Jump to content
Sign in to follow this  
nrares

Despre taxa auto...

Recommended Posts

Eu inteleg ca - daca se aplica logica de mai sus, nu se mai vinde nici o masina sh.

Nu va mai cumpara nimeni nici un e2, sau e3, - de noneuro nici nu mai vb, ca sa de 2-3-4 mii pe masina si apoi poate dublul pe taxa...

 

ceva nu e in regula in rationamentul legii...

Share this post


Link to post

Pentru amuzament

3000 cc inmatriculat 2011 non euro = 213.000 euro

Asta ar plati taxa de poluare pentru un oras intreg. Asta cred ca este taxa de decapitare nu de poluare si chiar daca rimeaza nu prea se potriveste.

Sa vezi acum cum o sa rasara ca ciupercile dupa ploaie, spatii verzi (cu tot felu de cocotieri, portocali si alte plante exotice), piste suspendate pentru biciclisti (suspendate din folosinta), demararea (sau continuarea habar n-am) a programului "de reducere a impactului asupra atmosferei" oau, laser frate, asta suna a NASA, da, adica nasa lui xsculescu va fi numita la noul departament infiintat (din banii de pe taxa) "Gestionarea si ordonarea gazelor din atmosfera" cu structura: 6 directori, 4 manageri generali, 3 manageri de project, 6 consilieri si un necalificat ce ia probe de aer cu un aparat.41000000.gif

Share this post


Link to post

La masina mea e 2600eur :|

Ne-au fidelizat pe viata cu daewoo :) )

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Cca. 3900 Eur ... @-)

Share this post


Link to post

Tare...batrana noastra Dacie din '86 are taxa 1,170.00 EURO =))

Share this post


Link to post

Deci ... Back to the Future :D

Share this post


Link to post

@vaxxi Candva s-a vorbit de principiul stabilirii taxei. Durata de viata a unei masini s-a stabilit la 12 ani. Autovehiculele mai batrane de 12 ani erau considerate in drum spre casare si li se parea normal ca vor polua pentru o perioada mai mica decat una de 7 ani-de unde rezulta atunci taxa mai mica.

In orice caz prevad o abundenta de contracte de comodat...

 

 

Share this post


Link to post

Bun,ce eu nu am priceput e cam asa,daca o masina din import a fost inmatriculata prima data in 2005 si apoi revanduta in 2009 dar nu a platit nici o taxa de poluare,nu va plati nici acum,la o alta revanzare?Pentru ca ei zic asa :

"Pentru autovehiculele înmatriculate înainte de anul 2007, taxa de poluare va fi achitată la momentul

primei transcrieri a dreptului de proprietate a autovehiculelor, în cazul înstrăinării acestora, după ce

intră în vigoare această lege."

Adica de acum cateva luni se vor vinde masinile de la sot la ostie,de la parinti la copii samd,ca sa scape lumea de belea????????

Share this post


Link to post

"Taxa auto de poluare a intrat in vigoare la 1 iulie 2008, inlocuind taxa de prima inmatriculare introdusa la 1 ianuarie 2007"

Deci toate masinile inmatriculate din 2007 pana in prezent au platit (mai corect, mai putin corect - vezi cei care au deja de primit bani inapoi) taxa. Deci in cazul expus de tine (prima inmatriculare 2005) indiferent de cate ori si-a schimbat proprietarul nu a platit aceasta taxa si ca atare se incadreaza la cele scrise mai sus (in celelate posturi). Nu inteleg treaba cu vanzare sot-sotie, parinte-copil? Tot o instrainare este si o vor taxa ca atare - cu aplicarea taxei.

Share this post


Link to post

Nu, este vorba de prima instrainare (a masinilor pt. care nu s-a platit taxa) din momentul punerii in aplicare a legii, n-are importanta cati proprietari a avut masina...Taxa de fidelizare se aplica si masinilor SH straine, inmatriculate inainte de 01.01.2007 in Romania? Din cate stiu pt. acestea se platea o taxa, dar parca in functie de vechime nu EURO?

Share this post


Link to post

Da, se platea taxa vamala (alta mancare de pesti).

Share this post


Link to post

Deci piata de sh va fi complecatmente paralizata.Pe o parte e bine.Pe o parte e rau.

 

Pe de alta parte.in parlament se pot intampla multe.

Edited by ovidiuc

Share this post


Link to post

Clar, inseamna ca nu-s afectate doar cele de productie autohtona, ci toate cu prima inmatriculare pana la 31.12.2006.

Share this post


Link to post

Nu inteleg cum adica va veni traba :

- daca nu o mai instrainezi si in final o scoti din circulatie cumva, scapi de taxa ?

- daca reusesti sa tragi de timp cu instrainatul, masina se tot invecheste si vei avea cota de reducere din ce in ce mai mare (avantaj) ?

- daca o duci la Rabla, scapi de taxa, ba mai primesti si voucer ?

Share this post


Link to post

Exact! :)

Share this post


Link to post

sau o tii 40 de ani si intra in categoria "istorice" :mrgreen:

Share this post


Link to post

Legea a devenit contrara initiativei, adica daca vrei un mijloc de transport nou vei plati 2 taxe suplimentare substantiale (in fine, prima o plateste altcineva, dar din banii tai). Incredibil cata prostie are loc in craniul lui bok.

Share this post


Link to post

Cine-i Borbely ?

 

 

Share this post


Link to post

un boc mai mic

Share this post


Link to post

Am inteles ca bok nu poate exista fara Borbely, dar nici asta nu poate emite o lege fara acordul lui bok. Legea este prea cretina sa nu intelegi cine a semnat-o. Despre retroactivitatea unei taxe nu mai discutam, sursa acestei restaurari a dreptatii peste timp se vede de la o posta, doar geniul unui neapulaion putea fi.

Share this post


Link to post

Eu am trecut masina de pe firma pe persoana fiziza azi. Aparent lumea nu chiar e panicata de noua taxa, nu era o aglomeratie mai mare decat normal la rar sau inmatriculari.

Share this post


Link to post

Lumea este neinformata/ignoranta, unii au impresia ca daca au masina autohtona dinainte de 2007 sau adusa de afara cu taxa vamala platita nu sunt afectati; altii, fiind afectati de criza, nu se gandesc sa schimbe masina iar destui au inteles ca "dacă ţi-ai cumpărat maşina înainte de 2007 de la cineva care o avea deja înmatriculată în România, ai scăpat - maşina ta e cel puţin "la a doua mână". Deci, evident, o poţi vinde fără probleme.."

Partea buna e ca avem sanse in 4 luni sa gasim unul din asta pe care sa-l fidelizam...> :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...