Jump to content
Sign in to follow this  
ioSiLee

Tuning,modificari Si Accesorii Nubira 2

Recommended Posts

Buna..stiu ca nu sunt la subiect.. si nu vreau sa par nu stiu cum..da doresc niste informatii de la posesorii de nubira... am fost azi la reprezentanta si interesant de nubira gpl si pare ok la 10500 euro. sui vreau sa stiu cum se comporta in timp.. consumu pe benzina. detalii preturi consumabile..

merci mult

Share this post


Link to post

da scuze... citisem primul post de la care ai dat link.. al doilea nu stiam..

oricum ce m a determinat sa postez e ca vroiam un rezumat al ideilor.. cum bine ai observat la inceput s a vorbit din necunoastere de cauza.. nu detinea nimeni din cate am inteles.. plus ca vreau scurt si la obiect.. puncte minus. puncet plus.

si aici poti sa imi raspunzi si tu.. dak vrei.. in caz ca nu ai garaj.. cum se comporta dimineaza? cum se incalzeste? timpi de dezaburire si restu ( eu am garaj da ma intereseaza dak innoptez pe undeva..)_

merci si sper sa nu te fi suparat..

Share this post


Link to post

Posteaza pe topicul despre nubira 2 nu aici la tuning. Iti raspund acolo!

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Se poate schimba motorul de 1,6l cu altul mai mare la N2, sau modificat cilindri, pistoane, etc. cum se facea pe la Dacii, in scopul cresterii puterii acestuia? Merge un motor de 1,8l de la Opel?

Share this post


Link to post

Poti pune unul de 2l de nubira/leganza.

Share this post


Link to post

Ramane de schimbat doar blocul motor cu ce este in el, sau mai trebuiesc schimbate si restul de pe langa el?

Share this post


Link to post

totul, motorul cu totul, pozitionarea este diferita

Share this post


Link to post

Dar de alezat cilindrii, bagat pistoane cu diametru mai mare si care sa mai dea si rezultate are cineva cunostinta?

Share this post


Link to post

Cat crezi ca scoti din chestia asta? In plus, nubira 2 are geometrie variabila a galeriei de admisie, un "tunning" de genul asta putand cauza probleme. Parerea mea este ca se pot obtine performante bunicele din imbunatatirea evacuarii, a admisiei de aer, asta fara operatii majore de genul carora la care faci referire.

Share this post


Link to post

Pai ma gandeam ca un 15-20 de cai tot ies la o operatie pe cord. Dauneaza asta la geometria galeriei? Ma gandesc daca rezista arborele cotit si eventual blocul motor.

Share this post


Link to post

@Mircea cam cat crezi ca s-ar putea scoate (CP) doar din modificarea admisiei si a evacuarii ?

Pe de alta parte am citit undeva un articol cum ca evacuarea sport nu ar aduce aport de CP ci doar ar ajuta motorul sa urce mai repede in turatii, asa o fi ?

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

PE daewootech.com vroia cineva sa alezeze la lanos sa-l faca din 1.5 ->1.6 dar s-a lasat pagubas cand a vazut cat trebuie modificat (Atat mecanic cat si electronic (injectie).

 

PS: Cat poti sa alezezi...poti sa cresti cu max 100-200 cmc (daca poti si aia) iar pentru asta vei cheltui o caruta de bani si vei avea un munte de probleme (pentru un aport de maxim 10 cp).

Share this post


Link to post

Pai si ce, e de colea un 10 CP? Desi cred ca daca poti sa-l duci la 1.8 pe bietul motor, scoti mai mult de la el. Probleme ar putea apare la alimentare cu benzina in sensul ca trebuie mai multa, aer la fel, insa nu cred ca e un capat de tara.

Share this post


Link to post

Injectoare noi, ECM cu chiptuning pt noul motor, evacuare redimensionata. Acum nu ai rezolvat nimic daca ai cilindree mai mare si aceeasi chiulasa si admisie. Iti trebuie supape mai mari (alezare de chiulasa) si modificarea galeriei cu geometrie variabila.

 

Din pdv-ul meu te bagi pe un teren minat. Mai degraba ii pui un motor de 2000 si stii ca ai facut o treaba.

