Jump to content

Ce dimensiuni ale jantelor ati alege pt Aveo   

162 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Mai, daca un Hankook 185 55 r15 e 4 milioane, unul de 16 nu e normal sa sara de 5? Bine, omul stie mai bine ca altii care is preturile. Tommy, chiar- tu "altceva decat oz" nu stii? Uite, AB "recomanda" CMS. Eu recomand din plastelina, ca-s mai ieftine si le poti face acasa.

Jante+ cauciucuri mari= preturi mari, daca e sa fie de calitate. Le vrei la pret mic- nu or sa fie de calitate. Insa, din cate stiu eu, producatorul stie ce pune pe masina, deci ar fi bine sa nu ne apucam de schimbari de capul nostru. Si in plus- daca te intalnesti cu politia...

Share this post


Link to post

Da ce are domne CMS? am avut si pe Suipernova si pe Tico si au stat f bine, la Tico am rupt puntea in derapaj contra bordura si janta nu avea nimic, absolut nimic, o mica julitura insesizabila si nu batea deloc. Si dfaca stau bine sa ma gandesc la cat au costat, doar designul poate fi o problema, daca nu iti place...

In alta ordine de idei 205 55 16 dau super bine, dar ating in aparatorile de plastic pe fata la gropi, chiar si singur in masina, iar daca e plina, atinge si pe spate. Cred eu ca ar sta bine 205 50 16 dar inca nu am gasit finante sa-mi trag nishte Toyo pe fata macar pt inceput, pt ca la dimensiunea aia gasesti mai greu gume ieftine...

Share this post


Link to post

Bun, cand te intalnesti cu politia, sa ne spui urmarile. Nu te supara.

Share this post


Link to post
Am pus in poll dimensiunile anvelopelor ce sunt mentionate in certificatul de inmatriculare.

Respectiv:

185/60 R14 82H

185/55 R15 82H

195/45 R16 80V

Discutii :o fftopic: . elenyta a postat dimensiunile care sunt trecute in certificatul de inmatriculare. Presupun ca doreste sa achizitioneze numai jante si anvelope ce se incadreaza in dimensiunile respective.

Bafta !

Share this post


Link to post

Abram Burel , dak citeai "mai sus" intr`un post de-al meu ai sa observi ca nu ma gandesc la CMS`uri pentru ca mi-am luat deja WOLFRACE`uri (daca tu si tommy ati auzit de asa ceva), si inainte sa-mi iau am studiat toata piata, inclusiv piata anvelopelor si stiu ce vorbesc...dar na ...cu voi care credeti ca le stiti pe toate..o tineti acolo pe a voastra

 

Referitor la punctul "1)"am spus eu undeva ca unei jante de 15" i sta bine cu 185? Tommy abera cum ca noi nu avem 185 pe 15" ci pe 14" ce e asa greu de inteles. Studiati piata si apoi veniti si postati aici ceva sigur si clar, nu vorbe din vecini

Edited by Mircea
Limbajul IRC si atacul la persoana costa pe forumul asta!

Share this post


Link to post
...Tommy abera cum ca noi nu avem 185 pe 15" ci pe 14" ce e asa greu de inteles...

 

Unde is aberatiile alea domne?

 

 

..In alta ordine de idei.. 185 e dimensiune pt 14, nu pt 15..

 

 

...185 pe 15 sau 195 pe 16 se poate, dar e pacat, potrivit si frumos e o anvelopa mai lata, cum ti s-a explicat in postul anterior :) ...

 

@elenyta - Orice jante ai cumpara, ar fi bine sa te incadrezi in specificatiile date de producator. Dupa cum observi, cu cat creste diametrul jantei, scade talonul anvelopei. Daca ai talon mic, pierzi din confort si risti sa iti zgarii jantele de toate bordurile sau sa ti le lovesti in vreo groapa.

Bafta.

Share this post


Link to post

Multumesc tuturor pt link-urile postate si informatiile oferite !

Daca ma hotarasc, voi posta o fotografie cu alegerea facuta.

Share this post


Link to post

Salut. O intrebare pentru cunoscatori.pe masina am asa(185/60 R14 82H).

Daca schimb cu(185/55 R15 82H),creste diametul rotii(cu tot cu cauciuc)??

