Jump to content
Sign in to follow this  
nrares

Despre taxa auto...

Recommended Posts

E cumplit de grav ca se intampla ceva atat de neconstitutional. Chiar daca se aplica la momentul vanzarii, taxa are un caracter retroactiv, ...

 

Conform codului civil, unul din principiile ce guverneaza aplicarea legii in timp este principiul neretroactivitatii legii civile noi; dar, tot codul civil prevede si o exceptie care ar putea fi acceptata de CCR. Totul tine de ceea ce va contine textul de lege.

Din pacate legea are sanse sa treaca, precedent exista.

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Pana la urma s-a votat ceva concret?

Eu am o curiozitate: Daca am luat masina in leasing in 2009 (moment in care E4 era scutita de TPI) si sunt utilizator in acte, in momentul in care se va termina leasingul si se va face trecerea de proprietate (in acte) catre mine voi fi nevoit sa platesc aceasta frumoasa taxa?

Intreb fiindca daca luam E3 in leasing si as fi platit TPI la acel moment, la terminarea leasingului ar mai fi trebuit sa o platesc inca odata???

 

Bine, bine, stiu ca peste 3 ani jumate nu vor mai fi astia la guvernare si se mai schimba de 3x taxa asta, dar ca idee, asa.. :)

Share this post


Link to post

Nu mai platesti nimica :thumbl: ,deja a fost inmatriculata in Ro,pe numele firmei de leasing

 

Daca baga taxa la revanzare,espero al meu ajunge la remat > :) ,non euro, motor mare si veche,taxa sa fie cat pretu masini.

Edited by ZDN

Share this post


Link to post

Nu mai platesti nimica :thumbl: ,deja a fost inmatriculata in Ro,pe numele firmei de leasing

Pai asta e ideea, ca vor sa bage si la masinile care SUNT inmatriculate in Ro, sa se plateasca la schimbarea proprietarului. Eu asa am inteles (poate prost)..

Edited by strumfuadi

Share this post


Link to post

Taxa asta noua,e idiotenia politicienilor intruchipata in lege,noua taxa se refera la masinile pana in 2007.Ai scapat :)

Share this post


Link to post

Taxa asta noua...

... este vechea sau actuala taxa care se aplica retroactiv altor masini, adica s-a largit baza de aplicabilitate a legii actuale. Nu politicienii sunt vinovati, o singura persoana hotaraste orice in RO, asa a vrut erectoratul.

Share this post


Link to post

Taxa asta se refera la prima vanzare a autoturismuiui?Masina e fabricata in 2000 luata de primul proprietar tot in 2000 de aici din tara/de la Daewoo/ in prezent e la al 3-lea proprietar.Daca se vinde se percepe taxa?Doar nu e la prima vanzare!?

Edited by wedo

Share this post


Link to post

din moment ce legea inca nu s-a dat si textul legii nu e publicat, totul e numai supozitie.

 

nu are nimeni cum sa raspunda la vreo intrebare legata de legea asta, din moment ce nici guvernantii nu stiu in ce forma va fi legea...

 

ideea e ca legea se va da clar...si se va da repede...probabil luna aceasta...acuma depinde in ce forma..dar cu siguranta va afacta multa lume.

Share this post


Link to post

Daca baga taxa la revanzare,espero al meu ajunge la remat > :) ,non euro, motor mare si veche,taxa sa fie cat pretu masini.

 

Ai dat 11.000 euro pe Espero-ul ala? ca atat e taxa pentru masina ta. Te-ai cam pacalit, peste 1500 euro nu face.

Share this post


Link to post

argon,ce zic eu, si ce intelegi tu!

 

Una dintre variante suna asa:

 

Ministrul a propus extinderea taxei auto şi la maşinile înmatriculate în România înainte de 1 ianuarie 2007, precum şi reducerea taxei auto cu 20-30%. Sursa AGERPRES

 

Tolin varianta 2.1.4 sau care mai e.

 

Electoratul e usor de influentat,de vina sunt ultimi 40~50 de ani,poporul voteaza cu cel care da mai multa mancare de pomana, si minte mai frumos, Intreaga clasa politica e formata din hotii,prosti,si nu au nici un interes sa faca ceva bun pentru tara asta,tot lor sa le fie bine,si mai sunt multe de spus.

Edited by ZDN

Share this post


Link to post

Eu am inteles altceva.

Taxa se va aplica si la masinile deja inscrise in Romania,insa numai pt masinile aduse de afara si inmatriculate pana in 2007.

