Jump to content
Sign in to follow this  
Focsa_daniel

Termometru în maşină

Recommended Posts

Am o chestie legata de temperatura de afara ... e o chestie mica mica, alimentat la 2 baterii normale care are un fir si un senzor care se pun pe undeva inafara masinii. Are doua afisaje si imi arata temperatura de afara si cea dinauntru ( cu o zecimala, nu asa oricum ). Problema e ca senzorul de afara l-am pus aproape de motor iar atunci cand plec dimineata de acasa, imi arata ... sa zic 2.5 grade si dupa 10 Km de mers urca la 3.3 - 3.4 grade ... Nush ce sa zic ... Promit ca Joia asta chiar ajung la intalnire ca nu am mai fost de 3 saptamani ( schimbat lonjeroane ... deh... imi plac gropile ;) )

Share this post


Link to post

Un asa termometru cu 2 afisaje am vazut in Metro Iasi dar arata a stift, din plastic infect. Ideea in schimb nu e rea, mi-ar place asa ceva in masina... :-D

Share this post


Link to post

n-am spus ca nu e stift ... dar e o chestie acolo in plus ... Crezi ca-mi foloseste mult sa stiu cate grade sunt afara si cate sunt in masina ? :) )

Share this post


Link to post

mi-am montat si eu termometru in/out dar e o problema cu senzorul..

masina fiind mica ., oriunde ai pune senzorul ajunge caldura de la motor , sau se incinge vara de la soare..

asa ac e aproximativ, mai am putin si il scot ca mai bine sta in casa sa vad cat e afara

Share this post


Link to post

Cel mai indicat loc pentru senzorul ala de afara e undeva in spatele barei din fata ... asa ... ca la masinile adevarate ...

Share this post


Link to post

mashinile "adevarate" de care shtiu io au senzorul de temp exterioara in carcasa oglinzii din dreapta..

Share this post


Link to post

Eu zic ca in carcasa oglinzii se face caldura din cauza rezistentei pt dezaburire. Nu e chiar un loc atat de bun. In fata cred ca ar merge mai bine.

Share this post


Link to post

Pentru ca un senzor sa indice temperatura corecta el trebuie montat intr-un loc in care sa se evite factori perturbatori, adica incinta sa nu fie expusa direct la soare sau la curenti de aer (cazul oglinzii) si sa se afle la o inaltime suficient de mare fatza de asfaltul acumulator de caldura (cazul spoilerului). Nu stiu locul neutru in care se monteaza senzorul la masinile "adevarate", cert este un lucru: afiseaza corect temperatura "la umbra".

Share this post


Link to post

Curentii de aer sunt foarte buni deoarece ei ar stabiliza temperatura indicata foarte repede. Indicatia poate fi un pic mai mare din cauza frecarii cu aerul, dar cu cat oare? Fenomenul de racire are loc pana la temperatura aerului deci situatia este ideala. De altfel temperatura la statiile meteo se ia in cutii cu aerisiri in toate directiile.

Share this post


Link to post

Si cand masina sta pe loc, in soare, temperatura din spatele oglinzii este cea raportata de INMH ? La fel, cand alegi cu 1xx km/h pe viscol ? Merita verificat. Din ce am vazut la Seat-ul unui prieten, temperatura afisata este foarte exacta (+- 0,5'C este o eroare foarte buna) si nu depinde de factorii amintiti. Din pacate nu stiu unde are montat senzorul. Ma intereseaza si pe mine.

Share this post


Link to post

Mesajele despre termometru s-au splituit şi au ajuns într-un topic nou, la "Diverse" deoarece se aplică tuturor Daewoo-urilor.

 

Citisem pe undeva că în interiorul unei maşini cu geamurile închise, vara, temperatura ajunge pe la 50o Celsius.

 

Pentru exterior, deoarece în faţă este căldura motorului, de ce nu îl puneţi în spate ? undeva pe la bara de protecţie din spate, mai exact. E destul de departe de surse de căldură.

