Jump to content
Sign in to follow this  
ovidiuc

Rovigneta, rovinieta, vigneta, vinieta

Recommended Posts

Presimt ca se va lasa cu sabii si topoare la centrele unde se va plati taxa de drum.Sant multe modele de masini care au convertor catalitic dar nu se incadreaza in normele euro 2.Ar fi culmea nesimtirii sa incadreze masinile cu motor injectie multipunct (exemplu cielo) fara catalizator la non-euro la fel ca una cu carburator.

Share this post


Link to post

Da dar de care euro???? :angry:

Share this post


Link to post

@Ovidiu: Eu zic ca noi avem euro 2, ceilalti nu stiu. Euro 2 avea prima Dacia NOVA pe injectie lansata la sf lui 98.

Da ce masini au euro 1 ? :huh: Dacia de acasa luata in sept 98 are carbelitor si am mers cu ea si fara o toba, asa ca n-are nici un euro, sau avea cu minus :D

Share this post


Link to post

Taxele se vor tot aduna in benzina si pe masini pt ca e LUX. Statul trebuie sa isi ia banii de undeva si e mai cinstit sa ii ia din locuri unde contribuabilul are de ales: asazisele taxe indirecte. (tva, accize)

 

In afara acestor 800.000 lei problema este aia cu 1.10 euro/litru benzina. Atunci sa te tzii!

 

Eu cred insa ca jumatate dintre romani oricum nu stiu de noua taxa.

Taxa nu este teoretic numai pt autostrazi ci pentru toate drumurile (europene sau nu).

Share this post


Link to post

@Laurentiu tu zici dar tanti de la posta ce zice?O mare bashina.

Share this post


Link to post

Daca se introduce rovigneta, atunci ar trebui eliminata taxa basescu pe care o platim acum la pompa tot pentru utilizarea drumurilor, despre asta nu se pomeneste nimic :rolleyes:

Share this post


Link to post

cica taxa basescu a fost inlocuita cu nu stiu ce majorare a accizelor , asa ca pretul ramane la fel

Share this post


Link to post
cica taxa basescu a fost inlocuita cu nu stiu ce majorare a accizelor , asa ca pretul ramane la fel

 

Ca sa nu mai fie legata de numele lui! ;)

Share this post


Link to post

Eu nu inteleg o chestie... tanti aia de la posta stie ca sa se uite in CI sa inteleaga ce euroi scrie aici? Sau trebuie ca fiecare sa stie ce tip de motor are si sa cumpere in conformitate iar apoi daca te prinde cu alta decat trebuie iti baga amenda?

 

La mine, de ex, numarul de omologare se termina in E4.

Share this post


Link to post

Vor stabili normele in functie de tipul motorului care este in certificatul de inmatriculare in conformitate cu listele de la RAR.

Share this post


Link to post

tipul motorului este GM Daewoo F. ce inteleg ele din asta? Si sa nu imi spui ca o sa stea sa caute intr-o lista imensa fiecare motor in parte :(

Share this post


Link to post

Si la mine nr de omologare se termina in X3 iar cei de la service Daewoo au zis ca este Euro2 ca nu are potentiometru de CO!. Sper sa-si dea sema si tanti de la ghiseu :huh:

Share this post


Link to post

O sa le fie foarte usor Satori.De exemplu la Leganza sant 3 tipuri de motoare :

C20SED -cu convertor catalitic

X20SED -EURO 2

T20SED -EURO3 (OBD2-SUA)

Ei o sa aiba listele cu fiecare model de masina si pentru fiecare in parte tipurile de motoare cu incadrarea la fiecare.

Eu am in certificat X20SED :P

Share this post


Link to post

exceptand cazul in care au un programel pentru asa ceva (dar si aici nu prea sunt ele tari la a tasta), pana stau ele sa caute in listele lor :) o sa murim la coada.

apropo, si-a luat cineva jucaria? cand se da startul?

Share this post


Link to post

N-o sa aiba nimic, nici o lista; cumperi ce vrei si daca te-a prins Garcea cu mata'n sac tzi-o furi.

