Jump to content
Sign in to follow this  
Lucian M

Cu Sau Fara Huse In Masina?

Sondaj  

181 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Alio, aci vorbim de huse. De chistoace si ... vorbim aici: http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showt...ori+dupa+fumati

 

RmPopa, ce faci daca se plictiseste copilul si incepe sa bombardeze cu pufuleti sau biscuiti tapiteria masinii? Care e de plus? Pana sa-l am pe Steff nici eu nu am avut huse la nicio masina, dupa ce a inceput el sa aiba si alte activitati in afara somnului in timp ce se afla in masina, am pus huse si gata. La vara le dau jos o zi doua, le spal si le pun la loc. Belea mare pana am gasit negre, pentru ca asa cum spunea cineva mai sus, greu sa gasesti ceva care sa se potriveasca, numai chestii kitch-oase...

Share this post


Link to post

Da, Mircea, cu copiii e altă treabă. Am mers şi eu în maşini ai căror posesori aveau copii şi confirm necesitatea huselor.

Dar altfel...

Share this post


Link to post
Le e frig la booci. Ca n-are uoumu incalzire-n scaune. Scaunele masinii, evident.

Să ştii că ieri, la facultate, îmi arăta un coleg, posesor de Cielo, noile lui huse... motivarea "purtării" lor a fost: "acu' e iarnă, sunt groase, şi în plus au un suport lateral excelent".

Culmea e că, spre deosebire de scaunele normale de Cielo, pe care eu le consider destul de confortabile, cu husele alea, nu numai că te chinuiai să "încapi" pe scaun, dar şi alunecai foarte tare.

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

fara huse (dar copii nema - fortunately, nu se fumeaza in masina, nu prea se mananca/bea in masina) - iar murdarirea inevitabila a tapiseriei se rezolva intr-o dupamiaza insorita cu biocarpet

 

am avut huse doar la SuperNova acum niste ani buni - pentru ca avea o tapiserie f f urata, si ca textura cat si culoare... si am pus ceva care 99% arata ca tapiseria originala de Cielo :P

Share this post


Link to post

FARA huse. Desi am avut la cielo, nu mai pun in veci. Nu gasesti ceva sa se aseze bine, nu mai zic de culori. Iar la leon e pacat de scaunele sport sa le stric cu huse. Imi pare rau ca nu am gasit cu tapiterie de piele din fabrica. Asta i-as face, sa o imbrac in piele de calitate dar am alte investitii la capitolul perfomanta.

Share this post


Link to post
Alio, aci vorbim de huse. De chistoace si ... vorbim aici: http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showt...ori+dupa+fumati

 

RmPopa, ce faci daca se plictiseste copilul si incepe sa bombardeze cu pufuleti sau biscuiti tapiteria masinii? Care e de plus? Pana sa-l am pe Steff nici eu nu am avut huse la nicio masina, dupa ce a inceput el sa aiba si alte activitati in afara somnului in timp ce se afla in masina, am pus huse si gata. La vara le dau jos o zi doua, le spal si le pun la loc. Belea mare pana am gasit negre, pentru ca asa cum spunea cineva mai sus, greu sa gasesti ceva care sa se potriveasca, numai chestii kitch-oase...

Ce huse ti-ai luat si cum vin pe Lacetti?

 

Ma vad nevoit sa achizitionez si eu in curand pentru Lacetti, dar prefer unele negre sau/cu gri, cat mai simple (fara tot felul de briz-briz-uri) care sa vina cat mai fixe pe scaune si cu un acces bun la suportii de centuri si isofix pentru bancheta din spate care ar fi preferabil sa mai poata fi fractionala 60/40. :)

 

Momentan am scaunel scoica Chicco care se prinde in centuri pana face fetita 6 luni, dupa care voi lua scaunel cu isofix pana la 4 ani.

Merci. :)

 

P.S. Cum pot sa-mi modific votul? :D

Edited by Elfu

Share this post


Link to post

Walser mi-am luat. La ei si la Umbrella am vazut huse uni, negre. De pus se pun relativ usor, au oarece carente in zona comenzilor scaunului sofer, dar se rezolva cu putina insistenta. Au decupaje pentru Airbag-urile laterale, au intarituri pentru tetiere si fermoar pentru spatar rabatabil asimetric.

Share this post


Link to post

Cu huse la culoarea masini. Fac interiorul mai vesel, mai placut. Gri-ul tapiteriei e deprimant. Ca sa nu mai repet si de utilitatea lor ...