Daca da, cu cat(in cm,mm)

Share this post


Link to post

55 reprezinta 55% din 185, deci: 14" + 2 x 0,55 x 185 mm < 14" + 2 x 0,6 x 185 mm

Share this post


Link to post

N-am inteles nimic.Oricum mersii(tolin).

Share this post


Link to post

Sunt mai mici, cu 18,5 mm.

Share this post


Link to post

ok,mersii mult

:uff:

Share this post


Link to post
Salut. O intrebare pentru cunoscatori.pe masina am asa(185/60 R14 82H).

Daca schimb cu(185/55 R15 82H),creste diametul rotii(cu tot cu cauciuc)??

Daca da, cu cat(in cm,mm)

Exista pe forum un calculator de echivalente anvelope, daca il gasesti apar toate informatiile in el.

Pe mine m-ar interesa mai mult o janta de tabla si o anvelopa 185/55/15 pt. roata de rezerva...parca nu as pleca la un drum lung doar cu parodia de roata rezerva originala. A naibii originalitate, cine o fi avut ideea asta idioata!

Edited by starsteel

Share this post


Link to post
Salut. O intrebare pentru cunoscatori.pe masina am asa(185/60 R14 82H).

Daca schimb cu(185/55 R15 82H),creste diametul rotii(cu tot cu cauciuc)??

Daca da, cu cat(in cm,mm)

 

Daca citesc eu bine diametru' cu acel tire calculator arata cam asa:

185/60 R14...577.6 mm

185/55 R15 ...584.5 mm

Edited by sebip

Share this post


Link to post

multumesc baieti ,caut si eu calculatoru ala(daca il gasesc!!!)

Share this post


Link to post
55 reprezinta 55% din 185, deci: 14" + 2 x 0,55 x 185 mm < 14" + 2 x 0,6 x 185 mm

 

 

Sunt mai mici, cu 18,5 mm.

Scuze, n-am remarcat ca vrei sa schimbi diametrul jantei. Deci, rezultatul este invers, sunt mai mari, dar cu putin, nesemnificativ.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Dupa parerea ta`tolin ,se merita sa schimb gentile+cauciucuri pe 14`,cu unele pe 15` 185/55/82v.

Ma refer la performanta+ aspect.Mersii

Share this post


Link to post

Performanta nu, estetica da, costuri nu, confort nu. Deci, 1-3 din punctul meu de vedere.

Share this post


Link to post

salut..a pus cineva cauciucuri mai mari fata de cele trecute in certificat si daca a avut probleme cu masina incarcata s-au in viraje si ce marime.??.(acolo toate au acelasi diametru)numai ca cele optonale sunt de 195 ...

Share this post


Link to post

In certificatul de inmatriculare, sunt trecute 3 dimensiuni pt anvelope. Daca vei alege una dintre acestea, cu siguranta nu vei avea asemenea probleme.

Bafta !

Share this post


Link to post

problema este ca vreau sa pun cauciucuri mai mari, dar nu stiu de cat, sa nu loveasca aripile... :-?

Share this post


Link to post
dimensiunile anvelopelor ce sunt mentionate in certificatul de inmatriculare.

185/60 R14 82H

185/55 R15 82H

195/45 R16 80V

@ diablo alege una din dimensiunile acestea !

Share this post


Link to post
multumesc baieti ,caut si eu calculatoru ala(daca il gasesc!!!)

 

http://www.tyresave.co.uk/tyresize.html (sper sa nu o iau pe coaja pentru reclama, ca zau ca nu e!!, doar ajut omul!!)

 

Performanta nu...

 

stabilitate mai mare in viraje se pune?!?! O :)

 

problema este ca vreau sa pun cauciucuri mai mari, dar nu stiu de cat, sa nu loveasca aripile... :-?

 

pai, cauta si tu cine are roti pe 16, 17, 18, etc., descalta-l si pune-le la tine. Vezi cum se simte si... decide (no offence - parerea mea!)

Share this post


Link to post

Multumesc>>Nexuss<,pentru calc . [-O<

Daca ar fii sa schimb jentile , as pune .185/55/r15

La, aveo sedan.Si asta ,mai mult pentru estetica (vorba lui tolin) :X

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...