Jump to content
Sign in to follow this  
static

Spalator Luneta Tico

Recommended Posts

Am o problema cu spalatorul de luneta, mai exact nu curge apa.

Daca apas pe buton se aude pompa cum baga dar la luneta nu ajunge nimic.

Intrebare: pompa pt luneta este diferita de cea pt parbriz?

Daca da, unde este localizata?

Rezervorul pt parbriz este acelasi cu cel pt luneta spate?

Daca nu, unde este?

 

Daca nici asa nu o rezolv inseamna ca e infundat circuitul si trebuie curatat.

...dar mai intai am zis sa va intreb pe voi...

 

multumesc anticipat pt raspunsuri.

Share this post


Link to post

Postez fotografiile cu ansamblu stergator fata si spate pt Tico. Poate te ajuta !

post-7263-1202633661_thumb.jpgpost-7263-1202633670_thumb.jpg

Share this post


Link to post

din cate inteleg eu, au vas comun, dar motoare si circuite separate.

Share this post


Link to post

Prima data te uiti pe langa pedale,la al meu era strangulat furtunul de colierul care tine toate firele .Deconecteaza-l de acolo si sufla pe el sa vezi daca nu cumva e infundat .Daca este, demontezi plasticul de pe interiorul haionului stropitoarea de pe exterior si inspectezi furtunul si acolo.

Share this post


Link to post

In genaral cedeaza circuitul sub aeroterma la picioare si in interiorul masnsonului de cauciuc care face trecerea intre stalp si haion

Share this post


Link to post

o sa ma uit azi sa vedem ce naiba are.

multumesc pt sfaturi oricum...o sa va zic dupa ce avea.

Share this post


Link to post

Ok, am vazut ce avea.

La imbinare dintre hyaion si masina, trecerea se face printr-un cauciuc iar furtunul are un arc in interior pentru rezistenta.

Acolose rupsese furtunul!

Acum am nevoie si de mustiucul de pe hayon, cel care stroipeste, ca am reusit sa-l rup si pe acela!

Share this post


Link to post

Nu imi mergea spalatorul pentru luneta. Am inceput sa ii verific circuitul si 'buba' era in mansonul care face trecerea intre hayon si caroserie, era rupt furtunasul, l-am schimbat cu unul mai "sanatos", si strans cu sarma ca era putin cam mare diametrul interior si curgea lichid pe acolo. Nu avea nici un arc pt rezistenta.

Cand sa verific daca merge cum trebuie de abia se uda luneta. Am scos furtunasul de la spalator si am probat sa vad daca functioneaza si nu este infundat nicaieri.

Cum fac ca sa scot acel spalator? Acolo este problema ca acum nu mai spala luneta deloc. Stergatorul merge dar de curs lichidul nu mai vrea.

Multumesc anticipat

Edited by uhd

Share this post


Link to post

cum se poate ajunge la motorasul stopitoare haion? Instalatia este in regura, am folosit un teu dacia si am cuplat si fata si spatele, iar la spritare stergatoare, functioneaya

Share this post


Link to post

S-a mai scris spalatorul (rezervorul si cele doua pompite)se afla in aripa stanga fata ,in spate pleaca numai un furtun !

Demontezi roata si aparatoarea de plastic si dai de el !

Share this post


Link to post

multumesc de sfat. A fost usor si am aflat si care este buba. Motorasul spate nu functioneaza.Aveti ideea cat este un motoras?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...