Jump to content
Sign in to follow this  
ovidiuc

Rovigneta, rovinieta, vigneta, vinieta

Recommended Posts

Incepand cu 01.01.2005 conf OG 15/2002 modificata de OG 51/2004 si aprobata prin L 415/2004 orice utilizator de vehicul trebuia sa plateasca tariful de utilizare a retelei de drumuri din Romania in functie de tonaj si de EURO cu care e dotat vehiculul.Taxa este :non euro 24 euro,EURO 1 21euro,EURO 2 si peste 16,8 euro(toate sunt pt un an).Utilizatorii infrastructurii de transport rutier cu autovehicule înmatriculate în România vor utiliza doar rovinieta anuala care se poate procura prin oficiile Companiei Nationale "Posta Româna" - S.A. si de la agentiile Regiei Autonome "Administratia Nationala a Drumurilor din România".

In caz de neplata amenda este de la 3.000.000 la 4.500.000 lei.Prevad cazi,nervi,imbulzeli.

Share this post


Link to post

Cielo SOHC din '96 este non-euro?

Share this post


Link to post

Asta s eplateste separat sau intra la impozit?

Share this post


Link to post

Separat,nu are treaba cu impozitul.

Share this post


Link to post

unde se plateste?

Share this post


Link to post

Sa bag in p... masii din partea mea !!!! :flaming: Pe ce motive e taxa asta de fraier? Pun filtre pe marginea soselei ca sa absoarba fumul? :lol:

Share this post


Link to post

pt cei 100 km de autostrada europeana

pt cei 100 km de autostrada comunista

pt cei xxx km de autostrada viitoare

 

O astfel de taxa a fost inclusa in pretul benzinei la un moment dat. Dupa care a fost scoasa. Acum a fost inventata asa!

 

Eu o sa cumpar aptibild-ul ... dar nu-l lipesc de geam. Nebun as fi! Sa aiba flacai de ce imi sparge geamul!

Share this post


Link to post

Nu ai voie !! Daca ai doua masini si pastrezi rovinieta in buzunar, sa o poti arata cand circuli cu una din masini nu inseli statul ? :lol:

 

intrebare : in afara de rovinieta aia nu se mai da o chitanta pe care sa fie specificat nr. masinii, o serie..ceva ? ca doar e pentru fiecare masina in parte.

Share this post


Link to post
Cielo SOHC din '96 este non-euro?

 

DA. Cielo-urile fabricate incepand cu 2000 sunt euro 2 sau peste.

Share this post


Link to post
pt cei 100 km de autostrada europeana

pt cei 100 km de autostrada comunista

pt cei xxx km de autostrada viitoare

Pe care eu nu am circulat niciodata si nici nu stiu daca o sa circul prea curand cu Mtz-ul meu. Eu ma limitez tot la drumul judetean Galati-Barlad via Cuca-Balabanesti pe care imi las la fiecare drum cate o viata din amortizoare din cauza asfaltului ondulat si unde era sa dau ortu' popii cand am intrat intr-o balta si m-am rasucit 150 de grade. Drumuri europene nu vede masina mea in mod normal decat Barlad-Crasna (40 km) si a avut noroc de plimbarile astea la Bucuresti de a mai vazut si ea drum bun. Pentru ce sa dau iar bani? am sa vad vreodata cat voi mai fi student pe drumul amintit un indicator cu vopsea reflectorizanta (de cele cu vopsea nea' Nicu sunt satul). Bine ca am vazut luni panoul cu nea' Poponel inainte de intrarea in curba de la Balabanesti (se ia curba cu a 2-a, atat de stransa e) si era sa intru in parapet, bine ca mi-am revenit.

 

Trebuie prezentat numa vinata (mi-e mai simplu asa) aia pe parbriz sau trebuie si chitanta? Ca mi-o fac la un centru de xerox din Iasi. Pana la urma la 20k km pe an facuti cu benzina accizata la greu (ca nu mere moldoveneasca neaccizata)nu se pot plange guvernantii ca nu-mi iau bani.

