Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Turcia

Recommended Posts

Despre Bodrum stie cineva ceva???Orice.

Am schimbat locatia in Kusadasi , insa am aceasi intrebare.

Share this post


Link to post

Salutare la toata lumea!

 

A fost cineva cu Matiz-ul in Kusadasi?

Stie cineva cat as putea sa fac cu Matiz-ul pana acolo din Bucuresti? Intreb pentru k am de gand sa ma duc pana acolo cu Matiz-ul pe 27 luna asta!

Share this post


Link to post

De ce crezi ca faci mai putin cu Matizul decat cu Cielo, Nubia, Logan, Albea, etc?

Daca Matizul este intretinut la zi...eu cred ca nu vei avea probleme.

 

Drum bun.

Share this post


Link to post

un cunoscut a fost ani la rand cu Matizul la Bodrum, si nu avea nici macar AC

Share this post


Link to post

Salutam,

 

Pe 3 august voi pleca spre Kusadasi cu auto, mai exact la Hotel Golden Day.

Cunoaste cineva detalii despre hotel?

 

Multam'

Share this post


Link to post

Cel mai complet topic despre Turcia il gasesti aici.

Share this post


Link to post

Bella,

 

Mersi am cautat :( dar nu am gasit nimic legat de acel hotel.

Share this post


Link to post

Am luat voucherele pentru cazarea din Kusadasi, ceea ce mi se pare ciudat e ca pe ele sunt trecute doar numele si prenumelor persoanelor ce se vor caza la hotel, fara nici un fel de date de identificare (CNP, serie pasaport etc).

Mi se pare cam ciudat, voi tot asa ati avut voucherele?

 

Numai bine

Share this post


Link to post

Pe data de 28 iulie o sa fiu si eu in Kusadasi.

Pleaca cineva pe 26-27 intr-acolo cu masina si vrea sa mergem impreuna cu masinile?

Share this post


Link to post
Bella,

 

Mersi am cautat :( dar nu am gasit nimic legat de acel hotel.

 

 

Vezi aici.

Share this post


Link to post

Mare grija inainte de Kusadasi cu masina. Am un prieten care e acolo sapt. asta si inainte de kusadasi (o sa il intreb si satul/ orasul exact) la oprit politia ca cica e radar si mergea tare. Si imi spunea ca cica il depaseau toti turcii. In fine dupa lungi parlamentari amenda era de 373 de euro. Cand prietenul meu i-a explicat politistului ca el plateste in Kusadasi ca nu are bani la el decat pe card, omul s-a ofuscat si i-a scris pe o hartie 150 HERE!. si uite asa s-au dus 150 de euro.

Si cica mai incolo 2 km acelasi politist oprise alte masini de Romania.

Share this post


Link to post

Mersi pt info (daca-mi spui si orasul ar fi mai bine :D )

Btw, la bulgari/turci sunt legale detectoarele radar?

Share this post


Link to post

La bulgari da, la turci, ca si la greci este interzisa detinerea lor.

 

Vacanta placuta.

Share this post


Link to post

plec pe 23 iulie, dimineata, spre Bodrum, cu o noapte cazare in canakale, suntem un grup de 5 masini, daca cineva are nevoie de companie sa dea un semn

Share this post


Link to post
La bulgari da, la turci, ca si la greci este interzisa detinerea lor.

Si in plus, amenda pentru simpla detinere (in bord, la parasolar, sub scaun etc este de aproximativ 1500 euro!

 

La Cannackale va recomand Hotel TRUVA, ieftin si foarte curat. Musai rezervati-va vreo 2 ore sa vizitati Teba :)

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Pai si cum iti gasesc ei detectorul in torpedou? au voie sa-ti perchezitioneze masina?

Share this post


Link to post

Daca vor, da. Dar nu au chef sa faca asta turistilor decat daca il vad.

Share this post


Link to post

au orice drept, cumnata-mea acum 2 saptamani la intoarcere de la Paris a fost oprita pe autostrada, iar masina le-a fost perchezitionata foarte atent, motivandu-se nu stiu ce situatie legata de vama, au lasat-o mai moale numai dupa ce au gasit mai multe bilete de intrare la muzee, pliante turistice etc.

cred ca de fapt era un filtru si s-a intamplat sa-i opreasca pe ei, oricum neplacut mai ales ca nu li s-au dat prea multe explicatii

Share this post


Link to post

Ouch, nasol!

In cazul asta cred ca o sa las detectorul acasa. Nu credeam ca exista politie mai idioata ca a bulgarilor, dar se pare ca turcii sunt ... turci.

