Jump to content
Sign in to follow this  
AmunDei

Matiz Euro 4

Recommended Posts

A fost destul de racoare, cred pe la 15 grade asa, si pauza destul de mare intre run-uri. intr-adevar se poarta datul cu extinctor pe IC inainte :) ) Nu am facut asta. Pneurile sunt de strada, si da invarte rotile oricum, chiar si fara boost. Nu am apucat sa prind spilul bine, dar pare optim (dupa ureche) cam pe la 3000 asa, daca plec mai sus loveste limitarea si ramane acolo pana prinde ceva aderenta cauciucul, deci deja tr.1 e pierduta.

 

In conditii optime (plecare buna, fara vant din fata, ambreiajul care acum s-a rodat complet....se intampla ca intra in boost tarziu - chiar daca nu mai patineaza nici nu cupla la eficienta maxima si pierdeam pe treapta 4 adica exact la finish), cred ca ar scoate cu vreo secunda mai putin.

 

La drag, pana la un anumit nivel de putere este intotdeauna mai indicat un intercooler cu racire pe apa, dar cum nu e masina de drag nah...eu m-am dus pt distractie :)

 

Mi-e cam frica sa pun slickuri si nici nu m-am dat pe partea de pista pregatita pt aderenta, sa nu cumva sa-mi las cutia la plimbare pe aeroport :) ))

Edited by AmunDei

Share this post


Link to post
Dilema nr.1: Cum sa las numarul, sus sau jos?


Dilema nr.2: Cum desfac suruburile astea de la oglinda? Sunt complet intepenite, nu ies nici cu bormasina.


P.S: Daca poza apare invers dati save si vizualizati in windows (codul forumului se pare ca nu se impaca bine cu pozele editate).

post-14569-0-73157500-1411902175_thumb.jpg

post-14569-0-35956400-1411902184_thumb.jpg

post-14569-0-96267700-1411902188_thumb.jpg

Edited by AmunDei

Share this post


Link to post

Indiferent cum il pui, iti obtureaza din aerul pentru radiator sau cooler.

Share this post


Link to post

Foarte putin in ambele cazuri dar nu influenteaza racirea nici la aer nici la radiatorul de apa (ambele merg super acum). Ramane numai cum sa-l asez pana cand oi ajunge sa fac si alta bara (ce-i drept arata foarte bine fara...de-ar fi si la noi legislatia ca in US...)

Share this post


Link to post

Sau un UK, unde pui nr. ca sticker...in fine

 

Suruburile...spiral subtire, gaura in mijloc, spiral mai gros, gaura largita, suruburile (sau ce a mai ramas din ele) cad singure.

Share this post


Link to post

Suruburile da-le cu spray penetrant (de rugina) si foloseste o surubelnita ptr desfacere,masina are tendinta sa sara peste canalele din capul surubului.

Share this post


Link to post

Suruburile au capetele destul de duse, nu stiu daca mai are in ce sa agate cu surubelnita...

 

 

Apropo, numarul nu merge pus pe una din laterale, ca la unele modele de Mitsubishi?

Edited by raven84

Share this post


Link to post

De agatat agata daca aplic suficienta forta, nu scapa din capat, doar ca nu am suficienta forta ca sa le desprind :D Am gasit niste degripant, o sa incerc si sper sa le pot scoate fara sa le distrug (preferabil ar fi sa mai intre si inapoi :) ) ).

 

Pt numar ar trebui un suport care sa-l tina fara sa fie indoit. Pana nu ma apuc de bara fata care sa aiba direct chestia asta din constructie nu prea are rost sa-l agat pe laterale zic eu.

Share this post


Link to post

Cauta o surubelnita cu coada cu gaura prin care bagi alta surubelnita ca sa obtii o scula teu. Are alt randament.

