Jump to content
Sign in to follow this  
AmunDei

Matiz Euro 4

Recommended Posts

Ce dimensiuni ai la gumele de pe fata ?

Share this post


Link to post

Toate patru's la fel, da se vede ciudat in poza. 155/65/R13, cele de fabrica.

Share this post


Link to post

Meanwhile in Ploiesti ...post-14569-0-72189400-1387027635_thumb.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post

Descrie pe larg ce ai facut acolo si mai ales ce ai facut cu ECU care probabil a fost dat peste cap de toata nebunia.

Share this post


Link to post

Varianta si cu BOV si filtru de aer (inca n-am fixat filtrul).

 

Mai trebuie alt ELV si reglata injectia (adica un soft facut cum trebuie, pe stand dinamometric).

 

Masina este functionala, dar atunci cand vede boost, ECU da drumul la robinet la maxim si merge mult prea bogat (afr-ul ajunge chiar si la 10, sonda lambda o ia razna, check engine aprins).

 

Presiunea maxima cu care voi merge este 0.4 bar (o estimare groso-modo bazata pe specificatiile motorului, intrucat nu am gasit date exacte despre eficienta volumetrica). Pentru mai mult vor trebui schimbate internele si decomprimare.

 

Si un link cu audio: https://www.facebook.com/photo.php?v=642194249164790&set=vb.100001226635431&type=2&theater

 

Pentru constructia in sine voi deschide topic dedicat la sectiunea de tuning, zilele urmatoare.

 

post-14569-0-45064800-1387039734_thumb.jpg

post-14569-0-67322600-1387039928_thumb.jpg

Edited by AmunDei

Share this post


Link to post

Nu vreau sa fiu carcotas, dar cu checkul aprins motorul merge dupa mapa, nu dupa sonda lambda. Deci clipul de pe facebook e concludent doar pentru sunet. Asteptam softul nou :mrgreen:

Share this post


Link to post

Checkul se aprinde si este o eroare legata de sonda, odata cu stergerea ei checkul dispare. Daca nu apas prea tare acceleratia turbina nu face presiune, masina merge practic aspirat si totul este in regula. Asadar, asa o voi folosi asa pana ajung la soft.

Share this post


Link to post

Sexy back :wink:

 

post-14569-0-17693900-1387120144_thumb.jpg

 

post-14569-0-21037400-1387120151_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Apropo, când ajungi la ITP cum faci?

 

Share this post


Link to post

Mai intreaba-ma o data la sfarsit de februarie :-/

Edited by AmunDei

Share this post


Link to post

Vorbești cu mecanicu' de pe stand și îi zici ”Nu domnu, e Matiz, dar l-am scăpat la vitamine. Avea o pastila la plin și mi-a căzut toată cutia în rezervor” :D .

Share this post


Link to post

Poate se intampla ca domnului mecanic sa-i placa Turbo :D

Share this post


Link to post
Motorul a ramas nedesfacut , injectoare stock, pompa de benzina stock, map senzor stock. Softul este facut cu piggyback.


Masina functioneaza la 0.4 bar

Cifre de fabrica pt matiz euro 4

- Putere maxima: 48CP@5900 RPM

- Cuplu maxim: 68.6NM@3500 RPM


(pe fisa dyno este comparatie cu alt matiz nu cel in cauza)


Need heavy duty clutch :D


post-14569-0-72230800-1389952784_thumb.jpgpost-14569-0-93702600-1389952791_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Euro 4 nu avea 51CP? 90CP suna bine, desi testul de acceleratie de pe youtube nu m-a lasat masca. Ma gandesc ca turbina e prea mare pt micutul motor de Matiz si de aceea lag-ul turbo este mare. F posibil sa obtii putere ceva mai mica, dar acceleratii mai bune cu o turbina mai mica. De altfel si din grafic se vede ca pana la 3500 nu prea reuseste sa invarta turbina aia daca ma uit eu pe curba care trebuie (aia cea mai de sus pt cuplu si pe a 3-a de sus pt putere).

Share this post


Link to post

Ca observatie , flmul de pe youtube este facut cu pedala de acceleratie cam 1 sfert si presiunea 0-0.1 bar si schimbat la ~4000rpm . (se misca cam cum era inainte aspirata si mers blana)

Daca te uiti atent la fisa dyno , comparativ cu un matiz stock chiar si offboost tot este mai puternic. Turbina este ideala(asta am si dorit de la ea sa fie cat mai putin back-pressure) , off-boost se comporta ca o masina stock si cand intra turbina este distractie mare (a 5 a 100-160 este vis, am mers doar 180 pe bord nu am insistat, ar fi curioasa viteza maxima reala , pe dyno a 4 a 6500rpm 160km/h pe bord) , tot la fisa dyno daca te uiti o sa vezi ca este un powerband de peste 2000 rpm , de la 4200-6500 , matizul stock oricum are puterea maxima la 6000 , cu turbo am scazut un pic turatia necesara sa ajungem la puterea maxima .

Din pacate in cuplu maxim ambreiajul patineaza, de exemplu tr 4 80km/h WOT si cand face boost ambreiajul isi da demisia . Partea buna este ca am gasit solutia dar momentan ne obisnuim cu ea asa .

 

Cuplul si puterea au crescut cu aproape 70% fata de stock , eu zic ca este mult peste ce ne asteptam cu configuratia asta si cu presiune atat de mica !

Share this post


Link to post


Repriza de acceleratie in viteza 3+4. Dupa cum se si aude, ambreiajul e deja istorie. Luand in considerare un pasager + portbagajul plin de piese ce atarna si alea greu, in run-ul asta masa aproximativa a agregatului ar fi cam de 1 tona.


Asadar, o filmare in conditii ideale (ambreiaj ok si doar soferul), putin mai pe viitor.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Frumos proiect,felicitarile mele....

Share this post


Link to post

0,4 bari nu mi se pare mica, la un motor de mitz. Piggyback ce semnale "denatureaza" ? Sa pui poza cu ambreiajul vechi. Si un clip cu o liniutza :D

Share this post


Link to post

Mnustiu exact, la asta chiar nu ma pricep. Dar face tot ce trebuie pt a regla complet harta de injectie (avans, afr, reglaj senzor map, detonatii etc...). Un 0-100 cand o sa am ambreiajul nou abia, altfel nu prea are sens :)

Share this post


Link to post

Eu ma gandesc ca daca schimbi ambreiajul, vei avea probleme cu cutia sau planetarele. :caaalm:

Share this post


Link to post

Se stie ca toate-s legate.Din ce am mai vazut pe net, la puterea asta sunt ok. Nu am cum sa nu schimb ambreiajul, it would defeat the whole point of the build :)

Share this post


Link to post

Multam. Acu´astept primavara sa ma pot folosi si eu de masina :) )

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...