Jump to content
Sign in to follow this  
nrares

Despre taxa auto...

Recommended Posts

Da' sunt scutite cele E6/electrice/hibrid :mrgreen:

Share this post


Link to post

Articol Gandul - taxa de prima inmatriculare se modifica

 

Liderii coaliţiei au mandatat Guvernul să impună plata taxei auto la prima vânzare a maşinilor înmatriculate în ţară înainte de intrarea în vigoare a acesteia, cuantumul cu care va fi redusă taxa urmând să fie decis de Executiv, au declarat agenţiei MEDIAFAX surse participante la şedinţa coaliţiei.

[...]

La finalul şedinţei de guvern, ministrul Mediului, Laszlo Borbely, a declarat că "ordonanţa sau legea" de modificare a taxei auto va fi adoptată de Executiv în următoarea şedinţă şi că propunerea sa este aplicarea unei taxe auto care să fie percepută la prima vânzare a maşinilor intrate în ţară înainte de 1 ianuarie 2007, data de introducere a taxei de înmatriculare auto, cu o reducere a cuantumului taxei cuprinsă între 20-30%.

 

Foame mare ...

Share this post


Link to post

Am vazut si eu la stiri ...chiar ca foame mare..

La stiri s-a spus ca taxa va fi si pentru auto inamtriculate in RO si care au fost aduse inainte de 2007(anul intrarii in UE). ..cel putin asa am inteles eu...rog a ma corecta cineva daca gresesc... oricum, ce se aude in presa e destul de contradictoriu.

 

 

Totusi, din ce deduc eu, daca vei cumpara un Daewoo inmatriculat in RO (indiferent de anu de fabricatie), nu se va plati taxa, nu? ca doar a fost fabricat in RO si nu adus de afara..

Edited by abarth_mcm

Share this post


Link to post

Ma tot cacai de jumatate de ora ce dracu logica si cum dracu se aplica a 69-a modificare la o taxa idioata. Deci cui se aplica si cat se aplica (de ce nu isi mai are rostul)?

 

aplicarea unei taxe auto care să fie percepută la prima vânzare a maşinilor intrate în ţară înainte de 1 ianuarie 2007, data de introducere a taxei de înmatriculare auto, cu o reducere a cuantumului taxei cuprinsă între 20-30%.

Asaaaa deci:

1. Daca am o masina luate de noua luata in feb 2007 si o vand nu platesc taxa auto

2. Daca am o masina luata de noua in dec 2006 si o vand platesc taxa auto

Ce dracu inseamna adusa in tara? Daciile/daewoo-urile nu intra sub incidenta legii?

 

Un articol scris mai in limba romana.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Nici eu nu am inteles exact ce si cum deoarece articolele difera de la ziar la ziar..de la TV la TV...

 

Cred ca in contextul forumularii legii: "masinile aduse", daciile, daewoo-urile si tot ce a fost romanesc (oltcit, camioane roman, aro, etc) nu ar trebui sa intre pt ca au fost fabricate in RO..

Share this post


Link to post

Doar o parte din Daewoo-uri s-au facut in tara (Cielo, Matiz si Nubira daca nu ma-nsel); Tico, Espero, Leganza, Tacuma au fost fie importate, fie CKD-uri. Ambiguu, oricum.

Share this post


Link to post

Borbely dixit: “Noua forma a taxei auto va viza toate masinile aduse in tara inainte de 1 ianuarie 2007 pentru care nu s-a platit taxa. Taxa va fi platita de vanzator la momentul la care se va face tranzactia“, a declarat, marti, ministrul Mediului, Laszlo Borbely.

 

‘Taxa va ramane, va fi introdusa in plus aceasta obligatie pentru masinile inmatriculate inainte de 1 ianuarie 2007, ca la prima vanzare sa se plateasca taxa de prima inmatriculare si deoarece, evident, intra o anumita categorie de cetateni care trebuie sa plateasca taxa atunci cand cumpara o asemenea masina, ne-am gandit sa reducem putin din procentul taxei de prima inmatriculare. Cat va fi? Vom decide in sedinta de miercuri. Eu am propus ca intre 20 si 30%, dar vom decide in sedinta de Guvern de miercuri‘, declara luni ministrul Borbely.

 

articol

 

Dupa care o coteste:

 

La cateva ore dupa ce agentiile de presa au dat o stire in care ministrul Borbely era citat ca spunand ca in noua formula a taxei auto, vanzatorul va trebui sa achite cuantumul taxei, ministerul mediului revine si spune ca declaratia a fost interpretata eronat, iar taxa pentru masinile inmatriculate inainte de 2007 se plateste de catre cumparator, si nu de vanzator, in momentul cand masina isi schimba proprietarul.

Share this post


Link to post

Deci inclusiv cele de productie autohtona. Deci daewoo/dacii <euro4 au taxa mai mare decat valoarea lor.

 

De ex: o nubira/cielo din 2004 (euro 2) au taxa de cca 7000eur.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Borbely dixit: “Noua forma a taxei auto va viza toate masinile aduse in tara inainte de 1 ianuarie 2007 pentru care nu s-a platit taxa. .

