30 km/h, deci chiar si cu viteza 2. Bun, seara trag linie si ma gandesc. Ultima data alimentasem cu carburant de la o benzinarie Petrom, drept pentru care a doua zi o combin cu 15 litri de la LukOil. Evident masina trage mai bine dar totusi nu cum ar trebui. Daca vin lansat (tehnica pe care trebuie sa mi-o perfectionez se pare) ajung in varful rampelor si cu 50 km/h.

 

Mai presus de orice, ma intriga faptul ca Matizul meu nu mai reactioneaza la accelearea brusca. Sa zicem ca intru din drum secundar in principal si dupa ce dau prioritate, consider ca am timp sa intru. Dau 1, a doua scurt, si cand turez sa plece pauza. Ca un pensionar. Am sesizat ca dupa ce ii dau a 2-a are un moment cand desi apas acceleratia nu reactoneaza, ca dupa 1-2 maxim 3 secunde sa o simt mai muncitoare si deodata turata.

 

Rugamintea mea este sa va dati cu pararea referitor la posibilele cauze, si eventual un site cu preturile pieselor (componentelor) ce ar trebui schimbate.

 

Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post

Filtrul de benzen si filtrul de aer cand au fost schimbate ?

Share this post


Link to post

La urcarea unei rampe, cu un motor de doar 800cc, cat un degetar, trebuie sa alegi treapta de viteza inainte, sa nu lasi motorul sa coboare la o turatie la care n-ai putere (cuplu). Schimba-ti stilul de condus dintr-unul reflexiv intr-unul anticipativ. Eventualele probleme tehnice ale motorului tau se determina altfel si, doar, dupa ce ai schimbat toate consumabilele (filtre, bujii etc.).

Share this post


Link to post

Maine sper sa intru in service cu masina pentru a schimba filtrul de benzina si cel de aer, apoi bujiile, iar dupa ce rezolv vin cu amanunte despre schimbari. Multumesc pentru sfaturi.

Share this post


Link to post
Salut, am un Matiz cu 166000 km. La ultimul drum de aproximativ 1500 de km (in 3 zile) am constat ca pe un tronson deluros masina pierde putere in apropierea varfurilor de rampa. Normal zic, insa un alt Matiz trece pe langa mine foarte zglobiu si incep sa-mi pun intrebari. Zic, bun, o fi mai tanar ca al meu, e normal. Dar am constatat ca Matizul meu ma obliga sa ajung in varful rampei cu maxim 30 km/h, deci chiar si cu viteza 2. Bun, seara trag linie si ma gandesc. Ultima data alimentasem cu carburant de la o benzinarie Petrom, drept pentru care a doua zi o combin cu 15 litri de la LukOil. Evident masina trage mai bine dar totusi nu cum ar trebui. Daca vin lansat (tehnica pe care trebuie sa mi-o perfectionez se pare) ajung in varful rampelor si cu 50 km/h.

 

Mai presus de orice, ma intriga faptul ca Matizul meu nu mai reactioneaza la accelearea brusca. Sa zicem ca intru din drum secundar in principal si dupa ce dau prioritate, consider ca am timp sa intru. Dau 1, a doua scurt, si cand turez sa plece pauza. Ca un pensionar. Am sesizat ca dupa ce ii dau a 2-a are un moment cand desi apas acceleratia nu reactoneaza, ca dupa 1-2 maxim 3 secunde sa o simt mai muncitoare si deodata turata.

 

Rugamintea mea este sa va dati cu pararea referitor la posibilele cauze, si eventual un site cu preturile pieselor (componentelor) ce ar trebui schimbate.

 

Multumesc anticipat!

 

 

 

Dupa un anumit nr de km parcursi fara oprire, cam dupa vreo 350, orice motor nu mai are aceeiasi putere. Daca in plus simti ca vibreaza motorul si consuma si mai mult, inseamna ca ai si un injector infundat. Daca ai euro II merge cu 80 lei sa le cureti cu ultrasunete. Mai e si calitatea benzinei. Succes

Share this post


Link to post

Nu zau, nu stiu de ce dar eu nu am observat aceasta pierdere de putere la nici o masina, chiar mai mult: dupa cateva sute de km masina este sprintena si reactioneaza frumos.

 

@Damax: Schimba consumabilele, curata injectoarele, fa un test de compresie si apoi mai discutam. Si sa nu uitam: prezinta situatia in anasamblul ei: ai respectat reviziile, masina e nou/sh, a fost segmentata etc.

Share this post


Link to post

De aprox. 1 luna am si eu o problema la matiz: relanti neregulat si pierdere de putere. Dupa ce am fost la mecanic mi s-a identificat cauza: un injector infundat. Acum,se pare ca exista mai multe optiuni:

- schimbat injector, costa 1,3 mil. plus manopera

- curatat injectoare aprox. 3 mil. si nu e sigur ca se rezolva

- bagat aditiv(pt. curatat injectoare) in benzina si mers asa..

 

Ce ma sfatuiti?

Share this post


Link to post

Eu as incerca intai cu aditiv si forja pe un drum extraurban. E cea mai ieftina solutie. Daca e infundat insa, e posibil ca mizeria aia sa se disloce si sa ajunga cine stie unde.

Share this post


Link to post

Dupa partea cu aditivul desi e cam frectie... tu chair ai dubii pentru punctele 1 si 2?

Share this post


Link to post

si eu am avut aceasta problema , dar pe langa faptul ca nu mai tragea in rampa , avea si un zgomot destul de ciudat la motor. s-a dovedit a fi o supapa , nu mai stiu daca de admisie sau de evacuare sparta . am rez prin rk la motor cu inlocuit supape , segmenti , cuzineti si consumabile , ca daca tot l-am desfacut ...

Share this post


Link to post

Salut. Am si eu o prietena cu o problema. La relanti moare masina. In plus simte o lipsa de putere la masina. Impresia mea e ca ar fi de la benzina. Culmea ca simptomele au aparut la o zi jumate dupa ce a bagat benzina. Poate fi de la asta sau sunt probleme cu injectoarele sau bujiile?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...