Jump to content
Sign in to follow this  
nrares

Despre taxa auto...

Recommended Posts

Eu sunt lamurit demult:este un furt ordinar,facilitat de o inselatorie de proportii.

Share this post


Link to post

PS

O masina 6-8 ani nu mai are cum sa fie Euro2, nu poate fi in mod normal decat Euro 3 sau 4. Fostul meu Hyundai de ex e din 2006 si e Euro4.

 

Eu credeam ca si Loganul e masina ...

Share this post


Link to post

Cum bre, ca in 2001 Euro3 era deja obligatoriu...

Scuze, stupid me, de exemplu in 1999 inca se vindeau in Ro Dacii berline non-euro, noi. Probabil ca obligativitatea normelor astea Euro in Romania s-a introdus mai tarziu.

Share this post


Link to post

In Romania s-au vandut masini euro 2 pana in 2005, in speta Dacia si Daewoo. Deci exista multe masini euro 2 de acum 8 ani, Solenza, Cielo, Matiz..

Share this post


Link to post

Se tot "expun" pareri ca ... bla ... bla ... bla ... ca deobicei.

Poate ca asta s-a si dorit.

 

Am postat la locul stiut atat Legea 9/2012 cat si normele metodologice din 13.01.2012 de aplicare a ei.

Poate ca cineva se va obosi sa le citeasca si, poate, va intelege si ne va lamuri si pe noi, profanii, sensul articoului 6 paragraf 11 din respectiva norma.

Nivelul de poluare depinde de aspectul tapiteriei ? ca Taxa da.

Iese agentul de la fisc sa evalueze starea/aspectul/gradul de depreciere interior/exterior ?

Pe ce criterii/norme ? Doar estetice (trebuie sa detina o calificare in domeniu) sau in functie de starea de moment a functionarului ?

Nu te mai duci la fisc doar cu actele, ci si cu masina pentru a fi inspectata ?

 

Dar dotarile/lipsa lor (ABS, AirBag, AerConditionat) in ce fel influenteaza poluarea ?

 

Etc ... etc ... etc ...

 

Intre timp, poate aflam ce sex au ingerii.

Edited by kaloman

Share this post


Link to post

Cei de la RAR fac asta.

Share this post


Link to post

sensul articoului 6 paragraf 11 din respectiva norma.

Este vorba de a reusi sa beneficiezi de un coeficient de depreciere pentru masina mai mare decat iese din vechimea pe calendar. Dar nu mai mult de 90% ! Trebuie sa platesti expertizarea la RAR, nu are treaba agentul de la fisc.

Se da si calcului noii deprecieri, functie de vechime 30%, starea generala 30% si dotari 40%.

Daca masina este mai rablagita decat pare, probabil o vei casa mai repede.

Daca masina nu are cine stie ce dotari, probabil o vei casa mai repede, cu sufletul impacat.

Parerea mea...

Edited by tomis

Share this post


Link to post

Se pare ca nu s-a reusit dezlegarea misterului; de citit am citit si eu, nu trebuia sa-mi reciteasca cineva.

Tot nu stiu cine face evaluarea : RAR inca nu are tarife aprobate (au termen de 15 zile) ...

Cei de la fisc spun ca fiecare isi face singur calculul taxei ...

 

Cat despre relatia intre starea tapiseriei si gradul de emisii poluante ... (parca asa se cheama actul normativ in cauza ..)

Nimeni nu ma poate convinge ca o masina cu cat e mai rablagita e mai putin poluanta !

In acest caz se vor infiinta firme de bricolaj care vor face masinile sa arate ca din cimitir in ziua evaluarii . Un fel de "anti-tuning" !!

Afirmatia ca o masina mai hodorogita are mai putine zile de trait, nu tine :

1) din motivul de mai sus

2 nimeni nu poate garanta ca taxa actioneaza ca o protectie divina si masinile nu vor putea avea accident cu dauna totala sau nu vor fi furate, etc, imediat dupa achitarea acelei taxe.

 

Eu cred ca pur si simplu si-au dat seama ca au cam sarit peste cal si au vrut sa dreaga putin busuiocul ...

 

 

LE Bina ca poluarea nu e transfrontaniera si nu ne afecteaza noxele din tarile in care nu exista aceste "masuri de protectie" !

(sa fim realisti : poluarea va fi la fel cu sau fara taxa, dar noi vom plati pentru dreptul de a polua; altii, nu)

Edited by kaloman

Share this post


Link to post

Da, se va plati taxa de prima inmatriculare, ca din 2007 pana acum, dar redusa cu 25%. Asa ca inca se mai pot vinde masinile vechi :D

Share this post


Link to post

Tot nu stiu cine face evaluarea : RAR inca nu are tarife aprobate (au termen de 15 zile) ...

...

Afirmatia ca o masina mai hodorogita are mai putine zile de trait, nu tine :

Pai legea este clara :

(16) Rezultatul expertizei tehnice se consemneaza intr-un document eliberat de Regia Autonoma "Registrul Auto Roman", care cuprinde informatiile corespunzatoare fiecaruia dintre elementele avute in vedere pentru stabilirea reducerii suplimentare si cota de reducere care decurge din acestea.

 

Si totusi, o masina hodorogita pare a avea mai putine zile de trait

Share this post


Link to post

205017-masini.jpgFoto: Karina Knapek / Intact Images

Taxa de primă vânzare pentru maşinile înmatriculate înainte de ianuarie 2007 a fost suspendată pentru un an, interval în care să fie achitată doar taxa de poluare auto, redusă cu 25%.