Share this post


Link to post

Cam asa ceva am inteles si eu. Sa vedem pana la urma ce iese!

Share this post


Link to post

Atunci chiar ca TOATE masinile vor merge pe Bulgaria.

 

 

Share this post


Link to post

Atunci chiar ca TOATE masinile vor merge pe Bulgaria.

 

 

 

Pana nu anuleaza si treaba cu Bg!Orice e posibil!

Share this post


Link to post

Au vrut ei mai demult dar nu au cum. Numai bulgarii sa nu mareasca taxele.Verificarea tehnica la ei se face anual nu la 2 ani ca la noi.

Share this post


Link to post

pana nu se se da legea nu putem stii...

oricum, ei au zis ca taxa va fi aplicata la masinile aduse in tara pana in 2007 si aflate la prima revanzare...am urmarit mai atent si asa s-au exprimat guvernantii...

ceea ce inseamna ca daca ati adus o masina de afara pana in 2007(masinle autohtone nu intra la taxa) si sunteti primul si singurul pe cartea de identitate, veti fi afectati de taxa..

Dar sa asteptam textul legii care se va da saptamana aceasta.

Share this post


Link to post

Deci se baga si pt cele inmatriculate in ro deja?

Share this post


Link to post

Da

Si pentru cele inmatriculate

Nu cred insa ca vor fi foarte foarte multi afectati ...chiar si ministrul a zis ca taxa va fi aplicata pentru a mai reduce un pic "discriminarea cica" ( interviu la TVR)

Ministrul a spuss clar: se va plati taxa DOAR pentru auto ADUSE in tara INAINTE de 2007 aflate la PRIMA revanzare, iar taxa pentru auto aduse acum de afara va scadea. Procentajul nu e cunoscut inca !!

 

Ce am inteles eu:

Vei plati taxa in cazul in care ai adus o masina in RO inainte de 2007 si esti primul propietar in cartea de identitate.

Daca mai ai si altii inaintea ta inscrisi in cartea de identitate, poti sta linistit. Daca nu, ghinion in caz ca vinzi masina.

La autovehicuele autohtone nu cred ca se va percepe tax.

 

ca tot se vorbea despre espero pe aici prin topic...putine espero, cielo correne,etc vor fi afectate de taxa,,ma indoiesc ca mai sunt multe astfel de masini la primul propietar in C.I.

Edited by abarth_mcm

Share this post


Link to post

Deci tot discriminare e dar e mai complicata :) ) .

Share this post


Link to post

Pai da :) ))

Dar mai bine, ca altfel ar fi afectat cam toate masinile..asa..foarte multi dintre noi scapa in cazul v/c

Share this post


Link to post

Deci tot discriminare e dar e mai complicata :) ) .

Sunt prosti domle. Daca puneau o taxa de poluare evental inclusa in impozit proportionala cu norma euro nu avea nimeni ce spune, ca asa e in multe parti din lume. Nici macar sa ne fota elegant nu stiu. Mi-e greata de ei.

Share this post


Link to post

Hai c-au lamurit-o ca la noi: Guvernul a ajuns la o varianta finala in privinta taxei auto, a declarat pentru 0-100.ro ministrul Mediului, Laszlo Borbely. Potrivit acestuia, cetatenii care au platit deja taxa pe poluare auto vor primi inapoi o diferenta de bani de 20-30% dintre varianta care va inra in curand in vigoare si sistemul de calcul pe baza caruia s-a facut plata initiala. Cele mai mari diferente de bani le vor primi, prin ANAF, proprietarii care au inmatriculat masini mai vechi. Toate masinile pentru care nu s-a platit taxa auto pana acum vor intra sub incidenta legii, iar cu ocazia primei schimbari de proprietar statul va percepe taxa auto de la cumparator

 

articol complet

 

Intrebat daca Guvernul intentioneaza pe viitor sa transforme taxa auto intr-un impozit anual, Borbely a spus ca aceasta varianta este luata in calcul, dar ca deocamdata se merge pe varianta actuala (taxa platita la prima inmatriculare pentru masinile nou intrate in parc si cu ocazia primei schimbari de proprietar pentru cele care n-au fost taxate niciodata – n.r.) pentru ca exista multi proprietari de masini mai vechi care nu-si permit un impozit anual mai mare.

Share this post


Link to post

Deci daewoo-urile nu mai pot fi vandute :) .

Share this post


Link to post

Remat scrie pe ele > :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...