Daca nu sunt numai astea atunci cine mai cumpara masini SH? La un Cielo de 10 ani ce costa 2000 euro mai platesti taxa inca 2000?

  • Like 1

Share this post


Link to post

La un Cielo de 10 ani ce costa 2000 euro mai platesti taxa inca 2000?

 

Atunci e bine, o mai tin 4 ani si o duc direct la remat cand face 10 ani masina :D . Se va bloca definitiv piata auto, mi se pare absurd din moment ce masina e produsa in RO si cumparata din RO.

Edited by Alezz
  • Like 1

Share this post


Link to post

Cu zvonistica asta doar testeaza opinia publica(cine-si mai aminteste zvonu' cu non euro interzise din 2011 ce circula prin 2008-2009?) ar fi cam aiurea la un CIelo din 96 sa platesti taxa , si la altul din 97 sa nu platesti, ambele non euro, taxa aferenta de mii de euro.

Edited by argon
  • Like 1

Share this post


Link to post

Clar Matizul meu va lua drumul Rematului daca se va aproba aceasta idiotenie.

Share this post


Link to post

Taxa in forma actuala e o idiotenie la modul de calcul, sa luam exemplul matizului tau, euro 2 prima inmatriculare 2003, taxa e 1000 euro , acelasi motor 796cc, acelasi euro 2, daca ar fi prima inmatriculare in 1996, taxa ar fi 240 euro , vi se pare normal?

Share this post


Link to post

Pana acum guvernarea asta de mafioti nu a luat decat masuri pro criza dar nu e problema pana la urma pleaca astia si vin ceilalti si tot aia e. M-am mai gandit la o solutie, daca o sa fie nevoie sa-mi vand Cielo vreodata (poate cand imi voi lua altceva) am 2 variante:

-donatie...in realitate o vand dar pe acte scriu donatie.

-o dezmembrez eu si o dau pe bucati.

Share this post


Link to post

Se urmareste blocarea vanzarii-cumparararii masinilor mai vechi de 2007.Sunt in stare de orice! Niste diletanti care stiu doar sa mareasca taxele si sa inventeze altele noi.NIMIC pentru cei de rand! Dar nu va dura o vesnicie...traim cu speranta.

Share this post


Link to post

Niste incompetenti...in loc sa incurajeze ca omul sa fie corect, sa aiba masina pe numele lui, ei din contra...nu fac asta..

-pai cate masini credeti ca se vor mai vinde cu acte in urmatorii ani???? aproape zero...iar majoritatea vor merge cu procura perfect legala, facuta la notariat.

-de unde sa cumpere si omul de rand o masina noua? gen ligheanul de logan...masinile noi sunt scumpe si iti cam trebuie credit pentru ele..

-e clar ca la 70%-80% din masinile vechi, valoare taxei va fi peste valoarea masinii si aproape nimic nu se va mai vinde cu acte...

-ei nu incurajeaza libera cirulatie a marfurilor

Share this post


Link to post

Probabil se va ocoli legea prin tranferul dreptului de utilizare (comodat) si evitarea vanzarii efective.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Azi mai bazaiau astia pe la radio cum ca masinile de productie autohtona scapa(Daewoo/Dacia) si ramane doar pentru straine.

Share this post


Link to post

E cumplit de grav ca se intampla ceva atat de neconstitutional. Chiar daca se aplica la momentul vanzarii, taxa are un caracter retroactiv, deoarece la momentul achizitiei fiecare a achitat tot era necesar: tva, taxa de inmatriculare, impozit. Dovada mai clara ca legea nu inseamna ceva nu stiu daca a mai existat in ultimii ani.

Share this post


Link to post

Din categoria "Decat cu prostul la castig, mai bine cu desteptul la pierdere":

 

Daca aceasta se adauga la factura ce trebuie platita pentru a opri venirea comunistilor la putere, in frunte cu iliescul, eu sunt deacord, platesc si salut gandirea care a generat-o.

Share this post


Link to post

Un guvern incapabil, o sleahta de hoti ce fura tara cu nerusinare. Au distrus tara cu tot felul de taxe, impozite la comanda UE si a FMI,> :) pentru a-si umfla ei buzunarele, pedelistii in frunte cu Boc, Udrea,&co.Dar nu vor ramane o vesnicie.La anul vor gusta din cupa amara a infrangerii!

Edited by wedo

Share this post


Link to post

Pacat ca vor veni altii la fel de flamanzi :-j

Share this post


Link to post

Pentru discutii legate mai mult de politica si mai putin de taxa auto, va rog sa folositi topicul dedicat :)

Share this post


Link to post

Normala ar fii o taxa de poluare anuala cum este in IT, UK, D si in cam toata europa civilizata, problema este citi ar plati intre 300 si 3000 E pe an ?

Share this post


Link to post

N-are importanta cat este, ca noi o platim in monede de 10 bani, unii au mai ramas cu ele decand cumparau benzina. =))

Vorba celui de mai sus, casiera este de vina.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...