 

Propunerea a fost avansată de ministrul Mediului, Laszlo Borbely, în şedinţa din această dimineaţă a coaliţiei şi ar urma să fie introdusă prin ordonanţă de urgenţă.

Noua lege a taxei auto, aprobată de Guvern în luna septembrie, adoptată de Senat în octombrie şi de Camera Deputaţilor la jumătatea lunii decembrie, a fost publicată în Monitorul Oficial pe 10 ianuarie şi aplicată începând cu 13 ianuarie 2012.

Legea privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule prevede o reducere a taxei de poluare cu până la 25%, dând posibilitatea ca, în cazul în care taxa de poluare plătită de la 1 iulie 2008 este mai mare decât cea rezultată din aplicarea acestei legi, proprietarii de maşini să poată solicita restituirea sumelor reprezentând diferenţa de taxă plătită.

Începând cu acest an, pentru autovehiculele înmatriculate înainte de anul 2007, taxa de poluare trebuie achitată de către cumpărător la momentul primei transcrieri a dreptului de proprietate a autovehiculelor. (V.M.)

 

http://www.jurnalul.ro/observator/taxa-auto-amanata-un-an-602229.htm

Share this post


Link to post

Pana la urma sunt doua taxe? Cea de prima vanzare si cea de poluare?

Taxa care a intrat ln 1 ian 2012 (si scoasa acum ) era taxa de poluare pentru masini inmatriculate in RO inainte de 2007 sau era taxa de inmatriculare?

Masinile aduse de afara ce taxa mai platesc acum? Sau nu mai platesti nici pentru alea?

Edited by cristiangabi

Share this post


Link to post

Este doar o propunere ca pentru masinile inmatriculate inainte de 2007 (sau dupa si pentru care s-a recuperat taxa) sa nu se plateasca taxa la o eventuala transcriere facuta pana n ianuarie 2013.

Share this post


Link to post

Suceala sucelile rasucelii lu' peste: daca oricum o sa fim in opozitie la anu de ce sa nu aruncam mortu' in gradina altuia :| De aia leagea nu mai are nici o valoare si autoritatile statului sunt luate in deradere...

Share this post


Link to post

Daca inscriu acum o masina cu taxa de 1500 EURO, mai am vreo sansa s-o recuperez in justitie in conditiile noii legi? Am vazut ca se practica, nu este nevoie de avocat, se judeca in lipsa...

Share this post


Link to post

Pe legea noua deocamdata nu sunt sanse.

Share this post


Link to post

Am inteles ca, in conditiile amanarii pana in 2013 a taxei pt. masinile inscrise inainte de 2007, anul acesta se mai poate recupera taxa, folosind aceeasi procedura ca pana acum.

Share this post


Link to post

Eu cand am platit avocatul mi-a zis asa: Pentru recuperare, trebuie sa platesti taxa inainte de a baga legea noua si tot inainte sa si depui actiunea. Daca platesti inainte si bagi actiunea dupa, iti da 25% inapoi, iar daca platesti dupa si bagi si actiunea dupa, cam tot asa. Cum o fi pana la urma depinde mult si de judecatorul pe care il nimeresti, ca sa nu mai zic de avocat.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Am un coleg care-a depus actiunea in mai anul trecut, a castigat prin septembrie, partea adversa (Ministerul Mediului, cred, sau Ad. Financiara) a facut recurs iar acum urmeaza sa se judece apelul. Totul fara avocat, doar taxa de timbru, nici nu s-a prezentat la vreun termen, toate actiunile de acest fel sunt castigate din start de cei care le initiaza. Un avocat mi-a zis ca se mai poate si anul asta... Am sa ma interesez exact ce documente trebuie si ce procedura trebuie urmata, asta in cazul cand voi lua masina (am in plan un Mondeo din 2007 care se va vinde la licitatie, la mine la firma).

Edited by Wolfman

Share this post


Link to post

Trebuie asa: copii dupa cartea masinii, contract vanzare cumparare, certificat si cel mai important copie dupa chitanta care atesta ca ai platit taxa. Totul dureaza cam un an de zile, 3 luni procesul, alte 3 luni recursul si pana dau sentinta definitiva ...banii se recupereaza repede, cunosc un avocat care in ultimul timp se ocupa cu asa ceva.

Share this post


Link to post

Niste oameni mizerabil ne conduc, taxe dupa taxe, nu mai putem traii asa

Share this post


Link to post

Si acum s-a votat, nu-i asa, ca e an electoral :mrgreen:

 

articol

 

Proiectul de lege a fost aprobat cu 219 voturi pentru, un vot împotriva si 15 abtineri. Astfel, taxa auto va fi suspendata pana la data de 1 ianuarie a anului viitor. [...] Cei care au achitat o astfel de taxa de poluare, ca urmare a primei transcriei a dreptului de proprietate, de la punerea ei în vigoare si pana la data suspendarii, vor putea sa ceara restituirea sumelor achitate de la administratiile financiare. Sumele se vor restitui doar la cererea contribuabililor.

Share this post


Link to post

Au aparut in presa valori ale taxei auto (timbrului lui peste).

Parca ma vad in viitor:

''Vand Daewoo Cielo, an 2006 ,euro 3, foarte ieftin. Accept schimburi doar cu Coca Cola la 2l. Rog si ofer seriozitate'' :tractor:

Edited by Corneda
  • Like 2

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...