Share this post


Link to post
Pentru exterior, deoarece în faţă este căldura motorului, de ce nu îl puneţi în spate ? undeva pe la bara de protecţie din spate, mai exact. E destul de departe de surse de căldură

 

Ma gandesc ca este prea aproape de teava de esapament.

 

La fel, cand alegi cu 1xx km/h pe viscol ?.

 

Cand alergi cu 1xx km/h pe viscol temperatura aratata este temperatura aerului de afara. Nu are cum sa arata mai putin. Stii tu cum sta treaba cu sursa rece-sursa calda, caldura se transmite de la un corp mai cald la cel rece pana cand se ajunge la echilibru termic iar vantul rece ajuta sa se ajunga mai repede la echilbru.

 

Cand sta pe loc e mai nasol deoarece sursa calda este atunci soarele, si nu cred ca poti sa gasesti un loc prea rece in masina, eventual rezervorul :| si atunci iti trebuie un termometru care sa functioneze in zona cu pericol de explozie (eX) si un transmiter de temperatura din zona aia in zona normala. (putina aberatie nu strica niciodata :twisted: . Daca intereseaza pe cineva solutia, pot sa o ofer, dar sa nu imi dati in cap cand o sa aflati pretul. :twisted: )

Share this post


Link to post

termometrul meu are pana la 60*.. sdi crede-ma ca vara depaseste aceasta temperatura..

nici in spate la o masina nu cred ca ajunge firul decat daca il prelungesti. am incercat undeva la pasajul rotii, langa far, in aripa.. variaza puternic.. o sa mai incerc si cred ca renunt pana la urma.

l-am lipit undeva langa lumina din plafon, aproape de parasolar...

Share this post


Link to post
Ma gandesc ca este prea aproape de teava de esapament.

 

Eşapamentul e pe stânga, îl pui în dreapta. Sau într-un stâlp de portieră (B-pillar).

Share this post


Link to post
Cand alergi cu 1xx km/h pe viscol temperatura aratata este temperatura aerului de afara. Nu are cum sa arata mai putin. Stii tu cum sta treaba cu sursa rece-sursa calda, caldura se transmite de la un corp mai cald la cel rece pana cand se ajunge la echilibru termic iar vantul rece ajuta sa se ajunga mai repede la echilbru.

Eu stiu ca ventilarea fortzata se foloseste pentru racire (vezi radiatorul). Apoi, iarna in Buc. nu sunt temperaturi f.scazute, in schimb, atunci cand sufla viscolul ma bucur ca stau in Bv.

Am scris: merita experimentat.

Share this post


Link to post

Se foloseste pt racire dar nu poate raci mai mult decat temperatura lui proprie. Pt un motor temperatura de 25 -40 de grade inseamna racire dar fa un drum prin oltenia in timpul verii la 45 de grade si deschide geamul. O sa vezi ca o sa te loveasca un val de caldura cu orice viteza ai merge tu, caci pt tine 45 de grade, nu inseamna racire, ci incalzire.

Ventilare fortata se poate face si cu aer cald. (exemplul e chiar in masina)

Treaba e relativa aici. Depinde care corp (sau fluid) cedeaza caldura.

 

Merita insa incercat ce a zis VAXXi.

Share this post


Link to post

E posibil, in Oltenia am fost o singura data, in copilarie.

Share this post


Link to post

La masinile care vin dotate din fabrica, senzorul termometrului se pune in general la oglinda retrovizoare din dr, in partea inferioara.

Cat despre temperatura vara in interiorul masinii cu geamurile inchise si in plin soare, aceasta urca cu mult peste 50 de grade, ajunge la 70 sau e posibil chiar mia mult.