 

Din 2000 nu mai exista taxa de drum in benzina! Asta pt ca atunci se incasa separat si se ducea la Ministerul Transporturilor. S-a inventat trecerea ei in acciza sa se duca direct la guvern. Motivatia a fost ca sunt prea multe inregistrari contabile pe un singur bon de benzina! :lol: Si ar mai fi si faptul ca nu purta TVA... hmmm

 

Acum se va duce la AN Drumuri si Poduri pe care eu o vad ca viitoarea mare vaca de muls dupa ce Sidex si Petrom au trecut la privat...

Share this post


Link to post

Tanculetule, ce spui tu e ce zice legea da pe bune ca e nedreapta :(

 

De ce unu care merge citiva km / an sa platesca aceiasi taxa de tocit si afumat drumurile patriei ca cel care face tzspe mii de km / luna/an ?

 

Mai bine o lasau in benzina, era mai cinsit.

 

P.S. Spune-i lu' Ovidiu sa-ti zica bancul cu contabili! :D

Share this post


Link to post

Eu n-am inteles nimic din topicul asta si nici de pe siteul Transporturilor:

http://www.e-transport.ro/pp22.php?&a=3164

Cand trebuie sa platesc eu taxa de drum.Pana la 1 ian sau incepand cu 1 ian.??Ca nu se stie nimic sigur din cate vad eu.Se stie ca trebuie platita dar de cand, unde si pana la ce data nu se stie..

Share this post


Link to post

Purces si eu la achizitionarea rovignietei. La oficiul postal de la Kogalniceanu am fost dimineata, ma intreaba tanti daca am tot ce-mi trebuie. :blink: Pai ce trebuie. COPIE dupa talon si buletin. Ii dau talonul si buletinul. Noooo, am zis copie. Eu: pai si nu aveti acolo xerox? Mormaie ceva si imi zice ca trebuie sa scot talonul din folie. Damn! Ii scot talonul. Ma intreaba Euro2? Da, ii zic. Trage alea la xerox si incepe si tasteaza. Bzz, bzz ies la imprimanta trei foi, ma pune sa le semnez. Ia una bucata vigneta si incepe s-o capseze, de mi-era mai mare mila, vream sa-i zic ca mai am nevoie de ea. :huh: A facut 7 gauri in total. Se apuca din nou si tasteaza. Lumea din spate deja se impacientase. Mai scoate inca 3 exemplare, iar ma pune sa le semnez. La dracu' ce e asa greu sa dai bani la stat? Incepe si le capseaza 2 cate 2, imi da inapoi cate un ex., vigneta, chitanta, si la revedere. ASa am pierdut eu cred ca 15 minute incercand sa dau bani la stat.

Total 654k lei.

Share this post


Link to post

Acum o intrebare retorica si tampita:

Dar cei care au GPL? Ca saracii astia sunt mai "ecologici" decat Papa!!!!

Share this post


Link to post

Nu mai intreba, ca astia sunt in stare sa puna taxa si pe brichete !

Share this post


Link to post

Pai cum sa-ti capseze vigneta??? Ii dadeam cu ea in cap!!! Aia nu trebuie pusa pe parbriz, ca in Germania?????

Share this post


Link to post

Pai o perforeaza pt. data de inceput si expirare (2 capse luna, 2 capse ziua, 1 capsa anul) + 1 capsa ca este masina mica + 1 capsa ca Euro2+. Anyway, nu am chef sa o lipesc pe ecran asa ca sunt in unei metode de a o afisa cumva. Cred ca voi folosi ventuzele de la lamaii + o sarma pe post de agrafa. Ma gandesc...

Share this post


Link to post

Dar daca platim taxa de drum in ianuarie are ceva???Sau incepand cu 1 ian.ma asteapta militienii sa-mi dea amenda?

Pt.ca eu n-am gasit nici un comunicat oficial care sa spuna ca pana la data de sunteti obligati sa platiti .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...