Jump to content
Sign in to follow this  
ing3r

Espero 1.5 16v Alba

Recommended Posts

> :)

Share this post


Link to post

Bre ce rau esti!!! =)) Sa facem precizarea ca remorca era a Opel-ului de Ialomita si poza e facuta dintr-un unghi special ...Ca sa iasa remorca in spatele masinii mele :) ).

Share this post


Link to post
Sa facem precizarea...

 

:o fftopic:

cine-i don'soara ce suna la interfon?? :scarpin:

Share this post


Link to post

Ah!!! M-ai prins , la naiba in...

...Nu stiu cine e tipa, nu stau in scara aia =)) .

Ontopic: Sapt viitoare vreau sa ajung cu masina la service sa verific cloncanitul daca e de la amortizor, flansa sau pivot...sau alte nebunii. Urmeaza si o revizie la instalatia A/C si o verificare la directie , mi se pare ca scoate un sunet cam nasol cand rotesc de volan. Revin...

Share this post


Link to post

Am revenit cu informatii:

 

I-am facut o polishare profesionala la faruri, cu solutie de zgarieturi si inca una de polish pt plastic de la 3M, cu masina de polishat. Rezultatul: farurile au capatat luciu si vizibilitatea a crescut pe timp de noapte, acum se vede xenonul mai bine pe sosea! A meritat zic eu.

I-am dat abtipildurile jos de sub stopuri, insa au ramas niste urme cam nasoale, trebuie sa incerc sa le inlatur cu nitrodiluant sau ceva asemanator...oricum se vede altfel :D .

Am umplut instalatia de a/c cu agent de racire siiiiii...am cumparat un ventilator a/c CA NU AVEAM DELOC! Am zis WTF? Cum sa nu am ventilator la radiatorul de A/C?Se pare ca nu aveam...

Azi am fost la service si am schimbat palier amortizor dreapta, cap bara dreapta si bucsa bascula.Nu se mai aude nici un cloncanit, cel putin nu in cei 2-3 km pana acasa :P . Poate o sa pun si poze, dar mi-e lene deocamdata sa scot de pe camera ...pe caldura asta =)) .

P.S.: Are cineva cumva o oglinda dreapta ? :D

Edited by ing3r

Share this post


Link to post

Salut Ing3r! Imi pare rau caci pana acum nu am avut ocazia de a ne intalni si personal la vreo intalnire, poate claxoane in trafic. Super masinuta, excelent ingrijita si se vede ca o apreciezi la full. BRAVO pentru toata munca depusa si sufletul "consumat" :D

As avea o intrebare totusi referitoare la faruri. Ai specificat mai sus ca le-ai polishat cu tot felul de solutii. Intrebarea este: le-ai polishat sticla la exterior/interior sau corpul farului inauntrul lui (oglinda)? La tine merge scoasa sticla din ansamblul farului, ca la mine ar fi inutila operatinea pe interior (e lipita sticla)? Multumiri anticipate si jdemii de kilometri plini de bucurii!

Share this post


Link to post

Dark, eu te tot vad :P Dar din pacate, doar cand sunt pe jos si nu imi sta in obicei sa fugaresc masini pe strada =)) El a polisat doar plasticul (sticla) pe exterior. Oglinda nu prea ar avea rost sa ii faci ceva, decat sa o inlocuiesti, daca dai cu ceva pe oglinda, imediat se ia stratul ala, cel putin la farurile mele vechi. Sa o dai cu un spray crom, imediat se duce, plus ca nu stiu nici cat de eficient ar fi.

Share this post


Link to post

Sa nu dai cu piatra ca e grav atunci! :P Eu nu am cum sa imi dau seama daca te observ pe strada, caci, citez: "Nr. Inmatr.: indoit si murdar" :D

Mi-am dat si eu seama ca nu oglinda pe interior, doar ca mi s-ar fi parut un pic ciudat sa polishezi interiorul farului din aceleasi considerente explicate de tine si am zis sa intreb ca nu strica!. O sa procedez si eu la un mic polish atunci caci vad ca ar da ceva randament, dar sa pun mana si pe camera foto si sa mai dispun si de timp liber. Multumesc mult de lamuriri!

Share this post


Link to post

Tico are geamuri de plastic? :D .