Share this post


Link to post

Super misto ... am topic fara sa fi stiut... I rule ! B)

Asa ... deci e super idee aia cu pusul in oglinda ... cred ca asa o sa fac ... momentan al meu e pus langa stergatoare.si guess what ... a trait deja o iarna ;) e ceva ... nu ?

Share this post


Link to post

am stat si am clocit destul de mult gandul de a imi monta asa ceva si nu reusesc sa imi imaginez unde ai putea sa pui senzorul exterior de temperatura fara sa ai diferenta mai mare de 3grd intre realitate si cat indica. zic 3 grd pentru ca cam atat consider eu ca este suficient ca sa imi dau seama daca afara sunt conditii pentru producerea 'alunecusului' sau nu si cam atat ma intereseaza.

 

In carticica senzorilor scrie ca trebuie sa fie undeva unde sa primesca 'in fata' curentul de aer provocat de deplasarea masinii, sa nu fie langa motor si sa nu fie, pe cat posibil, langa suprafete metalice.

Deci in oglinda este exclus; pe langa sau sub oglinda e bine (carapace de plastic la Kalos 2004) - dar nu am gasit cum se face sa scoti fir pe la oglinda; la Honda e pus langa proiectoare de exemplu - nu gasesti senzor cu fir atat de lung pe la noi; ... nu mai stiu. :rolleyes:

Share this post


Link to post

Amu, eu nu am vazut senzor de asta dar ce are daca lungesti firul? Ma indoiesc ca s-a luat in calcul rezistenta firului cand s-a facut etalonarea termometrului. (Banuiesc ca e vorba de o PT100 in capat)

Share this post


Link to post
am stat si am clocit destul de mult gandul de a imi monta asa ceva si nu reusesc sa imi imaginez unde ai putea sa pui senzorul exterior de temperatura fara sa ai diferenta mai mare de 3grd intre realitate si cat indica. zic 3 grd pentru ca cam atat consider eu ca este suficient ca sa imi dau seama daca afara sunt conditii pentru producerea 'alunecusului' sau nu si cam atat ma intereseaza.

 

In carticica senzorilor scrie ca trebuie sa fie undeva unde sa primesca 'in fata' curentul de aer provocat de deplasarea masinii, sa nu fie langa motor si sa nu fie, pe cat posibil, langa suprafete metalice.

Deci in oglinda este exclus; pe langa sau sub oglinda e bine

 

Poate m-am exprimat eu gresit, senzorul de temperatura exterioara e pus in partea inferioara a carcasei oglinzii exterioare din dreapta.

Share this post


Link to post

Au am lipit senzorul exterior in interiorul aripii dreapta, langa lampa de semnalizare; cat timp masina este in deplasare arata corect temperatura, daca stationeaza, caldura de la motor ajunge si la aripa si indicatiile nu mai corespund. termometrul este luat din METRO si a costat trei sute si ceva de mii lei anul trecut. Initial a fost montat sub casetofon, dar de cand acolo mai sta si un mp3-player am mutat termometrul pe bord, langa suportul pt. telefon; nu sunt foarte multumit de pozitie, dar nici ca bomboana pe coliva nu sta... Termometrul are afisaj alternativ pt. temp. ext/int, ceas (care nu-l folosesc niciodata) si alarma inghet (bipaie cand temp ext. scade la zero).

Share this post


Link to post
In carticica senzorilor scrie ca trebuie sa fie undeva unde sa primesca 'in fata' curentul de aer provocat de deplasarea masinii, ...

Ma intreb de ce oare?!?! 8-|

Curentul de aer va face ca senzorul sa arate mai putin decat ar arata daca ai sta pe loc. Deci ar arata mai putin decat este de fapt afara.

Nu degeaba meteorologii masoara temperatura in incinte bine ferite de vint , la umbra si la 1,0-1,5 m deasupra solului!!!!

Share this post


Link to post

Cum sa arate mai putin decat este afara? El isi egalizeaza temperatura cu ceva... Cu ce? Nu cumva cu vantul de afara? :-?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...