Jump to content
Sign in to follow this  
AmunDei

Matiz Euro 4

Recommended Posts

Deci da, pe ultimul rezervor am reusit un consum de 6.5 la suta, extraurban biggrin.gif

 

Cum ai mers? si eu mi-am calculat acum recent, si a iesit 4,5 % pana in 100 km/h.

Share this post


Link to post

Deci, din acest moment cine mai discuta probleme tehnice pe aceasta sectiune ia warn direct!

Share this post


Link to post

Am vazut link-ul, dar nu mi-am putut da seama ce vrei sa spui. Nu stiam de nici o problema tehnica, scuze, a se sterge atunci.

Share this post


Link to post

Cum ai mers?

 

Din aproape 400 de km, vro 40 pe autostrada, restul cu maxim 120 pe bord. Diferenta de 2 litri e din talpa grea, si inca n-am trecut la bocancii de iarna :D

Share this post


Link to post

Nu mi se pare exagerat de mare consumul. Eu reuseam Bucuresti-Brasov si retur (pe paraul rece) un pic peste 6% - cu Matiz E3 fara modificari.

Share this post


Link to post

M-am obisnuit. Oricum, la 4-500 de km pe luna nu se simte mare diferenta in buzunar.

 

 

Insa, adevaratul record este tot de 6,5 la suta extraurban, dar cu logan diesel :D (care are in carte 5.8 in oras)

Share this post


Link to post

Am pus folie negru mat pe stalpii de la usi :D . Poze maine.

Share this post


Link to post

Ce-mi plac jantele alea! Cu prima ocazie cand iti vad masina, ti le fur! :mrgreen:

Share this post


Link to post

@Axel7 - stai la coada =))

@AmunDei, cu rezolvi mizeria aia de praf de ferodo de pe jantele fata?

Edited by raven84

Share this post


Link to post

 

...rezolvi mizeria aia de praf de ferodo de pe jantele fata?

 

 

Vezi ca se gaseste in comert o solutie speciala pt asa ceva,cu pulverizator,clasicul fas-fas.Dai cu ea,lasi 5 min sa actioneze si se ia la jet de apa.

 

Cat despre Matizul domnului Amundei,numai cuvinte de lauda.Arata excelent.Felicitari. :drinkers:

Share this post


Link to post

Multumesc baieti. Ma bucur ca va place :)

 

Praful de la placute se pune foarte repede pe jante, in cateva zeci de km janta e neagra. Si cum nu stau la curte si nici masina nu o spal in fiecare zi, jantele fata sunt cam tot timpul murdare :D Oricum, in primavara vreau sa iau niste placute mai bune (mai precis EBC Greenstuff :D )si care poate nu o sa scoata atat de mult praf.

 

Cat despre furatul jantelor, e cam complicat, chiar si fara antifurt. Dar nu dezvalui :D Oricum saptamana care vine pun rotile de iarna.

Edited by AmunDei

Share this post


Link to post

Azi am zis ca pun si eu rotile de iarna pe masina, activitate rezultata cu un mare epic fail, intrucat janta din stanga fata s-a lipit efeciv pe butuc ca si cum ar fi fost sudata (la celalte trei a aparut putin rugina in zona de contact, deci asta e cauza).

 

Solutii incercate:

 

- tras de roata pana la cazut pe spate - no effect;

- bracat roata si folosit un levier imbracat intr-o carpa pentru a actiona din ambele parti - no effect;

- cumparat un tub de wd-40 si folosit pana la ultimul fas (culmea e ca solutia chiar patrunde in spatiul respectiv, atunci cand am dat in zona prezoanelor lichidul a iesit pe partea de sus a butucului) - no effect;

- dupa ce am dat cu wd-40 am aplicat din nou metoda levierului - no effect;

- am incercat pana si sa cobor cate putin din cric pana cand roata atinge pamantul, in ideea ca masa masinii va face restul - no effect.

 

Altceva? Ca eu ma chinui de vreo 2 ore si cred ca am slabit lejer cateva kile...

 

P.S: Asta e aviz pentru cei care voiau sa-mi fure rotile =))

Edited by AmunDei

Share this post


Link to post

Erau bune si alea 3. Sau poate pe ultima o luam cu tot cu masina! :) )

Share this post


Link to post

In ianuarie cand imi reinnoiesc contractul de casco vad cat mai e valoarea asigurata si daca imi convine iti dau Ok-ul :thumbl:

 

Cu diferenta pentru imbunatariri de intelegem noi :drinkers:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

=))

Edited by AmunDei

Share this post


Link to post

Am patit fix acceasi chestie la aliajele pe care le am - acum vreo 2 ierni. De atunci mi-am facut un obicei in a da cu vaselina pe suprafata de contact dintre janta si fuzeta.

Share this post


Link to post

Nu faci bine, contactul trebuie sa fie uscat, altfel prezoanele se pot suprasolicita. Eventual se da cu putina vaselina doar in gaura de centrare(pe acolo patrunde apa daca nu are capacele), nu pe flansa de contact.

Edited by argon

Share this post


Link to post

hopa si tu, nu stiu de ce, dar ma asteptam.

 

evident ca doar pe inelul de centrare. Acolo se intepeneste.

Share this post


Link to post

'Suprafata de contact intre janta si fuzeta' nu inseamna doar aia, de la un post la altul ai zis altceva, hotaraste-te.

Share this post


Link to post

Ca nu mi-a venit in tastatura termenul de inel de centrare.

 

Offtopic (scuze moderatorilor): oricum, mai termina cu toate chestiile astea stupid de "by the book", o sa devii la fel de antipatic, cum esti in partea ailalta. N-are nici pe dracu nici daca scapa ceva vaselina si intre janta si fuzeta.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Lucrurile astea le fac ca la carte si sfatuiesc pe oricine, e vorba de siguranta, cum la fel nu se da pe filetul prezoanelor cu vaselina, trebuie sa fie uscate.

Share this post


Link to post

Scuze de :o fftopic:

 

Dupa ce am vazut prezoane rupte si eu dau cu maclavaitz pe prezoane. :P Am facut asta si la Dacie si la Cielo si n-are nici pe draq. :thumbl:

Edited by velican_costi

Share this post


Link to post

MErita macar sa-l intrebi pe google de ce nu se ung filetele prezoanelor,si nu doar de la roti, cuplul de strangere nu e dat degeaba, si e dat pe uscat, scrie in manuale ca trebuie sa fie uscate, si daca ajunge vaselina sa cureti!

post-3429-015020200 1291668848_thumb.jpg

Edited by argon

Share this post


Link to post

- am incercat pana si sa cobor cate putin din cric pana cand roata atinge pamantul, in ideea ca masa masinii va face restul - no effect.

De data asta a mers :uff:

Am si uitat ce bine e cu rotile de iarna, zici ca are servo :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...