@akaionut: Da daca eu am 2 masini (caz concret) si numa eu am permis din familie si deci la un moment dat nu poate circula decat una dintre masini, pentru ce sa platesc 2 vinete dintr-astea? Ca nu pot sa stau cu fundu'n 2 luntrii, pardon, in 2 masini, nu? Cand ma opreste politia eu le prezint vinata se intelege ca cealalta masina se afla in ilegalitate, dar atata timp cat sta pe dreapta... Trebuie sa fii roman ca sa cauti toate chitibusurile astea.

Share this post


Link to post

Ce-o să mai ziceţi atunci când veţi plăti cartea verde inclusă în RCA, deşi probabil peste 80% din maşinile înmatriculate în ţară nu au ieşit şi nu vor ieşi vreodată peste graniţe ?

 

Espero '95 1.8 al meu presupun că se încadrează la EURO 1, nu ?

 

Şi tot n-am aflat, unde se plăteşte taxa asta ?

Share this post


Link to post

Nimic nou sub soare... , asa e la fiecare inceput de an fraerii platesc . :(

Zimbiti :lol: , miine va fi mai ... :(

Share this post


Link to post
Nu ai voie !! Daca ai doua masini si pastrezi rovinieta in buzunar, sa o poti arata cand circuli cu una din masini nu inseli statul ?   :lol:

Nu, cel putin eu asa vad situiatia, ca daca mergi cu timbruletzul la tine in momentul ala folosesti drumul doar cu o masina :lol:

Share this post


Link to post

Taxa asta unde se plateste, si pana cand trebuie platita ?

Share this post


Link to post
rovinieta anuala care se poate procura prin oficiile Companiei Nationale "Posta Româna" - S.A. si de la agentiile Regiei Autonome "Administratia Nationala a Drumurilor din România".

 

Ok, nu citisem atent, mea culpa :) deci la poştă se plăteşte ?

Share this post


Link to post

Da astia nu stiu ce sa mai inventeze? Ca de la 1 octombrie numa fac plati incontinuu si nu le vad rostul: termin de platit spaga pentru locul in camin, vine factura la mobil, dup-aia chiria, platesc chiria, pocnesc masina, alti bani alta distractie (nu se mai termina). Acu tre sa fac ITP-ul. Dupa sarbatori o sa ies chel de bani da trebuie sa platesc iar taxa asta infecta. Noroc ca RCA nu o platesc eu. Dar in continuare am sa injur cand am sa iau o groapa si am sa fac vreo vizita la vulcanizare sau pe la service sa mai schimb ceva.

Share this post


Link to post

Mai da' cand au scos astia taxa de drumuri din banzina ca eu nu am auzit asta !Eu cred ca-i o duble jefuiala!!!

Share this post


Link to post

Pai n-au scos-o, honey, dar i-au dat valoare 0%!!! :shock: ... ia uita-te cu atansion pe bonul de benzinarie ...

Share this post


Link to post
Mai da' cand au scos astia taxa de drumuri din banzina ca eu nu am auzit asta !Eu cred ca-i o duble jefuiala!!!

Taxa s-a pastrat numai pentru tine, ... (cont. o cunosti).

Share this post


Link to post

Ce-am aflat:

 

Cei care nu stiu in ce categorie Euro se inscrie masina trebuie sa se uite pe certificatul de inmatriculare sau cartea de identitate pe pagina 2, la rubrica 5, unde este numarul de omologare- daca se termina in alfanumeric, adica R3, X5, E2, Y1 etc. atunci are euro, daca se termina doar cu cifra, atunci este NonEuro.

 

 

Deci Espero '95 nu e euro ! :o

Share this post


Link to post

sa inteleg ca tico meu din 98/99 nu e nici macar euro 1 ..?

are cineva un tabel cu normele si tipurile de motoare tip euro?

macar sa fiu sigur de tip.

Share this post


Link to post
are cineva un tabel cu normele si tipurile de motoare tip euro?

macar sa fiu sigur de tip.

 

Citeşte mai sus, cu numărul din talon/cartea de identitate.

Share this post


Link to post

sorry , am uitasem in talon si :angry: este alta rubrica... inseamna ca e non-euro..

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...