Jump to content
Sign in to follow this  
nrares

Despre taxa auto...

Recommended Posts

Salutare, stimati colegi.

Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema: Matiz euro 4, an 2008, inscris de mine tot atunci. Nu-mi amintesc sa fi platit vreo taxa la inmatriculare si nici prin actele din casa nu am gasit nimic referitor la asta. Zilele urmatoare vreau sa-l transcriu pe numele tatalui meu si nu stiu ce taxa de inmatriculare / de mediu (sau cum se mai numesc) este la momentul actual in vigoare. Am inteles ca taxa de timbru inca nu a intrat in vigoare.

Pe CIV nu este trecuta valoarea CO.

Multumesc anticipat celor care ma pot ajuta cu informatii.

Share this post


Link to post

Am cumparat Aveo in iunie 2008 si am platit taxa de prima inmatriculare la finante inainte de inmatricularea definitiva. Taxa a fost undeva la 135e si urma sa creasca de la 1 iulie.Cel putin din 15 iunie 2008 s-a platit taxa ptr masini noi.

Share this post


Link to post

Timbrul se aplica masinilor inscrise inainte de 01.01.2007 (bafta mea ca am masina din 08.2006).

@costinel: Spark din 2008 E4 are trecut in CIV 127 Grame/Km. (fiind acelasi motor nu vad de ce ar fi diferente la emisii)

Edited by Corneda

Share this post


Link to post

Am aceeasi dilema. Se pare ca se va plati de cumparator.

 

orice masina pt care nu a fost platita aceasta taxa, nu conteaza ca e adusa de afara, ca are numere de ro, leasing, cumparata de noua din ro etc.. aceasta taxa se va plati la prima vanzare de catre cumparator

 

Ce mizerie!!

 

Share this post


Link to post

Revin cu problema mea privind taxa de inmatriculare / poluare (sau ce nume mai are acum). La sfatul angajatelor de la birou de acte auto, am depus o cerere la Finante - astazi am primit o "adeverinta prin care se atesta nerestituirea taxei de poluare pentru Matiz, serie sasiu....". Ei mi-au spus ca nu pot sa-mi elibereze o dovada cum ca am platit aceasta taxa (si nu inteleg de ce).

Fetele de la biroul ACTE AUTO au spus ca e suficienta aceasta adeverinta si ca rezulta ca s-a platit taxa si nu va mai plati viitorul proprietar alta. Aveti idee, e suficienta aceasta adeverinta?

Asa cum am precizat mai sus, chiar nu-mi mai amintesc daca am platit taxa acum 4 ani si jumatate si nici nu gasesc prin casa vreo dovada.

Edited by costinel

Share this post


Link to post

Iti confirm eu ca poti inmatricula masina doar cu foaia primita de la Anaf, din care rezulta ca taxa nu a fost restituita. Am inmatriculat ieri Spark-ul pe numele meu si aveam aceeasi dilema.

Share this post


Link to post

Da, multumesc tuturor. Intr-adevar, e suficienta acea adeverinta. Am fost dimineata cu tatal meu (cumparatorul) si a depus dosarul pentru inmatriculare.

O zi minunata va urez!

Share this post


Link to post

Dupa un calculator al noii taxe, pentru un Matiz din 2004 care costa undeva la 1600 euro, taxa 2013 este 1000 euro

Share this post


Link to post

Aveti idee cat costa (aproximativ) timbrul verde pentru un Tico?

Se calculeaza si vama?

Share this post


Link to post

Nu ma poate ajuta nimeni?

Share this post


Link to post

Am intrat si eu acolo dar imi trebuie o copie a cartii masinii, Din aceasta cauza am apelat la voi. :)

Vreau sa iau un Matiz sau un Tico si vreau sa stiu cat este Timbrul Verde.

Share this post


Link to post

La matiz din 2004 am calculat eu cand era vorba la un moment dat sa vanda mama masina si era undeva la 830eur. Matiz euro2.

Share this post


Link to post

Multumesc mult pentru ajutor.

Este foarte mare taxa. Ma asteptam sa fie maxim 300 de euro.

Share this post


Link to post

E cam durere cu Matizul Euro2. Taxa minima e 239 E, daca e vechi bine, insa aceasta masina dupa 8 ani nu prea mai are valoare, nefiind asa rezistenta.

Share this post


Link to post

Gasisem unul in stare destul de buna din 2004 la 4000 de lei si vroiam sa-l iau pentru sotie.

Pentru un Tico reusim sa aflam cat este taxa? :)

Share this post


Link to post

Fiind acelas motor, cu acelas Euro2 cred, cu peste 13-15 ani vechime, undeva sub 250 euro

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...