Share this post


Link to post

Off-topic:Mergi cu el pana la vama si acolo il ascunzi pe undeva si la intoarcere il iei :) )

Share this post


Link to post

M-am intors de cateva ore din Turcia.

 

Recomand traseul prin Razgrad, Targoviste, Omurtag, Elhovo, Lesovo - se trece in Turcia pe la Hamzabeyli, chiar daca nu apare pe unele harti ( including GPS)

este sesizabil mai scurt, eu m-am dus prin Nova Zagora si m-am intors pe dincolo, carosabilul este ok, denivelari prin anumite zone dar ok, exista indicatoare dar mai sunt cateva sicane, am dat de 2-3 echipaje de politie, de fiecare data masinile de pe conterasens au semnalizat.

prin vama se trece mai repede, insa nu au magazine duty free si nici tax free shopping, asa ca daca aveti TVA ( valoare ceva mai mare ) de recuperat nu merita

la Izmir se lucreaza din greu si sunt o serie de ocoliri care pot crea probleme

benzina/motorina destul de scumpe in Turcia

Share this post


Link to post

Urmeaza sa plec duminica in kusadasi cu masina .

1. Ce ruta imi recomandati, cea pe la canakkale sau cea prin istambul ?

2. ce program are feribotul de la canakkale ?

3. cum e drumul prin stara zagora ?

Numai bine.

 

 

edit : exista vreo sansa ca cineva sa aiba din intamplare un gps de care nu are nevoie pentru o perioada de 7 zile ? si care sa aiba incredere in mine ? :) )

Edited by balky

Share this post


Link to post

Am aflat de pretul banzinei de la turci . Cu GPS-ul am rezolvat-o .Dar tot raman cele 3 intrebari , asta daca are cineva idee . Numai bine.

Share this post


Link to post

M-am intors din Turcia acum cateva zile dupa un concediu de 8 zile la Didim (70km sud de Kusadasi) la hotelul Garden of Sun (***** all inclusive). Despre servicii, respect si conditii probabil la noi in tara, "in cursul vietii noastre" (Mircea Badea) nu o sa vedem. Ce am observat: romanii sunt foarte iubiti in acea parte a Turciei (toti ne intrebau ce mai fac Hagi, Popescu, Pancu sau Filipescu si erau foarte bucurosi ca Mircea Lucescu a castigat Cupa UEFA), unii o rupeau si putin in romaneste dar in turco-engleza te intelegeai cu oricine. Nu intru in detalii, totul a fost la superlativ, de la mancare, bautura pana la distractie sau ambianta. Ce mi-a placut afost ca eram singurii romani (e drept un grup de 12 adulti si 6 copii) si nimeni nu te deranja cu nimic. Am mers cu 5 masini din Constanta iar acolo era parcare cu paza 24/24. Hotelul era plin de englezi, putini turci (instariti) si noi.

Drumul in Turcia - super (se mai lucreaza pe alocuri dar nu sunt blocaje sau semafoare umane), se merge constant cu 120-140km/h indiferent ca esti in localitate sau afara. Izmirul se trece pe autostrada care a fost terminata si practic treci printr-un oras cat Bucurestiul pe autostrada care trece printre blocuri. Am intalnit destule radare dar acestea sunt semnalizate cu ciuperci reflectorizante, vizibile de la distanta, care reduc traficul de la doua benzi la una (drumurile sunt expres cu doua benzi pe sens despartite de sensul opus printr-o rigola), obligandu-te sa treci prin fata radarului si numai un bou ar putea sa o ia in mana. Benzina si motorina sunt foarte scumpe: cand am plecat era 3,22 TL benzina si vreo 2,70TL motorina. Cand ne-am intors benzina scazuse la 3,05TL iar motorina pe la 2,53TL (1Euro = 2,10TL). E bine sa alimentati cu cardul desi nu cred ca vrea cineva sa va fure (m-am simtit mai in siguranta ca in Austria). Din pacate trebuie sa treceti si prin Bulgaria care e prelungirea mai saraca si mai nenorocita a Romaniei (mai multe nu zic). De asemenea e foarte greu daca nu imposibil de facut drumul intr-o zi, noi din Constanta la Didim avem aproximativ 1200 km insa am innoptat la Canakkale (unde se trece in Asia cu feribotul care e 22TL la dus si 23TL la intors pentru fiecare masina) si la dus si la intors.

In rest, habar nu aveam ca Turcia e atat de incarcata de istorie, de monumente si de locuri de care doar am citit sau am auzit prin filme (pentru care mai ai nevoie de o saptamana pentru a le vizita). Din punctul meu de vedere recomand cu caldura aceasta tara pentru perecerea concediului.

Vacanta placuta!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...