Share this post


Link to post

Sa inlocuiesc motorul -> probleme cu omologare, RAR, spagi, etc. Tocmai aici e problema. Insa se pare ca pana la urma asta ar fi solutia, ceea ce a propus si ovi

Share this post


Link to post

Sau nu faci nici o modificare de ordin mecanic la motor si schimbi softul ECM-ului + un filtru si o evacuare sport.

Nu vreau sa fac reclama dar... ia vedeti aici: http://www.aspad.ro/index1.html

Asta numai din Cip. Se mai castiga cate ceva si din evacuare si filtru de aer sport. per total un 15-20% atat la putere cat si la cuplu, masina fiind in final cu totul alta...

Toate astea cred ca le poti rezolva cu 6-700 E. si nu ai nici o problema cu RAR-ul si reomologarea.

 

P.S. eu acolo am rescris chip-ul de la cielo si la Moeciu am stat cu Ovi_jer sa vedem ce s-a schimbat. La cielo-ul meu s-a vazut ca a fost modificata harta de injectie... atat timp cat pedata de acceleratie este mentinuta la un nivel constant, in orice pozitie, timpul de deschidere al injectoarelor este ca si cand ar fi harta originala, dar cand se calca brusc pedala de acceleratie creste timpul de injectie (conteaza si cat de mult este apasata pedala, senzorul de deschidere clapeta de acceleratie spune asta).

In concluzie, cat timp nu este nevoie de putere in plus, masina se comporta ca luna fara cip (daca nu apas puternic pe acceleratie), dar daca ciupesc mai mult pedala... am cuplu mult mai mare la turatii de genul 2000-3500rpm si demarajele sunt mault mai bune.

Share this post


Link to post

Pai s-ar putea cu omologarea sa fie ok, deorece s-au fabricat NUbire cu motor de 2L.

Share this post


Link to post

Florinut@ Recomandarea mea este sa schimbi evacuarea cu una directa borla fara catalizator si un cip tuning ca al lui CT_ZDB cu regim de mers normal fara modificari si la accelerari bruste cu o durata de injectie mai mare.Am mai vazut si alte masini daewoo cu cip care nu faceau alteceva decit sa o inece in benzina la orice fel de accelerare deci mare grija ce ceri acolo .O sa ai un castig de minim 10 cp fara motor desfacut si alte probleme pe cap.

Share this post


Link to post

Am inteles, multumesc frumos!

 

ZDB-ule te dau la gazeta, nu te supara, pls.

Edited by Florinut

Share this post


Link to post

@dinoc, din evacuare corect dimensionata, fara catalizator si filtru de aer sport scoti 2-3 CP, cu inca vreo 6-7 dintr-un chip tuning bine facut sio suspendare a EGR-ului si duci Nubira la 110-115 CP rezultatele exacte le vezi la dino test.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

salutare! ce tunning imi recomandati pt o nubira 1?

ce parere aveti de jentile din aliaj din metro???

ce instalatie de gpl recomandati?

post-2624-1137714158_thumb.jpg

Edited by renatremo

Share this post


Link to post

Despre GPL s-a discutat uite aici, despre jante de aliaj dincolo. Despre tuning... chestie de gusturi si de bani.

Dar daca ii pui GPL, ce tuning mai vrei sa-i faci? Decent la o masina cu GPL ar fi maxim jante aliaj, geamuri negre, o evacuare inox, eventual niste deflectoare la geamuri. Daca incepi cu elemente sport la o masina cu GPL, si mai ii pui si niste ornamente aiurea din alea autocolante e mai mult decat urat. Ca sa nu mai vorbim ca, in opinia mea, Nubira nu se prea preteaza la elemente sportive...

Share this post


Link to post
Ca sa nu mai vorbim ca, in opinia mea, Nubira nu se prea preteaza la elemente sportive...

 

 

Sunt curios ce parere ai despre ce a iesit aici...

 

 

post-1465-1152703450_thumb.jpg

Edited by Sharpe

Share this post


Link to post

O poza din lateral si una din fata se poate ? :) >-

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...