Share this post


Link to post

@ Mircea:E ceva de capul huselor Walser ? CA le vad scumpe. Eu pe ale mele am dat 180 ron (parca aratau bine initial dar acum arata ca niste carpe de sters podeaua aruncate pe scaune. Am gasit un set WALSER la "car si fur" la 75 ron, parca. Merita ?

Share this post


Link to post

Si-a luat tata huse de 2 mil fara sa stie daca se potrivesc. Sa mor io, cand omu' are un ban, il sparge fara sa stie daca produsul e in conformitate cu pretentiile lui sau nu. Bine, el intentioneaza sa tina mai mult masina. Insa tapiteria lui arata MULT mai bine decat a mea, cu toate ca masina lui e mai "batrana" cu un an.

Share this post


Link to post

Nu am huse si nici nu am de gand sa iau. Nici nu cred ca as gasi ceva pe plac in comert. Mi-a aratat un prieten cum si-a tapitat scaunele la un Seat Ibiza si mi-a placut. Doar asa ceva mi-as pune pe scaune. Numai ca pentru materialul ales (+manopera) l-a costat in jur de 500 de lei.

Edited by Laurycã

Share this post


Link to post
@ Mircea:E ceva de capul huselor Walser ? CA le vad scumpe. Eu pe ale mele am dat 180 ron (parca aratau bine initial dar acum arata ca niste carpe de sters podeaua aruncate pe scaune. Am gasit un set WALSER la "car si fur" la 75 ron, parca. Merita ?

Sunt OK la pretul ala. Pe mine m-a atras faptul ca erau negre cu o efigie galbena de mici dimensiuni - eu cautam negre sau in cel mai rau caz negru+gri - si faptul ca au certificare TUV pentru airbaguri laterale.

Share this post


Link to post

Si eu eram contra, dar Steff m-a determinat sa pun :)

 

Ma intrebam cum v-a convins Steff sa puneti huse?! Dupa ce l-am vazut in poza cu jantele m-am lamurit; initial am crezut ca este un prieten/coleg.Sa creasca mare si destept pentru ca frumos este! Astfel accept husele si sint utile.

Share this post


Link to post

:) ) Are o putere de convingere foooarte mare. Multumesc de urari.

PS pers a 2 singular este absolut suficient.

Share this post


Link to post
PS pers a 2 singular este absolut suficient.

:o fftopic: Nu sunteţi dvs. "cel bătrân"? :)

Share this post


Link to post

:) ) Asta cu "cel Batran" mi se trage de la Sprite (userul, nu bautura) si prima intalnire daewooclub la care am participat. El a intrebat: "Tu esti Mircea?" Eu am raspuns "Da-mparate!'' Si asta a fost. In rest, la 33 de ani nu ma consider batran, cu toate ca am custom name-ul acesta pe vreo 2 forumuri cu profil auto. End of :o fftopic:

Share this post


Link to post

Intotdeauna cu huse. Tapiteria masinii se pastreaza foarte bine. Este un atuu in plus pentru tine cand vinzi masina.

Share this post


Link to post

Votez si eu cu huse. Dupa de s-a asezat juniorul pe ceva mancare interpusa intre bancheta si fundul lui am inceput sa ma gandesc si eu la huse ca la ceva cam obligatoriu. Sa vad ce pot face ca momentan bugetul e directionat catre alta prioritate, nu catre masina.

Share this post


Link to post

Cu huse, dar doar cele pe care le am eu (fara falsa modestie). Se asorteaza mult mai bine cu masina decat tapiteria. Nu stiu cat costa si cum se numesc, le-am primit cadou. Se scot usor si se usuca foarte repede. Daca nu se asortau asa bine clar fara huse.

Share this post


Link to post

cu pt, ca se murdaresc cu toate ca o curat cu detergent

husele da bine ca aspect am mat. rosu si la mine ar merge husele acelea negru cu rosu ami plac foarte mult cine le detine poate ami zice si mie de unde le a luat

si cine zice ca an oras nu e praf se ansala mai ales ca nu am AC hmmm

Share this post


Link to post

Fara huse pentru ca imi place sa ma bucur de calitatea tapiteriei originale. Husele din comert sunt confectionate in marea majoritate a cazurilor din materiale de calitate mai slaba decat a tapiteriei. Sau nu pica bine, sau se tocesc la cusaturi...

 

Iar acum, ca am piele, ar fi un sacrilegiu sa-mi pun huse :P .

  • Like 1

Share this post


Link to post

La masina actuala avand in vedere ca interiorul este gri deschis si plusat categoric va avea huse in ianuarie. M-am saturat sa sterg la ea.

Share this post


Link to post

Fara huse, acopar scaunul soferului daca este cazul, in rest ... ma staradui pe cit posibil sa nu le murdaresc.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...