Share this post


Link to post

Nu vrea sub nici o forma, se indoaie toata usa dar alea nu se misca din loc. O sa trebuiasca aplicata metoda raven84, distruse complet cu un spiral si pus apoi altele in loc :)

Share this post


Link to post

Dar, intreb si eu, ce te-a apucat, de ce vrei sa le dai jos? Ai altele mai aerodinamice? :wink:

Share this post


Link to post

Dupa ce ai dat gaura in mijloc cu un spiral mic (2-3mm) incearca sa bagi un pic de degripant si sa incerci sa desurubezi. De multe ori dupa gaura mica se mai elibereaza tensiunea mecanica care tine surubul si iese usor.

Edited by ches

Share this post


Link to post

Acuma abia sambata mai am timp sa incerc ca in timpul sapt ajung noaptea acasa. Am nevoie sa fac usa puzzle si apoi sa o montez la loc, oglinzile vor fi tot astea :)

Share this post


Link to post

A iesit si oglinda, unul dintre suruburi s-a slabit singur dupa ce a stat la marinat o saptamana in spray degripant :D , iar al doilea a fost convins pana la urma cu surubelnita de impact. In weekend urmeaza sa definitivez refacerea foliei de pe geamuri si up next niste upgrade-uri mai de finete asa...

Edited by AmunDei

Share this post


Link to post
Laterale spate si luneta : Llumar Comfort - transparenta 5%

Laterale fata: Llumar Avantgarde - transparenta 70%


Sper ca am retinut bine procentele. Precizez ca geamurile mele erau cele clare fara tenta verzuie.


post-14569-0-74650400-1413032865_thumb.jpg

post-14569-0-29200600-1413032872_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Pe fata aveai voie maxim 5% opacitate, deci transparenta 95%! Pregateste-te de opriri in trafic...

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Este cam aceeasi transparenta ca cea care o aveam inainte (numai ca mai aveam doar pe geamul din dreapta). In poze pare destul de inchis, insa in realitate este mai putin sesizabil chiar decat un geam cu tenta verzuie de fabrica (am drept comparatie geamurile de logan care sunt verzui si nu am folie pe ele). Oricum daca e sa ma opreasca politia (ceea ce inca nu s-a intamplat de cand cu conversia) imi imaginez ca ultima lor grija va fi folia aproape insesizabila de pe lateralele fata :lollol:


L.E: La un cico cu fratele mai mare :)

post-14569-0-18435500-1413123822_thumb.jpg

post-14569-0-93109200-1413123827_thumb.jpg

post-14569-0-06069600-1413123833_thumb.jpg

Edited by AmunDei

Share this post


Link to post

Moar upgrades :D

post-14569-0-37957700-1413821396_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Nu stiu cum sunt cartierele in care locuiti voi, dar zona mea e bantuita de urangutani cu buletin. Rezultatele dupa o noapte ca oricare alta in parcare.

 

post-14569-0-84581300-1415472072_thumb.jpg

 

post-14569-0-51899700-1415472077_thumb.jpg

Edited by AmunDei

Share this post


Link to post

Sunt peste tot dobitoci din astia, si ale mele sunt amandoua pline de indoituri. La tine pare opera unuia beat.

Share this post


Link to post

Din fericire capota a revenit pe pozitie (cu minime urme), dar aripa n-am putut sa o rezolv azi pt ca janta stanga fata are prostul obicei de a ramane blocata pe butuc. O sa vad daca am timp sa ma ocup de ea sapt viitoare cand montez pneurile de iarna. Daca nu, ramane pt tura urmatoare de 'modificari'.

Share this post


Link to post

Pregatiri de primavara biggrin.gif 5.8J R13 ET26

 

 

post-14569-0-47026200-1424206578_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Ca un test de viteza, am atins 163 pe GPS si ar mai fi suit putin dar nu am insistat (dintr-un maxim posibil de 171 dat de rapoartele cutiei si cauciucuri). De mentionat ca acul vitezometrului din bord se facuse frate cu tija de resetat km :lol: Suficient pt 80 de cai.


Iar ca noutati am mai strans ceva piese, iar pneurile noi sunt pe drum deja. Am ales eukohama A539 175/60R13.

post-14569-0-89908400-1426337892_thumb.jpg

Edited by AmunDei

Share this post


Link to post

Pai daca se lipeste acul cica ai 180. La 163 reali, inseamna ca ai mei 150 atinsi erau de fapt 130???

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...