Share this post


Link to post

Ma duc pana in parcare sa le incerc! :P (Or fi la faruri, who knows?) Problema e sa gasesc o piatra, ca in ultima vreme intalnesc numai "bolovani" :D

Edited by DarkDogg

Share this post


Link to post

E sticla la tico :) La alea de la RXM parca ar fi plastic, dar chiar nu stiu. Doar semnalizarile sunt de plastic, la cele originale.

 

Dark: 56 ECO :) Dar nu prea se vede ca e murdar, sters si indoit =))

Share this post


Link to post

E bine daca sunt din sticla. Bag o "slefuire" cat de curand, sa vedem improvements. Se poate sa scada numarul de flash-uri luate :D

@banzay - De acum sunt cu ochii calare dupa ceva murdar, sters si indoit prin trafic! :lollol: Gata, ca o dau rau prin miristea :o fftopic: -ului

Share this post


Link to post

Eu zic sa le speli. De slefuire la sticla nu prea am auzit. Nu e ca la plastic.

Share this post


Link to post

Am bagat in ghiuliumele slefuirea. Doamne fere'! O sa procedez ca tine cu polish, doar exprimarea a fost ghiuliumelizata :P

Share this post


Link to post

Si polish-ul tot slefuire se numeste. Plasticul se matuieste in timp, se zgarie usor si necesita insa la sticla de ce ai nevoie de polish? O sa freci de-ti ies ochii si n-o sa realizezi nimic. Probabil ai alta problema la faruri (mizerie pe interior, oglinda matuita...etc)

 

Daca iei flash-uri in trafic eu zic sa te duci la un reglaj de faruri.

 

PS. Sorry ing3r. Discutia trebuia purtata la polishat faruri.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Am sa ma duc cat de curand la un reglaj faruri. Nu am sa mai fac nici un polish la nici un far, pentru ca deja aseara le-am schimbat pe amandoua. Bat ele ciudat, reglarea am facut-o cat m-am priceput mai bine, dar reglajul este necesar si obligatoriu. Scuzati, gata, prea mult :o fftopic: , nu mai fac, promit :P

Share this post


Link to post

Daca va prezentati cu cate o BRRC la mine va iert pt offtopic =)) !

Share this post


Link to post

La 4 dimineata in nici un caz :P Poate la proxima intalnire :D

Share this post


Link to post

Oferi cazare? :P . De bere ma ocup eu :D . Si de masina daca e cazul :)

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Daca eu ofer cazare, nu, ca nu am cum. Si de bere, una, ca deja e prea multa :P

Share this post


Link to post

Cu ing3r vorbeam. La tico nu ma bag :D . Si oricum era o gluma, nu-i problema de cazare la mine :P .

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

:lollol:

Share this post


Link to post

Pai cand ai drum prin Cta sau pe la mare ne intalnim si bem o BRRC N/A, ca de cand tot te amenint =)) ... E valabil si pt tine Darkdogg! :D

Sau cand mai am drum prin Bucuresti, te contactez.Multa bafta in continuare!

 

Poze de cand luni cand am schimbat cap bara si palier amortizor!

Poza 2: motivul "cloncanitului" ...

post-12972-1248296667_thumb.jpg

post-12972-1248296762_thumb.jpg

post-12972-1248296789_thumb.jpg

Edited by ing3r

Share this post


Link to post

Vorbim cand ajung prin C-ta :) .

Si zi-i mecanicului sa nu mai lase etrierul atarnat in furtun. Nu e greu sa fie suspendat cu o sarma de ceva.

Share this post


Link to post

Impreuna cu Banzay, ne-am apucat sa dezmembram (la propriu) oglinda dreapta, pana la cel mai mic surub.

Rezultatul : nu mai tin oglinda lipita cu banda adeziva =)) . Acum imi caut geamul oglinzii dreapta. Daca gasesc pe aici ma declar multumit.

Aproape ca i-am dat jos abtipildele alea rosii kitchoase, mai trebuie sa dau cu diluant sau cu o solutie de genul ca sa inlatur tot masticul acela ramas dupa razuire...Vedem ce iese !

Poze funny :

post-12972-1248745694_thumb.jpg

post-12972-1248745702_thumb.jpg

post-12972-1248745710_thumb.jpg

post-12972-1248745721_thumb.jpg

Edited by ing3r

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...