Jump to content
Sign in to follow this  
ovidiuc

Rovigneta, rovinieta, vigneta, vinieta

Recommended Posts

Stie cineva unde se (mai) gasesc rovignete? Am fost la posta, la benzinarii dar nimeni nu are. Spuneau ca aduc dupa 1 August...

Share this post


Link to post

"Factura fiscala impreuna cu rovinieta le veti primi la dumneavoastra acasa sau la serviciu prin curier rapid in maximul 72 de ore de la plasarea comenzii (confirmarea platii)."

 

Eu plec maine la 5 AM. Hai 6. Prin Bucuresti a cumparat cineva o rovigneta recent?

Share this post


Link to post

La ce dreaq iti trebuie? Eu am circulat fara tot anul si crede-ma ca am facut deja aproape 25k de km. Am iesit inclusiv afara din tara, nu m-a intrebat nimeni de sanatate.

Share this post


Link to post

Ultimul an cu Cielo (~45k km) am circulat total relaxat, ferm convins ca am rovinieta. Abia cand am vandut-o, am constatat ca de fapt era cea veche =)) . Nici pe mine nu m-a intrebat/oprit nimeni in perioada asta, totusi la cat e amenda pt. lipsa rovinietei...

@hepea in ce zona stai? O oarecare solutie ar fi sa faci rost de nr. de tel de la benzinariile din zona ta si sa intrebi...

Share this post


Link to post

In Rahova. Le-am "batut" pe toate de aici. Nimic. Am ceva treaba prin Berceni mai tarziu si o sa incerc si pe acolo dar nu cred sa gasesc.

Share this post


Link to post

Cam departe, totusi sapt. trecuta am vorbit cu cineva care era mirat de faptul ca fara sa vrea/caute vazuse in Rompetrolul de la Mihai Bravu... poate te ajuta cu ceva.

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

N-am gasit nici pe acolo. Maine in drumul spre mare ( :P ) o sa ma uit si de rovignete. Mama lor...

Share this post


Link to post

Daca nu si nu, mergi fara.

Share this post


Link to post

Tardiv ...am rupt bucsele si pivotii pe drumuri neumblate, pentru ca nu am gasit rovineta pe nicaieri ...

Share this post


Link to post

Ce jigodii,nu puteau pana la 31 august? :mrgreen:

Share this post


Link to post

Am gasit eu(tata defapt) la Cluj "noua rovinieta".

Share this post


Link to post

Si este mai ieftina ?? Pretul?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Tarifele sunt aceleasi. Numai sticker-ul care se lipeste in geam este altul.

Share this post


Link to post

Au anuntat ca pana la sfarsitu lunii se poate circula fara rovigneta

Share this post


Link to post

Ce favoaaaare ne faaaaac :) ) Probabil ca si astea noi vor fi tot "raritati" :-W

Share this post


Link to post

Ce dorinta pe ai nostri de a avea si masinile romanesti abtibilduri pe parbriz.

In Ungaria, unde zice ca le faceam si noi, au renuntat la asa ceva si iti da doar chitanta. Nu e vorba de alea de tranzit (4 zile :) ), ci in general.

In schimb la slovaci mi-am luat-o pe numai 4 Km de autostrada, ca m-a mancat in fund sa vad Bratislava si cand sa trec la unguri, erau vreo trei baieti, dintre care unul statea cu binoclul pe capota si doi faceau ture sa-i depisteze pe "infractori". "Amenda" ca si la bulgari: 20 euroi.

Dupa care am stat la coada la unguri aproape o ora sa o iau pe a lor :(

Share this post


Link to post
Ce dorinta pe ai nostri de a avea si masinile romanesti abtibilduri pe parbriz.

Pai macar cu biletul sa raman de la spectacolul de pe soselele romanesti.

Share this post


Link to post

Intr-o seara saptamana trecuta am primit amenda pentru lipsa rovinieta (250 lei + 28 euro + talon retinut) pe DN5, in localitatea Jilava. Masina este inregistrata in Bucuresti.

As vrea sa stiu daca pot contesta amenda, avand in vedere ca eram in localitate (lucru mentionat pe procesul verbal).

Share this post


Link to post

As vrea sa stiu daca pot contesta amenda, avand in vedere ca eram in localitate (lucru mentionat pe procesul verbal).

 

Poate ma faci si pe mine sa inteleg, In localitete nu-ti trebue rovinieta?

Share this post


Link to post

Cica nu...e pt circulatie pe drumurile nationale. Incasarea banilor se face de catre Adm. drumurilor nationale@autostrazi si nu impart cu altii...

Share this post


Link to post

@ lascarica: esti tu sigur ?

 

Intr-o seara saptamana trecuta am primit amenda pentru lipsa rovinieta (250 lei + 28 euro + talon retinut) pe DN5, in localitatea Jilava. Masina este inregistrata in Bucuresti.

As vrea sa stiu daca pot contesta amenda, avand in vedere ca eram in localitate (lucru mentionat pe procesul verbal).

Avind in vedere asta, esti bun de plata, nu ai ce sa contesti.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

 

Avind in vedere asta, esti bun de plata, nu ai ce sa contesti.

 

"Domeniu de aplicare:

- pentru circulatia pe reteaua de drumuri nationale, exclusiv cele aflate in intravilanul resedintelor de judete si al municipiilor ;"

Practic in localitate nu ar trebui sa dovedesc ca am rovinieta, chir daca sunt pe un drum national. Eu asa inteleg...

Share this post


Link to post

Doar daca Jilava a devenit de ceva vreme municipiu.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...